volgen. Men zal zooveel mogelijk trachten alle nieuwigheden af te schaffen en de oorspronkelijke kloosterregelen te herstellen. Ook de militaire leden der Duitschc geestelijke orde zullen de weldaden der teruggaven deelachtig worden, want niet alleen zal de in 1818 aan deze orde ontnornene vrijdom van belas ting hersteld wordenmaar zij zal ook dc betaalde belasting terug ontvangen. VEREEBJIGRE fWifES. NEW-YORK, 4 September. Er is alhier een logement geopend, dat 300 kamers bevat, ruimte heeft voor 1000 gasten, en waarin 150 mannelijke en vrouwelijke dienstboden werkzaam zijn. Dc kamers zijn met ongekende pracht versierd. liet heeft een millioen dollars (2ï millioen Ned.) gekost. De bediening heeft lot op de 6<Ic verdieping zonder eenige sloornis plaats, door middel van buizen. De verwoestingen door de laatste stormen aangerigtzijn ontzaggelijk groot. Te Augusta, in den Staat Georgia, werd het verlies op 1,000,000 begroot. De lichttorens op Chandelier Eiland werden door den stroom mede- gesleept, en het water had een kanaal van drie vierde van een mijl door het Ship Eiland gemaakt. Te Savannah zijn vele menschen omgekomen en is veel schade aan de eigendommen toegebragt, beide bruggen over de Savannah- rivier zijn medegesleepteven als alle bruggen over de kanalen. Er stond vier voet water in de stratenmen had de maals aan het postkantoor in booten moeten afhalen. ©C9ST-I1S55IE. BATAVIA, 21 Julij. Den 5Jcn Julij in den namiddag is ter recde van Batavia aangekomen 's Lands stoomschip Batavia, Luit. ter Zee lslc klasse J. J. van der Moore, met de overlandmaal-brieven uil Europa, looperule tot 24 Mei. Onder de door Z. Exc. gedane benoemingen merkt men de volgende op Tot lid in het Hoog Militair Geregtsbof van Neèrl. lndië, Mr. D. A. Junius van Ilernert, Raadsheer in het Hoog Gercglshof aldaar; tot Advocaat-Generaal bij het Hoog Gcregtshof Mr. R. A. Eekhout, lid van den Raad van Justitie te Batavia; tot adsislent-resident van Banjoewangie, C. J. Bosch, Controleur der lslc klasse bij de landelijke inkomsten en cultures; zijnde bij tevens be last met de behandeling van 's gouvernemcnls aangelegenheden van Balie en Lombok, onder den titel van gecommitteerde voor de zaken van Balie en Lom bok; lot Griffier bij den Raad van Justitie te Amboina, tevens Secretaris en Fiscaal bij den grooten Landraad aldaarMr. W. F. L. Buschkensthans buitengewoon Substituut-Griffier bij den Landraad te Samarang. Den 20sten Julij 11. werd de achtste en laatste algemeene vergadering van het eerste maatschappelijke jaar der afdeeling Batavia, van de maat schappij Tot Nut van 't Algemeen gehouden. De afdeeling telt thans ruim 200 leden. Eenige maanden geleden is berigt gegeven, dat te Soerabaija een ge- denkteeken zou worden opgerigtter eere van wijlen Z. Exc. den Vice-Admi- raal E. B. van den Boschwaarvan het ontwerp was gemaakt door den Heer de Bruyn. De Kapt. ter Zee J. W. Stoll had eene overeenkomst getroffen met de Hecren Enthoven en Comp.te 's Gravenhageomtrent de vervaardi ging daarvan. De genoemde firma heeft aangenomen7 maanden na de tee- kening van het contract, het gedenkteeken te zullen afschepen, geheel afge werkt naar den uitwendigen vorm der tcekeningen van den ontwerpervan gegoten ijzergeverwd en gebronsdbenevens al de palen en het hekwerk tegen de som van 3100 Ncd. cour. De bcnoodigde gelden waren bereids naar Nederland overgemaakt. Den 24 Mei jl. overleed Mr. D. W. J. C. Baron van Lynden, Resident van Timor. Dc staat verliest in hem een kundig, regtschapen dienaar. Dezer dagen is te Batavia in het openbaar verkocht eene hoeveelheid