BUITENLANDSCHE BERIGTEN. T:n, de prijs voor de Wiskunde vierde klasse en een Getuigschrift als prijs voor het Teeltenen, tweede klasse; aan J. Eigeman en J. van der Burght, elk een prijs voor de Oude Talen; aan C. A. G ran pré Molière, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Oude Geschiedenistweede klasseaan II. F. C. Gerlingseen prijs voor de Oude Talende prijs voor de Wiskunde derde klasse en de prijs voor het Teeltenen, eerste klasse; aan H. Hasselman een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis derde klasse (door het lot tegen AF. II. Hubreclit) en een prijs voor het Franschderde klasse aan AF. M. S. Junius en J. P. Burkels, elk een prijs voor de Oude Talen. Fookbereidende Kiasse. Aan 11. P. C. Gerlings een prijs voor de Duitsche Grammatica; aan AF. F. Kaiser, een prijs voor het Practisch-Cijferen en een prijs voor het Duilsch en Engelsch derde klasse. Aan AF. H. Hubrecht, een prijs voor de Faderlandsche Geschiedenis, een getuigschrift dat de prijs der Nieuwe Geschiedenis, derde klasse, door het lot verloren is tegen 11. Has selman en een prijs voor liet Engelsch derde klasse. De Kweekelingen B. van den Broeck, J. L. Inckel en AF. Bentinck hadden op den lGdc" Julij de lessen te korten tijd bijgewoond om naar prijzen of getuigschriften mede te dingen. Na den afloop van dit alles bedankte do veelbelovende Jongeling J. II. Zil ver Rupe, mede uit naam zijner medemakkers, de toehoorders, in eene korte door hemzelven opgestelde toespraak, voor hunne vereerende tegenwoordigheid: waarop eenige welmeenende woorden van den Fice-President van het Plaatse lijke Schoolbestuur deze jaarlijksche plegtigheid besloten. Te Rotterdam ligt in lading, om in het begin van October naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekkenhet Nederlandsch fregatschip Prinses Marianne, Kapt. F. Rietmcijer. Tot lid der Prov. Slaten van Zuidholland is te Rotterdam in plaats van Jhr. Mr. AF. T. Gevers Deynoot, die bedankt had, gekozen Jhr. A. L. Coenen, met 117 van de 151 uitgehragle stemmen. Folgens de opgaven in de provinciale verslagen over 1851, bedroeg het getal runderen in Zuidholland 170,104; dat der paarden 35.381; der schapen 44,504 en der varkers 29.275. Het pluimgedierte bedraagt ongeveer 200,000 stuks. En in Noordholland, 17,206 paarden; 129,960 runderen; 160,380 schapen en 28,823 varkens. Het pluimgedierte was niet bepaald op te geven. Op de drie voornaamste kaasmarkten in Noordholland, Alkmaar, Hoorn en Purmerende werd ongeveer negen millioen Ncd. ft' kaas aangevoerd. Het Pruissisch oorlogsfregat de Gefion is op de reede van Flissingen aangekomen, om in het drooge dok gekoperd te worden en verdere herstellin gen te ondergaan. Te Nicuwesluis is den 7dcn eindelijk weder een haringhoeker aangeko men met slechts 70 ton. De vangst gaat droevig en onder hetgeen er nog gevangen wordt, is veel slechte volle haring, die dan ook maar ƒ30 per ton geldt, terwijl de maatjes 70 opbrengt. Uit het verslag van de 23slc algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, dezer dagen te Amsterdam gehouden, blijkt o. a.dat besloten is, den wedstrijd voor jeugdige toonkunstenaars, waarbij de bekroonde eene drie-jaarlijksche toelaag van ƒ800 'sjaars, voor zijne hoogere opleiding en vorming, van wege de maatschappij zal verkrijgen, op nieuw open te stellen tegen Augustus 1854. AFijdcrs is bepaald, dat in het jaar 1854 (het 25-jarig feest van de stichting der maatschappij), te Rotter dam, een buitengewoon luisterrijk algemeen muziekfeest gehouden zal wor den, en daartoe is van wege de maatschappij eene som van ƒ15,000 be schikbaar gesteld. 