De Nieuwsbode deelt mede, dat de Heer Thorbecke op zijne reis door Zeeland ongesteld is geworden, zoodat de Minister verhinderd wordt, zijnen togt voort te zetten. (Dit bcrigt wordt bevestigt door een uit Zierikzee, op genomen in de Middelbargsche Couranthoudende, dat men daar den oosten dezer de tijding ontving, dat de komst des Ministers tot den volgenden dag was uitgesteld. Den 21sten vernam men echter met algemeen leedwezen, dat de Minister door ongesteldheid verhinderd was geworden zijne reis te vervolgen.) Blijkens een reeds vroeger door ons ontvangen berigt, schijnt de Minister, bij het in oogensohonw nemen der waterkeeringen te Stellendam, eene koude te hehhen gevat, die hem verhindert zijne reis voort te zetten, en hem nood zaakt zijne kamer te houden, ten huize van den Heer Anemaet te Nieuwe Tongc. (IV. I'. C Te Rotterdam is eergisteren het aanleggen der havens aan het Tweede Nieuwewerk afgemijnd en aangenomen door J. van Ilaaften voor ƒ234,000. De hoogste inschrijving was 350,000de laagste ƒ248,000. - Aan het locaal van het Prov. Bestuur van Zuidholland is den 23stcn aanbesteed het maken van eenige rijsstukken en het doen eener steenbestor- ting en slecnbczeying aan de kust van Stellendam, noordzijde van het eiland Goedereede en Ovcrflakkee, met het onderhoud der werken tot 1 Mei 1853, alles met de vercisciite rijs- en steenmaterialen; hetgeen is aangenomen door den Heer J. Filis, te Breskens, voor ƒ31,200. Men meldt onszegt de N. Rott. Cour.dat de onderscheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn verzocht, om haar gevoelen kenbaar te maken, opziglens het bestaande voornemen tot invoering eener lengtemaat van 7 palmen, voor het meten van stoffen en soortgelijke waren; en levens om haar advies te doen kennen, omtrent de al of niet wenschelijk- heid, om het vaatwerk, gebezigd wordende voor inlandscli gefabriceerde dran ken en vochten, tot maat te laten dienen, cn bijgevolg alsdan te onderwer pen aan ijk en herijk. --De Tentoonstelling te Arnhem zal den 5(,cn September gesloten worden. Tot den 22stcn dezer is zij door 48,569 personen bezocht. De Heer de Boer, eigenaar van den Koninklijken Bazar te 'sGraven- liage, heeft de schoone en uitgestrekte broeikassen met al de nog zich daarin bevindende uitheeinsche planten van liet golhische paleis van wijlen Z. M. Willem II aangekocht. Hij is nu voornemens, om achter zijn Turkschen tuin, deze beroemde broeikassen te plaatsen cn alzoo de genoegens te ver- hoogen van de duizenden, die jaarlijks zijn welligt eenig magazijn bezoeken. Wij deelen hier onzen lezers het volgende stuk medeover Bedelarij vroeger in de Amst. Cour. onder de ingezondene stukken geplaatst, en dat ons thans bij de aanstaande opening van een Werkhuis voor Bedelaars alhier toeschijnt wel eenige wenken te bevatten, die tot aanprijzing van een mede werking aan zulk eene inrigling bevorderlijk kunnen zijn. De schrijver dezer bijdrage mogt zich herhaaldelijk overtuigen van de zondige praktijken, die in de bedelaarswercldzóó schaamteloos soms, gedre ven worden. Ware hij niet diep doordrongen van de waarheid, dat de be delarij een voortvrctende kanker isdoor wier onberekenbare en heillooze ge volgen, de maatschappij niet anders dan schande en schade kan inoogsten, hij zoude zwijgen; maar op grond zijner vaste overtuiging, moet hij spreken cn waarschuwen. Door eenige ondervinding geleerd zijnde, is hij tot de ze kere resultaten gekomen, dat, zoolang de benrzen voor al wat bedelt, ge opend blijvener hoegenaamd geene beterschap maar wel verslimmering te verwachten is. Aalmoezen te geven zonder voorafgaand onderzoekkweekt ontzettend de bedelarij aan, terwijl gemis aan Christelijke toespraak de ont dekking der in de harten