flat eenige militairen tot zelfbehoud zonder last van linnnen officiervnur gaven en zes personen onder den volkshoop neervelden. Zij zijn deswege te regt gesteld en den 18l'en dezer door eene uitspraak van twaalf van de zeventien gezworenen aan moedwilligen moord schuldig verklaard. De Engelsche dagbladen die niet tot de lersehe partij behooren zijn verontwaardigd over deze uitspraaken zien daarin een bewijshoezeer onder eene bevolking als die van Ierland de instelling der jury door partij zucht en vreesaanjaging wordt misbruikt. Zij rekenen er op dat het vonnis niet zal worden ten uitvoer gelegd. Volgens onlangs ontvangen tijdingen hadden de bewoners der eilandjes Rustan, Bonacca, UtillaBarbaratHelena en Morat, eene eilanden-groep in de golf van Mexico nabij de kust van Honduras in Centraal-Amerika, eene poging gedaan om zich aan het Britsche oppergezag te onttrekken, 'lhans leest men in de New-Yorksche dagbladen eene door de Britsche overheid te Belize in Brilsch Honduras den 17llen Junij jl. uitgevaardigde proclamatie, waarbij de genoemde eilanden van wege Hare Britsche Majesteit verklaard worden tot eene Britsche kolonie onder den naam van »de kolonie der Baai eilanden." Een der groole New-Yorksche bladen, de Heraldhecht niet weinig gcwigt aan deze tijding, en zegt: Be oprigting der nieuwe volk planting is eene welberaden daad der Britsche handels- en militaire staat kunde: zij behoort tot dezelfde soort van nederzettingen als Gibraltar, Malta, Kaap de Goede Iloop, welke de groote kanalen des wereldhandels bchecrschcn." BELGIË. BRUSSEL, 23 Augustus. Men kan zich in Luik en in Brussel thans van plaatsen verzekerenom zichover de spoorwegenvan daar naar Parijs en naar Straatsburg te begeven, den Rijn af te komen en over Keulen en Aken terug te keeren, of dien togt in eenen tegenovergeslelden zin te doen met verlof zich in de tusschenliggende plaatsen naar welgevallen op te houden, mits de reis niet lan- ger dan eene maand dure. De prijs is voor de ls'e ld. 108 fr. en voor de 2(le 75 fr. Gisteren bevond zich de Ooslenrijksche Generaal Haynau in de Vauxhal in het Park waar hij met gefluit en gesis ontvangen werd. De Generaal ChazalGouverneur der residentie, die zich op dat oogenblik daar ter plaatse bevondstond op en drukte hem de handoin daardoor als 't ware de algemeene opinie te braveren. Daarop verdubbelde het gefluit en gesis, hetgeen den Gouverneur aanleiding gaf, om al de aanwezige officieren rondom zijn persoon te vereenigen en eenige soldaten van de nabij zijnde wacht te ontbieden, die zich van twee of drie personen meester maakten. Toen Haynau de Vauxhal verliet, werd hij door de menigte op den weg naar zijn hotel vervolgd, met den kreet: weg met den heul! Reeds was Generaal Haynau in het koffijhuis Mille Colonnes bcleedigd geworden. De handelwijs van Generaal Chazal zal veel ergernis geven. FRANHRUIi. PARIJS22 Augustus. De kiezers der 31° en 4dc kiesdistricten van Parijs worden in de Moni- teur tegen de 2Gste" September opgeroepen om ieder een afgevaardigde voor 't Wetgevend Ligchaam te benoemenin plaats der Heercn Camot en Ca- vaignac die bij de algemeene verkiezingen den eed hadden geweigerd. Men denkt dat de oppositie zich van alle deelneming zal onthouden. Hel Bulletin des Lois behelst een besluit waarbij aan 75 militairen nonacliviteils geld wordt toegekend. Aan 't hoofd van dat getal staan Char- j garnicr en Bedeau. De Lamoricière en Lcfló mist men. Bedeau heeft ruim 31 jaar dienst en 24 campagnes; dus te zatnen 55 jaar. Hij is 55 jaar oud. Changarnicr heeft 37 jaar dienst en 23 campagnes; dus 60 jaar dienst, j "ij is 48 jaar oud. De Lamoricière heeft 29 jaar dienst en 36 campagnes; jl dus 65 dienstjaren. Changarnier erlangt 6000 francs wachtgeld. Op eene aanspraak van den Abt Dcguerry aan den Voorzitter, bij ge legenheid van het