lerie; benevens een aantal benoemingen van Officieren tot Kapiteins en lste i.uitenants, bij dat wapen. Volgens cene aanschrijving van den Minister van Oorlog, van den 6llcn is aan de chefs der corpsen medegedeelddat eenmaal in Indien gediend heb bende militairen, weder, even als voorheen, voor de dienst in dezelfde kolo niën waar zij zich vroeger bevonden en dus zoowel voor Oost- als voor AVcst- Indiën kunnen worden toegelaten, bijaldien zij namelijk de Indische dienst met een gewoon paspoort hebben verlaten zonder immer gedegradeerd of in de klasse van discipline te zijn geplaatst. De Minister van Marine zal Vrijdag aanstaande geen gehoor verleenen. UZen sïe S£amer der Sffffón-Gcneraa/. Zitting van Maandag 13 September. In deze zitting zijn de verslagen uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot wijziging van liet tarief ten aanzien van het artikel eau des Carmes; omtrent dat tot aanwijzing der ontheffingen ter zake van de directe belastingen enz. en omtrent dat betreffende den waarborg en de belasting van gouden en zil veren werken. Achtereenvolgens zijn zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den weg langs de nieuwe haven te Groningen en 29 wets-ontwerpen van naturalisatie. AMSTERDAM, 13 September. In de op 3 dezer gehouden groote vergadering van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, zijn voor het jaar 1853 benoemd: tot President, Prof. F. AV. Krieger; tot Vice-President, Dr. J. Penn; tot Secretaris, Dr. J. P. Heije, als zoodanig aftredende; tot 2den Secretaris, Dr. G. A. N. Allebé; tot Thesaurier, Dr. J. II. Molkenhoer; en tot BibliothecarisD1'. N. D. Sybrandi. -- Bij de Arrond.-Regtbank te Hoorn zijn, ter vervulling van de vacature, bij dit collegie bestaande, op de voordragt geplaatst de Ileeren Mr. P. M. Nollhenius, Burgemeester van Purmcrende; Mr. J. F. T. v. A'alkenburg, Advo caat en plaatsvervangend Kantonregter, Wethouder der stad Haarlem; en Jhr. Mr. von Dachne van A'ariek, Inspecteur der jagl- en visscherij in Friesland. Het getal kweekelingen van 's rijks kweekschool voor schoolonderwijzers te Haarlem bedraagt op dit oogenblik 19. Er zijn bij het openen van het nieuwe schooljaar slechts 2 kweekelingen bijgekomen. In Augustus 1851 waren er 27 kweekelingen, van welke in het begin van dit jaar 10 hunne opleiding voltooid hebben. In vroegere jaren was bet getal kweekelingen 36, zoodat het aantal bijna tot op de helft vermiderd is. HARDERWIJK11 September. Den 25stca dezer zal van hier een detachement suppletietroepen, sterk 150 Onderofficieren en manschappen, vertrekken, om den 26sten daaraanvolgende over te gaanop stroom voor Rotterdamaan boord van het schip Samarang bestemd naar Oost-Indien. Het zal gekommandeerd worden door den Kapt. van het O.-I. leger G. J. Oosthout; mede-begeleiders de 2(le Luit. der inf. L. AV. A. Kessler en P. 51. J. Penning Nieuw land de 2dc Luit. der art. AV. B. Scheij Officier van Gez. 3de kl. C. A. de Neve en Apotheker 3de kl. A. A. Backer Overbeek. CUITEiVLANDSClIE BERIGTEN. EmdELAM». LONDEN, 13 September. De bewerking van den Koh-i-noor is 11. Dingsdag afgeloopen, en zoo onaanzienlijk als vroeger zijn voorkomen was, zoo schoon en schitterend is hij nu geworden. Bij de aflevering uit de handen der tot de bewerking gebe zigde kunstenaars, werd aan ieder hunner door den juwelier der kroon, den Heer Garrard, een stuk zilver geschonken. Men zegt, dat de steen in de kroon der Koningin gezet, of op eene andere wijze door II. M. gedragen zal worden. Volgens de