LEYDSCHE 18 82. WOEjNSDAG 22 SEPTEMBER. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven •iv. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN21 September. Z. M. heeft goedgekeurd de benoemingen der Burgemeesters tot Secretaris onder anderen, te Leyderdorp van Mr. P. G. Hubrecht, te Warmond van Mr. A. Nederburgh en te Voorhout van Mr. E. van Olden. Z. M. beeft bij besluit van den li'1™ dezer bepaald, dat de voormalige Wees- en Momboirkamcrs met den lstcn October aanstaande, 's middags ten 12 ure worden ontslagen, behoudens de verpligling der alsdan ontbondenc en ontslagene kamers, commissiën, bestuurders en beheerders, en van allen die, onder welken titel of welke benaming ook, eenige archiven, goederen, gelden of geldswaarden, niets daarvan uitgezonderd, die Wees- of Momboirkamers betredendeonder hun beheer of hunne bewaring mogten hebben, om al die activiteiten behoorlijk te bewaren, tot op het oogenblik dat zij door of namens de algemeene commissie zullen worden opgevorderd en overgenomen. STATEN-GENERA. AL OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1852—1853. Vereenigde zitting der heide Kamersvan Maandag 20 September. Nadat de leden zich achtervolgens in de vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigdwordt tegen half 1 ure de Vergadering door den lieer Mr. J. A. Philipse geopend, die door den Heer Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning, dezer dagen genomen doet voorlezen, waarbij bij, Mr. .J. A. Philipse, benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanstaande zitting der Staten-Gcncraal. De Voorzitter alzuo met het beleid der Vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. M. den Koning, bij Zijne aankomst aan de Vergader zaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure vervoegen zich de Ministers, alsmede de leden van den Raad van State, in de Vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt de komst van Z. M. den Koning aangekon digddie zich, op de wijze, in het Programma omschreven, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning, ter Vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon, en houdt de navolgende openingsrede: »Mijne Heeren! Bij de opening van deze Vergadering der Slaten-Generaalzie Ik mij tot Mijn groot genoegen wederom in staat, op den voorspoedigen toestand des Vaderlands te wijzen. Nederland is met de andere Mogendheden voortdurend in goede versland houding. Bij herhaling ontvang Ik van vreemde regeringen blijken van vriendschap en achting. Door verdragen van verschillenden aard heb Ik de volkenregtelijke betrek kingen tusschen dit Rijk en andere landen mogen bevestigen en uitbreiden. Het is mij aangenaam omtrent de Zee- en Landmagt steeds eene gunstige getuigenis te kunnen afleggen. In de Overzeesche Bezittingen van het Rijk heerschen rust en vrede. In het Palembangscheop het eiland Sumatra, zijn de onlusten gedempt. De goede vooruilziglen omtrent den oogst in de Koloniën hebben zich ver wezenlijkt. De afloop der in dit jaar gehoudene veilingen is bijzonder gunstig geweest. Door eene bevriende Mogendheid aangezocht, heb lk op het voetspoor van hetgeen reeds in 1844 geschiedde, Mijne goede diensten toegezegd tot bevor dering eener poging, om in het stelsel van uitsluiting tot nu toe door het Japansche Rijk vastgehoudenwijzing te verkrijgen. De uitvoering der Provinciale Gemeentewet is aanmerkelijk gevorderd. Ik heb Mij over het algemeen over eene doeltreffende medewerking der Provin ciale Staten en gemeentebesturen te verblijden. Onze waterkeeringen zijn van rampen verschoond gebleven, hetgeen heeft vergund, de werken tot verbetering, inzonderheid ook der hoofdrivieren, met des te meer kracht en gevolg voort te zetten. filet groote belangstelling zie Ik den ondernemings-ijver der ingezetenen in landbouw, fabriekvlijt en handel, gelijk tot vermenigvuldiging der middelen van vervoer, zich meer en meer ontwikkelen. De maatregelen Mijner Regering strekken, om die ontwikkeling aan te moedigen en te ondersteunen. De werken tot verbinding van ons Rijk met naburige landendoor spoor wegen en telegraphische