LEYDSCHE COURANT YRIJDAG, 17 SEPTEMBER. BIMENLANDSCHE BERIGT EN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 1G September. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de de HH. Adriaans Ysselsteyn en Olivier. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester beeft medegedeeld 1°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidbolland dd. 1 Septem ber 1852, N°. 9, (Provinciaalblad N°. 107,) houdende inlichtingen nopens de toepassing der artt. 10 en 15 van de voorschriften omtrent de inrigting der Gemeentebegrooting en 2°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, dd. 8 Sep tember jl. B. N°. 5301 (3e Afd.,) G. S. N°. 8, houdende goedkeuring van bet Raadsbesluit van den 26slen der vorige maandomtrent bet verleenen van een voorschot- ad 18,600, aan Mrn. Regenten der Huis-Zitten en Diaconie Armen. Is besloten deze beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. Do Burgemeester legt vervolgens over: 1". Een adres van T. A. Jas te Amsterdam, daarbij vrijstelling verzoe kende van het Minerval op het Stedelijk Gymnasium voor zijnen pupil II. Santhagens, zoon van de Wed. Santhagens alhier. Is conform des Voorzitters voorstel besloten dit adres ten fine van berigt en raad te stellen in handen van Curatoren van 't Gymnasium. 2°. Een voorstel van het Raadslid Lismanom terug te komen op het be sluit van dezen raadbetreffende de aflossing der Schuld aan de Leydsche Spaarbank, en die gelden voor zoover die nog niet zijn afgelost, nader te bestemmen tot voorziening in de buitengewone behoefte van het volgende jaar. Op voorstel van den Voorzitter is besloten dit stuk ten fine als boven te stel len in handen der Commissie van Finantie. De Burgemeester heeft medegedeeld dat Burgemeester en Wethouders op Zondag 11. met genoegen kennis bekomen hebbendat in deze Gemeente met den lsten October het regeinent Rijdende Artillerie in bezetting zal komen, dat zij voor dit corps de kazerne in den Doelen hebben aangewezenen alzoo de kazerne aan de Morsch Poort hebben moeten bestemmen voor het balaillon van het 8ste regement infanterie, terwijl zij voor als nog niet bij magie zijn om voor het Werkhuis een ander locaal aan te wijzen, hetgeen volgens raads besluit van den 7dcn Mei tijdelijk in die kasernc was geplaatst. Na delibe ratie is besloten goed te keuren het door Burgemeester en Wethouders in deze verrigtein te trekken het raadsbesluit waarbij tijdelijk de kaserne aan de Morsch Poort tot Werkhuis is bestemd en aan de zorg van Burgemeester en Wethouders aan te bevelen om in de eerstvolgende Vergadering een voor stel te doen ter voorziening in de behoefte aan een ander locaalten dienste van dit Werkhuis. W aarna de Vergadering is gesloten. Wij vernemen dat door de Arrondissemcnts-Regtbank alhier voor de bestaande vacature sedert het vertrek van den Heer Mr. J. H. van der Sande, door diens benoeming tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Zuid- holland, het volgende drietal is opgemaakt: de HII. Mrs. J. W. Schuurman, Lid van de Arrondissements-Reglbank te Gorinchem, Mr. S. Tak, Advocaat en Suppleant-Regter bij de Arrondissements Reglbank alhier en C. J. N. Nieuwenhuis, Kantonregter te Woerden. In de Staats-Courant van 4 Augustus jl. (N°. 138) is vermeld, dat het Meer was droog geworden doch datzoolang de afzonderlijk voltooide vakken der Hoofdvaart binnen het meer niet met elkander in verbinding waren gebragtde eigenlijke stand van den waterspiegel in hetzelve niet met juistheid te berekenen was. Die verbinding had volgens de bestekken met het begin dezer maand moeten zijn volbragtdit is echter niet geschied alleen zijn de Lynden en de Cruquius dezer dagen door de Hoofdvaart in Nieuwen Meerpolder vereenigd. Dewijl alzoo elk der drie stoomwerktuigen den laatsten Augustus nog een eigen boezem had waaruit het werkte en het water dikwijls van 4 el tot 4.80 en lager onder Amslerdamsche peil afpompte, kan de middelbare stand van het water over het geheel op dien tijd nog evenmin als op het eind van Julij worden opgegeven op den laatsten der afgeloopene maand was de wa terstand der Hoofdvaart in het vak bij den Lceghwatcr 4.07 elbij den Cru quius 4.15 el en bij den Lynden 4.09 el onder A. P. De in het midden des polders nog aanwezige en door den regen soms vermeerderde plassen