betere afvoering' van liet Loven-rivierwater, waartoe is voorgesteld liet beteu gelen van sommige takkenspranken of killen, liggende op den Biesbosch of liet Bcrgsclie Yclrlen Let daarentegen bewerken van een grooler afvoerend vermogen van de westkildoor het opruimen van eilandenplaten en andere in de kil bestaande belemmeringen. De uitvoering dezer ontwerpen, in 1850 aangevangen en in 1851 voortgezet, wordt dit jaar vervolgd. De reeds Lekende uitwerking der aangelegde werken beeft doen ziendat liet beginsel van verbetering in het algemeen aangenomen, gunstige gevolgen beeft opgeleverd, en de ondervinding heeft, zoo als men bij den aanvang verwachtte, geleerd, welke werken nog gevorderd worden 0111 bet beoogde doel te bereiken. De toestand der zeeduinen van de grens van Noordbolland lot aan de Maas, is in 1851 weinig of niet veranderd. Ten noorden van Seheveningen geven strand noch duinen cenigc bekommering, maar ten zuiden van die plaats, waar de breede duinen eindigen, vermeerdert steeds het gevaar, en de wijze hoe daarin te voorzien, blijft steeds onbeslist ten gevolge der geschillen over bet dragen der kosten. De toestand der polders Nieuwland en bet Noordland blijft zorgelijk; de duinen die deze polders beschermen moesten, zijn over eene groote uitgestrektheid niet meer aanwezig; alles wat men door rijs- en stroo- beplanlingen bad aangewonnen, is verloren, en bij eenigzins hooge vloeden stroomt het water vrijelijk op en over een open vak in deze duinen ter lengte \an ongeveer 190 cl, ter plaatse waar in 1845 de doorbraak is voorgevallen. Het water moet dan gekeerd worden door den slaperdijk voor het Nieuwland, zijnde een zanddijk die evenmin als de Noordlandsche liandijk met de beide rlwarsdijken aan dien slaperdijk sluitende, kunnen gerekend worden tegen hooge zeevloeden bestand te zijn. Hoewel in Delfland de stroobeplantingen die ook weder in den vorigen zomer aangelegd zijn om de kust te behouden alle verloren zijn gegaan is de gesteldheid der kust er over 't algemeen niet zoo veel verminderd als men bij den iievigen storm van den 4den en 5den ■lannarij jl. kon verwachten. Op de gevaarlijkste plaats achter Ockenburg heeft dc zeewering op de meest geteisterde punten slechts 5 cl verloren, en heeft zij nog eene kruinsbreedte van 25 tot 26 elalwaar men in het jaar 1850 door overkruijing eene breedte van 30 el had verkregen. De toestand der dijken en kaden tol kcering van rivieren of binnenwateren in Zuidholland, wordt door de Gedep. Staten algemeen als voldoende aange merkt. De stand van Rijnlands verkleinden boezem is in den afgeloopen win ter, hoewel deze over het algemeen nat was, niet ongunstig geweest; de werking van liet stoomgemaal te Spaarndam heeft daartoe veel bijgedragen het tweede stoomgemaal, hetwelk achter de ïïalfwegsche sluizen wordt opgerigt ter vermeerdering der kunstmiddelen tot ontlasting van Rhijnlands boezem nadert zijne voitooijing; de van die kunstmiddelen zoo ver verwijderde lan den in het zuidelijkste deel van Rhijnlandlijden steeds door hoogen water stand en de vraag wat daartegen kan gedaan worden is bij het Gouverne ment nog aanhangig. Tot droogmaking der veenplassen onder de ambachten OmmoordenBos polder en Kralingen is aan eene vereeniging van particulieren vergunning verleend. Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE9 September. Z. M. heeft den Hofmaarschalk Jhr. H. M. C. ClilFord vergund de Ridder orde aan te nemen van den II. Stanislaus 2de klasse, hem door den Keizer van Rusland geschonken. Bij Koninklijk besluit is de Heer D. A. Buyn, laatst resident van Ban tam thans met verlof in Nederlandbenoemd lot Ridder der Militaire Wil lem-Orde 4dc klasse, en zulks ter belooning van dc diensten, door hem bewe zen bij de demping der onlusten in de gemelde residentie in de jaren 1845 en 1850. Z. M. beeft op verzoek eervol ontslagen als Burgemeester van Dokkum G. J. de Feyfcr, en ingetrokken de benoeming van P. Ponjée en L. Peters tot Burgemeesters van Wanssum en Hornen in hunne plaats benoemd C. Ba ron de Weichs de Wcnne en J. M. Peters. Heden morgen is alhier uil Parijs aangekomen dc Heer J. P. Baron van Aerssen Beijeren van VosholSecretaris van Legatie bij het Nederlandsch Gezantschap te Parijs. Onmiddellijk na zijne aankomst heeft hij zich naar het Ministerie van Builenl. Zaken begeven. De korvet Sumatraonder bevel van den Kapitein-Luitenant ter zee II. Wipfzalter bescherming van den Nederlandsehen handelnaar Australië vertrekken en, na eenigen tijd verblijf aldaar, de reis naar O.-Indië vervolgen. Het bouwen van eene vergaderzaal voor den Gemeenteraad alhier, op de binnenplaats van het raadhuis, is II. Maandag aangenomen door den Mr. Timmerman J. II. de Swart, alhier, voor de som van ƒ7.600. Mïerste Sxasner des' Stateii-Ciessevual. Zitting van Woensdag 8 September In deze Zitling is ingekomen eene missive van den Heer van Meurs van Ilulthorst, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid der Kamer. De Kamer heeft, onder andere stukken, ontvangen de navolgende door de Tweede Kamer ingezonden wets-ontwerpenals: een betreffende bet achterstallig aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland; een tot aanwijzing der ontheffingen ter zake van de directe belastingen enz.; een tot veranderde toepassing van het tarief op bet artikel Eau des Cannes; een tot regeling van den pligt der provincie om behoeftige gemeenten te hulp te komen; een betreffende den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken; een tot onteigening van percelen van den weg langs de nieuwe haven te Groningenen 29 wcls-ontwcrpen tot naturalisatie van even zoo vele personen. Na de trekking der afdeelingen voor de nieuwe ingegane maand hebben de leden zich in hunne sectiën vereenigd tot de keuze van hare Voorzitters en Ondervoorzitters. ROTTERDAM, 7 September. Heden morgen werd door schipper de Vosvan Lekkerkerk onder meer der vee met zijne schuit alhier aangebragt eene koe, welke uit de schuit op de brug willende komen, die men op het Oude Hoofd had gelegd voor de lossing van het vee, zijn reglerhoorn afstootte. Woedend vloog hij de brug over, het Oude Hoofd langs, de poort door en het Haringvliet op, alles voor zich uit doende vlugtcn of ter neder werpende wat hem in den weg trad een arbeider bezig zijnde met een ligter te lossen, dit ziende maakte een strik, smeet die de koe om den kop, doch deze loopt op hem toe, velde hem op den grond en bragt hem verscheidene stooten toeen zoo de strik niet goed was geweest, zoude hij zeker het slagtoffer van zijnen moed zijn geworden, daar nu door de inmiddels toegeschoten personende strik werd toegehaald en de koe aan een lantaarnpaal gesjord, waar hij eenigen tijd met rust werd gelaten en verder op een wagen geladen en naar een stal vervoerd, nadat het heest aan een slager voor-ƒ30 was verkocht. Hhl AMSTERDAM, 7 September. Uit Sloferdijk wordt aan de Amst. Courant het volgende berigt: Gisteren avond, de klok 10 ure, klonk liet akelig geroep van brand door ons dorp: op een afstand van naauwelijks vijf minuten van het dorpaan de Oostzijde stond als het ware in één oogenblik de boerehofstedebewoond door den landman Ilannis Klaasen, met zijn hooihuis en zomer-optrekbewoond door een oud-zeekapiteinin volle vlamwelke door een