BUITENLANDSCHE BE RIGTEN. Jongelings-Vereeniging onder den handwerksstand, welke sedert 2 Aug. aan alle ongehuwde liandwei kgezellen de gelegenheid aanbiedt, om hunne vrije uren des avonds op Christelijk nuttige wijze door te brengen, met het lezen van dagbladen, tijdschriften en boekwerken van Christelijken aard, liet hou den van zamensprekingen over verschillende onderwerpenvoorlezingen en het beoefenen van die kundighedenwelke den handwerksman ook op maat schappelijk gebied van dienst zijn. Deze Vereeniging mag zich reeds in eene aanvankelijk ruime deelneming en ondersteuning verheugenzoo door het toetreden van vele personen tot het lidmaatschap als door de deelname als begunstiger tegen eene jaarlijksche con tributie of de toezending van giften in geldboeken en tijdschriften. De eerste openbare voorlezing voor de leden, werd eergisteren avond gehou den door den Heer P. van EikBestuurder van de school voor havelooze kin deren hier ter stede, welke in eene keurige en belangrijke rede het doel der Vereeniging uit een Christelijk oogpunt als moeijelijk, nuttig en heerlijk be schouwde en menig belangrijken wenk aan de talrijk aanwezige leden gaf. Deze voorlezing werd met algemeen genoegen aangehoord en belooft als eerste proeve veel voor de toekomst. Tot de zoo noodig geblekene uitbreiding der zaak wordt echter naar een ruimer lokaal uitgezien, liefst met twee of drie vertrekken tot meer geregelde aanwending der onderscheidene nog in te voe ren verrigtingen. Mogten vele steden in ons Vaderland dit voorbeeld navolgen door dergelijke verccnigingen op te rigten. De ondervinding heeft aanvankelijk geleerd, dat deze zaak van Duitschen bodem overgebragt, ook zeer goed op Hollandsch J gebied is aan te wenden. Daardoor zou onder den zegen Gods veel kunnen gedaan worden tot het tegengaan van het schandelijk dooden van den tijd in kroegen en op die plaatsenwaar de jongeling onmogelijk zijn pad kan zuiver houden, en waar ziel en ligchaam beide worden verpest voor de eeuwigheid. Woensdag jl. werd de eerste steen gelegd voor een locaal op het Oet- genspad, van wege de Commissie van de Herv. Gemeente ter behartiging van de Godsdienstige belangen in de kerkel. buitenwijkenbestemd tot eene Bewaarschool en het houden van Katechisatiën en des Zondags-avond van Bijbellezingen. Maandag 11. heeft de vrouw van een schildersknecht, terwijl deze naar zijn werk was, des namiddags ten 2 ure, brand geslicht op hare kamer, in een gang in de Bloemstraat, n°. 39. Zij had zich daartoe van eene menigte lucifers bediend, door haar aangestoken even voordat zij met haar kind onder het zware onweder de deur uitging. Het vuur tastte het eerst eene chiffon nière aandie ten deele is uitgebrand. De goederen waren voor eene belang rijke som in eene brandwaarborg-maatschappij verzekerd; bij onderzoek is gebleken, dat er nagenoeg niets aanwezig was van alles, wat als verbrand was opgegeven. De vrouw is den volgenden dag, na bekentenis van het door haar gepleegd feit, in handen der Justitie gesteld, die ook de chiffonnière tot overtuigend bewijs heeft iu beslag genomen. De man schijnt niets van de zaak geweten te hebben. Aan de Amst. Cour. wordt uit Rotterdam gemeldWij vernemen dat het barkschip Gouverneur-Generaal Rochussen, Kapt. G. F. Rijken, dat j op den eersten September van hier naar de Kaap de Goede IIoop zal uitzei len wederom eenige passagiers naar die kolonie zal overvoeren. Onder dezen telt men den Predikant Dk. van der Heff, wiens bestemming is naar de bin nenlanden van Zuid-Afrika, bij