LEYDSCHE COURANT. 1852. N°. 104, MAANDAG, 30 AUGUSTUS. BIXKENLANDSCnE BEPJGTEM. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avonds X r - f0' T De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN28 Augustus. Wij zijn verzocht omtrent het droevig ongeval van liet overrijden van het jongetje huilen de Morschpoort ter nadere opheldering nog te melden dat liet knaapje naast den voerman gezetenhij de drie Witte Palen daar de Rijns- burgsche weg aan den straatweg hij Endegeest aansluit, door een schok van den wagen, veroorzaakt door het eensklaps opschieten der paarden er afviel, en nog voor dat de voerman, die naauwelijks zijne paarden kon bedwingen, had kunnen ophouden, de moeder die hoven op achterwaarts was gezeten, op ccnige schreden afstands haar kind zag liggen, met een gil den wagen afsprong en met den vader het jongetje dood opnam, De Maatschappij Ier Bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland heeft den 17(lon dezer, in het lokaal van den lieer Ivocns, aan de laan van Nicuw- Oosteindc, hare 12lJc nlgemecnc vergadering gehouden, onder voorzitting van den lieer J. van Dam, die, in cenc gepaste toespraak, de talrijk opgekomen leden verwelkomde. Na ccnige bijdragen en voorstellen van minder algemeen belang, ging men over tot liet belangrijkste onderwerpde inenting der longziekte hij het rundvee. De mcdedcelingcn hieromtrent, van de Ilceron van Dam, Ilcngc- vcld, Swart, van Staden en Dogteromdie bereids de inenting op zestig runderen hadden verrigt en nog op een dertigtal waargenomenwelke laalsten op eene rockclooze wijze door eenen veehouder de kunstbewerking hadden ondergaankwamen grootcndcels hierin overeendat de inenting geen nadec- ligen invloed uitoefent op de vetwording en melkgevingintegendeel, bij besmette kudden deze hoedanigheden bevordert; dal zij in liet beloop der verschijnselen, die men op de ingeente dcclen waarneemt, overeenkomt met die der longziekte en daarom korteren en langoren lijd vordert voor de uit werking der inenting en haren gehcelen alloop; dat de sterfte der ingccnten, in verhouding tot hun getal, zeer gering is, als men met de noodigc voor zorgen inent; doch dat de slerfle groolcr wordt, als deze worden voorbij gezien; dat de inenting daarom met overleg, bedaardheid en kennis van za ken moet geschieden; dat liet moeijelijk is om goede smetstof voor de kunst bewerking te verkrijgen dat de veehouders gaarne tot de inenting hunne toestemming zouden geven, indien men ze wilde waarborgen tegen mogelijke sterfgevallen en nog enkele andere min aangename gevolgen, en eindelijk: dat men nog geene genoegzame proefnemingen had gedaan, de tijd daarloe nog te kort zijnde, om hierin met meer zekerheid te werk te kunnen gaan, en dat ook de afloop van eenige der reeds gedane inentingen nog niet te be palen was. Daarop droeg de lieer G. J. Hengeveld ccnige fragmenten voor uit zijne verhandeling over het rundvee, en wel bijzonder over de runderfos- siliën en rundersoorten. De vergadering zal in bet volgend jaar te Rotter- dam plaats hebben. 's GRAVENIIAGE 28 Augustus. Z. M. heeft on I slagen als Burgemeester van Rosmalen II. J. Siepkens, en benoemd lot Burgemeesters te Workum, P. Mossel; te Budcl, .1. M. Goyarts; te Rosmalen, L. van Erp. en te SlanddaarbuitenL. A. Corstiaansen. Z. D. II. de Hertog van Saksen- Weimar Eisenach vertrekt morgen naar Duitschland. Den 20stcn dezer is ter Griflie van den Iloogcn Raad ingediend het re quest van Jhr. R. L. van Andringa de Kempcnacr, lot bepaling van den dag, tegen welken hij Z. M. den Koning, en verdere erfgenamen van Z. M. wijlen Koning Willem II, kan doen dagvaarden iti revisie van 's Iloogen Raads arrest van 21 Mei 11. Volgens hier ontvangen bcrigtcn is de ongesteld!icid van den Minister van Binnenl. Zaken niet van ernstigen aard. Hij is door cenc ligte keel ziekte aangetastwaaraan hij reeds meermalen heeft geleden. Zijne echt genoot is naar Oude Tonge vertrokken, waar de Minister, zoo als gemeld is, ten huize van den Heer Ancmaet is gelogeerd. De President van den Iloogcn Raad, Mr. W. B. Donker Curtius van Tienboven, is op nieuw ernstig ongesteld. