PRUISSEN. BERLIJN, 12 September. De Regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kleermaker Frans Tomatscheckuit Kopenhagenvan wien men zich herinneren zaldat hij met behulp van zijnen broeder en een' Chirurgijn Kanze, beiden te Berlijn woonachtig, het gerucht had welen te verspreiden van zijn' dood, en dat daarop aan eeue kist met steenen de eer eener begrafenis te beurt vielter wijl de gewaande doode intusschen in 't bezit wist te geraken van twee pre- miën van levensvcrzekerings-maatschappijente Kopenhagen en Londen ad 1.000 Rsth. en 1,000 Zij zijn thans alle drie schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot eene boete van 15,583 th.of, bij onvermogen, degebrs. Tomatscheck tot 5 en 3 jaren en de Chirurgijn tot 2 jaren dwangarbeid. Alhier kwam gisteren een gewezen Fransche Sergeant uit Siberië aan waarheen hij in 1812 als krijgsgevangene gevoerd was en er zich sedert had gevestigd. Hij is op reis om zijne vaderstad Nancy nog eens weder te zien. Dezer dagen hebben zich te Mannheim 165 landverhuizers ingescheept, die zich over Rotterdam naar Baltimore zullen begeven. Deze personen be lmoren allen tot de Badensche gemeente Kirchard, die eene som van ƒ10.000 heeft bijeengebragt, om zich op deze wijze van hare verarmde ingezetenen te ontdoen. - Te Stokholm is den 2<Jcn in 64-jarigen ouderdom overleden de Prof. voor de Grieksche letterkunde bij de Hoogcschool van Upsala, AV. F. Palmblad. Hij heeft vele wetenschappelijke werken geschreven en was ook medearbeider van verscheiden letterkundige geschriften. O O S T E IS. 1.5 li. WEENEN, 10 September. De berigten uit de provinciën luiden treurig, omtrent de gestrengheid waarmede de censuur te werk gaat in het verbieden van den invoer van boeken. A an verscheidene werkenwaarvan het begin ongehinderd toegelaten was, worden thans de volgende afleveringen in beslag genomen. Onder Mel- lernich genoten ten minste de hoogcre standen nog eenige meerdere vrijheid ten dezen. Buitendien bepaalt zich de gestrengheid niet tot het in beslag nemen van boeken, men neemt ook langdurige verhooren ter dezer zake af en left geldboeten op, zoodat hieruit tevens voordeel voor de schatkist voort vloeit. Reeds vroeger heeft men melding gemaakt van den bespottelijken ijver van hooger hand om den tekst der klassieke schrijvers, zoo het heet, te zui veren. De bekende uitgaven van Tauchnitz en Teubncr zijn dan ook in den ban gedaan. Men verzekert, dat eerlang maatregelen zullen genomen worden tegen de leesbibliotheken, welke men insgelijks wil zuiveren van al wat uit een staatkundig, godsdienstig en zedelijk oogpunt aanstoot kan geven; voorts wil men die leesbibliotheken voorschrijven, welke boeken zij aan te schaffen hebben en aan hunne lezers moeten aanbevelen. De Kardinaal Aartsbisschop van Praag heeft nit bet ligchaam van den II. Joannes v. Nopomuck een tweetal ribben van de linkerzijde genomenen deze naar Rome gezonden, waar men liet verlangen er naar had te kennen gegeven. [Deze Joannes was te Nepomuck, in Boheme, omstreeks 1330 ge boren was Kanunnik van Praag en Aalmoezenier van den Keizer AA'ences- :j laus. Hij weigerde aan dien A'orst de biecht te openbaren van de Keizerin i Joanna, aan wier getrouwheid de Keizer twijfelde, en na heldhaftig de pijn- bank te hebben doorgestaan, werd hij in 1383 in de Moldau verdronken, j Benedictus XIII kanoniseerde hem in 1729. Hij is Beschermheilige van Boheme.] - Den i'-1™ heeft te Inspruck de plegtigheid van het zalig verklaren van pater Clarer, Priester van de Orde der Jezuizen, plaats gehad. Deze plegtig heid was tevens eene dankzegging aan den Allerhoogste voor de genade, welke men meende dat God aan het genootschap der Jezuiten had doen wedervaren. -r- II. M. de Koningin der Nederlanden zal binnen eenige dagen de bad plaats Ischl verlaten, om eene reis naar Italië te doen. FRANKFOET. 