van 90 J realen stofgoud en 2]J realen bewerkt goudafkomstig van Borneo, welke partijen te zamen eene som van ƒ3,377.99, of gemiddeld ƒ38.37 per reaal hebben opgebragt. Ten opzigte der expeditie in het Palembangsche is de volgende dagor der uitgevaardigd: De Gouverneur-Generaal betuigt aan den Luitenant-Kolonel de Brauw en aan allendie onder diens bevelen deel namen aan de jongste krijgsverrig- tingen in het Palembangschezijne tevredenheid over de moedige volvoering hunner moeijclijke pligten. »De Gouverneur-Generaal zal hetgeen van zijne zijde noodig is, bijdragen, opdat dit nieuwe blijk der trouw, waarmede het Indische leger aan zijne hooge roeping beantwoordt, ten spoedigste ter kennis van den Koning ge- bragt worde, en hoopt weldra, door ontvangst van uitgewerkte verslagen omtrent de verrigte krijgsbedrijvenin staat gesteld te zullen zijnom dezul ken, wien het geluk te beurt viel zich door uitstekende daden te onder scheiden tot eene Koninklijke belooning voor te dragen. Dc Gener.-Maj. titulair, waarn. Kommand, van het Ind. leger, G. Backer. De berin-ten van Palembang op Sumatra melden dat het hoofd Dra- gam, na den lerugtogt van het detachement, dat op dc Moesie kruiste, zich onverwachts, met ongeveer 300 volgelingen, van de doessoen Biengien meester gemaakt, en getracht had daardoor de gemeenschap lusschen de hoofdplaats en de binncnlandsche posten Moeara Klingie en Tebing Tingie te stremmen. Onverwijld zijn 115 man, onder bevel don lstcn Luitenant Prager, van de hoofdplaats derwaarts gezonden. De oorzaak dezer nieuwe vijandelijkheden was wraakzucht tegen de bevolking over de door haar aan de Nederlandscbe expeditie bewezene hulp en aan het gebrek aan levensmiddelen, dat hij, ten gcvolgo van de verwoesting van zijn land, lijdt. Den 2J('U Julij was genoemde Luitenant te Moeara Scmangoes aangekomen en den 3llL''i ge rivier opgeroeid naar Biengien. Op een half uur afstands beneden die plaats, ontscheepte die Officier 75 man met den handmortier, en liet het andere gedeelte, op de praauwênonder den 2'En Luit. K. van Heyden, met last om op te rocijen en den misschien langs dc rivier vlugtenden vijanden het afkomen te beletten. Na een klein uur stootte men onverwacht op eene verhaldting, voor welke eene diepe gracht liep; uit die verhakking begon onmiddelijk een hevig vuur, waarbij de lst<! Luit. J. G. van Imbyze van Batenburg door vier kogels werd gewondterwijl twee man sneuvelden en nog vier gekwetst werden. Bit vuur werd hevigdoch vruchteloos beantwoordzoodat de Luit. Prager be sloot verder links te trekkenom uit het bosch op een open terrein te ko men; daar was de gracht minder diep, en de verhakking werd stormender hand genomen. Nu stond men voor de benlings, welke voor de doesson Biengien waren opgerigten ook stormenderhand werden genomenna een gevecht van twee uren. Aan onze zijde waren 4 dooden en 14 gekwetsten terwijl nog een volgeling van het divisie-hoofd Mohamed Akiep is gesneuveld en een gewond. De vijand heeft 7 dooden op het slagveld gelatenen men zag nog een groot aantal gewond of gedood weg dragen. Ook zijn eene lilla, soort van geschut, en eenige geweren in onze handen gevallen. Na het ne men der benlings zag men aan de overzijde van de rivier 70 man onder den lsten Luitenant Collardvan Tebing Tingie. De vijand heeft harddekkiger dan ooit gevochten. De dapperheid en liet beleid der onzen verdienen bijzondere vermelding. De vijandniet meer dan 200 man sterk met 70 gewerenhad geen hulp van de bevolking verkregen. Eene onvoorwaardelijke vervolging is bevolen, doch vergiffenis toegezegd aan hén die zich