Door eene vriendelijke hand is de Dr. Courin staat gesteld het vol gende mede te doelen uit een' brief van den onderwijzer 15. F. Klenenbcrg, den 28sten Maart jl. van Groningen naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken, om aldaar als onderwijzer werkzaam te zijnde brief is gcdagteckcnd Kaapstad29 Junij 1852. Van zeeziekte heb ik niet geweten. Den 9Jcn Mei zijn wij de linie gepasseerd op 19 graden wester lengte. Tusschen de keerkringen hebben we wel degelijk de hitte van de heele luehtstreek ondervonden, doch het was wel te verdragen en op verre na zoo erg niet als ik mij bad voorgesteld. De hitte was niet erger, dan op het warmst bij u in den zomer. Doch ik wel geloo- ven dat het er veel erger zal kunnen zijn bij eene w indslilteen dit werd ons door den Kapitein verzekerd, doch gelukkig hadden wij die niet. Toen wij de linie passeerden, dachten wij Neplunus aan boord te zullen krijgen, om geschoren en gedoopt te wordendoch dit is tot onze groote blijdschap niet bewaarheid geworden, want geen der passagiers was er bijzonder op gesteld; alleen bet doopen vond plaats door de matrozen ,240 emmers water waren voldoende om ons geheel nat te makenwant w ij waren zeer dun gekleed. Én zoo hadden wij dan het genoegen onder een schaterend gelach naar bene den te gaan en ons van drooge kleedcrcn te voorzien. Vele zeedieren hebben we niet gezienmaar hadden toch het genoegen om nu en dan een zwerm van vliegende visschen te zien, waarvan er cenigen op bet dek neervielen. Ken' walvisch zagen wij kort bij ons schip, die het water wel 40 a 50 voet in de hoogte spuwde. Op een' anderen keer zagen wij er een' op eenen groo teren afstand. Ook hebben wij het genoegen gehad om een' jongen haai te vangendie de lengte van 5 voet had en nog maar drie a vier w eken oud was. Op het schip is het ons geheel niet bevallen. Ons logies was slecht en de bediening niet beter. De Kapitein is een zeer goed zeemanmaar voor het overige is hij niet prijzenswaardig. Wij zijn met ons 15 passagiers aan boord geweest. Het was den 7dcn Junij dat wij bet vaste land van Zuid- Afrika in het gezigt kregen en des middags om 4 uur lieten wij de ankers in de Tafelbaai vallen. Des morgens van den anderen dag kwam ons eene boot op zij die ons aan wal bragt. Hoe vreemd stonden wij te kijken toen wij aan wal stapten, en het aantal zwarten joeg mij onwillekeurig eene rilling over bet ligchaam. Doch dit was kortstondig, zij waren allervriendelijkst en spraken vrij goed onze taal. De stad is zeer regelmatig gebouwd, met regie breede stratendoch zindelijkheid vindt men niet zoo als in eene Hollandschc stad. De eerste, dien wij een bezoek bragten was de Predikant Spijker, aan wien wij door Lauts waren gezonden. Lauls hadden wij ten volle ons vertrouwen geschonken, doch het bleek nu dat hij het niet verdiende; want wat hij ons gezegd had, bleek onwaarheid te zijn, Spijker kende Lauts niet, en hoe kon Spijker hem dan vertrouwen Dat Lauts onze papieren bad onderteekendbc- leekende niets, en had dus door ieder ander kunnen geschieden. Een donker tafereel werd door Spijker opgehangen en wij gevoelden spijt, dat we ons vaderland hadden verlaten. Doch ook was het Spijker, die ons opbeurde en beloofde alles te zullen aanwenden, wat in zijn vermogen was, toen hij ver nam dat wij aanbevelingsbrieven hadden aan de voornaamste personen der stad. Het eerste, wat er gedaan moest worden, was, dat wij huisvesting kregen, en hierin ontbrak het ons niet aan hulp en medewerking, toen onze aanbe velingsbrieven ter plaatse waren. Om te logeren bij anderendaaraan kon niet gedacht wordenwant wij konden niet berekenen hoe lang of wij in de stad zouden moeten blijven. Zoer en ik hebben in twee dagen