stevigen Oosten-wind niet weinig werd aangewakkerd; ja zelfs zoo erg, dat de vuurvonken over het dorp heenvlogen. Van laatstgenoemden bewoner is het voornaamste zijner goe deren gereddoch van bovengemelden landman is alles door de vlammen ver nield, en is hij ter naauwernood met zijne vrouw en kinderen, welke reeds te bed lagen, het gevaar ontkomen. Deze ramp treft den braven landman te sterker, daar er niets van zijne goederen is verzekerd, en hij bovendien sedert eenige jaren door de veeziekte veel, ja zeer veel heeft geleden. Men denkt dat dit onheil door bet brocijen van bet hooi is ontstaanalles is lot den grond toe afgebrand. Geen bonderde maar duizende van menschen uit Amsterdam stonden geschaard langs den Haarlemmerweg cn vaartom zulk een treffenden vuurgloed te aanschouwen. - Van Deventer zijn hierheen gezonden van Maart tot Junij 11., 500 zoogenoemde korven met eijeren, die alleen aan vracht 1000 aan het beurtveer van Deventer hebben opgeleverd. Uit Winschoten wordt aan het Ilandelshl. gemelddat de Ontvanger B. voortvluglig is cn eene som van omstreeks 1800 heeft medegenomen. HAARLEM7 September. Den 25sten dezer zal hier ter stede, in de zaal op het Prinsenhof, de zesde algemeene vergadering van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw ge houden worden. Te dier gelegenheid zal eene tentoonstelling van voorwer pen en voortbrengselen van landbouw plaats hebben. Na den afloop dezer tentoonstelling, op Woensdag 29 September, zal het Hoofdbestuur, bij ge noegzame deelneming, eene verloting van vee, landbouwwerktuigen, deels uit Engeland afkomstig, houden. De prijs van elk lot is 1.50. In de plaats van een getrokken werktuig, zal men desverkiezende de helft der inkoop-som van dat werktuig ontvangen. Tot opluistering van dit feest zullen ook openbare vermakelijkheden gege ven wordenonder anderen eene harddraverij en een prachtig vuurwerk waarvoor inteckeningslijsten aan de ingezetenen dezer stad worden aangeboden. Bij dezer dagen in den Gemeenteraad dezer stad ingediende begrooting voor de dienst van het jaar 1853, wordt voorgesteldom de stedelijke belasting op het geslagt van schapen en varkens af te schaffen. Deze afschaffing zou op de raming van de opbrengst der stedelijke middelen eene vermindering teweegbrengen van ƒ15,000. IIUITENLAMISCHË BERIGTEX. ENGELAND. LONDEN, 6 September. H. M. de Koningin is erfgenaam geworden van een zekeren Heer Neild in Kentdie zijn vermogen van 4 millioenen Hollandsch of nog veel meer aan H. M. heeft vermaakt, met uitzondering van een paar legaten, elk van 100 aan de executeuren. De Raad van de Engelsche Koninklijke landbouwkundige maatschappij heeft eene premie van 1000 (ƒ12,000), benevens den gouden cerepenning uitgeloofd aan den ontdekker van eene bemesting, die in vruchtbaarmaking gelijk staat met de Peruaansche guano, en waarvan een onbepaalde voorraad geleverd kan worden aan de Engelsche pachters, tegen den prijs van 5 per ton. Het bestuur van het genootschap tot bestrijding der graanwet heeft een prijs van 250 voor de beste en van 50 voor de daaraan het naast komende verhandeling uitgeloofd: over de uitwerking van de intrekking der graanweten over den invloed der handelsvrijheid op de onderscheiden belan gen van het vereenigd Koningrijk. De Zondagscholen alhier zijn sedert 1812 zoodanig toegenomen, dat men er tegenwoordig 681 vindt, waarin 13,220 onderwijzers, volgens Evan gelische begrippen, onderwijs geven aan 138,831 kinderen. Over geheel het rijk schat men bet getal onderwijzers op de Zondagsscholen op 200,000, en dat der kinderen op 2 millioen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2