willen onderwerpen. Uit een en ander blijkt, dat hier en daar de zaken nog niet geheel gunstig staan. De Overste de Brauw had echter geen zwarigheid gezien om nog ruim 130 man terug te zenden. Sedert is evenwel daarin verandering geko men en zullen de troepen vooreerst nog blijven. Het schijnt overigens, dat de muitelingen even stout blijven als vroeger. Van Sarnbas en Pontianak zijn de tijdingen ook minder gunstig. Een groote invoor van wapens in die streken schijnt het bestuur te verontrusten. Op Riouw was in Mei een moord gepleegdwelke kort daarop door eenen nachtelijken inval in het Chinesche kamp te Sengarang is achter volgd. Door de tusschenkomst van den Resident van Singapore, zijn zeven dier booswichten aldaar door de policie gevat en door een der gouverne- ments-kruisbooten afgehaald onder escorte van de Engelsche kruisboot Charlotte, welke ter meerdere verzekerde bewaring dier verdachte personen door den Resident van Singapore was medegegeven. Te Makasser vreesde men voor mislukking van het rijstgewas, weshalve het Gouvernement aan den Gouverneur van Celebes een crediet heeft verleend van ƒ20,000, ten einde in geval van heerschend gebrek, de onvermogenden onder de bevolking van den noodigen leeftogt te kunnen voorzien. Op dc Molukkos zijn door bet bestuur maatregelen genomen tot be vordering van de bereiding van zuivere sagoe in korrels of meelom een nieuwen tak van volksbestaan in te voerenen den handel met andere bezit tingen aan te moedigen. Den 4(lcn dezer is te Pekalongan het nieuwe kerkgebouw der Christe lijke gemeente plegtig ingewijd door den Predikant van Maarseveen, predi kende over 1 Kon. VI. 11 en 12. De maatregelen, in 1851 door den Resident van Japara genomen, tot uitroeijing van verscheurend en ander wild en schadelijk gedierte, zijn met den meest gewenschlen uilslag bekroond. Na 31 December dezes jaars, zal de invoer en het bezit van opium op Billiton en Onderhoorigheden verboden zijnop straffe van verbeurdverkla ring van al de gevonden wordende opium en eene boete daarenboven van 25voor elke overtreding van dit verbod. De tinmijnen op het eiland Banka hebben in 1851 opgebragt 89,865,43 pic.terwijl de nog onverwerkt geblevene tin-erts eene hoeveelheid bedraagt van 131,yff nachten of 3,297,25 pic., zoodat de geheele opbrengst van 1851 kan gesteld worden op 93,144,68 pic. Hiervan moet echter worden afgetrok ken de overgeblevenen erts en tin van het jaar 1850, te zamen 15,456,25 pic., zoodat het in 1851 verkregen tin met de tin-erts bedraagt 77,688,43 pic.; over 1850 was de opbrengst 59,683,50 pic., en dus 18,004,93 pic. minder. KERSiTSSEUWS. BOLSWARD, 14 September. Uit het bevorens gemaakte twaalftal van Predikanten is heden door den Kerkcraad van de Herv. gemeente alhier het volgende zestal geformeerd: DD. Marissen van Loon, te IloogezandSchorse, te Almelo; Scheuer, te Renswoude; Sluiter, te Wijhe; van Duinen, te Flod der, en Timmerman, te Engelen, waaruit den 24stcn dezer een drietal zal worden gemaakt. De Kerkeraad der Herv. gemeente van Leerdam heeft door tusschen komst van den Minister der Hervormde Eerdienst, van Z. M. den Koning, als Collator, ontvangen het volgende 12-tal Predikanten, om daaruit eene keus te doen ter voorziening in de vacature: DD. Gortius, te Oude-NiedorpHart man, te Blankenheim; Hazcu, te Korendijk; Jorissente Uitwijk; Losgert, te MolenaarsgraafMysberg, te Blcskensgraaf, TcrPlegt, te Pelten; Iloldanus, te Kalwijk-BinnenScholten te Lagc-Zwaluw; v. Willigente Vorgten IJze»- dijkte Hoevelakenen van Duiltc Steenbergen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3