11 September. Een uilvinder van een nieuw stelsel van spoorwegenop welke de locomotief zonder het bezigen van stoom met dezelfde kracht en snelheid kan in be weging gebragt worden heeft zich tot den Bondsdag gewend met de aanbie ding zijn geheim legen eene geëvenredigde belooning, ten behoeve der Duit- sclic bondstatenmede te deelen. Ingeval zijn voorslag mogt worden aange nomen, is hij bereid zijne uilvinding aan het oordeel eener commissie van deskundigen te onderwerpen. Het verbruik van sterke dranken is in de laatste tijden in Zwitserland op eene schrikbarende wijze toegenomen. Behalve alles wat binnenlands ge fabriceerd wordt, worden er nog aanzienlijke hoeveelheden van buitenlands ingevoerd. VERE ENIG® E STATEN. NEAV-YORK, 27 Augustus. Er is eene overeenkomst gesloten met Nederland waarbij bepaald is dat de schepen van beide natiën voortaan in elkanders havens op den voet van vol- komene gelijkheid zullen worden toegelaten. KAAS® ©E «OERE MOOP. Met de laatste berigten is ook bekend geworden eene proclamatie van den Gouverneur Cathcart, van 1°. Julij, waarin hij alle weerbare mannen van de oostelijke districten der kolonie opriep, om zich bij hem te voegen en de geregelde troepen bij te staan op eenen togt, dien hij in het begin van Au gustus naar de overzijde der Keirivier tegen het Kafferhoofd K. rei li onderne men wilde. Tot toelichting dezer proclamatie heeft de Gouverneur den 20stc" eene aanschrijving aan de burgerlijke Commissarissen des gouvernements in de oostelijke districten uitgevaardigd waarin onder anderen het volgende voorkomt: De tegenwoordige Kaffer-oorlog is waarschijnlijk de laatste die hier te lande op kosten van het Britsche Gouvernement gevoerd wordt; want men kan niet verwachten dat de gelden tot bekostiging van eenen nieuwen oorlogten bedrage van een millioen wederom door een besluit van 's Rijks parlement uit de beurs der Britsche burgers zullen worden genomeir ten behoeve eener zaak waarin deze geene andere reden hebben eenig belang te stellendan welwillendheid en deelneming. »Vmd ik geene genoegzame ondersteuning bij de ingezetenen der kolonie, ik ben ruimschoots sterk genoeg om met Harer Majesteits troepen voorwaarts te rukken en de nationale eer te handhaven; maar ik zoude dan tot de smar telijke overtuiging komen dat het den ingezetenen der kolonie thans aan de noodige geestkracht ontbreekt om voor hunne eigen zaak op te komen en dat zij derhalve niet in staat zijn om hunne vijanden op dien afstand te houden waarop wij ze teruggedreven hebben; en, wat nog erger is, liet Kafferhoofd Kreili zoude ook deze overtuiging bekomen, en in plaats van de bevolking der kolonie te ontzienhaar voortaan minachten. «Van den togt naar de overzijde der Keirivier terugkomende, moet ik aan Harer Majesteits regering verslag doen, niet alleen hoe de uitslag van den togt is, maar ook of ik de bevolking der kolonie dankbaar bevonden heb voor den haar verleenden bijstand, gezind en in staat tot krachtsontwikkeling voor hare eigen zaak, en alzoo verdienende dat wij voor hare zaak strijden, of zulks onwaardig. Mogt dit laatste het geval zijn, dan zoude ik waarschijn lijk last ontvangen om mijne troepen terug te trekkenen dan zou ik hij mijn vertrek