])e Times bewijst uit eene thans openbaar gemaakte oflieiele mededec- ling aan liet Parlement, dat Engelands jaarlijkscbe uitgave voor het krijgswe zen in zijne overzeesclie bezittingen, in 1850 meer dan 2 millioen beeft bedragen (ongerekend de kosten van den Kaffer-oorlog), terwijl het krijgswe zen in de koloniën nog slechts gebrekkig aan de vereischten beantwoordt. De Times ziet in dit hooge bedrag, hoewel het in de laatste jaren reeds verminderd was, een blijk van de verkeerdheid van het bestaande koloniale stelsel. Donderdag 11. is alhier met eene luchtballon opgestegen de bekende luchtreiziger Poitevin, vergezeld van twee Italianen, welke, nadat de ballon van de aarde was losgelaten, uit de'kar gestegen en afgeklommen zijn langs een daartoe aan de ballon hangenden toestelwelks uiteinde van vier strik ken of lussen voorzien was. Met hunne voeten in deze lussen hangende, hebben de beide broeders, terwijl de ballon in het luchtruim al hooger en liooger oprees, allerhande ligebaams-bewegingen en kunstvertooningen ge maakt, ten aanschouwe van duizende menschen, die dit ijzingwekkende be drijf met kille buivering gadesloegen. Na gedurende verscheidene minuten die vertooningen voortgezet te hebbenzijn zijtoen de ballon eene hoogte van 10,000 voeten boven de aarde bereikt hadlangs den voormelden toestel weder in de kar geklommen. De ballon is daarop neergelaten en de lucht reizigers zijn behouden op de aarde teruggekomen. De noordwestzijde dezer stad wordt door aanhoudend bouwen zoo uit gebreid dat binnen weinige jaren bet dorp AVilIesden als een deel der stad zal kunnen aangemerkt worden. Twee leden van de Commissie voor den openbaren gezondheidstoestand zijn belast den gang der cholera na te gaan. Een hunner is reeds ten dien einde naar Maagdenburg vertrokken. Volgens de Lincolnshire Chronicle hebben zich reeds vele gevallen van cholera op een der eilanden in het kanaal voorgedaan en bij eenigen merkte men de verschijnselen der Aziati sche cholera op. Men telt thans 53 R. Katli. kloosters en 1500 nonnen in Engeland. In doorslag genomen blijkt bet, dat van de honderd fortuinzoekers, die zich uit Engeland naar Californië begaven50 zich ten gronde gerigten 40 hun toestand niet verbeterd hebben, 5 een weinig vooruit zijn gegaan, 4 vrij voorspoedig waren en 1 zijn fortuin gemaakt heeft. In Augustus zijn alleen uit Liverpool G1 schepen met 21,907 land verhuizers naar Amerika en Australië vertrokken. In de bouwvallen van Ninivé zijn gave balken gevonden, die men bere kent, dat daar gelegen hebben van 700 jaren vóór de Christelijke tijdrekening. BE li «SB, EriUSSEL, 8 September. Eergisteren is hier weder eene openbare vergadering gehouden van belang hebbenden bij het boekdrukkersbedrijf, ten einde zich openlijk tegen de on langs aangegane overeenkomst met Frankrijk en de daarbij vastgestelde wering van den nadruk te verklaren. Er waren bijna 1500 drukkersknechten, let terzetters boekbinders enz. vereenigddoch maar enkele uitgeverswelke zich bepalen zullen tot eene petitie aan de Kamers, om het verdrag niet zonder eenige wijzigingen of eenige vergoeding voor de daardoor benadeelde be langen aan te nemen. FUANERUK. PARIJS7 September. De President zal den 14den naar het Zuiden des lands op reis gaan, en behalve de reeds vermelde stedenook Bourges bezoekenomdat de Departe mentsraad aldaar hem daarom zoo dringend heeft verzocht. De President zal op dien togt van zijn geheel militair huis vergezeld zijn. De algemeene Raad van het departement van de Vendée heeft 10,000 fr. toegestaan voor de oprigting van bet ruitersstandbeeld van Keizer Napo leon. De Commissie uit den Gemeenteraad te Lyon heeft 60,000 fr. toege staan voor de ontvangst van den President. Van Regeringswege is aan de Bisschoppen kennis gegeven dat van eenen op de begrooting van staatsuitgaven voor 1853 gebragtcn post gebruik zal worden gemaakt om 100 nieuwe bijkerken of kapellen op te rigten en aan 150 Kapelaans de rijkstoelage van 350 fr. te verleencn, - De Generaal Epinasse, Adjudant van den President, heeft in de provin ciën Algiers en Oran, den toestand van de verbannenen onderzocht, en aan den President te kennen gegeven, dat aan vele hunner zonder nadeel kwijt schelding van straf zal kunnen gegeven worden. Onlangs zond de beroemde kok Chevet alhier, een bij hem besteld diner voor Koningin Maria Christina over Nantes naar Spanjewaarvan het vervoer alleen tot Nantes, ongeveer 1,300 fr. kostte. De bekende Britsche philanthroopElihu Burrilt, een der bestuurders van het te Londen gevestigde Vredesgenootschapis hier aangekomen om onderscheiden adressen van vriendschapsbetuigingen over te brengen. Hij heeft eenige bijzonderheden betrekkelijk bet doel zijner komst bekend gemaakt, waaruit men verneemt dat bij uit Londen een adres medebrengt met ruim 1500 r.aamteekeningen van zeer geachte ingezetenen dier stadwaaronder verscheiden Parlementsleden, als ook een adres uit Edimburg onderteekend door den Lord-Mayor, verscheiden