van gemeentebestuur vervangen, omdat er lieden in zaten, die bekend waren als behoorende toL de partij der regeringloosheid en der omkcering. Volgens eene aanschrijving van den Minister van algcmeene Policie aan de departementsprefeclenraag niemand zonder verlof der overheid in de open lucht of onder tenten op kermissen en dorpsfeesten, sterke dranken slijten, omdat in die plaatsen de handlangers der geheime genootschappen leden aan werven. Dc Generaal Gcmeau, Opperbevelhebber van ons legercorps, te Rome is hier aangekomen. Men weet niet of hij zich met verlof hier bevindt, dan of bij door een' ander zou vervangen worden. Ons land bezit thans de twee weerbaarste en meest vermogendste oor logschepen namelijk de schroef-stoom-linieschepen Napoleon en Charlemagne welke elk vier stooin-cylinders bezit, die vereenigd eene kracht van 1200 paarden kunnen teweeg brengen. Elk dezer schepen voert 90 stukken zwaar geschut, met inbegrip van verscheidene tien-duims hom-kanonnen; kan leef- togt en water voor twee maanden en voor 900 manbenevens 1000 tonnen steenkolen bergen. Beide kunnen, naar men beweert, bijna 1000 zeemijlen in tien dagen afleggen. Het derde schip van gelijk kaliberde Austerlitz zou den 15<lcrl te Cherbourg worden te water gelaten. De Bisschop van Chalons heeft aan de geestelijken zijner kerkprovincie eene aanschrijving gedaan, in welke hij den President der Republiek »een man Gods noemt, dien God heeft doen opstaan voor het heil des vaderlands, tot genezing van al de kwalen die het door zestig jaren van omwentelingen en van eindeloos schijnende wrede oorlogen bekomen had. Nogmaals, gezegend worde hij deswege! Wij zullen voor hem bidden: dit is de schatting die hij van ons vragen mag voor de uitstekende diensten die hij ons bewezen beeft en nog bewijzen wil." In dp oude stad Lisieuxdie reeds in 877 door de Noormannen werd geplunderd, gelegen in het noordwestelijk Dep1. Calvados, niet verre van Caen, werd een tapijtwerk bewaard dat in het midden der elfde eeuw door Koningin Mathilda, gemalin van Willem den Veroveraar was vervaardigd. Het is thans naar Parijs overgebragt om bij andere zeldzaamheden betrekke lijk Frankrijks Koningen te worden bewaard. IÏASjIE, ROME3 September. Het nieuwe Pauselijke leger schijnt den toestand van het land, dien men door de aanwerving van hetzelve verbeteren wilde, nog te verergeren. Onder de aangeworvenen is veel slecht volk. Te Civita Veccliia aangekomenzijn een aantal hunner gedeserteerden zij maken thans de heirwegen tusschen die stad en deze onveilig en plunderen de kassen van de ontvangers der belastingen. Sedert eenige dagen worden weder oproerige brochures in groote me nigte verspreidten gevolge hiervan zijn vele huiszoekingen gedaan en binnen twee dagen ongeveer 50 personen gevangen genomen. In Ravenna is de Luitenant Bonnesi door eenen onbekende vermoord. In de muziekale wereld alhier heeft dezer dagen een nieuw gewrocht van een reeds hoogbejaarden componistPietro Raimondigroot opzien gehaard. Deze is namelijk op het denkbeeld gekomen om drie oratoria te vervaardigen, welke zoowel gezamentlijk als elk afzonderlijk kunnen uitgevoerd worden zonder dat hieruit de minste verwarring of gaping ontslaat. Deze drie orato ria, welke op zoo kunstige wijze zijn verbonden en toch elk op zich zelf een geheel uitmaken, heeten Joseph, Potiphar en Jacob. In de vorige maand zijn deze stukken voor het eerst uitgevoerd in het Theatro Argentino, en wel het eerst Potiphar en Joseph door een 100-tal kunstenaars of liefhebbers en vervolgens deze beide gezamentlijk met het derde, Jacob, hetwelk ook 100 uitvoerders hadbenevens 5 harpspelers de uitvoering duurde ruim 5 uren. PHIISSEX. BERLIJN, 8 September. Een R. K. Priester, Georgio Brindizi, had zich hier te lande reeds langen tijd opgehouden, om zoo het heette aalmoezen in te zamelen voor de in Griekenland zich bevindende Roomschgezindengisteren evenwel heeft hij van de Policie hevel ontvangenPruisscn dadelijk te verlaten. De Duitsch-Katholieken zullen weldra alleen in de herinnering bestaan. Door de gebeurtenissen in 1848 zijn zij overal verspreid en hunne vergade ringen verboden. Zij gaan thans bijna allen tot het Protestantsch kerkge nootschap over. De Koning van Zweden is gisteren over Koblentz naar Keulen geko men en zou den volgenden dag de terugreis naar zijne Staten over Hamburg voortzetten. Onder de Afgevaardigden ter algemeene vergadering van de leden der Gustaaf-Adolfs-stichting, te Wiesbaden bevindt zich ook een Nederlander, de Heer S. A. van Hoogstraten. Te Trier is dezer dagebij het