25ttv*gcrUjfcc £faub. Hel Belgisch tarief op de Fransclie boeken daalt van 31.80 op 10 francs. Het regt op drukletters vermindert van 25 op 15 fr. en wordt in liet ver volg betaald van het gcwigt en niet van de waarde. Overigens zijn de wedcrzijdsche belasting-formaliteiten zoo eenvoudig moge lijk gemaakt. j)e Rederij kers-Ka nier Eikels worden Boomente Eecloo, schreef voor eeniee maanden eene prijsvraag uit, welke, in zekere opzigtcn, ook haar be- lanc heeft voor Nederland, en luidt: Welke voordeelen kunnen er voor yiaemscli-België voortvloeijenuit eene naauwere verbroedering tusschen Noord- en Zuid-Nederlandbeschouwd onder een stoffelijk, zedelijk en staalkundig oogpunt. De gouden medaille, voor het beste antwoord uitge loofd, is met algemeene stemmen toegekend aan den lieer Snieders Jr.een Noord-Nederlander, die sedert vele jaren te Antwerpen zijn verblijf houdt. FRAN Jilt E.3E4. PARIJS 31 Augustus. De bekende scheikundige Dizé, met Lehlanc uitvinder van de Kunst-soda, is alhier in den ouderdom van 88 jaren overleden. In het stadje Brissae, departement Maine-et-Loire, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee groote slagershondendie ongcinuilband rond liepen vielen onverhoeds een aantal menschen en kinderen aan die de kerk verlieten. Niet minder dan 32 personen, waaronder 11 kinderen, werden door de woedende dieren gehelen; twee der kinderen werden letterlijk ver scheurd. De ontzetting was zoo groot, dat verscheidene ingezetenen zich wa penden en alle honden doodschoten, die zij slechts konden vinden, hetzij zij zieh binnenshuis of op straat bevondenhetzij zij gemuilband waren of niet. PRIISSEN. BERLIJN, 31 Augustus. Onlangs is eene Verceniging opgerigt ter bevordering der Christelijke kunst. Zij heeft thans cencn prijs van 100 Fredericks d'or uitgeloofd voor de beste Ecce homo; reeds waren 30 stukken ingezonden, waarover in het laatst van September uitspraak zal worden gedaan. De laatste brieven, welke de heide reizigers Barth en Overheekdie zich in de binnenlanden van Afrika bevinden, naar Berlijn geschreven heb ben, zijn van 25 Augustus 1851, zoodat er reeds een jaar verloopen is sedert men tijding van hen ontving. Men begint zeer te vreezen dat deze koene reizigers onder het klimaat bezweken zijn of welligt het slagtoffer der woeste inlanders zijn geworden. Een Afgevaardigde heeft in den Keurhessischen Landdag het voorstel gedaan om de Staatsburgerlijke regten der Jodendie reeds sedert meer dan 20 jaren met de Christenen gelijk gesteld waren, aanmerkelijk te beperken. De Eerste Kamer in AVurtemberg heeft zieh thans met de Tweede vcr- eenigd, om eene belasting te heffen op de buitenlands geplaatste kapitalen. De cholera is te Warschau sterk aan bet afnemen. Den 26s,cn hieven er nog 793 zieken in behandeling. Er zijn reeds meer dan 5000 menschen aan bezweken. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Augustus. Dezer dagen is alhier, waar het eerste koflljhuis uit het oosten in Eu ropa werd opgezet, het grootste koffijhuis van gansch Europa geopend. Het nederige uithangbord van dat koffijhuis is Leander PraschBurger Koffij- huishouder biirgerlicher Kaffeesieder). Men vindt er veertien billarden door 150 gasvlammen verlicht; in al de kamers springen fonteinen met uit nemend bronwaterdat dus ieder kan scheppen. Z. M. de Keizer heeft aan de Ministers last gegeven, om den aanleg van spoorwegen in Hongarije en de verbeteringen van het verkeer te water met den meesten spoed door te zetten en ter bespoediging van het werk soldaten ter beschikking van de Directeurs te stellen. Sedert de invoering van het monopolie in Hongarije is de verbruik van den tabak aanmerkelijk toegenomen. De ontvangst daarvoor bedraagt thans 20 millioen guldens. Voor Franschc en Engelsche rekening wordt thans in Hongarije al de voorhanden zijnde voorraad fijnere soorten van wol lot hooge prijzen opgekocht. Het oiïicieële dagblad van Venetië deelt een Keizerlijk besluit mede waarbij de stukken der leening van het voormalige revolutionnair bewind van onwaarde verklaard wordenmet uitzondering van dat gedeelte dier stukken, die dat bewind in de plaats gaf van gelden, welke zij van hunne oorspronkelijke bestemming had doen veranderen. Tevens wordt van onwaarde verklaard het papieren gelddoor voornoemd bewind uitgegeven onder de benaming van patriotsch papier, alsmede de waarden, tot verwaarborging van dit papier uitgegeven en voortspruitende uit de lccning, door dat bewind be volen, en waarvan een gedeelte nog in de bank van Venetië aanwezig is. Ook zal die bank als eene revolutionnairc instelling ontbonden en de daar aanwezige waarde aan de regtliebbenden teruggegeven worden. Er zijn thans in bet arsenaal alhier 2400 personen werkzaam tot het bouwen van nieuwe schepen en bet verbeteren van reeds afgemaakte. In bet najaar zal een nieuw fregat van 60 stukken te water worden gelaten aan een stoomschip van 200 paardenkracht wordt de laatste