Daarna werd, hij monde van den Heer Mr. Faber van Riemsdijk, het ge woon financieel verslag uitgebragt, tot toelichting der daarbij overgelegde Rekening en Verantwoording over liet jaar 1351. Onder dankbetuiging voor de mededeeling van die verslagen werd besloten de rekening en verantwoording vast te stellen en met bet toelichtend verslag, alsmede de beide andere zoo even vermelde verslagen aan de Commissie van Toevoorzigt over te leggen. Gedurende bet afgeloopen kwartaal is de bevolking met C51 personen ver minderd, meerendeels door ontslag uit de Bedelaarsgesliclilen. Maar ook uit bet Kindergesticht te Veenhuizen beeft het gewone jaarlijk- sclie ontslag, eene menigte jongelieden doen vertrekken, van welke er zeer vele aan eene betrekking of plaatsing zijn gekomen. Aangenaam was het van meer dan ééne zijde bewijzen te ontvangen, dat de bekwaamheid cn geschiktheid van onderscheidene jonge lieden, welke in de Koloniën en Gestichten hunne opleiding hadden ontvangen, redenen van tevredenheid opleverden. Behalve toch dat vele al dadelijk vrij goed zijn geplaatst, getuigden de ontvangen aanvragen om meer dergelijke personen, dat men ten deze zeer voldaan was. Van de bedelaars Kolonisten zijn nog al ecnigc ontvlugt, dat in bet voor jaar, hij de meerdere gelegenheid om aan werk te komenmeestal het geval is. Het aantal sterfgevallen was in bet afgeloopen kwartaal mede grooter dan gewoonlijk; onderscheidene zijn er gestorven aan de gevolgen van verschillende gchcerscht hebbende uitslag-ziekten, roodvonk, pokken, enz., die echter thans geheel opgehouden hebben, zoodat de gezondheid der koloniale bevolking in de laatst voorgaande weken wcêr gewenscht was. Onder dc overledenen was I'ieter Laren van Leyden. De bevolking bedroeg op 1 Julij 11. 10,101 zielen. De rogge, waarvan 815 bunders te veld staat, kan nog wel een redelijk goeden oogst opleverenmet welken men dezer dagen een aanvang zal maken. Met verschillende soorten van zomergarst is 77 bunders bcleeldalleen bij de gestichten, waaronder ruim 13 bunders Himalaya-gcrstdie, als rogge ver bakken wordende, wel voldoet. Met haver is er bijna 120 bunders gezaaid, behalve 51 bunders, die inde gewone Koloniën, eigenlijk tot grocnvoeder voor bet rundvee is bestemd, doch die men als zoodanig grootendeels zal kunnen missen, en dan rijp zal wor den geoogst. Gerst en haver worden in de koloniën met klaver- en ray-gras- zalen ingezaaid, ter bekoming van nieuw groenland, waarom de rijenleelt van dit zomergraan dat minder digt klaverland achterlaat, niet zoogoed voldoet. Van de 815 bunders boekweit is 71 bunders op gebrand veen gezaaid, te Veenhuizen. Met aardappelen is eene oppervlakte van 543 bunders bcpoot, meest ver schillende soorten van vroegrijpe, die genoegzaam geheel, als gewoonlijk, op eene brembemesting worden geteeld. Tot biertoe belooft deze vrucht eene voldoende opbrengst. Wel ontdekt men, sedert bet begin dezer maand, in zonderheid te Ommcrschans en op de eerst bcpoote akkers, eenige plekken, waarvan bet lof door de gevreesde ziekte is aangedaan, doch ze neemt voor als nog niet zeer toe, waarom men hoopt, dat de schade dit jaar min der groot zal worden. De groote tuinen bij de Gestichten en de kleinere der gewone Kolonisten beslaan meer dan 40 bunders, welke tuinen reeds menige soort van groenten opleveren en doorgaande zeer gelukkig worden betecld. Groenland, bestaande uit klaver en gras en de hiervoren vermelde snijha- ver in de gewone Koloniën, is er