bouwen van een huister diepte van 10 voeten onder den grond, een prachtig zeer goed onderhouden mozaïken vloer gevondenmet figuren in de levendigste kleurenzoo schoon als men in die streken ze nog nimmer gevonden heeft. Dit stuk zal in het museum aldaar bewaard worden. WÜRTESIBERG. STUTTGARDT, 8 September. Gisteren bleef een trein tusschen het station en den tunnel bij Ulm bijna staan. Toen men de oorzaak hiervan opspoorde, ontdekte men, dat op de schenen vele duizende rupsen zich bevonden en allen daarop voortkroopenen die door de raders verpletterd, de schenen glibberig maakten. Een soortge lijk verschijnsel deed zich eenige dagen geleden voor bij Esscndorf en Winter- Slettin. In de nabijheid van laatstgemeld oord waren de schenen van den spoorweg over eene lengte van 3 a 4000 voet met ontelbare rupsen overdekt, terwijl men regts of links bijna geene enkele rups gewaar werd. De in de nabijheid van den spoorweg liggende akkers met beetwortelen waren geheel afgevreten. ©0STEISRIJK. WEENEN, 7 September. De Consistorie der Protestantsche kerk zich tot dc Regering gewend heb bende met de vraag: of de R. K. Geestelijken, die in 1848 en 1849 tot dc Protestantsche Ecredienst waren overgegaan, in de betrekking van Godsdienst leeraars konden geplaatst worden, heeft daarop een afwijzend antwoord ge kregen, op grond, dat de afvalligheid van de R. K. Godsdienst op geencrlci wijze door de Regering kon bevorderd worden. Volgens een besluit van den Minister van Financiën zullen aan de we duwen cn weezen van zelfmoordenaars voortaan geene pensioenen meer uit betaald worden, omdat de zelfmoord als een vrijwillige daad van ontslag uit de dienst kan worden beschouwd. De nieuwe leening van 80 rnillioen is met het Parijssche Huis Rothschild gesloten. Zij wordt uitgegeven in 5pCt. tot de koers van 95 pCt.of in 2| pCt. tot den koers van 48| pCt. KAAP BE GOEDE ïïffi©P. 4 Augustus. Dc toestand van den oorlog met de Kaffers is nog dezelfde. Macomo en andere hoofden der in het Amatola-gebergte en in de Walerldoof zich op houdende Kaffers zonden gedurig stroopende henden uitdie het aan de inge zetenen der kolonie behoorende vee wegroofdentot zelfs uit de onmiddellijke nabijheid van Grahamsstad. Door dc Britsche krijgsmagt waren verscheidene bewegingen tegen den vijand uitgevoerd maar met weinig vrucht: alleen was den 24stea Julij door een detachement scherpschutters een 100-tal Kaffers verslagen en gedood, terwijl het zelf slechts één man verloor. KERKNIEUWS. Het getal der Candidaten bij de Herv. Kerk bedraagt thans 73 onder het ressort der Waalsche commissie behooren er 5, bij de Evangelisch-Lulher sche kerk 6bij de Herstelde Evangelisch-Lulhersche kerk 2dat der buitenlandsche Candidaten bij de Herv. Kerk in Oost-Friesland is 10 en in het Graafschap Bentheim 2. ABVESSTESTIEK. Tc Leyden is op 8 September 1852, van eene DOCHTER bevallen ROL IN A PETR.ONELLA LOS, Echtgenoote van W. II. D. SURINGAR. Heden beviel voorspoedig van twee DOCHTERS, mijne geliefde Echtge noote J. A. BREEDERVELT. Leyden, 11 September 1852. F. BERRÉ. De COMMISSIE voor de LOTERIJ van DAMES-HANDWERKEN enz.ten behoeve van de Noodlijdenden door den brand te Her wijnenmaakt langs dezen weg bekenddat dc bezigtiging der voorwerpen zal plaats hebben in het Logement de ZonBreedestraat te Leydenden 12llcn, IS"10", 14den en ÏS^" September, van des Voormiddags 12 tot des Namiddags 4 ure, tegen betaling van 10 Cents entree. De Eigenaars van Loten worden op vertoon van hun Lot toegelaten. De Commissie voornoemd P. BOELLAARD, Kapt. W. F. KOPPESCHAAR JC II. II. van VLIET, Wed. Oostdodt. M. P. van VLIET, Wed. van Renesse. J. E. HOFMANS. W. F. M. A. KOPPESCHAAR. Gedurende de dagen der bezigtiging zijn er aan liet Locaal nog Loten verkrijgbaar a 75 Cents. Ilet AFDEELINGS-BESTUUR der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en llatidwerk-Nijverheidheeft de eer ter kennis van IIH. Fa briekanten en Werkbazen te brengendatten einde gevolg te geven aan de nuttige strekking, bedoeld bij het achtste Hoofdstuk der Wet der genoemde Vereeniging, vóór 1° November aanstaandeaan de Werklieden van Fabriekan ten en Werkmeesters, Leden dezer Vereeniging, zullen worden afgegeven Gedrag, en BSeUwaamiieids-Boelsjes om met genoemden dag te worden in werking gebragt. Het Afdeelings-Bestuur verklaart zich voorts bereid tol het geven van alle inlichtingen, die belanghebbenden verlangen te ontvangen. A. C. LEEMBRUGGEN, J. de PECKER, Leyden, 11 September 1852. P. J. COFFRIE, J. W. SCHAAP, J. van LITH J>'.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3