LEYDSCHE VRIJDAG, 3 SEPTEMBER. BIMENLANDSCEIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN2 September. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de lleeren: Mr. J. Bake, Mr. H. Cock, Mr. G. P. van Outeren, A. L. Lezwijn, Prof. A. II. van der Boon Mesch en Mr. M. II. A. Lisman. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester heeft medegedeeld 1°. Eene dispositie van Gcdep. Stalen van Zuidliolland dd. 31 Augustus 1852 Provinciaalblad N°. 105)houdende mededeeling van de (oorschrif ten omtrent de inrigling der Gemeenlebegrooling en van het model dier hegrooting. Welke aangenomen is voor kennisgeving. 2". Eene missive van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, dd. 28 Augustus 1852, N°. 7143/, (1 Afd.), daarbij kennis gevende dat door hem op Zaturdag den 4 September aanst. deze Gemeente zal worden bezocht. Hieromtrent door den Voorzitter voorgesteld zijnde of deze Vergadering hel noodig mogt achten dat door haar eene Commissie werd benoemd om den Commissaris hare opwachting te maken; is na deliberatie met 13 tegen 5 stemmen, hebbende de Voorzitter zich buiten stemming gehoudenbeslo ten daartoe geene Commissie te benoemen. De Burgemeester legt vervolgens over 1°. Een adres van ingelanden van de Papengracbt en Papenstraat, ver zoekende dat de Papengracht gelijk vroeger weder met hoornen moge worden beplant; en 2°. Een gelijk adres van ingelanden van de Pieterskerkgracht. Waaromtrent, overeenkomstig des Burgemeesters voorstel, wordt besloten deze beide adressen ten fine van berigt en raad te stellen in handen der Commissie van Fabricage; en 3°. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uilgaven voor 1853, op gemaakt ingevolge de daaromtrent gegeven voorschriften. Hieromtrent is volgens het voorstel van den Voorzitter beslotendeze ten fine van berigt en raad te stellen in handen der Commissie van Finanlic. Door den Voorzitter is alsnu in behandeling gebragt 1°. Het Huurcontract van het huis aan de Witlepoort. Na deliberatie is besloten het vast te stellen onder nadere goedkeuring der Gedeputeerde Staten. 2". Het Huurcontract van bet huis buiten de Witlepoort. Na deliberatie is mede besloten het vast te stellen onder nadere goedkeuring der Gedeputeerde Stalen. 3". Twee Huurcontracten van de Stads-Gehoorzaal. aan het Muziekgezelschap Sempre-Crescendo. h. aan het Muziekgezelschap Musis Sacrum. Na deliberatie is ook omtrent deze beide stukken besloten die vast 1e stellen onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Waarna de Vergadering is gesloten. Het Weekblad van den Helder en het Nieuwe Diep wijdt in zijne nos. 34 en 35 (van 1G cn 23 Augustus) cenige beschouwingen aan de afschaf fing van plaatselijke accijnsen en vervanging daarvan door een hoofdelijkcn omslag, en zulks naar aanleiding van de gelioudene beraadslagingen in den Gemeenteraad van J.eydcn. Het Weekblad schaart zich aan de zijde van hen die onbepaald dit voorstel, althans in beginsel, toejuichen. Het merkt (daarbij) in het algemeen op1° dat de Baad zich minder door argumenten, dan door zekere onbestemde vrees lot eene verwerping heeft laten voeren; 2°. dat eene der redenen van afkeuring van B. en Ws. dat namelijk, wanneer in de practijk het ondoelmatige of onuitvoerüjke mogt blijkenhet hoogst moeijelijk zou zijnweer tot de accijnsen terug te koe renhet bewijs oplevert, dat de accijnsen zóó slecht, zóó drukkend in haar wezen, zóó onduldbaar zijn, dat alleen de gewoonte het afzigtelijke van den accijns niet doet zien, maar dat de ingezetenen, eenmaal gewend om zonder accijns te leven, zich onmogelijk zulk eene belasting zonder hevig morren zouden laten welgevallen; 3° dat de andere reden van afkeuring, door B. en Ws. aangevoerdhet uitbetalen namelijk der tractementen aan de com miezen, gedurende 5 jaren, ten gezamelijke bedrage van ƒ100.000, geens zins den toets van een naauwgezet onderzoek kan doorslaandaar men niet kan aannemen, dat het verkieslijker zou zijn, hun ten eeuwigen dage ƒ20,000 uit te betalen als handhavers van een drukkend en voor de nijver heid belemmerend belastingstelsel, dan hun gedurende slechts 