in het geheel 827 bunders, hetwelk be stemd is, zoo tot zomervocder van 1175 kocijen, ossen en paarden, als ter voorzieningzooveel mogelijkin liet wintervoeder van dat veeen van 3000 schapen. In alles zal er in de laatste 14 dagen omstreeks 200(1 voer van 500 Ned. ponden uitmuntend hooi zijn gewonnen. De asch-bcmesling van een vierde gedeelte groenland tc Ommcrschans beeft wederom wel voldaaneven als de gewone proeve met twee bevloeijings- akkers, groot 86 roeden. In bet geheel is er dit jaar ruim 12 bunders veldgrond ontgonnen, welke dc eerste vrucht draagt. Nog 78 bunders veld, tot de bestaande hoeven be- boorendeligt er nog tc ontginnen, behalve eene aanzienlijke oppervlakte buiten de boeven. Dc fabriekmatige werkzaamheden blijven zeer drukzoowel dc kofiijzak- weverij in de bedelaars gestichten, als de katoenweverij in de gewone Kolo niën, alwaar thans tot 1200 stukken in de week worden geweven cn waartoe bet garen in de stoom-katoenspinnerij te Veenhuizen wordt gesponnenwelke inrigling voorspoedig blijft doorwerken. Behalve de vermelde fabriekatcn wordt al bet benoodigdc voor kleeding, huisraad en gereedschappen der gehcele bevolking, de eerste uitrusting daar onder begrepen, door baar zelve vervaardigd, gelijk zulks meermalen in het brecde is opgegevenen wordt er ook door eigen middelen en krachten voor zien in bet bekomen der aanzienlijke massa brandstoffen, zoo tot haard- en keukenbrand, als voor stoom-katoenspinnerij. Meer dan 1500 dagwerk lange turf, ieder van p. m. 220 tonis er dit jaar in al de Koloniën gegraven behalve hetgeen sommige gewone kolonisten van eigen baard-brand in den omtrek hunner woningen, op dc velden der Maatschappij, buiten tijds steken of maken, waarin zij veel nijverheid aan den dag leggen. Het onderwijs wordt steeds met zorg behartigd. Tot het 12ic jaar is de bijwoning der dagscholen voor allen verpligtend, waarna het onderwijs op de avondscholen, om den anderen avond voor iedere sekse, nog wordt voortgezet; lot dat de jongelieden, als voldoende onderwezen, geheel van de school kun nen worden ontslagen. Even zoo wordt er duurzaam zorg gedragen voor bet godsdienstig onderwijs van alle gezindheden, en worden de openbare Godsdienstoefeningen getrouw bijgewoond. Op den 31sten Mei jl. beeft plaats gehad de bevestiging van een eigen Predikant voor dc Protestanten in de gewone Koloniën, welke tot hier toe tot nabij gelegen gemeenten behoordencn des namiddags trad de Heer J. Canncgieter als Leeraar voor zijne gemeente op, in eene der scholen, daar de beide nieuwe kerkendoor nalatigheid van den aannemer, nog niet te gebruiken zijn. Groot was do ingenomenheid met dit godsdienstig feest, en heilrijk zij de arbeid, dien zijn Eerwaarde in deze nieuwe gemeente, onder Gods zegen, moge verrigten! 'sGRAVENIIAGE, 17 Augustus. Z. M. is in den laten avond van den 15J«a van het Loo in de residentie teruggekeerd. Dingsdag is II. M. dc Koninginmet gevolgte Ilanover aangekomen cn aan het station van den spoorweg door den Nedcrl. Gezant, den slothoofd man von Iledemann, en den Opperkamerheer von Linsingen ontvangen. Da delijk na bare aankomst, legde de Koning bij H. M. een bezoek af, hetwelk des avonds ten C ure door II. M. werd beantwoord. Daarna was op Mont- brillant groot diner. II. M. is in den avond van den 11 den te Dresden aan gekomen cn heeft den volgenden middag langs den spoorweg over Praag de reis naar Ischl voortgezet. Men heeft in eenige dagbladen gemeld, dat Z. K. II. Prins