Morning-Chronicleloopt alhier het gerucht dat er een tolverbond zou zijn gesloten tusschen Engeland en Frankrijk, gegrond op bet stelsel van wederkeerig vrij verkeer. Het hoogste inkomende regt zou de 15 ten honderd niet mogen overschrijden. - De aan de markt alhier aangebragte thee van Assam (in welk Brilseh- Indisch gewest de theecultuur sedert eenige jaren door eene maatschappij is ondernomen)is gretig en tegen goede prijzen gekocht. Het ministeriële Londensche avondblad berigt de aanbesteding van 75,000 pond thee voor de Brilsche vloot, als eene zege van de thee in den strijd tegen de grog. In de meeste streken wordt bij voortduring eene groote schaarschheid van zilver gevoeld, en dat ten gevolge van den uitvoer van zilvergeld door land verhuizers; de aanvragen van eenige banken in bet noorden waren zoo groot dat de Munt daaraan niet kon voldoen. De groote suikerfabriek van de Ileeren Braden en Comp. in Denmark- street is geheel afgebrand, waardoor eene schade van 20,000 M is veroorzaakt, waarvan slechts 6,000 verzekerd was. Omtrent den Heer Neild, van wien gemeld is dat bij bij uitersten wil zijne bezittingen aan de Koningin vermaakt beeft, meldt men, dat bij bij den dood zijns vaders vóór bijna 30 jaren, 250,000 in eigendommen erfde, en dat gedeelte van zijn vermogen tot zijnen dood onaangeroerd liet. Hij droeg gewoonlijk een blaauwen rok met metalen knoopen, die nooit mogt worden afgeschuijerdom de wol er niet met de stof af te balen. Hij bad aanzienlijke eigendommen in Kent en Bucks, en was altijd zeer in zijn schik wanneer zijn pachters hem te logeren vroegen. Hij bleef altijd zoo lang mogelijk op hunne kosten teeren. Naar zijn levenswijze en voorko men te oordeelen zou men geen oogenblik getwijfeld hebben, of bij verkeerde in de diepste ellende. Kort voor dat de spoorwegen in Engeland werden ingevoerdkeerde bij eens van een zijner goederen met de diligence naar Londen terug. De wagen hield onderweg aan een herberg op. Al de reizi gers stapten af om zich te ververschen. Hij alleen bleef zitten. Naauwelijks was zijne afwezigheid in de herberg opgemerkt, of men herinnerde elkaar 's mans diep armoedig uiterlijken door levendig medelijden getroffen deed men dadelijk eene collecte en liet hem de som gelds met een ferm glas grog aan den wagen brengen. Hij nam beide dankbaar aan. Zijne levensgeschie denis vloeit over van dergelijke staaltjes. Kort voor zijn dood zeide bij tegen een zijner executeuren: «Ik sterf met de streclende gedachte het zonderlingste teslament gemaakt te hebben, dat men bedenken kan. 't Is de eerste en laatste keer van mijn leven, dat ik over mijne bezittingen heb beschikt. Ge zult vreemd opkijken Op AVandsworth Common bij Londen, is eene reusachtige telescoop opgerigt, die een toren van 64 voeten hoog en 15 voeten diameter tot basis heeft. De lengte van den koker beloopt 76 voet en in werking zijnde 85 voet. De grootste omvang is 13 voeten en dit gedeelte is ongeveer 24 voe ten van het voorwerp-glas. Niettegenstaande de zwaarte van den telescoop, kan hij tot in een hoek van 80 graden rijzen. In de laatste dagen zijn weder eenige spoorweg-ongelukken voorgevallen. AA^oensdag avond 11. is op den spoorweg naar 5Ianchester een trein gedeeltelijk van de baan afgestort, waarbij twee menschen het leven hebben verloren, terwijl verscheiden anderen in meerdere of mindere mate zijn gekwetsten dienzelfden dag is omstreeks Bristol een treinzoo men gelooft ten gevolge van te snelle vaart (55 Eng. mijlen in het uur) uit het spoor