joor, Adjudant in liet Prov. Kommandement van Groningen en Drenthe, den Kapitein der lste klasse AA7. G. F. van Vugt, van liet 8ste regement infanterie tot Majoor, Prov. Adjudant in het Limburgsche, den Kapitein der lstc klasse S. J. Cochius, van het koloniaal werfdepot; hij het wapen der infanterie: bij den Staf van het wapen, tot Majoor, den Kapitein der lste klasse C. II. Ilappé, van dien Staf, toegevoegd aan den waarnemenden inspecteur der in fanterie; tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste Luitenants J. C. P. Ilamminck Schepel en A. C. T. Eymael, van dien Staf, werkzaam bij het Depart, van Oorlog; bij het regement grenadiers en jagers tot Kolonel en Kommandant van het regement, den Luit.-Kolonel M. Baron van Geen, van het corps; tot Luit.-Kolonel den Majoor J. C. Anemaet, mede ran het corps; tol Kapitein van de 3llc klasse (naar ouderdom van rang) de lstc Luitenants F. II. Slcurs en J. A. G. T. AVildeman, beiden van het re gement; bij liet lst<! regement, tot lslcn Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dc" Luitenant G. T. AV. Vyghvan bet regement grenadiers en jagers; bij het 2de regement, tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lslcn Luitenant K. AV. C. Reichmann, van het lste regement van het wapen; bij bet 3de regement, tot Kolonel en Kommandant van liet rege ment den Luit.-Kolonel L. II. AV. Baron van Aylva Kengers, van het 7de regement van het wapen; tot lslc" Luitenant (naar ouderdom van rang), de 2dc Luitenants, II. J. Baron Taets van Ainerongen, van liet regement grena diers en jagers, en J. H. AVichers, van het corps; bij het 4de regement, tot Kapitein van de 3dc klasse (naar ouderdom van rang), de lste Luitenants II. G. Granpré Molière, van het 6dc regement van het wapen; en J. Tissot van Patot van het 3dc regement infanterie; tot lsten Luitenant (naar ouder dom van rang), de 2dc Luitenants AV. A. F. G. de Ilartitzsch, van het rege ment grenadiers en jagers; en L. C. do Fremery, van het corps; bij hel 5de regement, lot Alajoor, den Kapitein der lsle klasse AV. J. Knoop, werkzaam aan de Koninkl. Academie voor de Zee- en Landmagt; bij het 6de regement, tol isten Luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den Luitenant Jhr. P. F. O. Sickinghe, van het regement grenadiers en jagers; bij het 7dc regement, tot Luit.-Kolonel, den Majoor J. G. Egter van AVissekerkcvan het 8slc regement van het wapen; lot lsten Luitenant (naar ouderdom van rang) de 2,lc Lui tenants J. P. II. C. Veeren, van hel corps, en A. S. F. Kluppell, van het koloniaal werfdepot; bij liet 8ste regement tot Majoor, den Kapitein der lsle klasse L. J. Ledelvan het regement grenadiers en jagers; tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lstc Luitenants C. Ringeling en J. L. E. Juta, van het 3de regement van het wapen en A. G. F. Beekman en J. Huygens, beiden Adjudant respectivclijk bij het 5de en 7de regement infanterie; tot lsten Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luitenant K. J. N. AVeyland van het corps, en te verplaatsen bij het regement grena diers en jagers, in zijnen rang, den Majoor J. J. A'erschoor, van het 5de regement infanterie. Z. K. H. Prins Frederik zal den 5den October in persoon de zitting der Luxemburgsche Stenden openen. Heden zijn beide de Kamers vergaderd geweest. De zitting der Eerste is geopend met eene toespraak door den A'oorzitter Mr. J. A. Philipse. De Tweede met eene toespraak door den tijdelijken Voorzitter Mr» S. H. Anemaet. De zitting der Tweede Kamer is verdaagd tot morgen. ROTTERDAM, 20 September. De Zuidhollandsche Onderwijzers-Zangvereeniging, waarvan afdeelingen zijn gevestigd te dezer plaatse en te 's Gravenhage en Lcydendie