de uitgewekene, thans door de Engelschen als onafhankelijk erkende Boeren of Afrikaansche Hollanderszoo als die mensehen zich noemen, benevens drie onderwijzers. UTRECHT, 3 September. De forten der verdcdigings-linic van Utrecht, gelegen te Honswijk, Aspe- ren en Vurenzullen achtereenvolgens worden gewapenden zullen uit j dezelve proefschoten met ligt en zwaar geschut worden gedaandien ten ge- volge zal er een detachement van het 2de reg. vesting artillerie, onder bevel i van den Kapitein Snoeck, en vergezeld van den lsten Luit. Dröher, van Go- rinchem naar opgemelde sterkten vertrekken, ten einde aldaar bovengenoemde werkzaamheden te volbrengen. ophouden, haren oudsten zoon had erkend als Koning van Rajatea, haren tweeden als Koning van Huahina en hare dochter, die met eenen zoon van den Koning der Sandwichs-eilanden in het huwelijk zou treden, als Koningin van Bolobolo. Er worden thans in de Vereenigde Stalen geldstukken gemunt in den vorm van eenen ring, ter waarde van een dollar (ƒ2.50), waarop het woord dollar te lezen staat, benevens een randschrift. Op het meer Erie in de Vereenigde Staten zijn twee stoombooten zoo hevig tegen elkander aangevarendat de eene gezonken is en daarbij 300 van de 500 passagiers zijn omgekomen. BELGIE. BRUSSEL, 3 September. De opgave, van de zijde der Regering bekend gemaakt, ten aanzien van het handelsverkeergedurende de 6 eerste maanden van dit jaarisin ver gelijking met de opgave van gelijk tijdsverloop in het vorigein vele opzigten voldoende. De uitvoer van steenkolen, ijzer en geweven goederen is toegeno men; die van lakens is daarentegen afgenomen. Het blijkt, dat Frankrijk zoowel als Nederland veel Belgisch zink verbruiken. Voor het overige heeft de uit- en invoer weinig verandering opgeleverd, met uitzondering alleen van de kolïij en den visch, waarvan Nederland steeds groole hoeveelheden blijft invoeren. Het is opgemerkt, dat de invoer van Fransche zijden stoffen is afgenomen; doch men meent, dat de sluikhandel in deze waar, welke in den laatsten tijd op eene zeer breede schaal werd gedreven, daarbij in aan merking moet worden genomen. FRANKRIJK. PARIJS 2 September. Bij een besluit van den President is bepaald dat 40,000 lotelingen van de ligting van het jaar 1851 tot werkelijke dienst bij het staande leger zullen worden opgeroepen en dat tevens al de militairen van de ligting van 1845, die in 1852 aanspraak op ontslag zullen hebben en bij de binnen 's lands liggende corpsen onder het vaandel staanbij voorbaat reeds dadelijk huiswaarts gezonden en onder de reserve opgeschreven zullen worden. De Moniteur bevat het volgende: Eenige buitenlandsche bladen hou den voldat de terugroeping der te Rome en te Civita-Vecchia gelegerde Fransche troepen aanstaande is. Dit berigt is even ongegrond als de aanrner- I kingen waartoe het aanleiding geeft, en wij kunnen verzekeren dat het nergens minder geloof zal vinden dan te Rome zelf. De Hertog Karei van Brunswijk, die waarschijnlijk afstand zal doen I van zijne aanspraak op de Brunswijksche Regering, bevindt zich nog steeds j hier, bewoont de eerste verdieping van het gebouw la Maison dorée genaamd i en zet nog altijd zijne zonderlinge levenswijze voort. Zoo ziet men nog altijd op zijn balkon zijn geliefkoosden beer rondwandelen, terwijl zijne bedienden de algemeene opmerkzaamheid tot zich trekken door hunne bijzondere klce- ding, bestaande in eene tunica en witte tulbanden op het hoofd. De Hertog zelf brengt den meesten tijd door met het schoonmaken zijner diamanten waarvan hij