Napolconsfeest in de kerk la Madeleine, waarin onder andere deze woorden voorkwamen: »De hulde, welke door de hooge bewindslieden aan Christus wordt bewezen, is een blijk, dat zijne beginselen in hunne ge moederen levendig zijn. Het beginsel nu van Christus is: de vereeniging der j mcnschen met God, als met hunnen Vader; de vereeniging der menschcn onderling, als broeders. Onder de verstandige leiding van een magtig en edcldenkend Bewind, met eerbiediging en waarborging van ieders bijzondere belangen, is dat beginsel ook wederzijdschc zelf-opoffering en zelf-verlooche- ning, naar gelang van elks bijzondere vermogens en middelen," heeft de President geantwoord: dat hij zijne Regering stelde onder de bescherming van de II. Maagd en van het genie van Keizer Napoleon." Aan den President is door de deputatie der bloemvcrkoopcrs te Sb Cloud een' bloemruiker aangebodenwelke voor hem op het bal van de markt-dames bestemd wasen die door vier man moest gedragen worden. De berigten omtrent de viering van den Napoleonsdag in de departe menten geven gcene slof tot klagten dan over de weersgesteldheiddoch anders is het met de berigten uit het buitenland. De Pruissische R.egcring heeft aan hare Ministers verboden het gastmaal bij te wonen hetwelk te Berlijn door den Franschen Gezant lot viering van den 15(lcn Augustus gegeven werd, en in verscheidene andere Europesche hoofdsleden is door de vertegenwoordigers van Pruissen de uitnoodiging van den Franschen Gezant afgewezenmet name is dit te Londen het geval geweestde Hertog van Wellington heeft het gastmaal van den Franschen Gezant te Londen wel bijgewoondmaar in burgcrkleeding en zonder eenig ridderteeken dan dat van eene Spaansche orde. Oostenrijk is de eenige mogendheid die eene voorkomende houding jegens Frankrijk aanneemt, hetgeen volgens sommigen alleen zoude moeten toegeschreven worden aan het verlangen van het kabinet van Weenenom de Fransehe Regering tot terugroeping haver troepen uit Rome over te halen; men meent echter dat er in allen gevalle te Civita Vecchia een sterk Fransch garnizoen zal blijven. Te Perigueux, de hoofdplaats van het departement der Dordogne, was op last van den Prefect, den Heer de Calvimont, boven het gebouw der Mairie een opschrift geplaatst, woordelijk dus luidende: z>Nadat God Napo leon had geschapen rustte Hij uit van zijnen arbeid." Dit opschrift heeft echter zoo veel aanstoot gegevendat de Maire der stad het geraden heeft geoordeeldhetzelve op eigen gezag te doen wegnemen. Een der kerkelijke dagbladen, VAmi de la Religionbehelst het vol gende omtrent eene zaak waarvan in den laatsten tijd meermalen in de be rigten uit Parijs gewaagd is: In eene kerkgemeente van de Vendée, behoo- rende onder het bisdom van Luconheeft een bedienaar der Hervormde eeredienst het lijk van een Protestant op het Katholiek kerkhof doen begra ven. Vruchteloos kwam de Pastoor, als trouwe hoeder van de regtcn der kerk, daartegen met de krachtigste vertoogen op. Het gemeentebestuur van Cugand en de deparlcments-ovcrheid hebbennaar verzekerd wordtden Predikant in deze schending der godsdienstvrijheid gelijk gegeven. De Bisschop van Lucon heeft zich regtstreeks bij den Minister van Onderwijs en Eeredienst beklaagd. De Minister heeft geantwoord zoo als regt en billijkheid vorderden; doch uit de onderstaande bekendmaking schijnt te blijken, dat de bevelen, des Ministers niet uitgevoerd zijn. Hoe bedenkelijk de zaak is, ziet men uit de bewoordingen dezer kennisgevingzij werd door den Prelaat achter eene oproeping tot gebeden om het ophouden van den regen gevoegd. Kennisgeving. De kerkprovincie is in droefheid gedompeld doordat da bevelen des Ministers ten opzigle van het kerkhof van Cugand onuitgevoerd blijven. In een zoo bedroevenden toestand zouden dankliederen ongepast zijn, en de Bisschop zal alleen ingeval