LEYDSCIIE COURANT. n°. 1852. VRIJDAG, 10 SEPTEMBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdas Avond. T' i V ie: De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN9 September. Z. M. beeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. C. AV. Ilubrccbt als l9ten Luitenant bij de dienstdoende Schutterij alhier, en benoemd tot istcn Luitenant H. N. van Haansbergen, thans 2lle Luitenant en tot 2de Luitenants Mr. C. Cock, Mr. A. J. Hoekwater en H. P. J. van AV'ensen thans schutters. LI. Zaturdag bad de openbare Promotie en Prijsuitdeeling onder de Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium plaats in de Stads-Gehoorzaal. De plegtigheid werd geopend door den Rector Dr. AA7. H. D. Suringar, die een A7erslag voorlas aangaande den Slaat van bet Gymnasium in den afgeloopen cursus, waarin bij, als uitkomst der in Julij gehoudene Examina, mededeelde welke leerlingen tot hoogere Klassen bevorderd waren en nu Prijzen zouden ontvangen. Bij de uitreiking dezer prijzen werd door den primus van iedere klasse eene Gratiarum actio gereciteerd, en wel: in de lc klasse door A. M. A'cnkerin de Hollandsche taal. 2° Afd. a. W. M. D.Suringar, Iloogduitsche 2e Afd, h. D. C. J. A. Ponse, Fransche 3e Afd. a. A. Kuyper, Engelsche j) 5° L. de Ilartog, Latijnsche In de 6e klasse was door HII. Curatoren aan de leerlingen F. J. P. de Sain P. Hoogvliet en J. Bake, die met J. Rutgers eervol ontslagen werden na den ganschcn cursus volbragt te hebben, toegestaan afscheid van bet Gymnasium te mogen nemen met bet houden eener Oratiuncula over bet een of ander letterkundig onderwerp. De leerling Rake deelde in eene korte Latijnsche toespraak mede, dat hij voornemens geweest was een Opstel gereed te maken over de Volks Sagen [fabulae popularesdoch dat hij door eene buitenlandscbe reis, waarop hij gedurende de gansche vaeantie zijnen vader vergezeld had, verhinderd was geworden dit voornemen te volvoeren; weshalve bij zich bepaalde bij eene hartelijke dankbetuiging aan Curatoren, voor zijne bevordering en de eer, die hem toegestaan was: gelijk mede aan de Docenten, voor bet onderwijs, dat hij gedurende zijn verblijf op bet Gymnasium van hen genoten had. Gelijke dankbetuiging spraken ook de beide andere leerlingen uit: Hoog vliet, nadat hij vooraf eene Latijnsche oratiuncula bad voorgedragen over M. Aurelius Antoninusbijgenaamd Philosophusen de Sain, nadat bij in de Hollandsche taal: De opkomst en de ontwikkeling van den Handel der Nederlanderstot en met de oprigting der O. I. Compagnie ge schetst bad. Ten slotte wenschte de Rector de leerlingen geluk met hunne bevordering en de door hen behaalde prijzen; en begroette ten laatste den Heer AI1". P. tl. Berkhout als Secretaris van het Collegic van Curatorenen den lieer Prof. Rake als Curator: die beide als zoodanig voor de eerste maal do Promotie bijwoonden. Rij liet Examen van Toelating tot bet Stedelijk Gymnasium, gehouden op den 6Jcn dezerzijn achttien leerlingen aangenomen. Alen verneemt met zekerheid dat er alle verwachting bestaat dat onze Schouwburg ook dit jaar wederom zal bespeeld worden, terwijl men zich vleijen mag dat dezelfde Hoeren, welke zich ten vorigen jare zoo welwillend met hel opzigt hebben willen belasten en die met een zoo gunstigen uilslag zijn bekroond geworden, zulks ook wederom op zich zullen nemen. De Mijdrechtsche droogmakerij, groot 900 bunders, is gekocht door A. Mijnlieff Fz.Steenbakker te Kortenoord, onder Nieuwcrkerk aan den IJssel, voor 203,000. De Tentoonstelling te Arnhemdie Zondag is geslotenis in bet ge heel door 71,243 personen bezocht. Den 2l,cn is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in den toren en kerk der Protestantsche gemeente te Engelen bij 's Hertogenboschde toren werd verbrijzeldaan bet orgel groote schade toegebragt en de Bijbel van den Predikstoel geslagen. Te Maastricht sloeg den 5<>cn de bliksem in de S'. Jans- kerk der Hervormden, juist toen Ds. Laatsman de namiddag-godsdienstoefening bestuurde. De bliksem is langs de klokken gegaanheeft een zwaren eiken balk in tweeën gespleten, een aantal leijen en een paar groole stukken mer gelsteen naar beneden geworpen. Uit de uittreksels uit de verslagen aangaande den toestand der onder scheiden provinciën over het jaar 1851, door de Gedeputeerde Staten aan de Staten hunner provincie