5 jaren telkens ƒ20,000 present te doen; 4°. dat de finanliele commissie, door alle bezwa ren die aan het accijnstelsel verbonden zijnen den allergunstigsten invloed dien de afschaffing daarvan op het binncnlandsch verkeer hebben zoute erkennen niet had behooren terug te deinzen voor de in de plaats daarvan komende belasting (hoofdelijkcn omslag), waaraan, volgens haar gevoelen, welligt meerdere bezwaren verbonden zullen zijn, zoodat zij tegen stellige bezwaren aan de eene zijde, geene mogelijke, ongenoemde, onbekende bezwa ren had moeten overstellen, maar, te midden van die weifeling, had moeten onderzoeken, beproeven en de practijk laten spreken; 5» dat het ander be zwaar van de commissie, dat namelijk, ten gevolge van de aanzienlijke ver hooging van het personeelvele uitgaven van gemak en w eelde zouden ver minderen en zulks op eenige middelen van bestaan ongunstig zou terugwerken niet geheel valsch isen men erkennen moetdat de verhooging van het personeel eenigermate die werking heefthoewel veel minder dan men schijnt te vreezen, cn zeker [niet zóó veel, dat men zich daarom hiervan terug moet laten houden, en dat, al wil men cenige bekrimping toegeven, hier tegen over staat, dat aan den anderen kant zich eenige meerdere welvaart open baart, die grootere verteringen veroorlooft, en dus aan andere bedrijven een oneindig grooter voordeel zal verschaffendan het nadeeldat sommige be drijven mogten geleden hebbenenz. Hierna treedt het Weekblad in de wederlegging van hetgeen door eenige sprekers lot refutatie van het voorstel is in het midden gebragt, cn eindigt zijne beschouwingen aldus; De deliberatiën van den Baad van Leyden hebben dan ook onze overtui ging, dat de directe belastingen voor de gemeenten uitvoerbaar en verre boven de accijnsen te verkiezen zijn, niet geschokt. Misschien is echter de tijd daar voor nog niet gekomen het welslagen hangt voor een groot deel mede van de publieke opinie af. Wanneer het publiek doordrongen is van hel besef dat, al wordt de belasting gemaskeerd in den prijs van brood, vleesch of brandstof, zij desniettemin wordt betaald en dat er niet alleen voor de ge meentelijke behoeften, maar ook voor de kosten van invordering moet betaald worden, die, zeer aanzienlijk bij de accijnsen, niet noemenswaard zijn bij den regtstreekschen aanslag. Wanneer het publiek hiervan is doordrongen, dan zullen alle bezwaren van den regtstreekschen aanslag gering zijn cn ieder zich die gaarne getroosten." Gisteren is de beurstrein naar Amsterdamwelke aan hel station al- bier te 1 ure aankomsttusschen Voorhout en Piet-Gijzenbrug, buiten hel spoor cn in het water geraaktwaardoor ook schade aan den goederenwagen en eenige andere rijtuigen is teweeg gebragt. Behalve den machinist schijnt niemand aanmerkelijk letsel bekomen te hebben. De aankomst der onder scheiden treinen is daardoor verder vertraagd, ofschoon spoedig, zoowel van Amsterdam als Rotterdam locomotivcn en rijtuigen naar de plaats des on- gevals werden afgezonden. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 13dcn aanbesteden: het schieten van de benoodigde togtenberm-, weg- en kavclslolenter verkaveling van het Spiering-meer, in 2 percelen. Inlich tingen zijn onder anderen te bekomen bij den Heer Ingenieur J. A. Beycrinck alhier. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de hier achter geplaatste advertentie omtrent een geneesmiddel voor de longtering; als ook op die voor de meer en meer zich vertoonende ziekte hij de varkens, daar wel niets wen- schelijkcr zou kunnen zijn, als middelen te hebben, door welke die ziekten, hoe onderscheiden ouk in aard, zouden kunnen beteugeld of weggenomen worden. De Tentoonstelling Ie Arnhem, die den 5<len dezer gesloten wordt, is tot den 29stcn Augustus bezocht door 59,877 personen. Door het onwedcr, dat II. Maandag gewoed heeft, is aan den Pukkop, nabij Ilarmeleneene boerenwoning in brand geraakt en met al den voor raad van hooi en granen vernield. Op verscheiden andere plaatsen in ons Vaderland heeft dal onweder ook belangrijke schade te weeg gebragt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1