gevlogen, ten gevolge waarvan de rijtuigen op eene ontzettende wijze door elkander gewor pen, de stoker gedood en eenige andere personen deerlijk gekwetst werden. Twee schepen hebben 700 ton ijs uit Noorwegen aangebragt, betgeen in dit jaarsaizoen voor iels opmerkelijks wordt gehouden. Er is in het land nog niet veel lust om aan de vrijwillige burger- milicie deel te nemenwant te Alanchester onder andereneene stad van 300,000 zielen, hebben zich slechts 100, cn te Salford, dat 100,000 inwo ners telt, slechts 40 aangegeven. Te Londen gaat bet beter. - Te Liverpool liggen thans 509 schepen in lading naar alle oorden der wereld, uitgenomen naar Frankrijk. Dit wordt als een doorslaand bewijs op genoemd, dat bescherming aan inlandsche nijverheid verleend, de doodsteek voor den handel is. FRAIMRIJE. PARIJS13 September. De Departements-Prefecten zijn door het Alinisteric van Binnenl. Zaken aangeschreven, geene vergunning meer te verleenen tot het oprigten van loodwit-fabriekendaar bij de Regering een plan in overweging is om deze voor de gezondheid der werklieden schadelijke stof door eene minder gevaar lijke te vervangen. De stad Parijs heeft hare in 1832 gesloten leening van 40 inillioen thans afgelost. Er zijn echter 116 aandeelen niet opgevraagd, zoodat de stad daardoor een' winst heeft van 116,000 fr. In het dagblad van Rijssel leest men bet volgende: Het schotschrift van den Heer A'ictor Hugo, Napoleon de Kleineheeft aan de sluikerij op de Franscb-Belgische grenzen nieuwe bedrijvigheid gegeven. Langs de kleine grensplaatsen, waar bet toezigt minder scherp is, wordt het uit België ter sluik uitgevoerd en de sluikers verkoopen elk exemplaar in Frankrijk voor 5 of 6 fr.terwijl het hun in België slechts 2.50 fr. heeft gekost; men be grijpt hoe uitlokkend deze winst is. Aan de reizigers die langs den grooten weg in Frankrijk komen en een exemplaar van bet verboden geschrift in hun zak of koffer medebrengen, gelukt het minder vaak, om het aan de waakzaamheid der beambten te onttrekken. Het is thans zeker dat de Generaal Gcmeau niet te Rome in het op perbevel zal vervangen werden. Hij keert in het laatst dezer maand naar genoemde stad terug. De beruchte giftmengster Lafarge die sedert kort uit de gevangenis ontslagen wasis den 7den dezer in de badplaats Ussat overledenna de genademiddelen der R. K. kerk ontvangen te hebben. In het geheel hebben nu reeds 330 verbannenen gratie of verligting verkregen De tabaksteelt, welke in Algerië in 1843 2,000 Ned. ffi had opgele verd, leverde dit jaar reeds 661,756 ffi op. ITALIË. ROAIE3 September. Het hoofdbestuur der Policie heeft bekend gemaakt, dat wegens de onvei ligheid der groote wegen, de uitoefening der jagt geheel geschorst wordt, en niemand, als alleen militairen, gewapend zal mogen gaan. Het geldgebrek neemt op eene verontrustende wijze toe. In weerwil van de millioenen aan kopergeld, die geslagen zijn en nog geslagen worden, is de verlegenheid zoo groot, dat men reeds 2 pCt. opgeld legen papier be taalt, en men in de provinciën niet dan met moeite zijn papierengeld tegen kopergeld kan verwisseld krijgen. Het is waar, dat de menigte van valsch papierengeld te weeg brengt dat de menschen bevreesd zijn het in ontvang te nemen; doch de hoofdschuld aan dit gebrek aan kontanten wordt toegeschre ven aan de privaat-speculatie van den Minister van Finanlie, tegen wien men dan ook eene aanklagte heeft ingeleverd, welke echter tot heden zonder ge volg is gebleven.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2