hand gelegd. Men meldt uit Galicië, dat ten gevolge van de tcrugkeerende orde van zakende handel weer begon te herleven. De door den grooten brand te Kalisch vernielde huizen zijn reeds veel schooner dan vroeger uit hunne asch herrezen. De vroeger beroemde stad in LitthauënNovo-Grodek was bijna geheel door een zwaren brand vernield. EGYPTE. De tausimat (of verordening) van de maand Gulhane, welke veiligheid van leven, have en eer aan alle onderdanen des Rijks, van elke klasse en godsdienst, waarborgt, is thans ook alhier verbindend verklaard op bevel van den Divan, met des Sultans handschrift bekrachtigd als grondwettige veror dening voor Egyptetot getrouwe en stipte naleving en uitvoering door de Overheden des lands. Abbas-Pacha wordt gemagtigd doodvonnissen van de Egyptische reglbankcn te doen ten uitvoer leggen zonder daarin de Verhevene Porto te kennen doch hij zal van deze magt alleen gebruik maken in gevallen waarin de vol-, trekking van het vonnis door de erfgenamen van den om het leven gebrag- len persoon gevorderd wordt krachtens de wet der vergelding van kwaad met gelijk kwaad; in zoodanige gevallen zal de Pacha echter gehouden zijn naar Conslantinopel een verslag over te zendenvermeldende den aard van het vonnis en den dag van de voltrekking. Deze magtiging wordt aan Abbas- Pacha voor den lijd van zeven jaren verleend. Doodvonnissen die alleen krachlens het oppergezag van den Grooten Heer worden geveld, zullen niet worden voltrokken voor dat daarvan verslag naar Constanlinopel opgezonden is te gelijk met een door de Ilooge Overheid in Egypte opgemaakt omstandig berigt van het regtsgeding; zullende in elk zoodanig geval het lot van den schuldige bij een grootheerlijk bevelschrift worden beslist. De Sultan, van de uitoefening van het halsrcgt afkcerig zijnde, bepaalt verder dat de doodstraf, wanneer zij volgens de Ottomannische wet wegens po litieke misdaden wordt uitgesproken, voortaan zal verzacht worden tol de straf van dwangarbeid voor tien tot vijftien jaren, doch behoudt zich het regt voor, deze straf bij een groolhcerlijk bevelschrift te verzwaren of te verligten. -mNU I mm. 1 «-LunuieMUJfl,n. J.r a «auh v- -a ag—B—MI —ia STAE5-S BERIRTEN. De BURGEMEESTER van I.EYDEN brengt ter kennisse van de belang hebbenden, dat de Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, deze Gemeente op Zaturdag den 4dcn September aanst.des voormiddags ten half tien ure zal bezoeken, en ten elf ure op het Raadhuis gehoor zal verleenen voor alle authoriteitenambtenaren en ingezetenen, die wenschen mogten, denzei ven over de belangen der Gemeente, of ceuig ander onder werp te onderhouden. De Burgemeester voornoemd Leïden, 2 September 1852. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ingevolge art. 203 der Gemeentewet ter kennis van de Ingezetenen dat de Begrooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven voor de dienst van 1853ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing en tegen be taling der kosten verkrijgbaar is gesteld. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Letden, 31 Augustus 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op heden van den Heer Controleur der Directe Belastingen alhier is ontvangen, een Kohier voor de belasting op het Patentregt over het dienstjaar 1852 en 1853bevattende de wijken 7 en 8 executoir verklaard op den 28stcn der vorige maand cn op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn. Leyden, 2 September 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Van den 36 Augustus tot en met den 1 September 1853. BEVALLENM. Schroef, geb. Molenaar D. C. J. van Bemmelcngeb. Lin- schotenD. T. P. Beuzemakergeb. PrivéD. J. A. de VroedeD. S. van Weeren, geb. Regeer, Z. G. E. van Poelgeest, geb. Plu Z. P. Helfcnsteyn geb. Poelijoe, Z. C. Langvcr, geb. van der Zwet, D. E. A. Pilkcns,gcb. Verstralen, Z. M. Cuyle. geb. Lagas, Z. S. E. Oleff, geb. VerbagenD. E. J. Bavelaar, geb. Vijlbrief, D. 11. Dionet, D. M. E. Ridel, geb. van der Blij, D. E. Haubrichgeb. Meijer, D. C. Sicrag, geb. Erades, Z. J. C. Sas- burg geb. SchreuderZ. GEHUWD: J. van der Mark, Jm. en M. C. van Solingen. Jd. G. Ansunt Jm. en J. Ilakkert, Jd. M. Verboon, Jin. en G. van BonzeiJd. J. C. Ja cobs, Jm. en F. K. Boomstra, Jd. W. J. de Jong, Jm. en S. du MortierJd. C. Warmond, Jm. en J. Godyn, Jd. J. P. van der Pompe, Wedr. en S. Ver mond, Jd. - II. J. van Barnevcld, Jm. en E. Gellon Jd. OVERLEDENM. van der ZonD.2 m. J. van der Ende, D.4 m. A. Schild, Z.9 j. J. J. SchoutenZ.3 j. en 9 m. M. T. A. van Loon D. 3 w. P. Verlind54 j. G. van Niekerk30 j. C. Misee, G2 j. P. A. van Nieuwkuyk, 25 j. W. Jong, Z., 16 in. J. B. Staphorst, Z., 11 w. C. Bos55 j. KERKNIEUWE Z. M. heeft uil eene door den Minister van Hervormde Ecrcdienst aangebo den nominatie, tot Predikant te Borculo, zijnde eene Koninklijke collatie, benoemd Ds. A. S. van Sleeden te Drumpt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3