LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 6 SEPTEMBER. BIMEXLAKDSCnE jjERIGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kovit uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN4 September. Heden bezoebt de Heer Mr. E. J. A. Graaf van Bijlandt, Commissaris des Konings in de provincie Zuidbolland, onze gemeente en beeft na ten elf ure gehoor te hebben verleend, de volgende inriglingen en kerken bezoebt: de armschool in de Scheistraatde bewaarschool in de Kamp, bet Ceciliae gasthuis, de R. C. kerk, toegewijd aan den II. Petrus, bet Minnehuis, de grofsmederijde fabrieken van de Heeren de Heyder en C°.J. J. Krantz en Zoon, en P. Clos en Leembruggen, de stedelijke gaz-fabriek, de kerk der Afgescheiden Christelijke gemeente, bet Invalidenhuis, de Remonstranlsche kerk, de Luthersche kerk, het Gereformeerde weeshuis, de llooglandsche kerkbet R. C. weeshuis, de Israëlitische kerk, de Doopsgezinde kerk en 's Gravensleyn. De Heer Commissaris des Konings zal bet middagmaal gebruiken ten huize van den Heer Burgemeester, waar nog eenige Autoriteiten zijn genoodigd. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 12de verjaar dag van Z. K. 11. den Prins van Oranje. De Middelburgsche Courant berigt dat de Minister van Binnenl. Za ken, thans zoover hersteld is, dat hij zijne reis door Zeeland zal voortzetten, en den 2llen te Middelburg werd gewacht. Ondertusschen wordt uit Zie- rikzee gemeld, dat de Minister daar den lstcn aangekomen, den 2dcn een rid in de omstreken gedaan, gehoor verleend en ten 5 ure naar Stavenisse is vertrokkenom den 3dcn over Bergen-op-Zoom de reis naar 's Gravenhage te aanvaarden, daar tijdsgebrek hem verhinderde de overige declen van Zeeland te bezoeken. Gisteren heeft er weder oponthoud op den Hollandschcn spoorweg plaats gehad, des voormiddags wegens het breken van den as van den locomotief de Arend, tusschen Rotterdam en Delft, en des namiddags door het breken iler pijpenwaardoor hel water in den locomotief wordt aangevoerdnadat de tender uit het spoor was geraakt, wederom digt bij Piet-Gijzenbrug. On gelukken hebben daarbij geen plaats gehad. Op den Hollandschcn spoorweg zijn in Augustus vervoerd 116,127 per sonen en is ƒ124,615 ontvangen. Op den Rijnspoorweg vervoerd 60,173 personen en ontvangen 100.822. Het Weekblad van liet Regt meent wederom de Heeren Advocaten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het Reglement van Orde, voorschrijvende, dat zij ieder jaar, in de maand September, hunne acte van beëediging moeten laten viseren, ter Griffie van hel Collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Het maken van nieuwe banken en verdere betimmering van wagen schot, in de Sl. Janskerk der Hervormde gemeente te Gouda voor ruim 1400 zitplaatsen, met de levering van liet daartoe benoodigdc, is aangenomen door den Heer C. de Zwaan Jr.aannemer te Haarlem, voor ƒ12,935. -- Uit Dordrecht wordt gemeld, dat de Heer P. van de Wal aldaar aan de Nieuwe kerk der Ilerv. gemeente een nieuw Orgel zal schenken, hetgeen door de firma Blitz cn Comp. te Utrecht vervaardigd wordt en in 1854 moet gereed zijn. Het bestuur van het Collegie Zeemanshoop heeft op de uitgeschrevene prijsvraag, tot het inleveren van ontwerpen enz., tol daarstelling van een Gesticht om Zeevarenden te huisvesten, ontvangen acht antwoorden en den uitgeloofden prijs van ƒ100 toegekend aan het ontwerp onder de spreuk: De Zeevaart vroeg der Kunst een Woonhuis voor heur Zonen; Ziet zij haar' tvensch voldaandan wil zij Kunst bekroonen. En de premie van 50, aan het ontwerp onder de spreuk: Un sacrifice est une perte qui paie un «vantage. Bij de opening der briefjes is gebleken, dat eerstgenoemd ontwerp is inge zonden door den Heer A. J. Sevenliuysen en het tweede door den lieer H. M. Tetar van Elven Hgzn.beiden wonende te Amsterdam. De niet bekroonde stukken kunnen tot den 15llen September 1852 aan het Bureau van het Collegie Zeemanshoop worden terug gehaald, tegen opgave van de Spreukwaaronder de inzending is geschied. Uit ecne opgave der voornaamste artikelen door de Commissie voor de verloting van goederen op de Arnhemsche Tentoonstelling aangekocht, blijkt, dat daaronder zeer kostbare behooren onder anderen eene mozaiktafel 300 eene ronde tafel 150, eene zwarte ebbenhouten dito ƒ200, eene rozen- houten schrijftafel ƒ240, eene kanapé met 12 stoelen ƒ642, eene kanapé ƒ150, eene dames toilet ƒ150, een toilet-pompadour 140een fauteuil