worden door den wind over den bodem heen en weder bewogen konden zij alle op de binnenkanalen worden afgeleid zij zouden in een oogenblik ver dwijnen als liggende veel hooger dan het water in de vakken der Hoofdvaart. (Staats-Cour.) Uit Goes wordt gemeld, dat Maandag middag door onverwachts hoog opgezetten vloed, aan de vervaardigde werken ter indijking van de Ooster- schelde niet onbeduidende schade is veroorzaakt. Aan het dezer dagen in het licht verschenen verslag van den staat en de werkzaamheden van het Nederl. Zendelinggenootschap, ontlcenen wij bet volgende: In den loop van het vorige jaar heeft het genootschap twee zen delingen verloren, namelijk de broeders Biir en Herrmann. Tegen dat ver lies staat over de zegen, met welken de overige broeders op Amboina en Timor, in de Menahasse van Menado en op Java, werkzaam zijn. Ook de toestand van het zendelingshuis te Piotterdam was gunstig en de oudste der kweekelingen T. A. F. van der Valk, was, na voorafgaand onderzoek, be voegd verklaard tot de heilige bediening, en stond gereed, de reis naar Java te ondernemen. Met het uitgeven van kleine stukjester bevordering van Christelijk geloof en leven onder onze landgenootenbleef men voortgaan, en ten getale van 16,468 exempl. werden zij verspreid en gretig ontvangen. Het Nederl. Bijbelgenootschap blijft steeds medewerken, en is bereid, de zen- j delingen overvloedig van Maleische en Javaansche Bijbels te voorzien. Terwijl de belangstelling in liet werk des genootschaps onder de Christenen in het vaderland steeds toenemende bleek te zijnbegon deze zich mede te openbaren onder de Christenen in Indië. Uit Samarang werd ƒ300 overgemaakt, en te Batavia op het Kersfeest ruim 1,400 ten behoeve van het genootschap gecollecteerd. De inkomsten van hetzelve zijn dit jaar gebragt tot 90,270.27, terwijl de uitgaven 72,952.20 bedroegen, en dus een batig slot van ƒ17,318.07 verkregen werd; zijnde de uitgaven minder geweest dan in bet vorige jaar, voornamelijk ten gevolge van het afsterven der beide zendelingen. Op niet minder dan 118 plaatsen is de Pinkster-collecte dit jaar voor het eerst ge schied. De afdeelingen en onder-afdeelingen des genootschaps hieven nuttig werkzaam en namen in leden toe; vier nieuwe afdeelingen werden opgerigt, als: te Schoonhoven, Monnikendam en Broek, Appingadam en Zwolle. Volgens berigt uit Triest van den 6den dezer had men de tijding ont vangen dat de Lloyd-stoomboot Australia, die den 27slea Augustus van daar naar Alexandrië vertrokken was, den 30slcn op de hoogte van Kandia een dei- raderen gebroken had, en genoodzaakt was geweest naar Korfu terug te koe ren, alwaar de passagiers en de postpakelten de volgende stoomboot zouden moeten afwachten. «Ongelukkigzegt het berigt, «treft dit oponthoud ook de met de Australia verzonden llollandsche post." VALKENBURG, 14 September. De paardenmarkt werd alhier zeer druk bezocht. Het aantal paardendat te koop werd aangebodenwas als vorige jaren weder ongeveer vijf honderd. De handel was niet zeer geanimeerd, hetwelk vooral ook werd toegeschreven aan het gemis van Engelsche en Fransche koopliedendie anders gewoon zijn deze markt te bezoeken. (I/blad.) Gisteren is te Valkenburg paardenmarkt gehoudenter markt waren aan gevoerd ca. 400 paardenenz.er waren een aantal Fransche en Belgische kooplieden opgekomen en de handel was over het algemeen willig. Ondanks het ongunstige weder werd de markt door eene menigte vreemdelingen bezocht. (N, R. C.) [Daar ons uit Valkenburg geen berigt is gezondenzoo dcclen wij deze niet zeer overeenstemmende bcriglen mede, in afwachting dat onder degenen die in deze zaak belang stellen, zich iemand de moeite zal willen geven om ons een juist berigt van die paardenmarkt te doen toekomen; 't geen wij, indien het ter plaatsing in dit blad geschikt is, waaromtrent wij ons het oordeel voorbehouden volgaarne zullen plaatsen.] 's GRAVENHAGE 16 September. Z. M. heeft aan den Generaal-Majoor C. Baron Nepvcuzijnen Adjudant in buitengewone dienst., Chef van den Generalen Staf, thans Luit.-Generaal vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der Orde van St. Anna lste klasse in diamanten, hern door Z. M. den Keizer van Rusland geschonkenaan den Ritmeester J. M. Graaf van Lyndenzijnen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1