Eon aantal timmerlieden alhier zijntegen een loon van 00 'smaands, aangenomen en naar Ofen vertrokkenom daar werkzaam te zijn bij het houwen van stooinbootenbestemd voor de vaart op den Donau. Indien deze zending aan de verwachting voldoetlaat het zich aanzien dat meer derge lijke werklieden voor dezelfde bestemming zullen worden aangenomen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 25 Augustus. Dezer dagen werd voor de eerste maal ccne lading vee uit Pruissen alhier, op order uit Memel, aangevoerd. Zij bestond uit 95 stuks ossen en kocijen en 10 schapen. Tot heden werd in Engeland alleen uit Frankrijk, Nederland, België, Denemarken en de Hanzesteden, vee aangevoerd. liet afbreken van bet gebouw, dat voor de groote tentoonstelling ge diend heeft, vordert nu snel; dagelijks vervoeren honderden rijtuigen de daar toe behoord hebbende materialen naar Sydenham, waar een nieuw glazenpalcis opgcrigt wordt. Eerstdaags zal men beginnen met het opnemen van den vloeren men meent steedsdat dan vele kostbare verlorene voorwerpen ge vonden zullen worden. Voor het regl, om naar die voorwerpen te zoeken en het gevondene zich toe te eigenenzijn groote sommen gelds geboden. De lleeren Owen Jones en Digby Wyatt doen een reis door Frankrijk, Italic en Duitscbland, om bijdragen van houw- en beeldhouwkunst op te j zamelen voor de historische galerij dier vakken in het glazen-paleisdat onder hunne directie wordt opgerigt. De clcctrische telegraapbwelke van hier door het kanaal tot Parijs loopt, en daar in gemeenschap is met dien van Lyon, zal weldra, op kosten van het Sardinische Bewind, langs Chambcrry, naar Turvn en Genua tot Spezzia worden verlengd. Van de laatstgcmelde stad en door cene maatschappij voor den aanleg van telegraphen onder de zeezal een draad worden gelegd naar het eiland Gorgona, en van daar naar Bastia. Op kosten van het Fransche Bewind, zal hij van Bastia worden voortgezet langs de stad Ajaccio, op het eiland Corsica, naar de straat Bonifacio, tusschen dat eiland en het eiland Sardinië. De bovengenoemde maatschappij zal de onkosten dragen van het leggen der draden ter lengte van 14 Ned. mijlen door die straat, en de ver dere kosten tol Cagliari zullen weder komen voor rekening van de Sardinische Regering. Verder zou er in onderhandeling zijn om den draad voort te zetten tot Tunis. Van die stad zou hij door de Fransche Regering tot Bougia en Algiers voortgezet worden en door de Engelsclie Regering tot Tripoli, Alexan dre, Cairo en Suez. De laatste bcrigten aangaaande Macaulay's gezondheids-toestand zijn helaas, ongunstig. Het wordt dagelijks onwaarschijnlijker, dat bij in staat zal zijn als Afgevaardigde van Edimburg in het Parlement zitting te nemen. De Geneesheeren hebben hem vooreerst allen arbeiddie inspan- j ning van den geest vordert, verboden, en de onderstelling dat hij zijn man- daat terug zal moeten geven, brengt reeds nu de partijen in beweging. Door eene vertraging op den spoorweg van Lancashire en Yorkshire, en de achteloosheid van een' der beambten, zijn Maandag 11. twee treinen hevig tegen elkander gereden, waardoor 15 personen zwaar en een doodelijk ge wond werd. De beambte heeft drie uren na het ongeval een einde adn zijn leven gemaakt. Minstens 40,000 personen hebben de onthulling van het standbeeld voor Sir Robert Peel te Leeds bijgewoond. Dit standbeeld, 8 voet G duim hoog, is geplaatst op een voetstuk van Schotsch graniet, dat zich 11 voet boven den beganen grond verheft. De groote Staatsman is voorgesteld in de hou ding, die hij gewoonlijk in het Huis der Gemeenten aannam. Ilij houdt eene rol papier in de eene handterwijl de andere op de heup rust. Den lieer Eehnes, gewoon beeldhouwer der Koningin, wordt hooge lof toe gezwaaid over de meesterlijke uitvoering vap dit standbeeld, zoowel uitmun tende door juiste voorstelling van het eigenaardig karakter des slaalsmans, in het geheel uitgedrukt, als door de sprekende gelijkenis van den kop. FRANIiRMH. PARIJS2G Augustus. Volgens den Moniteur zal de President, in de volgende maand op zijne reis door de zuidelijke gewesten, de steden Lyon, Marseille, Agen en Bor deaux bezoeken. De wenschen voor het Keizerrijk vermenigvuldigen zich. De Opperrabbijn van bet consistorie der Israéliten hier te lande is den 22stcn overleden. Eene jeugdige, kortelings gehuwde vrouw bezat een hondje, dat zij telkens in de handen nam het tegen hare wangen drukte en tevens veroor loofde, dat het haar met zijne tong den mond lekte. Dat hondje werd dol, zonder dat iemand het vermoedde (want de sporen van dolheid openbaarden zich eerst later bij het beest); de vrouw bleef het, zonder achterdocht te koesterenop de gewone wijze behandelen en liet zich lippen en aangezigt door het hondje lekkenzonder zelfs op de minste of geringste wijze gebeten te worden. Desniettegenstaande openbaarde zich bij haar de watervrees en is zij, na een vreeselijk lijden van twee dagen, overleden. ITALIË, ROME, 17 Augustus. Eergisteren heeft de Bevelhebber der Fransche troepen alhier een zeer luis terrijke parade