te zamen een personeel van omtrent 120 leden uitmaken, hield eergisteren eene vergadering in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ten zes ure be gon de uitvoering van een achttiental zangstukken voor mannenstemmenvan verschillende Nederl. en andere componisten. Ongeveer een honderdtal zangers, als: 42 uit Rotterdam, 27 uit 's IIage en 23 uit Leyden, nam aan de uit voering der ensemble-stukken deel, die door afzonderlijke voordragten werden afgewisseld. De gezamenlijke uitvoeringen werden afwisselend gedirigeerd door de Heeren van AVeelDirecteur der Rotterd. en Keuskamp, Directeur der llaagsche afdeeling, die ook de afzonderlijke voordragt hunner afdeelingen leidden, zoo als de Heer Lancel, als haren aanvoerder, die der Leydsche. De uitvoering gaf aan alle hoorders ruime stof van voldoening, die zich ook, in herhaalde levendige toejuichingen en in de verlangde en verkregene herhaling van sommige stukken krachtig openbaarde. Zoowel de gezamen lijke als de afzonderlijke uitvoeringen waren allen krachtig en zuiver. Ook de quartet- en andere solo's werden meestal met juistheidsommigen zeer loffelijk gezongenniet het minst roemen wij daaronder de tenorsolo'svoor gedragen door leden uit 's Hage en Leydenwier afdeelingen ons het rijkst aan frissche en schoone stemmen toeschijnen. Indien de Heeren aanvoerders in de eerste plaats op lof en dank aanspraak hebben voor hunne bekwame leiding, wij brengen evenzeer hulde aan alle leden. In hetgeen dezen avond geleverd is, en daaronder zooveel schoons en veel belovends, zien wij de rijpende vruchten van loffelijken kunstzin en volhardenden ijver, en wij waarderen die te liooger omdat wij in deze inrigting niet alleen eene aangename uit spanning voor de leden zienmaar daarvan ook een heilrijken invloed ver wachten voor het volksgezang en zoo ook voor de volksbeschaving. RottC.) BUITENLANDSCUË BERiGTE^ ESiCJEIaAW©. LONDEN, 19 September. Uit nadere berigten omtrent het afsterven van den Hertog v. AVellington blijkt dal ook Lord C. AAellcsley, zijn jongste zoon en zijne cchlgenoot, bij zijn sterven tegenwoordig zijn geweest, alsmede dat de Hertog niet denzelfden maar den vorigen dag eene wandeling gemaakt en zijne stallen bezocht had. Tot den dag vóór zijn uiteinde hield hij zijne hoogst eenvoudige leefwijze vol. Vroeg stond hij van zijn hard paardenharen en van geene gordijnen voorzien bed op, kleedde zich zonder iemands hulp geheel aan; deed eene wandeling te paard of te voet, schreef met vaste hand verscheiden brieven, en gebruikte bij zijnen matigen maaltijd nooit wijndien bijeven als allo likeuren, in de laatste jaren geheel had afgeschaft. Zijne geestvermogens bleven steeds helder; hij paste zijne rekeningen, op wier spoedige betaling hij zeer gesteld was, zelf af. en wist op eene onderhoudende wijze aneedoten van vroegeren en Iateren tijd te verhalen. Bij de bewoners zijner landgoederen en buisbedienden was hij algemeen bemind. BELGIË, BPiUSSEL, 20 September. De Franschc Regering heeft aan de onze verklaarddat zij bereid was de onderhandelingen tol het aangaan cener handelsovereenkomst te hervatten. De Ministeriële krisis is dus geëindigd, dat slechts één Minister is afge treden, namelijk die van Financiën, de lieer Frère Orhan, en voorloopig opgevolgd door den Gouverneur van de provincie Biubant., den Heer Liedts. De Kamers zijn legen den 27sten bijeengeroepen, om hare gewone zitting aan te vangen. De nieuw benoemde Bisschop van Luik, de lieer do Monlpellier, zegt de Indépetidance is een in allen opzigte achtenswaardig mensclivan eene zeer goede familie en in het bezit van een ruim vermogen; hij heeft den naam van een zeer groot voorstander der Jezuilen-orde te