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verlcenen. Gisteren heeft cenc omnibus in de Vccnestraat twee jonge kinderen overreden, zoodat zij spoedig daarna zijn overleden. Gisteren morgen vroegtijdig is het garnizoen van Lcyden en Delft weder per spoortreinen herwaarts overgekomen. Het heeft zich in de Maliebaan ver- eenigd met de troepen, alhier in bezetting. Ten 7 ure hebben zij zich, onder bevel van den Generaal-Majoor Storm de Grave, naar de vlakte van Waalsdorp begeventen einde aldaar groote evolutien uit te voeren. Tegen den middag zijn zij van daar teruggekeerd en zijn de krijgslieden van Leydcn en Delft weder naar hunne verschillende garnizoenen vertrokken. Deze exerciticn zullen vooreerst des Dingsdags en Vrijdags voortgezet worden. AMSTERDAM, 2G Augustus. Een zeer talrijk gehoor was gisteren avond bijeen in het kerkgebouw op den O. Z. Voorburgwal bij de Stoofsteeg, ter bijwoning van de aangekondigde Openbare Vergadering. Deze werd geleid door den Eerw. Heer Schwartz, Lecraar der Vrije Schotsehc Kerk alhier, die, nadat Psalmgezang de werk zaamheden had ingeleidde Afgevaardigden der Vrije Scholsche Kerk aan de vergadering voorstelde. Als eerste spreker trad op Dr. Cunninghameerste Professor aan de Theo logische school van meergenoemde kerk te Edimburg, en opvolger van Chal mers. Als Afgevaardigde uit Schotland deed hij het doel der vergadering uitkomenzijnde de mededeeling van het aanbod aan de Vrije Schotsche Kerk gedaanvan het gebouw waarin de bijeenkomst plaats had en van eene zekere som gelds, ten einde gebouw en geld te bezigen tot bevordering der binnen- en builcnlandsche zendingzaak in Nederland, en zoodra de omstan digheden bet toelaten een Seminarie op te rigtendat open zal staan voor afgescheidenen en niet afgescheidenen der Hervormde kerk, ja voor een iege lijk die zal willen gebruik maken van de lessenaldaar te geven. Daarna betoogde de redenaar het naauwe verbanddat er te allen tijde tusschen de kerk in Nederland en Schotland, en tusschen Nederland en Groot-Brittanje in het algemeenheeft bestaan. Ds. James, van Breda, voerde daarna het woord, en rigtte ccncn wel komstgroet tot de Schottenmet des te meer zelfvoldoeningzeide hijom dat een Schot, Robert Haldane, van grootcn zegenrijken invloed was geweest op de kerk te Genève. De derde spreker was Dr. Banncrman, insgelijks Professor te Edimburg. Deze wees op Willem III, Prins van Oranje, Koning van Engeland, die de godsdienstige en staatkundige vrijheid van Groot-Brittanje even zoo gered en verdedigd hadals hij het voor Nederland had gedaan. Vervolgens sprak hij over den strijd in Holland en in Schotland tegen ongeloof en bijgeloof. Na Dr. Bannerman trad de Heer Capadocevan 's llage op. In zijne rede druklc hij de hoop en het vertrouwen uit, dat de zaak thans ondernomen, was eene zaak Gods, en dat, dit waar zijnde, bijgeloof noch ongeloof haar kunnen benadcelcn. De gemeente zong toen een vers uit den 133sten Psalm, waarna de lieer Mr. I. da Costa de aandacht der aanwezigen boeide door eene rede, waarin hij hoofzakelijk uitweidde over den gezegenden invloed, dien de Regering van Willem III, Prins van Oranje, Koning van Engeland, op de staalkun dige en godsdienstige vrijheid had. Dr. Moody Stuart, Predikant te Edimburg, sprak over de onderneming, thans aangevangen, en waartoe zij, Scholten, door hunne zending alhier medewerken. Zij hadden de overtuiging, dat zij den zegen Gods op al hun werk, tot nog toe verrigt, hadden ondervonden, omdat zij liefde hadden be wezen aan het volk Gods, aan Israël. Eindelijk sprak de Heer Baron Mackay, van 's llage. Zijne toespraak had voor namelijk ten doel, het betoog, dat de besproken zaak wel is waar op de grondslagen der Nederd. Hervormde kerk berust, maar dat ook hart en hand openstonden en openstaan voor iedere andere gezindheid der Hervormde kerk. De godsdienstige handeling werd besloten met het zingen van Psalm 131. AmstCour.) Het Handelsblad deelt mede, dat de Verccniging voor Volksvlijt, onder bescherming van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlandenis tot stand gekomen. Tot Directeuren zijn benoemd de ontwerper Dr. SarphaliPresi dent, Prof. S. Bleekrode, Dr. W. C. II. Staring, S. II. Orobio de Castro en Mr. J. A. van EykSecretaris. Ilct bureau zal zijn gevestigd op de Bloem- marktn°. 250en de opening spoedig worden aangekondigd. Te Rotterdam zal eene sub-commissie worden benoemden in de meeste steden van ons li vaderland correspondenten worden aangesteld.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1