LEYDSCHE COURANT Nft. 11 MAANDAG, 13 SEPTEMBER. BIXXEXLAXDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 September. Wij vernemen van goederhand dat de rijdende artillerie, thans in bezet ting te Amersfoort, met October in onze stad in garnizoen zal komen. Niet dan hoogst welkom zal voor velen dit berigt wezen daar deze stad zoo lang reeds van bezetting van ruiterij verstoken was, en toch zulke goede kaser- nen en stallen bezit, waaraan in der tijd zoo veel van stadswege is te koste gelegd. Op Woensdag avond 11. hield de alhier gevestigde Afdeeling der Vereeni ging ter bevordering van Fabriek: en Handwerknijverheidhare gewone maandelijksche Vergadering: wij achten het niet ondienstig een beknopt ver slag mede te deelen van de voornaamste punten alstoen behandeld, vertrou wende daardoor bet doel en voorname strekking dezer Verceniging, waaraan zichuit deze stad alsmede uit de naburige gemeenten van Voorschoten en Valkenburg, reeds 46 leden hebben aangesloten, meerbekend te doen worden. Na de opening der vergadering door den voorzitter den Heer A. C. Leembruggen werd door de leden die als afgevaardigden dezer afdeeling, de algemeenc vergadering der Vereeniging op den llden Augustus 11. te 's Gravenhage had den bijgewoond, bij monde van den Heer J. van Lith Jr. rapport uitgebragt. Dit rapport hetwelk zich door naauwkeurigheid en juistheid onderscheidt, boeide zeer de aandacht der vergaderingliet bevatte in korte trekkende zoo belangrijke aanspraak, waarmede deze algemeene vergadering door den voorzitter van het Hoofdbestuur der Vercenigingden Edel Achtbaren Heer Alsche was geopend en waarin de oorsprong, doel, strekking en noodzakelijk heid van het bestaan der Vereeniging zoo meesterlijk en naar waarheid zijn aangewezenhet rapport behelsde voorts eene opgave der voornaamste puntenop de algemeene vergadering behandeld en deed gunstig uitkomen de verwachtingen die, zoo met opzigt tot de verdere uitbreiding, als tot de heilzame werking der Vereeniging gekoesterd worden. Voor het uitbrengen van dit belangrijk rapportontvingen de afgevaardig den de welverdiende dankbetuiging der vergadering. Nadat voorts de rekening van den penningmeester dezer afdeeling was op genomen en goedgekeurdwerden door de vergadering de twee volgende prijs vragen aangenomen, om door de knechts of leerlingen van werkmeesters, leden dezer afdeeling, te worden beantwoord als In het vak van huisverwer. Een plankje met zinkwit geverwdwaarop in schrijfletters zijn geschilderd een gewoon alphabet en een alphabet in kapitale of trekletters. De schrijfletters moeten eene hoogte hebben van twee Ned. duimde trekletters naar evenredigheid In het vak van timmeren. Een kozijn met stolpdeuren die naar binnen opendraaijenzoodanig ingerigt en gemaaktdat hetzelve op den wind staande met zware regens niet doorlekthet geheel op 1 /5 der ware grootte gemaakt welke wordt opgegeven te moeten zijn 1 el 50 duim breed bij 4 cl hoog in den dag; En behield de vergadering zich voor om later door het uitschrijven van prijsvragen ook in andere vakken van handwerknijverheid, de praktische kunde van knechts en leerlingen, ook door dit gedeelte der bemoeijing van de Vereeniging, te bevorderen en aan te moedigen. Eene andere niet minder belangrijke zaak welke de Vereeniging zich voor stelt dat op bet morele van den fabriek- en handwerkman van den heilzaam sten invloed wezen Iran en waarvan bij bare Zuster-Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, reeds een en andermaal de noodzakelijkheid is betoogd, is de invoering van gedrag-en bekwaamheids-boekjes voor werklieden van allen ouderdom en van beiderlei seksebepaaldelijk voor bet opkomend geslacht de invoering daarvan waartoe zich de leden der Vereeniging onderling ver bonden achten, is in deze vergadering bepaald uiterlijk te zullen aanvangen met den eersten November aanstaande: de leden verwachten daarvan de beste uitkomst; een getal van ruim 600 boekjes is bij het Hoofdbestuur voor deze afdeeling aangevraagd geworden en zullen door de werkmeesters en fa briekanten aan hunne werklieden met of vóór dat tijdstip worden afgegeven. Nog een punt van genoegzaam belang kan hier worden vermeld, dit na melijk, dal bij acclamatie der vergadering, de HeerenLeembruggen cnCoffrie, werden verzocht de eerste als Voorzitter, de t;yeedc als Penningmeester, hunne betrekking nog voor een jaar te blijven waarnemen, en verder werkzaam te zijn voor den bloei dezer afdeeling. Gelijk de vroegere vergaderingen dezer afdeeling