zijn. De benoe ming heeft geheel zonder voorkennis of medeweten de Regering plaats gehad. De kerkelijke waardigheden worden in België begevenzonder dat de Rege ring daarmede gemoeid wordt anders dan om den benoemde de bezoldiging te doen uitbetalen. liet kerkelijk gezag handelt hierin volstrekt naar zijn goedvinden; de Regering heeft daarop noch regions noch feitelijk eenigen invloed. Zoo is het krachtens de constitutie in Belgiëmaar nergens elders in Europa. Onlangs is veel gewag gemaakt van liet voortkomen van vlammen uit eene gewezen steenkolenmijn in Henegouwen. Te Scraing bij Luik ziet men op eene binnenplaats, welke aan verscheidene woningen in gemeenschap toe behoort, een veel merkwaardiger geval. AVanneer men een stok in den grond steekt en er weder uithaalt en dan bij de bolte een brandenden zwavelstok brengt, ontstaat eene groote blaauwe vlam, welke blijft branden tot men haar uitblaast. Maakt men eene grootere opening en plaatst er eene kagchcl- pijp indan zalwanneer men daar boven een brandenden zwavelstok houdt eene ontzaggelijk vlam van twee ellen hoog te voorschijn komen. De eigenaar heeft hiervan voordeel getrokken en een kleinen steenen koker doen metselen op één voet onder den grond, welke tot in zijne keuken uitkomt en daar is de haard steeds voorzien van een groot helder brandend vuur, dat zijn ver trek verwarmt en tot het koken der spijzen dient. De andere bewoners heb ben het gemakkelijker gevonden gaten in den grond te boren, den pot er over to hangen en dan het vuur te ontsteken. Dit duurt reeds sedert drie jaren. FRAXHRIJ&. PARIJS20 September. Gisteren is de President te half drie te Lyon aangekomen waar hij ook met het algemeen gejuich van Leve de Keizer! is ontvangen. Zoo is elk nieuw verblijf een stap naar 't haast bereikte Keizerschap. Alen zegt dat de President, voor zijn vertrek, gevraagd heeft om gedu rende zijn reis een algemeen plan op de octrooijen te maken. Het plan om de octrooijen af te schallenschijnt alzoo in weerwil van de moeijelijkheden in de practijk nog niet te zijn opgegeven. M E M A. De Corriere Mercantile van Genua verhaalt, dat de Bisschop van Massa zich naar Alodena had begeven 0111 te protesteren tegen zekere bepalingen van het Burgerlijk AVelboek, inzonderheid die betreffende liet burgerlijk huwelijk. De Hertog Frans de Vde zou geweigerd hebben den Kerkvoogd ten einde toe aan te hoorenhem zeggende dat het AVetboek de zaak niet is der Bisschop pen maar gemaakt is om door hen te worden gehoorzaamd. 09ITEN1ME, AVEENEN, 16 September. De Keizer is den 14dcn van hier weder naar Peslli vertrokken en zal in het laatst der maand terugkceren. Prinses Alarianne der Nederlanden is, na hier 14 dagen in het strengst incognito vertoefd te hebbeneergisteren naar Italië vertrokken. liet statistieke handboek van den Minister-Secretaris Hain bevat onder anderen de volgende belangrijke opgaven. I11 het jaar 1850 gingen in de gezamenlijke Oostenrijksche staten 254 personen tot het Kalholieismus over; daarentegen verlieten de Katliolijke kerk 688 personen. Alleen in Boliemen verlieten 429 de Katliolijke kerk en kwamen er 102 bij, in Moravië bedroeg het eerste getal 100, het tweede 47, in Beneden-Oostenrijk 89 en 25, enz. Hel gezamcntlijk bedrag der inkomsten gedurende de 6 eerste maanden van dit jaar, vergeleken met die in 1851 en 1850 was in 1852 111,349,55211., in 1851 99,728,806 II. en in 1850 86,835,008, derhalvein 1852 11.620,746 ff, meer dan in 1851, cn 24,514,544 II. meer dan in 1850. De aangekondigde hervorming der kloosters is ophanden. Er zal begonnen worden met de Benedictijners en Franciscaners dé overige kloosters zullen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2