hecrschende zonde tegenhoudt. Vooral moet er aan de jeugd gearbeid worden en de pogingenwelke sedert eenigen tijd hier ter stede tot dat doel aangewend werden, mogten reeds aanvankelijk tot meer dere of mindere verblijdende uitkomsten leiden. Het behoort alzoo, God zij gedankt, niet meer onder de onzekere zaken, dal Christelijke, liefderijke vermaningen, gepaard met eenig deugdelijk on derwijs en handenarbeidook veel invloed op havelooze kinderen uitoefenen. Dien ten gevolge moeten de zorgen onvermoeid toegewijd blijven aan eene naauwgezelte opleiding van dat opkomende geslachthetwelk zeer talrijk te noemen is. De bedelende kinderen zijn tweeslachtige wezensop straat doen zij zich huichelend en vol van bedrog vooronder vertrouwelijke gesprekken binnenshuis worden ze spoedig openhartig en opregt. Bij de mcesten hunner is het gevoel van zonde wel onderdrukt maar niet verstompt. Zij kunnen nog blozenzijn vatbaar voor goede indrukken cn betoonen soms hartelijke wederliefde aan hen, die ze toespreken. Van dezulken, is, onder den on- misbaren zegen Godsnog iets verblijdcnds voor kerk cn maatschappij te verwachten. De bedelarij splitst zich in twee deelende openbare cn de bedekte. De eerste bestaat uit hen, die de goede menschen" onafgebroken naloopen en lastig vallen, onder het motto: aanhouden wint. De tweede telt onder hare gelederen dezulken, die, óf op vast bepaalde tijden aan de huizen schel len, óf de winkels vrijmoedig binnentreden, om de voor hen steeds afgezon derde penningen te innen. Ook zijn er, die met «negotie" zwerven, waar onder voornamelijk behoort: lucifers en zwavelstokken. Deze, voor de leus handeldrijvende menschen of kinderen schijnen cenigzins bevreesd voor de policie. Waarlijk! er bestaat geen slimmer en doortrapter volkje dan juist deze, zich zoo beklagenswaardig voordoende menigte. Onder de bedekte bedelaars mogen stellig wel eenige blinde menschen gerangschikt worden. Zeer opvallend is het ten minste, hoe de blindheid hand over hand schijnt toe te nemen. Indien het geen bedrog is, zoo ver dienen voorzeker deze ongelukkige wezens wel eenige tegmoetkoming. Men verlieze echter niet uit het oog, dat vele dier blinden getrouwd zijn. en dat hunne vrouwen welligt door het een of ander werk te verrigten den kost konden helpen verdienen. De giften zijn meestal zoo ruim en overvloedig, dat alle lust tot arbeid ten eenenmale bij de vrouwen uitgedoofd wordt. De meisjes of knapenwelke deze blinde lieden vergezellen en meest allen tot dit doel van andere bedelaars gehuurd worden, genieten doorgaans 80 centen loon per week met den kostterwijl er dikwijls nog een pot met eetwaren voor vader of moeder overschiet. De bedelarij kan bij een kunstig, met. schrander overleg in elkander gewerkt kluwen vergeleken worden, dat hoogst bezwaarlijk te ontwinden is. Het zoude niet te verwonderen zijn, bijaldien er zich onder deze blinde personen eenige bevonden, die in hunne woningen het gezigt terug ontvingen, ten minste onder de onmogelijkheden behoort het geenszins, als men in aanmerking neemtdat eene alhier op krukken loo- pende vrouw, zeer vlug ter been moet zijn in de omstreken barer woonplaats! Uit het openbare bedellcven werd reeds voor eenigen tijd eenige mede- deeling gegeven. Tot aanvulling zullen de navolgende trekken niet over bodig wezen. Er zwerft langs Amstels grachten en straten eene zeer havelooze weduwe, met een vlug, aardig meisje aan den arm. De vrouw- bezit de gave van mooi sprekenen zij is van geene Bijbelkennis ontbloot. Zij geeft voor, in de uiterste armoede te verkeeren, dat zeer veel ingang schijnt te vinden bij de «goede lui," daar zij er eene schoonmaakster op na houdt, die haar kamertje nu en dan wat opknapt! Eene andere weduwe