in de gewone zomervergadering dezes jaars ingediend, en in de Staats-Cour. medegedeeld, ontlccnen wij het volgende omtrent den AA7aterstaat Bijkans nergens hebben de werken tot afkeering van zee- of rivierwater groole schade geledenaan de instandhouding en verbetering daarvan wordt alle zorg besteed; en vooral tot verbetering der bestaande en aanleg van nieuwe binnenlandsche waterwegen met kracht en aanvankelijk goeden uitslag gearbeid. Uit Noordbrabant wordt nog zeer geklaagd over den staat der grootere en kleinere waterwegen in de provincievooral uit het oogpunt der waterlossing. De omstreken van 's Ilcrtogcnbosch zijn in de maand Januarij jl. weder overstroomd. De Maas vereischt in verscheiden opzigtcn verbetering. De rivier de Dieze, blijft voortdurend afnemen en verondiepen, ten gevolge vooral van de stoomvaart. De andere binnenrivieren zijn mede alle min of meer onderhevig aan aanslibbing. In 1851 zijn echter reeds eenige verbeteringen aangebragt. Zoo is aan den mond der Dieze een werk ondernomenom door meerdere stroomschuring de verondieping der Maas aldaar voor te komen. Tegen eene cenigzins ver ontrustende verdieping der rivier langs het hoofd van de AYillemstad wordt een werk aangelegd; terwijl aldaar ook eene aanlegplaats voor de sloom- en andere vaartuigen wordt daargesteld. Andere verbeteringen worden beraamd. Hieronder beboort voornamelijk bet plan tot daarstelling eener betere uitwatering voor de provincie en in zonderheid voor de omstreken van 's Hertogen boscb. Er bestaan ontwerpen lot afdamming van het A7olkenrakde rivier de Eendragt en de Ooster- Schelde. die steeds aan opslibbing onderhevig zijn en wier digting eene be langrijke aanwinst van land zoude opleveren. De verbetering der groote rivieren, in 1850 ondernomen, is in 1851 voort gezet. Bij de gehouden conferentie tusschen de inspecteurs van den water staat en de .betrokken hoofdingenieursdie in Januarij jl. te Utrecht heeft plaats gehadzijn onderscheiden werken tot verbetering van de rivier de Maas ter sprake gebragt, waaromtrent de Hoofdingenieur van Gelderland en die van Noordbrabant weder in overleg zullen treden om de ontwerpen deswege aan het hooge bestuur op te zenden. AA7ij mogen ons dus vleijen, dat de heilzame verbetering van de rivierendoor het hooge bestuur met kracht doorgezet wordende, goede vruchten zal dragen. A'eel is in 1851 in Gelderland tot de instandhouding van bestaande wer ken op de rivieren of tot verbetering van onderscheiden riviervakken uit gevoerd. Door het polderbestuur van den Erlccom is tot behoud van den sterk door den stroom aangevallen wordende linker AA7aa!oever eene bleeslaag gezonken, waarvan de kosten 20,000 hebben beloopen en waarin bet Rijk uithoofde van bet algemeen rivierbelang ƒ10,000 heeft gedragen. De stroom blijft dezen oever sterk aanvallen, zoodat in den loop van dit jaar vermoe delijk nieuwe opofferingen zullen gevorderd worden. Door het polderbestuur van de Over Betuwe is in 1851 een ontwerp inge zonden tot het achteruilleggen van den bandijk aan het Gentschc veer, waar door de slechte Kornmcrdijk door een goeden dijk vervangen wordt, terwijl bij hoogen rivierstand daardoor tevens aan het afkomende water en ijs eene grootere ruimte wordt gegeven. Dit, ook voolr het algemeen belang nuttige ontwerp, waarvoor het Rijk een subsidie van ƒ10,000 heeft verleend, wordt thans uitgevoerd. De kosten, door het Rijk in 1851 tot onderhoud en verbetering van de rivieren in Gelderland uitgegeven, bedragen als volgt1". Op den Boven-Rhijn met inbegrip van den Oudcn-Rhijn ƒ12,545. 2°. Op de AA7aal ƒ42,910. 3°. Op den Neder-Rhijn en de Lek ƒ43000. 4". Op den IJssel ƒ21,085. 5°. Op de AI a as ƒ370, te zamen ƒ119,910. Het aanleggen eener nieuwe schuil- of vlugthaven op de rivier beneden Nijmegen waarvoor het Rijk een subsidie van 40,000 heeft toegestaanis twee malen vruchteloos in openbare aanbesteding gebragt. Te Bommel is een ontwerp tot het aanleggen eener nieuwe haven te Elburg een ontwerp tot verbetering der haven, "door het gemeentebestuur gevormd. In de gesteldheid der rivieren in Zuidholland heeft in 1851 over hel alge meen geene verandering van eenig belang plaats gehad. Er waren middelen ontworpen tot het wegnemen der ondiepten in de rivier de Merwcde den tot

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1