SVuissen hun verblijf bouden, gedurende bun leven eene ondersteuning wor den uitgereikt, mits zij geheel of ten deele ongeschikt zijn om in bun onder- boud te voorzientevens hulpbehoevend zijn en niet reeds als invaliden verzorgd worden. zal l,ier een Seminarie worden opgerigt tot opleiding van vrouwen die zich willen toewijden aan bet geven van onderwijs in de godsdienstleer der Evangelische kerk, in den geheelcn Pruissischen Staat. j)e verschillende sloom- en sleepvaart-maatschappijenschippers en ree- dcrs -op den Rijn hebben bij de centrale scheepsvaart-commissie te Mainz een protest ingediend tegen bet leggen van eene vaste steenen brug over den Rijn bij Keulen, als nadeelig voor de scheepvaart en strijdig met de Rijn- scheep vaart-commissie. Eerstdaags zal te Wiesbaden eene bijeenkomst worden gehouden van gevolmagtigden der Duilsche vorstendie zich vereenigd hebben ter bevor dering der Duilsche kolonisatie in Texas. Op voorstel van den Hertog van Koburc-Golha zal beraadslaagd worden over de meest gepaste middelen ter bescherming der aldaar gevestigde of nog te vestigen Duitsche landverhuizers. De Hertog is mede genegen in Hongarije uitgestrekte landerijen aan te koo- pen, met het doel om aldaar Duilsche kolonisten te vestigen. De cholera te Warschau is volgens verklaring der Geneesheeren aan bet afnemen; den 18den waren nog 1474 personen in behandeling. 0O§TENRU K. AVEENEN, 20 Augustus. In liet Regeringsblad van den 19dcn dezer wordt bcrigt dat dien dag weder een zeker bedrag aan staatspapieren-geld verbrand, en daardoor de geheele som van bet tot dusver vernietigde geklommen is tot 30,800,000 flo rijnen, waailoe een gedeelte der uit de leening van 1851 gesproten fondsen gebezigd is. CUBA. Op dit eiland werd, volgens de jongste lijdingen, de aankomst verwacht van acht duizend Chinezendie te Amoy in China waren aangeworven om alhier veldarbeid te verrigten. Dit was geschied op bevel van den sedert door bet Spaansche gouvernement afgezetten bestuurder der kolonieden Kapitein-Generaal de la Concha, die beproeven wilde hoe verre slavenarbeid door vrije werklieden zoude kunnen worden vervangen. ZUIffi-ABERIHA. De IItr. Cour. deelde dezer dagen een verslag mede omtrent Nieuw Gre nada, ontleend uil de officiële of Staats-Couranl Gaceta Oficial)van het eerste kwartaal dezes jaars, waaruit wij hier een en ander laten volgen. Nieuw Grenada gevoelt de behoefte aan constitutionele instellingen, alle inrigtingen van maatschappelijke verbetering en voortgang zijn in die gewes ten afhankelijk van vennootschappen uit Protcslantsche landen, als verbeterde vervoermiddelen door liet aanleggen van wegen en spoorbanenbet bevaarbaar maken van rivieren; bet daarstellen van stoomboolen op mecren en rivieren; verder bet bewerken der mijnen; hel oprigten van handelhuizen, enz. In dien men derhalve Protestanten in het land wil lokkendan dient men geestelijken te hebben, die ophouden den ketterhaat aan te kweeken op preek stoelen en in bicglsloelenen dit is eene onmogelijkheid zoolang bet patronaat niet aan den staat behoort. Ook zijn de Spaansche Amerikanen overtuigd, dat de voorbeeldelooze bloei van N.-Amerika toe te schrijven is aan de ver draagzaamheid in bet stuk van godsdienst. N.