Hendrik, na het voltrokken huwelijk, het paleis van wijlen Z. M. Willem II zou gaan bewonen, dat het ten dien einde op nieuw gemeubileerd wordt, enz. enz. Een Corrcsp. der Amst. Cour. meent te kunnen verzekerendat er noch van bet een, noch van het ander iels aan is; maar dat er integendeel, door Z.K. II. bereids eenige verlimineringen in het thans door hem bewoond hotel bevolen zijn. Men verneemt nader dat de Minister van Binncnlandscbe Zakenbeden met dc middag-trein uit de residentie vertrekt, ten einde eenige plaatsen in de provincie Zeeland te bezoeken. Waarschijnlijk zal hij ook aan de pro vincie Noordbrabant een bezoek geven. De Minister van Bossc zal Woensdag en Donderdag voor Eeredicnst en Financiën geen gehoor verleenen. In de residentie is uit Londen aangekomen Z. II. Bernhard van Saxcn- Wciraar. lieden morgen ten 6 ure zijn per extra-spoortrein uit Delft alhier aan gekomen de manschappen, uitmakende het balaillon jagers, dat daar in gar nizoen ligt, en uit Leyden, het 8° regiment infanterie, te zamen ruim 540 manschappenten einde de manoeuvres bij te wonen te Waalsdorp. Het gehcele garnizoen bier gestationncerdgrenadiers en jagers, de regi menten kavallerie en de rijdende artillerie zoo mede het garnizoen van Leyden en de jagers van Delft waren in die vlakte bijeenalles te zamen ongeveer 1600 man. Na afloop dier militaire manoeuvres, zijn de troepen ten een ure, per spoortrein, naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Gedurende eene maand zullen deze oefeningen tweemaal 's weeks plaats hebbengedeeltelijk zelfs in het vuur. Z. M. dc Koning hecht zeer veel aan deze practischc exa mina in het open veld, afgelegd door hen, wier roeping het is leger-afdec- lingen te kommanderencn is voornemens zich dikwerf persoonlijk te over tuigen van den goeden loop dezer troepen-bewegingenwelke op hetzelfde tijdstip ook in andere garnizoensplaatsen worden gehouden. Behalve de bevorderingen, waartoe deze proeven meer bepaald dienen, verneemt men dat er eerlang nog andere bevorderingen bij het leger zullen volgentot zelfs in dc hoogere rangen. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. ENGELAKD. LONDEN, 14 Augustus. Maandag I. 1. was er zoo veel vee van bet vaste land aan de markt ge- bragt, als nog nimmer op één' dag was geschied, namelijk 1.150 runderen, 4,552 schapen, 573 lammeren, 350 varkens en 289 kalveren, grootendeels uit Nederland, doch ook uit Tonningen cn Bremen. Volgens de Sun zijn er onoverkomelijke hinderpalen gerezen tegen de voltrekking van het huwelijk van den Franschen President met eene Prinses van Wasa. Dr. Wiseman heeft alle R. K. geloovigen uitgenoodigdom gelden bij te dragen, voor de proceskosten en boete, groot 90,000waartoe Dr. New man veroordeeld is. Door den geweldigen storm van gisteren zijn vele schepen op de kust vergaan, en hebben eenige schepelingen het leven verloren. FRANABIJK. PARIJS16 Augustus. De feesten, die gisteren binnen deze hoofdstad plaats hadden, zijn geheel en al mislukt door bet ongunstige weder. Men herinnert zich bier niet zulk een storm en plasregen immer te hebben bijgewoond. Men heeft zich des niettemin zooveel mogelijk, getrouw aan het programma gehouden. De uitreiking van de adelaars aan de nationale garde heeft plaats gehad; er heeft zich slechts zeer weinig geestdrift geopenbaard. Het bal van de Hal dat des avonds zou plaats hebbenwas men genoodzaakt tot Dingsdag uit te

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2