dwingt soms hare twee zoontjes, om centen te verzamelen, want: bij de rijst moet suiker zijn Eens werd het volgende gesprek afgeluisterd, dat tusschen twee bedelaars plaats had: de eene klaagde over de slechte week, en de tweede vroeg hein hoeveel hij dan wel opdeed, liet antwoord was: «nog geen tweeëntwintig guldenwaarop de ander zeide: «durft gij klagen, ik heb maar eventjes boven de achttien gulden ontvangen Een zeer geloofwaardig persoon deelde den schrijver dezer regelen mede, dat hij vroeger een winkeltje van diverse levensbehoeften gehouden had in eene buurt waar verscheidene open bare bedelaars woonden, die gedurig bij hem aanzienlijke hoeveelheden af haalden en geen wonder ookwant het was daar in de omstreken overbe kend, dat zij, door elkander gerekend, op twee gulden vijftig centen per dag konden rekenen Hiermede voor ditmaal genoeg. Ten slotte wordt nogmaals herhaald, dat hier geene sprake zijn kan van eene onbarmhartigheids-leer. De liefdadigheid is eene overheerlijke vrucht, wanneer zij op onderzoek gegrond is; maar tegen eene kwistige uitstrooijing van aalmoezen langs straten en wegen moet ernstig gewaarschuwd worden. Onderzoek is noodig, onderzoek is dure pligt." 's GRAVENHAGE 26 Augustus. Alhier is aangekomen de Heer Nottbeck, van Petersburg, met depeches van zijnen Keizer, zich naar Londen begevende. De Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag geen gehoor verleencn. Gisteren heeft de Fiéunie der Waalsche kerken hare laatste bijeenkomst voor dit jaar gehouden. Bij het einde gaf de Voorzitter (Ds. P. J. J. Mounier, van Amsterdam) een beknopt overzigt van de belangrijke zakendie deze bijeenkomst hadden gekenmerkt en sloot vervolgens de XXXVII Réunie met een hartelijk gebed. De commissie die belast was van wege de Réunie der Waalsche kerken de hulde der vergadering en der gemeente, die zij vertegenwoordigt, aan Zijne Majesteit den Koning te brengen heeft Dingsdag jl. de eer genoten aan H. D. tafel genoodigd te worden. BUITENLANDSCIIE BER1GTE1V. ENGELAND. LONDEN, 23 Augustus. Zoodra bet Vorstelijk Gezin op het eiland Wight was ontscheept, is een streng onderzoek ingesteld aan boord van al de schepen, die tot het smaldeel behoord haddenen zijn groote hoeveelheden tabakdie men dacht in te smokkelen, in beslag genomen. Men meldt dat in Birmingham reeds fabrieken bestaandie valsch goud in baren vervaardigenhetgeen naar Australië wordt uitgevoerdom van daar onder het echte goud naar Engeland terug te worden gevoerd. Door het losgaan van een gedeelte van den stoomketel en het uitslroo- men van kokend water en damp, zijn in eene katoen-fabriek te Burnley, Vrijdag 11. vier arbeiders gedood en verscheidene gekwetst. BELGIË. BRUSSEL, 25 Augustus. Er is nu tusschen ons land en Frankrijk eene overeenkomst aangaande den nadruk geslotendie beider belangen bevredigt. Het tractaat van 1845 is geheel buiten werking gesteld, doch aan Belgie zijn voordcelen toegekend, die de in de quaeslie betrokken industriëlenredenen zouden geven tot groote tevredenheid. Boeken, in België gedrukt, zullen met aanzienlijk verminderd regt in Frankrijk mogen worden ingevoerd, 't Zelfde zal ook gelden ten aanzien van plaatwerken en papier. Voor het gedrukte, zal het regt slechts 20 francs per 100 Ned. 'tÈ zijn. Daar nu het papier in België minder duur en het arbeidsloon er minder hoog is dan in Frankrijk, zoo zal voor den boekhandel en de drukpers in eerstgenoemd rijk ruime en voordeelige aftrek op de Franksche markt worden geopend. Verder zullen de Belgische boek drukkers eene massa werkendie publiek eigendom zijn geworden onder de 40 millioen Fransclien brengen, en ook de Fransche uitgevers hoogst waar-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2