'sGRAFENIIAGE, 11 September. Bij Z. M. besluit van den 6d(:" dezer, is benoemd tot Kantonregtcr te Nieuwer AmstelMr. O. L. G. F. Aberson thans plaatsvervangend Kanton- regter aldaar. Z. M. heeft bij besluit van den 8stcn dezer goedgevonden: 1°. de Ge- neraal-MajoorsP. R. Falter, Kommandant van bet personeel der artillerie; II. G. Seelig, Gouverneur der Koninkl. Academie voor de Zee- en Landmagt H. A. de Hart, Kommandant der 4de brigade infanterie, belast met de waarne mingvan het Prov. Kommandement van Gelderland, Utrecht en Overijssel; Jhr. J. T.SerrarisKommandant der lstc brigade infanterie, belast met het Opper bevelhebberschap van de vesting Maastricht en van de troepen in het Lim- lmrgsche, en C. A. H. Goelz, Kommandant der 3dc brigade infanterie, belast met de waarneming van liet Prov. Kommandement van Friesland, Groningen en Drenthe, op grond van langdurige dienst, krachtens art. 42 2a der wet van 28 Augustus 1851, op pensioen te stellen en het bedrag daarvan inge volge de artt. 13 en 14a, der genoemde wet te bepalen voor ieder op ƒ2400, en 2°. aan de hiervorengenoemde Generaal-Majoors Falter, Seelig, de Hart en Jhr. Serraris den rang van Luit.-Generaal toe te kennen, met bepaling, wat de twee eerstgemelden betreft, dat zij in de betrekking van lid van het comilté van defensie worden gehandhaafd. Z. M. heeft bij onderscheiden besluiten, gedagleekend den 8slcn dezer, goed gevonden 1°. den rang van Luit.-Gencraal te verleenen aan den Generaal- Majoor Jhr. J. T. van Spcngler, zijn' Adjudant in buitengewone dienst en laatstelijk Minister van Oorlog2°. met wijziging in zooverre van het be paalde bij de besluiten van den 19d«n October 1843, en 27 December 1851, vast te stellen, dat de bij den Generalen Staf en de bij den Staf van het wapen der cavalerie uilgetrokken Opperoiïicier zal zijn Luit.-Generaalof Generaal- Majoor, op een jaarlijkseh tractement, in vredestijd, van ƒ5500 en in ver band daarmede 3°. te benoemen: bij den Generalen Staf, tot Luit.-Generaal den Generaal-Majoor C. Baron Nepveu, Chef van dien Staf, zijn' Adjudant in buitengewone dienst; bij den Staf van het wapen der cavalerie, tot Luit.- Generaal den Generaal-Majoor J. F. Graaf Du Monceau, Kommandant der bri gade cavalerie, zijn' Adjudant in buitengewone dienst; bij den Staf van het wapen der infanterie, tot Generaal-Majoor en Kommandant der lstc brigade infanterie, tevens belast met het Opperbevelhebberschap der vesting Maastricht en der troepen in het Liinburgsche en met de functien van Prov. Komman dant aldaar, voor zooveel de werkzaamheden der nationale militie betreft, den Kolonel S. T. A. Hubar, thans kommanderende het 3dc regement infan terie tot Generaal-Majoor en Kommandant van de 3de brigade infanteriete vens belast met de functien van Prov. Kommandant van Friesland, Gronin gen en Drenthe, den Kolonel II. F. K. Duycker, thans Kommandant van bet regement grenadiers en jagers, zijn' Adjudant in buitengewone diensttot Generaal-Majoor en Kommandant van de 4de brigade infanterie, tevens belast met de functien van Prov. Kommandant van Gelderland, Utrecht en Over ijssel, den Kolonel L. J. de Petit, van den Generalen Staf; bij den Staf van het wapen der artillerietot Luit.-GeneraalInspecteur van het wapenden Generaal-Majoor M. II. Stecnbergbe, thans Directeur der lste artillerie-directie, belast met de functien van Directeur van 's Rijks gieterij van metalen ge schut; tot Generaal-Majoor en Directeur der lste artillerie-directie, belast met de functien van Directeur van 's Rijks gieterij van metalen geschutden Ko lonel AF. F. HeydenreichKommandant van het 2de regement vesting-artil lerie; tot Generaal-Maj oor en Gouverneur van de Kon. Academie voor de Zee- en Landmagt, den Kolonel Jhr. J. K. Ridder van Rappard, Kommandant van het regement veld-artillerie. De ontwerpen nopens de staatsbegrooting voor 1853 zijn bereids in gereedheid en zullen met de daartoe behoorende staten, memoricn en verdere