-Amerika wordt daarom ook in de Grenadaanscbe dagbladen de model-republiek genaamd. Het beperken van het gezag der Spaansche geestelijkheid was voor de regering dier landen eene moeijelijke taak, daar dit gezag drie eeuwen lang diepe wortelen bad gescho ten, en alle wijsgeerige denkbeelden uit het volk geweerd waren. Geen vreemdeling mogt er voet aan wal zetten, en bijna geene andere boelten dan zulkedie tot de oefeningen van devotie behoordenwerden er toegelaten. Reeds het congres van Cucuta [in 1821] zag indat zonder bet beperken van den invloed der geestelijkheid, geen vooruitgang in Columbia kon plaats hebben; want toen, na den afloop van den bevrijdingsoorlog van de 12 Bisschoppelijke zetels in Columbia; tien ledig stonden, zorgde hetzelve, dat ze niet spoedig vervuld werden, ten einde het volk aan bel geestelijke gezag te ontwennen. In Venczuëla, waar door bet handelsverkeer met de Hollandsche volksplan ting te Curacao verlichte denkbeelden waren doorgedrongen, gelukte de kerk hervorming spoediger dan in andere republieken van Zuid-Amerika. Doch de I'aus gaf niet eerder toe, als toen alle Bisschoppelijke zetels en bijna alle Parochiën ledig stonden, en de natie stond gedecatholiseerd te worden; toen eerst werd het concordaat gesloten, dat door het burgerlijk bestuur aan den Paus was voorgeschreven. Het gevolg biervan was, dat van de twee plagen, die Spaansch Amerika teisteren, namelijk de religie- en politieke oorlogen, Venezuela van de eerste verschoond bleef. N. Grenada was zoo gelukkig niet ten opzigte van religie oorlogen. Toen die staat in 1839 de kloosters wilde vernietigen, ontstond er een burgeroorlog, die in 1841 en 1842 stroomen bloeds heeft doen vloeijen, terwijl de staat eindelijk verpligt was, om de wet, die de kloosters afschafte, weer in te trekken. Eene tweede poging tot kerkhervorming in 1851 is gelukt na een strijd die slechts 72 dagen heeft geduurd. De opstandelingen zijn verslagen en de Jezui- ten zijn naar Ecuador gevlugt. Onder de wetten, die in 1851 in de wetgevende vergadering te Bogota zijn doorgegaan, zijn de drie volgende de voornaamste: De eerste wet is de afschaffing van privilegiën der geestelijkheidhieronder begrepen het beffen der tienden en de onafhankelijkheid der geestelijkheid vau de burgerlijke regtbank. De afschaffing van privilegiën der geestelijkheid was, volgens de Gaceta noodzakelijk, «want de emigratie zal ons verschillende godsdienstige gezind heden aanbrengen en de natie zal bestaan uit R. Katholieken, Protestanten en Joden, en de billijkheid vereischt daarom, dat zij gelijke regton zullen genietenindien derhalve de dienaren van de eene godsdienst bijzondere voor- reglen genieten, dan belmoren deze ook aan de dienaren van anderen toege staan te worden." De tweede wet bepaalt, dat de parochie-priesters zullen gekozen worden door de Cabildo of het plaatselijk bestuur. Deze wet, zegt de Gacetais insgelijks niet meer dan billijk, want het zijn de leden van cén kerspeldie hunne geestelijken moeten onderhouden daarom behoort hun ook toe het regt, deze te benoemen. De derde wet belooft de kloostergeestelijken, monniken en nonnen bescher ming der Regering; indien zij de gedane gelofte niet verbindend achten voor bun gewetenen dat zij het klooster willen verlaten. Het is vooral de kerkelijke geschiedenis of de botsing, die er bestaan heeft tusschen het Pausdom en de wereldlijke magt, waarmede men bet publiek zoekt bekend te maken, ten einde het te doen zien, dat het ultramontanis- inus zich ten allen tijde tegen de verbeteringen beeft verzet. In de Gaceta komt een artikel voor onder den titel van la tlieocratia. Dit stuk sluit de geschiedenis der botsing van de Pausen met het wcrcldscbe gezag aldus: «In de jongste lijden hebben Oostenrijk en Spanje den Paus groote conecs- sien gedaan. Oostenrijk heeft de circulatie der bullen en breves van den Paus toegestaan zonder verlof van bet bestuur, doch dit is ter belooning van den Pauselijkcn bijstand in bet onderdrukken van den opstand in Hongarije en andere deelen van bet Oostcnrijksche gebied. «Spanje beeft hare coneessien gedaan, niet vrijwillig, maar