ƒ100, eene brandkast 500, eene dito ƒ350, een circuleerhaard ƒ125een dito ƒ110 en een dito ƒ100, eene pianino ƒ685, eene dito ƒ625, eene porseleinen fruitmand met zilveren voet ƒ100, een zilveren koffij ketel ƒ160 twee stuks beeldhouwwerk 325, voorts verscheiden fraaije jagt- en andere geweren, voor 1200 aan wollen stoffen en manufacturen; voor circa ƒ4000 aan damasten goederen en linnens, waaronder vele prijzen van 100 a ƒ300, aan uurwerken en instrumenten voor ƒ500, aan porselein en aardewerk voor ƒ300 enz., enz.; terwijl de Commissie zich nog steeds met den aankoop van belangrijke en algemeen bruikbare voorwerpen, inzonderheid zilverwerk, be zig houdt, en mededeelt dat geene prijzen van minder dan 4 waarde ge trokken zullen worden. 's GRAVENHAGE 4 September. Z. M. heeft aan den gewezen Minister van Oorlogden Generaal Majoor Jhr. J. T. van Sprengler, een pensioen verleend van 4,000. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, den Heer S. J. van Burmania Baron Rengers, tot zijn Kamerheer in werkelijke dienst te benoemen. Z. M. heeft den Zaakgelastigde van Brasiliëden Ridder da Silva, in een bijzonder gehoor ontvangen. Hij was onlangs hier aangekomen. Z. M. de Koning heeft gisteren onzen geachten stadgenoot, den Heer S. J. van den Berghdie hem een bundel gedichten en balladen had aange boden, begiftigd met het Ridderkruis van de orde der Eikenkroon. Men verneemt, dat de Minister van Frankrijk bij het Nederl. Hof, Baron d'Andréten gevolge van de verwerping door de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van de overeenkomst wegens den nadruk, teruggeroepen is. Gisteren middag ten 5 ure heeft de Koning den Baron in een afscheids-gehoor ontvangen. Gisteren middag is de Heer Demalaret, tot hiertoe Secretaris van legatie, als Zaakgelastigde van Frankrijk bij het Ned. Hof aan den Mi nister van Buiten]. Zaken voorgesteld. Volgens mededeeling van Zijner Majesteits zaakgelastigde bij de Ver- eenigde Staten van Noord-Amcrika is door de vereeniging die zich gevormd heeft om het werk der groote Tentoonstelling der nijverheid van alle Natiën te New-York in 1853 tot stand te brengen, den 12deD Julij jl. een programma uitgevaardigd waarvan het volgende de zakelijke inhoud is. De Tentoonstelling zal te New-York geopend worden den 2dcn Mei 1853. De vereeniging wenscht dal hare onderneming eene tentoonstelling worde van voortbrengselen van den grond, van de nijverheid en de schoone kunsten niet enkel in Amerikamaar ook in alle andere landen. Tot haren agent voor alle landen bniten het vasteland van Amerika heeft zij aangesteld den Heer Charles Buschek, aan wien, onder het adres: Office of the Exhibition of the Industry of all Nations in New-YorkN°. 6, Charing CrossLondon, alle mededcelingen van inzenders moeten worden toegezonden en bij wie alle verlangde inlichtingen te verkrijgen zijn. De vereeniging wenscht zoodra mo gelijk de aanmelding te ontvangen van de voorwerpen welke men ter ten toonstelling denkt in te zendenwaarbij tevens de aard derzeivc opgegeven moet worden, alsmede de ruimte die voor de plaatsing daarvan noodig zal wezen. Van wege de vereeniging zal worden zorg gedragen voor de ver- eischte beweegkracht, ten einde de ten toon gestelde machines in werking te kunnen brengendaartoe wordt echter bij de voorloopige aanmelding opgave verlangd van de voor iedere machine vercischte beweegkracht. Schilderijen in lijsten zullen mede worden ten toon gesteld. Het tijdstip waarop men de in te zenden voorwerpen zal kunnen in ontvang nemenzal later worden be kend gemaakt. Daar, niettegenstaande den groolen omvang var. bet op te trekken gebouw, de beschikbare ruimte toch hare grenzen zal hebben, zoo behoudt de vereeniging zich het regt voor om aanvragen tot plaatsing geheel of ten deele te weigerenwaarbij de strengste onpartijdigheid zal worden in acht genomen. Evenzeer behoudt de vereeniging zich het regt voor om den duur der tentoonstelling te bepalen. Inzenders worden uitgenoodigd eenen agent op te geven, aan welken de door hen ingezonden voorwerpen na den af loop der tentoonstelling zullen worden overgeleverd. Reeds zijn van onderschei don kanten talrijke en daaronder zeer belangrijke toezendingen aangekondigd. AMSTERDAM, 1 September. Dezer dagen is hier ter stede, in de Warmoesstraat, n". 178, over de S'. Annastraat, in navolging der Junglings-Verein in Duitschlandopgcrigt eene

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1