het kwaad verholpen is, den 15l,un Augustus hel Te Deum doen zingenzijnde van dit besluit ook aan het gouvernement kennis gegeven. De strijd over de vraag, in hoever het vrije onderwijs in de Gricksche en Latijnsche klassieke schrijvers als nadcelig voor de zedelijkheid moet wor den aangemerkt, duurt nog met onverminderde hevigheid voort, niettegen staande invloedrijke personen daaraan een eind hebben willen maken. De dagbladen deelen thans een brief mede van den Kardinaal Antonelli, waarin deze Prelaat openlijk zijn zegel hecht aan de beginselen der partij, welke te gen dat onderwijs gestemd is. Die brief is gerigt aan den Kardinaal-Aarls- j bisschop Gousset, en de schrijver verklaart, dat ook de Paus geheel instemt met de wijze, waarop de zaak door den Heer Gousset is behandeld. I De Kardinaal heripst van ter zijde het gedrag van den Heer Dupanloup, den Bisschop van Orleans, en geeft bedektelijk te kennen, dal de laatstge noemde kerkvoogd en diewelke met hem instemmenzijn afgeweken van i de kerkelijke zeden en gebruikenten aanzien van de regten en bevoegdheid der Bisschoppen en dat men gevaar loopt, de zoo noodzakelijke eenheid te verbreken en inbreuk te maken op de zamenwerking der kerkvoogden, zelfs door het beproeven van slappenwaartoe mogt worden overgegaan om de eenmaal verbrokene eenheid te herstellen. Ook de Heer de Bonald, Kardinaal- Aarlsbisschop te Lyon heeft zich aan de zijde van den Bisschop Dupanloup geschaard. Ilij wijst onder anderen op de stad Rome zelve, waar, onder het oog van den Paus, de meesterstukken der hcidcnsche klassieken in handen der jongelingschap worden gegeven en door bevoegde onderwijzers met verstand en omzigtigheid toegelicht. Sommige zinsneden in de verklaring van den Heer de Bonaldbetreffende de gezindheid van den Pauskomen niet geheel over een met hetgeen te dien aanzien wordt gevonden in de onlangs bekend gemaakte verklaring van den Kardinaal Antonelli. De vacantien voeren hier eene groote menigte provisors van collcgiën in de provinciën aan, die zich alle beklagen over de ovcrweldigingen door de godsdienstige inrigtingen van onderwijs en eenstemmig verklaren dat er uit blijkt, dat het voor hen onmogelijk zal zijn omlegen die dagelijks aangroeijende mededinging te worstelen. Door de maatregelendie tegen het losloopen van honden genomen wer den, zijn in de laatste maanden in Parijs en de departementen 200,000 hon den doodgeslagen of vergiftigd. Daaronder behooren 15,000 jagt- en 100 schaapherders honden; de overige 184,900 waren huis-honden. Ilunne huiden, die tot verschillende doeleinden gebezigd kunnen worden, hebben nog eene som van bijna 200,000 fr. opgebragt. Eenige honderde katten hebben te gelijkertijd den dood gevonden. Niettegenstaande deze slagting rekent men dat in Frankrijk nog meer dan 4,000,000 honden beslaan. De Academie heeft als prijsvraag voor 1853 uitgeschreveneen gedicht op de Akropolis te Athene. Op den Slraatburger spoorweg heeft eene verzakking van spoorstaven plaats gehad, waardoor verscheiden wagens uit het spoor zijn geraakt, en alle reizigers wonden hebben bekomen. Op den spoorweg van Montpcllier naar Marseille zijn twee treinen in bot sing gekomen, waardoor een 50-tal personen zijn gewond. PRUISSE1V. BER.LTJN, 21 Augustus. Er zal voorlaan van Staatswege ondersteuning worden gegeven aan oude krijgslieden, die aan den bevrijdingsoorlog tegen Frankrijk hebben deelgeno men en thans in behoeftige omstandigheden verkeeren. Tot dat doel zijn voor het loopende jaar 25,000 thl. beschikbaar gesteld en in het vervolg zal jaarlijks eene som van 50,000 thl. op de begrooting worden gebragt. Uit dit fonds zal aan veteranen, tot den rang van sergeant-majoor of wachtmeester ingesloten, die aan de oorlogen lot 1815 hebben deelgenomen en thans in

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2