eene fraaije verzameling bezit en waarmede hij een veel voordeel l opleverenden handel drijft. i Vrijdag nacht heeft te Bordeaux een hevige storm gewoeden is een schip, naar Montevideo in lading, omgeslagen, waarbij 3 jonge zeelieden het leven verloren. De goederen, welke Lamartine van den Sultan van Turkije ten ge schenke heeft gekregenzijn door Engelschen gekochtop voorwaardedat zij volkomen in zijne regten zullen treden. PORTUCAL. LISSABON, 25 Augustus. Bij een Koninklijk besluit van eergisteren is, zonder voorafgaande toestem ming der wetgevende kamers, het tarief van invoerregten op leder, huiden, zijde, vlas, papier, scheikundige producten en artsenijen, metalen, kristal, steenkolen en andere goederengewijzigd. Bij een ander Koninklijk besluit zijn nieuwe bepalingen betrekkelijk het aankoopen van buitenlandsche sclio- pen gemaakt. Het regeringsblad bevat een vertoog tot toelichting en regtvaardiging van deze en andere maatregelen des Gouvernements, waarin onder anderen omtrent de ontbinding der Kamers gezegd wordt Deze ontbinding was niet eene gril der regering, maar eene bedroevende noodzakelijkheid. De talrijke bekwame mannen die de vergadering onder bare leden telde, hebben niet tot ondeelinge eenstemmigheid kunnen geraken. Wij eerbiedigen de overtuiging van een ieder, maar men behoorde insgelijks de overtuiging der ministers te eerbiedigen. De regering is afkeerig van uitzonderingsmaatregelen en magtsoverschrijdin- gen; doch zij zag zich onvermijdelijk verpligt bij een besluit magtiging te geven tot het innen van 's lands gelden en het beschikken daarover. Eens genoodzaakt zijnde de door de constitutie voorgeschreven vormen te schenden, heeft zij geoordeeld verder te moeten gaan. De weinige maanden tusschentijds vóór de heropening van het parlement zijn meer waard dan vele jaren in een ander tijdsgewrichtde zoo lang aanhoudende magteloosheid der wetgevende kamers was voor den Staat verderfelijk op een tijd dat er overal dringende behoefte bestaat aan hervormingen of nieuwe scheppingen. Bewust van de oneindig groote verantwoordelijkheid die zij op zich namheeft de regering evenwel niet geaarzeldnaar haar oordeel moesten de wezenlijke diensten die zij onmiddellijk aan het land kon doen, al waren die ook gering, zwaarder wegen dan het gevaar eener meer of mindere strenge berisping door Het nieuwe parlement, waaraan de ministers zich persoonlijk bloot stelden. ENGELAND. LONDEN, 1 September. H. M. heeft eergisteren hare voorgenomen reis naar Schotland aanvaard en is gisteren te Edimburg aangekomen. Op de Beurs is de inschrijving geopend in eene geldlcening van 2.000,000 voor de bank van Constantinopel en onder waarborg van het Turksehe gouvernement. De aandeden worden tegen betaling der volle no minale waarde uitgegeven, dragen 6 pCt. rente, en zullen in den loop der eerstkomende 23 jaren, bij half jaarlijksche uitloting, tegen het volle bedrag, verhoogd met eene premie van 20 pCt., afgelost worden. Ilet is de eerste operatic van dien aard van de Turksehe regering op de geldmarkt van Londen. Er heeft eene uitbarsting van den berg Etna plaats gehadde eerste sedert 1843, Een Engelsch gezelschap, dat juist den berg was beklommen, en zich naar de herbergzame Casa Inglese wilde begevenheeft daarbij groot gevaar geloopen. De Casa Inglese is door de lava vernield. Men verneemt van Otaheite, dat Koningin Pomaré, ten einde de lang durige twistzaak ten aanzien van het beheer der Societeits-eilanden te doen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2