raadsleden en regterlijke overheden en een groot aantal van de voornaamste inwoners. Te Glasgow is het adres door 1800 van de voornaamste en meest invloed hebbende burgers der stad onder teekend. Onder de onderteekenaren van liet adres van Dublin staat de naam van den Lord-Mayor bovenaan. Meer dan 40 andere groote steden van Groot- Britannie hebben aan de groote steden van Frankrijk adressen van vriendschap gerigt, die door een groot aantal personen, al de standen en beroepen der maatschappij vertegenwoordigende, onderteekend zijn. Hel doel van al deze adressen is te protesteren tegen de volkshaat kweekende taal van een gedeelte der dagbladpers in de beide landenen den band van vriendschap en goede nabuurschap naauwer toe te balen. Zoo als men weet, levert do 600 ellen diepe Artesische put van Gre- nelle gedurende het gehecle jaar een overvloedigen voorraad van warm water. Thans bestaat het plan om eene maatschappij te vormen, met het doel om partij te trekken van het warme water, dat men aldus kan verkrijgen. Deze maatschappij wil in de 48 wijken van Parijs 48 Artesische putten doen bo ren, elke 1000 ellen diep en van het bierdoor te verkrijgen warme water, wil men warme baden tot stand brengenopenbare waschhuizcn oprigten (4 in elke wijk), warm water voor de huishouding verschaffen en eindelijk het water doen dienen tot verwarming der huizen, zoo als dit reeds in het paleis Luxemburg plaats heeft. ÏÏALIE, ROME2 September. Op last van den Paus is een gedeelte van het geslicht, bestemd voor per sonen, welke tot de R. K. eerdienst zouden overgegaan, aan de Piazza Scossi Cavalli, bepaaldelijk ingerigt geworden voor de huisvesting van geestelijken, welke, behoord hebbende tot de Anglikaansche kerk, zich tot dergelijken overgang bewogen hebben gevondenen daardoor voor het oogenblik van middelen van onderhoud zijn verstoken geworden. Dergelijke personen zul len niet alleen in genoemd gesticht worden opgenomenmaar ook verpleegd en onderhouden, waarvan de kosten deels door den Paus, uit eigene mid delen deels door daartoe ingestelde Vcreenigingen zullen worden gedragen. Zoo gemeld wordt zijn tot dusverre 13 personen in dit gesticht geplaatst. Verder wordt gemeld, dat, op bevel des Pauzen, in dat gedeelte der hoofd stad, 't welk aan de overzijde van den Tiber gelegen is, eene inrigting voorde huisvesting en verbetering van ligtvaardige vrouwen en meisjes is geopend, en dat dit gesticht dezer dagen met 600 dergelijke personen is bevolkt geworden. De Sardinische Gezant Sambuy heeft deze stad verlaten ter zake van het schrijven van den Staatssecretaris Kardinaal Antonelli, waarin de Aartsbis schop van Chambery, wegens zijne vijandige houding tegen de wet op de bur gerlijke huwelijksvoltrekking, geprezen wordt. De onderhandelingen tusschen Rome en Piemont schijnen geheel afgebroken te zijn. OOSTEXR 1.0 AVEENEN, 5 September. Bij gelegenheid dat Z. M. eergisteren de militaire manoeuvren bestuurde, is hij van zijn paard gestort, doch heeft zich niet merkelijk bezeerd. De Bijbel-depóts der Zendeling- en Bijbelgenootschappen worden door de policie in beslag genomen, geregtelijk verzegeld en over de grenzen gezon den. Binnen weinige dagen zijn te Breslau op die wijze meer dan 1000 centenaars Bijbels aangekomen. De Gazette Universelle Allemande meldt dat de policie in Ooslen- rijksch Silezie last heeft ontvangen om een waakzaam oog te houden op het invoeren van eene bijzondere soort van zakdoeken, die, bij het wasschen hunne kleur verliezenen dan oproerige proclamation vertoonen. ÏÏÏHKÏE. Het ontwerp eener groote spoorweglijn van Belgrado over Nisib, Sophia, PhilippopolisAdrianopel, Constanlinopel en door de Aziatische provinciën, in de rigting van Bombay, is bij de Porte door eene Engelsche maatschappij ingediend, welke de kosten van aanbouw, op 15,000,000 berekend, voor hare rekening neemt. De Heer Thompsondie aan het hoofd der onderneming staat, en vele andere ingenieurs, die het plan ontworpen hebben, bevinden zich te Constantinopclom het besluit der Porte ten deze af te wachten. Er zal een spoorweg tusschen Alexandrië en Cairo gelegd wordendie binnen 3 jaren gereed moet zijn. VEREEXIGÖE STATES». Uit de laatste volkstelling in de Ver. Stalen, van bet jaar 1850, is geble ken, dat deze in de verschillende staten destijds bedroeg als volgt: Staten. Zielen. Staten Zielen. Maine 583,169 949,133 New-Hampshire 317,976 Noord-Carolina 580.491 Vermont 314,120 Zuid-Carolina 283,523 Massachusetts 994,499 524,318 Rhode Island 147.544 428,779 Connecticut 370,791 296,657 New-York 3,097.394 272.653 Pennsylvanie 2,211,786 763,164 771,424 988,416 494,621 861,470 162,657 Michigan 397,654 48,092 Wisconsin 305,191 154,431 192,214 District Columbia 48,000 6,077 New-Jersey 489,330 61,547 Delaware 89,290 Maryland 492,666 Utah 11,354 Van deze bevolking zijn 19,557,271 blanken, 429,710 vrije kleurlingen cn 3,204,093 slaven, totaal 23,191.074 zielen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3