moeten ver teren 9 gulden, en toch zei men dat dit weinig was en men nergens beter zou slagen. Daarop zijn we in overleg gekomen Zoerik en Bergmanom een paar kamers te huren en voor onze eigene behoeften te zorgen, dat oneindig veel beter is, zoodat wij tot nu toe heel genoegelijk en plcizicrig met elkander leven tot dat wij geplaatst zullen kunnen worden. En die tijd is niet verre meer af. Drie plaatsen hebben wij reeds, waaruit wij kun nen kiezen. Eene is door ons aangenomen met 100 of 1,200. De andere twee 60 a 80 De Mosselbaai met 100 de Piketbcrg met 60 en Kogmanskoof met 80 Wie naar de Mosselbaai zal gaan is nog onbekend. De andere twee zijn nog niet aangenomen, omdat wij nog wachten op betere. Zij rijden hier veel te paard, zoowel vrouwen als mannen. De wagens, be laden met goederenworden door ossen getrokken. Ik heb ze gezien van 8 tot 20 voor eenen wagen. Ik kan, zoo als de omstandigheden nu zijn, nie mand aanraden om zijn Vaderland te verlaten en naar hier over te steken. Is hij in staat de Engclschc taal te onderwijzen en vlug te spreken, dan is er geen bezwaar, mits er op bedacht zijnde, dat bij 2 a 300 gulden in den zak heeft, als hij hier aankomt, of hij zal van liefdegaven moeten leven, zoo als Stroobos en Pierik hebben moeten doen. Het is onvergeeflijk van hendat zij zoo laag hebben gehandeld om de brieven naar Nederland in zulk een gunstig daglicht te plaatsen. Misschien hebben ze zich wel ge schaamd om u met de ware toedragt der zaak bekend te maken. Doch zij moesten er bij gedacht hebbenlaat ons toch zorgen dat wij gecne ongelukkig maken door ons schrijven. Doch genoeg biervan, wij raden nie mand aan om ons te volgenvoor en aleer er betere maatregelen worden genomen. Dit is mogelijk, dat zal geschieden in Oct., bij de Synode, die hier zal gehouden worden. 's GRAVENHAGK 1 September. Z. K. H. Prins Hendrik is in den namiddag van den 31slel1 Augustus alhier wedergekeerd» Gisteren is door den Minister van Financiën, de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken betreffende de voormalige Wees- en Momboirkamers beëedigd en geïnstalleerd. Naar men verneemt is de Minister Theorbeeke zoo verre hersteld, dat hij voornemens is aanstaanden Vrijdag naar deze residentie terug te Iteercn. De Minister zal Zaturdag nog geen gehoor verleencn. Naar men verneemt zal er in het begin of de helft van September eene groote promotie bij het wapen der Infanterie en wel bijzonder van Hoofd officieren plaats hebben. ASSEN, 31 Augustus. Heden morgen is de vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap geopend met het houden eener redevoering in de kerk der Her vormden alhier, door den Heer Dr. W. Uecker, over: hoe en waardoor in den menschelijken geest zich de vrijheid openbaart en ontwikkelt. Deze vergadering werd bijgewoond door de autoriteitenvele notabele inge zetenen, alsmede genoodigden en vele Dames, waarna de werkzaamheden in bet gewoon locaal werden voortgezet. Door IIIIGedeputeerde Staten der provincie Drenthe worden voorloopige maatregelen genomen, om in het oosten dezer provincie, van Koevordcn Dalen, Emmen, Odoorn, Borger, Gasseltc, Gieten tot aan Zuidlaren, puin- of straatwegen daar te stellen. Spoedig zal het terrein opgenomen en voor 3 October moet de hegrooling opgemaakt worden, ten einde in de vergadering der Provinciale Staten van dit jaar nog in overweging te worden genomen. Komt die zaak tol stand, dan zal dit gedeelte der provincie, tot dusverre bijna ongenaakbaar en in den winter geheel afgezonderdeen nieuw tijdperk van bloei intreden. Wij vernemendat onderscheidene kerken in deze provincie zeer be langrijke veranderingenverbeteringen en vernieuwingen zullen ondergaan als te Odoorn, Bolde en andere