gemeenschap, zijn voorbereid en aangelegd. Scheepvaart en scheepsbouw gingen ook dit jaar vooruit. De staat der geldmiddelen geeft ruime stof lot tevredenheid. De uitkomst van de dienst des vorigen jaars was voldoende. Die van het tegenwoordig dienstjaar laat zich gunslig aanzien. Ik hoop, dat de algemeene omstandig heden Mij zullen toelaten, nog in deze zitting eene gewigtige voordragt, be treffende 's Rijks schuld, aan Uwe beraadslagingen te onderwerpen. De aan U in de vorige vergadering van Mijnentwege ingediende en niet afge dane ontwerpen van wet zullen U op nieuw, met andere, worden voorgelegd. Mogen onze gezamenlijke pogingen tot voltooijing der taak, die ons ook nu weder wacht, door Gods zegen worden bekroond. Ik verklaar deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend." Na het houden van deze Aanspraak verliet de Koning op de gewone wijze de zaal, en keerde Z. M.even als bij bet komen, onder het gejuich der talrijke, zoowel uit deze residentie als van elders, zamengevloeide menigte, naar het paleis terug. De Commissie van beoordeeling der ingezonden planten enz. op de Ten toonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Amsterdam heeft onder anderen 4 zilveren Medailles en één getuigschrift toegekend aan den lieer J. C. Rodbard, en aan de Heeren W. Poltum, C. II. Kroon, alhier, elk eene zilveren medaille. Te Rotterdam is op 13 dezer overleden de Iloofd-Commissaris van Po- licie, A. F. Jacobus. Hij was sedert 1823 klerk bij het Parket van het Hooggeregtshof te 's Gravenhage, werd Commissaris van Policie in 1829 te Vlaardingen, in 1835 te Middelburg, in 1837 te Rotterdam, en werd bij Zr. Ms. besluit van 18 Junij 1852 benoemd tot Iloofd-Commissaris. Ilij was een zeer verdienstelijk Policie-ambtenaar. Van het Nieuwe Diep wordt geschreven, dat den 18,lcn 'sLands fregat ten Doggersbank en Prins van Oranje, de korvet Sumatra, benevens de Rijks stoomschepen Gedeh en Cycloop, onder het opperbevel van den Schout-bij-Nacht Bouricius die reede verlieten. Eenige Pruisische Officieren wonen aan boord van den Prins van Oranje den zeetogt bij. De bestemming van de Doggers- bank en de Prins van Oranje is naar Gibraltar, de Sumatra en Gedeh zullen van daar de reis voortzettende eerste naar Australië en de laatste naar Oost-Indië. De Cycloop gaat slechts lot buiten het Engelsche kanaal mede. Den 10dcl> dezer is te Veendam overleden de Heer II. Sanders in den ouderdom van 82 jaren, nalatende 9 kinderen, 9 aangehuwd kinderen, 53 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. Er leven van hem nog 7 broeders en zusters, van welke de oudste 87 jaar is. Terwijl Zaturdag nacht een vader en moeder in de Warmoestraat, te Amsterdam, uit kermis houden waren en hun kind alleen te huis lieten, stond dit door gezang op de straat uit den slaap gewekt, op, ging uit het raam liggen, stortte naar beneden en overleed spoedig ten gevolge van den val. Te Vlaardingen zijn den IS11™ 3 hoekers uit IJsland aangekomen met 84 last gezouten vischhetgeen een redelijke vangst is in een halfjaar. De markt was ƒ18 de ton. In de omstreken van Helmond is eene fraaije zwarte ooijevaar gescho len die in ons land zeer zeldzaam is. 's GRAVENHAGE 20 September, Z. M. heeft aan de Heeren A. Goekoop en L. A. van Meertenop hun verzoek, gegrond op hunnen gevorderden leeftijd, eervol ontslag verleend als buitengewone leden der Koninklijke Akademie van Wetenschappenen tot buitengewone leden dier Akademie benoemd de Heeren II. Halbertsma te Lcy- den, J. W. L. van Oordt te Rotterdam en G. E. Voorhelm Sc.hncevoogt te Amsterdam. Z. M. heeft tot Burgemeester te Goes benoemd M. P. Blaaubeen. Z. M. heeft 10 Hoofd- en andere Officieren van verschillende corpsen op pensioen gesteld, en onder anderen benoemd: bij den provincialen Staf: tot Majoor, Adjudant in het Prov. Kommandement van Noordbrabant den Ka pitein der lste klasse A. Pronk, van het 5Jc regement infanterie; tot Luit.- Kolonel, Adjudant in het Prov. Kommandement van Noordholland, den Ma joor J. E. A. Baron van Voorst tot Voorst, van den Generalen Staf: tot Ma-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1