bescheiden, ingevolge de grondwettelijke voorschriften, spoedig na de opening der Kamers, door den Minister van Financiën aan de vertegenwoordiging wor den aangeboden. Men verneemt, dat de Heer van SonsbeeckMinister van Buitenl. Za ken, na den afloop van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaalen alzoo na de behandeling van het ontwerp wegens de Russische schuldvordering, zijn ontslag uit genoemde betrekking vragen zal. BREDA8 September. Met den lstcn dezer is het nieuwe studiejaar voor de kweekelingen der Koninklijke Akadcmie voor zee- en landmagt aangevangen. Zondag ochtend werd in de groote zaal der Akademic, voor het Protest an tsche personeel, door den AA'el-Eerw. Heer Ds. van Goghvolgens jaarlijkseh gebruikliet nieuwe studie-jaar met eene plegtige rede godsdienstig ingewijd. Het getal der kweekelingen aan de Akademie bedraagt thans 270; waarvan 199 voor de land- en 71 voor de zeemagt, zijnde er 64 nieuwe kweekelingen voor de verschillende wapens te lande, en 25 voor de marine bijgekomen. Naar w ij van goederhand vernemenis dezen morgen de telegraaphdraad door het Hollandsche Diep gelegd. In ruim een half uur tijd was hij ten voorspoedigste overgebragt met eene daartoe gehuurde stoomboot. AFij mogen dus binnen weinige weken het tot stand brengen te gemoet zien der tele- graaphische gemeenschap tusschen Nederland en Belgie. ENGELA1VD. LONDEN, 6 September. De Morning-Herald schrijft omtrent het gedrag der Iersche priesters onder anderen het volgende: Zij hehben zich meester gemaakt van de verte genwoordiging van eene helft van Ierland. Er zijn thans veertig leden der Britsche wetgevende magtdie niets vertegenwoordigen dan de Roomsche pries ters, dat wil zeggen, in plaats van de stoffelijke en maatschappelijke belan gen van een vrij volk te vertegenwoordigen, zijn zij gezonden om de begrip pen voor te staan van de gezworen vijanden van alle innerlijke en uiterlijke vrijheid, van de heimelijke vijanden van alle liberale instellingen, en van de openlijke vijanden van Britannie's regering en godsdienst. Fan alle zijden wordt beweerd dat de meesten dezer vertegenwoordigers hunne verkiezing te danken hebben aan openbaar geweldhetwelk de vrijheid van verkiezing tot een ijdelen klank maakt. Men kan niet betwijfelen dat het gouvernement van Lord Derby gereed zal zijn zoodanige maatregelen te werk te stellen als een einde kunnen maken aan het vermetele en ergerlijke gedrag der Priesters welke, zeggende een rijk te dienen dat niet van deze wereld is, voor geeno gewelddadigheid of aanranding terugdeinzen, waardoor zij hun onbeperkt gezag over zaken die alleen tot deze wereld behooren, kunnen verzekeren. Zij be- heerschen door overreding of vreesaanjaging de ziel van drie vierden van alle Ieren, tot zelfs in de raadzaal der jury, en dit maakt die natie volstrekt ongeschikt voor de uitoefening van politieke regten; deze behooren haar slechts in naam maar in de daad aan het ultramontaansche gezag. Is niet in het regtsgeding wegens de te Sixmile-Bridge doodgeschoten personen, de regtspraak der gezworenen misbruikt om door eene met de feiten en met het gezond verstand strijdige uitspraak twee priesters aan de gevolgen hunner deelneming in die jammerlijke gebeurtenis te onttrekken? Men heeft zelfs het Iersche gouvernement door vreesaanjaging willen weerhouden van het vervolgen dier beide geestelijken: maar het gouvernement heeft zijnen pligt gedaan, en hunne schuld of onschuld zal, in spijt van Rome, door eene be voegde, onversaagde en onpartijdige regtbank worden uitgemaakt. FliAK 54IIEJK,. PARIJS9 September. In de departementen van de Dröme en de Doubs zijn een aantal nieuwe Gemeenteraden door de Regering ontbonden en door voorloopigc commission

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2