voor bet be houd van de binncnlandscbe rust. N. Grenada zal nimmer hierin Spanje navolgenhoe begeerlijk de inwendige rust ook moge zijndie rust zal nim mer gekocht worden ten prijs voor de vrijheid des volks. De zwarte vaan van bet despolismus en van de Jezuiten zal nimmermeer wapperen op de muren van ons lcapitool." Men heeft in N. Grenada gemeenddat bet niet genoeg is om wellen uit te vaardigen voor een volkbij hetwelk bet schoolonderwijs tot heden toe zeer gebrekkig is gebleven. Het volk moet ook vatbaar gemaakt worden om de heilzame strekking dier wetten in te zien. Met dit oogmerk is in onderscheidene provinciën van den Staat eene maatschappij opgerigt met doel om bejaarden dagelijks op bepaalde uren gratis onderwijs te geven. Van de drie Staten, welke de republiek van Columbia uitmaakten, is Ecuador het meeste ten achteren gebleven. Het ultramonlanismus is daar bijna nog even hecrschcnd als in de Spaansche tijden. Deze omstandigheid is aan de ligging van dit gewest toe te schrijven; in de nabijheid van zijne kusten lag geene Proteslantsche volkplanting, met welke liet in aanraking konde komen en van welke bet een begrip van den maatschappel ijken toestand van het beschaafd Europa kon verkrijgen; doch zoodra de ijzeren spoorweg van de landengte van Panama zal voltooid wezen, moet deze staat van zaken ver anderen en nog meer wanneer eenmaal de gemeenschap tusschen de Atlan tische en Stille Zuidzee door middel van een kanaal over die landengte zal daargesteld zijndan zullen de Ecuadorianen aangeprikkeld worden om zich op den landbouw toe te leggen, omdat er als dan gelegenheid zal zijn om de voorbrengselcn des landbouws tegen die der Europesche nijverheid te ver wisselen. liet in aanraking komen met vreemdelingen moet zeker een invloed op hunne denkbeelden en gevoelens hebben; ook door hunne jongelingen, die buitenlands zijn opgevoed. In Nieuw Grenada heeft men gunstige ge dachten van het tegenwoordige bestuur van Ecuadordal bet goede wil maar den behoorlijken tijd afwacht. Men hoopt dat deze republiek hare beide zuster-republieken A'enczuela en N. Grenada zal navolgen in het aan nemen van wetten overeenkomstig den geest des lijds. Doch hervormingen en verbeteringen in een staat van wege bet bestuur kunnen dan alleen plaats hebben, wanneer een slaat rust geniet, en dit beeft aldaar lot nu toe maar zeldzaam plaats gehad. De Gaceta van den 21stcn Februarij 1. I. bevat de volkstelling der Repu bliek over bet jaar 1851. Deze bevolking bestaat uit 2,240,054 zielen. De vrouwelijke bevolking overtrof de mannelijke met 07,552 zielen. Het getal der vreemdelingen, residerende in de Republiek, beliep 1,211 mannen en 316 vrouwen, waaronder de Hollanders bedragen 58 mannen en 31 vrouwen, bijna alle inwoners van Curacao. Er hebben zich zeker meerdere Curacaoënaars in N. G. neergezetdan hier opgegeven wordt, want de meesten hebben zich laten naturaliseren, en zijn N. Grcnadanen geworden. Dit beeft ook plaats gehad met andere vreemde lingen. Het getal der kloosters was 16 mannen- cn 16 nonnenkloosters, doch met een gering personeel. STADS BERIGTEN. VER.GADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 26stcn Augustus 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Reglement van orde voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 2°. Begrooting der dienstdoende Schutterijdienst 1853. 3°. Verzoek van Armenverzorgers der Israëlitische Armenom terug te ko men op het Raadsbesluit dd. 10 Mei 11., betreffende de Staat van af- en overschrijving, begrooling 1851. 4°. Voordragt lot het verleenen van een voorschot van ƒ18,600, aan het Huiszitlenhuis.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3