aan de ingezetenen, althans van de oostelijke helft der kolonie, niets anders kunnen raden dan minder schapen en ossen en meer schaapher ders en ossendrijvers te houdenwant dan zoude spoedig het grenslanden nog meer land, weder door wdlde hccsten en wilde menschcn worden inge nomen, en zij zouden niet in staat zijn hen te verdrijven, gelijk lmnne va deren in de dagen van ouds deden." In de nieuwsbladen van den 3llcn Augustus, vindt men berigten uit eenige plaatsen in het oostelijk gedeelte der kolonie, waaruit blijkt dat de in gezetenen aldaar, nu zij van liet moederland met het voorregt van zelfbeheer begiftigd zijnzich aan den pligt van zelfverdediging niet onttrekken. De Luitenant-Gouverneur heeft eene premie van 100 uitgeloofd voor de ontdekking van steenkoollagenen liet doel schijnt reeds bereikt te zijn er is althans eene Regerings-Commissie benoemd om op de plaats zelve de waarde eener ontdekking van dien aard te gaan onderzoeken. De landstreken in de nabijheid der kolonie, Kafferland uitgezonderd, zijn in vrede en rust. Het handelsverkeer lusschen de kolonie, het Souvereiniteits- gebied aan de Oranjerivier, het gemeenebest der uitgeweken Boeren aan de overzijde der Vaalrivier, en Natal, was snel toenemende. In Natal achtte men het door de genomen proeven thans uitgemaakt dat er suiker, rijst en koflij met voordeel konden worden geteeld. In het Souverciniteilsgebied was door de Commissarissen van het koloniaal bewind, in overleg met afgevaar digden der ingezeteneneene constitutionnele bestuursinrigting vastgesteld. In het 2de vierendeeljaars van 1852 waren de inkomsten met 18,551 vermeerderd, in vergelijking met die in hetzelfde tijdvak van 1851; ook de uitgaven waren met 1,554 vermeerderd. STABi BERifiTEI. VERGADERING van den Gemeenteraad van Lcyden, Donderdag den 16dcn September 1852, des namiddags ten 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEADEN brengen hij deze ter kennisse van de Patentpligtige Ingezetenen binnen deze Gemeente, dat tot de afgifte der ingevulde Patentbladcn over het Dienstjaar 1852 en 1853 voor alle de Wijkenals nog dagelijks van des voormiddags tien tot des namid- dogs ten één ure, ter Secretarie dezer Gemeente zal worden gevaceerd, en wel tot en met den 18den September aanslaande; zullende na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde Patenlbladen aan de Deurwaarders der Directe Belastingen ter bezorging worden afgegeven. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AA'ethouders voornoemd, Leiden, 4 September 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMiAIER. KERKNIEUWS. ZAVOLLE, 10 September. Uit het voor eenigen tijd door den algemeenen Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier gemaakte drietal Predikanten be staande uitDD. Ilugenholtzte VelthuizenMarissen van Loonte Hooge- zand, en Pleyte, te 's Bosch, is op heden, na bekomen agreatie van het provinciaal kerkbestuur, beroepen, Ds. Hugenholtz, te Velthuizen; terwijl, volgens het reglement op de vacaturen, aan het departement voor de zaken der Ilerv. Eeredienst aanvrage tot goedkeuring op gemelde beroeping zal gedaan wordenuithoofde de beroepene buitenlandsch Predikant is. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente te Antwerpen is uit een drietal bestaande uit Ds. Deeleman, bij de AVaalsche gemeente te Zwolle; Gunning, Candidaat tot II. dienst; en Ds. van AVaning Bolt, te Grootegast en Doezum de laatste verkozen als Predikant in de Nederduitsche en Fransche talen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3