zich hadden gekenmerkt door overeenstemming ter bereiking van het nuttig doel dat men bij de ves tiging der Vereeniging zich heeft voorgesteld, bevordering van fabriek en handwerknijverheidlieerschte ook in deze vergadering die eensgezindheid welke geene verscheidenheid of wrijving van denkbeelden kan schokken, in dien zij bet wezenlijk belang der werkzame klasse der maatschappij waarlijk beoogt. Ingezonden - Onder de Fabrieken hier ter stede, die in den laatsten tijd verbeterd en uitgebreid zijnbehoort ook de Zijde-Verwerij van den Heer D. M. Koetser. Behalve bet verwen van zijden stoffen in allerlei kleurenzoo hebben in die Fabriek de veel zorg en talent vereischende bewerkingen plaats, orn aan reeds vroeger geverwde zijde andere verlangde kleuren mede te deelen. Zoo worden b. v. zwarte zijde en andere stoften in verschillende kleuren geverwd, groene stoffen in andere kleuren en zelfs in deugdelijk bruin veranderd; de damasten in onderscheidene hetzij vroegere hetzij nieuwe linten geverwdzoo worden van kleedingstukkenmeubelgordijnen enz. de vroegere kleuren weg genomen en daaraan nieuwe medegedeeldterwijl eindelijk verschillende weefsels, effen, morée, kanten, blondes enz. als vernieuwd worden. liet verheugt ons te kunnen berigtendat deze Fabriekdie reeds sedert 24 jaren door den Heer Koetser bestuurd wordt, steeds in bloei toeneemt. Ingezonden Ll. Woensdag had de Prijsuitdeeling onder de Kweekelingen van het. Paedagogiumvoor het onderwijs der Oude Talenonder het bestuur van den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer J. J. de Gelder, Phil. Tlieor. Mag. Lit. Hum. Doctor, in de Stads-Gehoorzaal plaats. Twee Kweekelingen der hoogste klasse hielden door hen zei ven opgestelde redevoeringen, namelijk: H. A. Blume, De pru- dentia civili Guilielmi I. Principis Arausiaci en W. F. J. B. Cleerens De Ciceronis vita Literata. Daarna werden de Eereprijzen aan de onder scheidene Jongelingen in de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Talen). Eerste Kiasse. Aan W. F. J. B. Cleerenseen prijs voor de Oude Talen de prijs voor de Wiskunde eerste klasse, de prijs voor de Natuurkunde, de prijs voor de Middelceuwsche Geschiedenis, eerste klasse, en een prijs voor het Fransch eerste klasse. Aan II. A. Blume, een prijs voor de Oude Talen. Tweede Kiasse. Eerste Afdeeling. Aan K. E. Verdam en P. M. S. Kros, elk een prijs voor de Oude Talen; aan J. H. Zilver Bupe, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Franscbtweede klasseaan A. 11. R. E. Bousquet, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duilsch eerste klasse, aan L. Fangmaneen prijs voor de Oude Talen. Tweede Klasse. Ticeede Afdeeling. Aan B. A. Barkeyeen prijs voor de Onde Talen; aan W. de Gelder, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Oude Geschiedenis eerste klasse en de prijs voor de Nieuwe Geschie denis tweede klasse; aan S. P. J. Kros, een prijs voor de Oude Talen; aan L. Beyerinckeen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Engelsch eerste klasse; aan A. du R.ieu, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde tweede klasse eerste afdeeling en een prijs voor het Fransch tweede klasseaan P. W. Zandvlieteen prijs voor de Talen en een prijs voor het Duilsch tweede klasse. Derde Kiasse. Eerste Afdeeling. Aan C. G. C. Reinwardt Collot d'Es- cury, een prijs voor de Oude Talen; aan M. G. Bentfort, een Getuigschrift, voor het Latijnaan R. J. C. Stoffelseen prijs voor de Oude Talenaan A. Rutgers, een Getuigschrift voor het Latijn; aan W. C. Zuurdeeg, een Getuigschrift voor bet Franscb. Derde Kiasse. Tweede Afdeeling. Aan C. H. T. de Surmond de Bas en E. Collot d'Escury, elk een Getuigschrift voor het Latijn; aan C. Th. van Westrheene, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Wiskunde tweede klasse tweede afdeeling; aan J. P. Engels, een prijs voor de Oude Ta len, een Getuigschrift voor de Wiskunde, tweede klasse tweede afdeeling, en een prijs voor het Fransch en Engelsch eerste klasse; aan V. du Moulin, G. II. Blanken en J. Koetser, elk een prijs voor de Oude Talen. Vierde Kiasse. Aan K. A. Rouwenborst Mulder, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Hollandsch derde klasse; aan M. Buys, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch, derde klasse; aan J. J. Eige- maneen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duilsch, Hollandsch en Engelsch derde klasse; aan P. A. de Gelder, een prijs voor de Oude Ta-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1