plaatsen. Te Grollo zal waarschijnlijk eene nieuwe gemeente tot stand komen en zullen eene kerk en pastorie gesticht worden. Te Nieuw-Buinen vindt die zaak nog eenige vertraging. Te Dwingcloo heeft men berigt ontvangen dat Ds. C. van Schaik in goeden welstand te Paramaribo is aangekomenen dat zijne belangrijke leer rede, bij zijne intrede uitgesprokenzeer spoedig zal uitgegeven worden. Ook verneemt men dat er van Z. Wel-Eerw. belangrijke schetsen en lafe- reelenland en volk betreffende, te wachten zijn. Tevens verneemt men, dat door Ds. C. van Schaik, bij het gouvernement aanvrage is gedaan, om de predikdienst, ten behoeve der Negers, in het Negcr-Engelsch te verrigtcn. De ondervinding had Z. W. Eerw. reeds ge leerd, dat de Negers inet zeer geringe vrucht de godsdienstoefening, in het Nederlandschbijwoonden. BUITENLANDSCHE BËRIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 1 September. Op ultimo December 1850 beliep de bevolking van dit land, volgens officieel bekend gemaakten staat, 4,407,241 zielen. In dat jaar waren naar elders vertrokken 6,385 personenen hadden er zich 4,237 met der woon gevestigd. In vergelijking van het vorige jaar was de bevolking met 38,507 zielen vermeerderd. De wetgeving op den letterkundigen eigendom zal worden herzien en het daarop betrekking hebbende wetsontwerp in de aanstaande zitting aan de Kamer worden aangeboden. Er zal als een der gevolgen van het verdrag betreffende den letterkun digen eigendom, bij het departement van Binnenl. zaken eene directie voor den boekhandel gevestigd worden. Vóór de ratificatie van het verdrag zullen, meent men, de Belgische uitgevers en boekhandelaars verpligt zijn, een' vol- ledigen inventaris te leveren der nagedrukte werken welke zij in voorraad hebben. Er zullen hun, op hunne aangifte, door het bestuur zoo veel zegels worden afgegevenals zij werken dezer kalegorie hebben opgegevende zegels zullen door de uitgevers of boekhandelaars zeiven op den omslag hunner wer ken worden gesteld. Van de afkondiging des verdrags af, zal elk herdrukt Fransch werk, nadruk genaamd, hetwelk niet van het bij de wet vereischte zegel is voorzienbij den boekhandelaar of drukker in beslag kunnen worden genomen er zal geenc andere straf zijn dan inbeslagneming. De belanghebbenden bij het nadrukkers-bedrijf in België laten zich door de Ministeriele bladen niet overtuigendat de dezer dagen met Frankrijk aangegane overeenkomst tegen den nadruk, voor hen weinig of geen nadee- lige gevolgen zal hebben. De Voorzitter en de Secretaris van bet genootschap der Belgische drukkers hebben daarover, volgens een berigt van een der Brussclsche oppositie-bladen aan bet Ministerie van Binnenl. Zaken een lang durig onderhoud gehad; zij hebben vervolgens al de leden des genootschaps opgeroepen lot eene vergadering, om aldaar de bctoogen te herbalen waar mede zij bij dat onderhoud hebben aangetoonddat de Belgische boekdrukkerij en de daarmede verbonden bedrijven onder het nieuwe verdrag moeten te gronde gaan. Van Belgische boeken betaalt men thansbij den invoer in Frankrijk 160 a 107.50 fr. van de 100 kilog. naar mate hunner soort; bij het nieuwe tractaat zal dat regt slechts 20 fr. zijn. Wit papier betaalt 160 fr. en zal betalen gemiddeld 25 fr. Hetzelfde regt zal gelieven worden van gekleurd en marokijn en van gekleurd gelijmd papier. Nu is dat van het eerste 97 en van hel tweede 86.50 fr. Gravures, lithographicnmuzick-papier en geographische kaarten, nu be last met een inkomend regt van 317.50 fr., zullen het met 1 Jan. 1853 slechts zijn met 20 fr. Drukletters belast met een regt van 212.50, komen op 30 fr. en de druk-inkt van 65.50 op 25 fr.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2