gebonden, waartoe ook de Paus genoodigd was, die zich voor een der vensters van zijn paleis geplaatst en alzoo de militaire eerbewijzen j ontvangen heeft. Nadat de troepen in de kazernen waren teruggekeerd, zijn zij feestelijk onthaaldde Fransche wachthuizen waren met de nationale kleu ren versierd. Toen des avonds, zooals naar gewoonte op Maria hemelvaart," Rome verlicht was, namen ecnige Fransche Olïicieren dat zeer kwalijk, nreenende dat deze verlichting den Napoleons-dag gold, doch zij werden spoe dig overtuigddat zij in eene dwaling verkeerden. PRUISSEN. BEB.LIJN, 26 Augustus. De Grootvorst Troonopvolger van Rusland wordt met zijne gemalin de 4<len September alhier verwacht. De collecte, op last van den Opper-Kerkeraad der Evangelische kerk in alle gemeenten des lands gehouden bragt op ƒ72,000 en die som zal wor den gebruikt tot bezoldiging van zendelingen tot bevordering der Evangeli satie binnen 's lands en van hulp-predikers. Ieder zendeling zal eene tege moetkoming ontvangen van ƒ450. Dit is niet te veel, vooral niet als men bedenkt, dat op dit oogenblik het aantal Candidaten tot de Heilige Dienst en dat van studerenden in de Theologie aan de Pruissische Hoogescholen niet in de bestaande behoefte kan voorzien, noch hoop geeft dat dit in de naaste toekomst beter zal worden. De Bisschoppenbehoorende tot de diocèse van Keulenvergaderen aldaar bij den Kardinaal-Aartsbisschopom te beraadslagen over de maatre gelen, die de Katholieken te nemen hebben tegenover de laatste verordenin gen van het ministerie van eeredienst, ten opzigte der kerk. De Aarts bisschop van Parijs heeftdoor deze stad naar Weencn reizendeeene namiddag godsdienst-oefening gehouden. De Koning van Zweden heeft met zijnen zoon Gustaaf en gevolg de badplaats Kissingen verlaten en zalvoor naar zijn Rijk terug te keeren Zwitserland bezoeken. Prins Hendrik der Nederlanden is den 23s,cn te Frankfort aangekomen zich naar de Saksische Hertogdommen begevendezijn huwelijk met Prinses Amalia van Saksen Wei mar zal binnenkort plaats hebben. Den beroemde Hoffmann von Fallersleben is het verblijf te Trier ver boden, waar hij zich ophield om handschriften der stads bibliotheek te raad plegen. Hij was van geencn pas voorzien. WUSTElIBERCr. De Aartsbisschop van Parijs, Sibour, was te Stnttgardt met twee Groot- Vicarissen aangekomenzich naar Weencn begevende. Welligt zou deze reis in verband staan met het voorgenomen huwelijk van den Franschen Pre sident, daar Oostenrijk thans in groote male zijn vertrouwen bezit. In Erolzheim zijn in den nacht van den 22stcn, ten gevolge van eene aardbeving, de kerk en verscheiden andere gebouwen ingestort. 00§TEMRIJ M. WEENEN, 24 Augustus. Men zal zich herinneren, dat de vergadering der Commissien van Oosten- rijksche Bisschoppen te Granin de jaren 1849 en 1850 alhier gehouden vooral groote opmerkzaamheid wijdde aan het vraagstuk der hervorming van de geestelijke orden en het kloosterwezen naar de behoeften des tijds en over eenkomstig de bedoelingen der kerk. De Keizer heeft dien ten gevolge beslo ten, de bedoelde Bisschoppelijke Commissien aan te schrijven, om den Paus tot de benoeming van visitoren te bewegen. Ten gevolge daarvan heeft de Paus den Kardinaal-Aartsbisschop van Praag en den Aartsbisschop van Gran tot apostolische visitoren der geestelijke orden in Oostenrijk aangesteld, de eerste voor alle kerkelijke gewesten van den Keizcrstaat, met uitzondering van Hongarijë, Croatië, Slavonië en het Lombardisch-Vcnctiaansch Koningrijk welke, het laatstgenoemde uitgezonderd, den werkkring van zijn ambtgenoot zullen uitmaken. De breves zijn hun thans ter hand gesteld. Zoowel de Ilanoversche, als de Russische en Beijersche Gezanten heb ben zich van hier naar Ischl begevenwaar diplomatische vraagstukken schijnen behandeld te worden. Uit Hongarije verneemt men, dat aldaar agenten uit Engeland zijn aangekomenom den rijkdom der steenkolen-mijnen des lands te onderzoeken en vervolgens ccne groote exploitatie te ondernemen. IIA M lï IJ IA G. 24 Augustus. Gisteren op den middag is in de Dcihstrasse, waar ook in 1842 de groote brand begon, brand ontstaan in een pakhuis, waar men met de behandeling van katoen bezig was. In weerwil van snelle aanwending der bluschmidde- len gelukte het eerst na verioop van 3 uren de vlammen in zoo ver te be dwingen dat voor de aangrenzende gebouwen geene verdere vrees werd ge voed; ten 6J ure waren de spuiten echter nog werkzaam. Door het bezwij ken der leuning cencr brug geraakten cenige mcnschen in het water, die nogtans allen werden gered. •IONISCHE EILANDEN. SYRA, 4 Augustus. De Regering heeft al de Katholieke kerken doen sluiten en aan de Priesters de uitoefening hunner godsdienst verbodenop gronddat uit Rome geen voldoend antwoord bekomen was op de voorstellen, die daar ter plaatse in het belang der Jonische onderdanen gedaan waren, welke zich beklaagd heb ben, dat zij in de uitoefening hunner godsdienstige gebruiken in den Kerke- 1 ij ken Slaat belemmerd worden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2