een weinig was afgedreven en waarop zich alleen zijn dertienjarig zoontje bevond, terug te zwemmen, toen hij eensklaps, waarschijnlijk ten gevolge van kramp, in de diepte zonk en jammerlijk verdronk. Het kind werd circa een half uur later door den tweeden postscliipper G. I. Toren, die zich met zijn schip op ecnigen afstand bevond en naar het schip van Colmer was toegezeild, drijvende gevonden en is volkomen hersteld, ofschoon het bijna drie uren geheel bewusteloos heeft gelegen. De algemeen geachte schipper Coliner laat eene weduwe en tien zeer jonge kinderen onverzorgd na. Zijn lijk is denzelfden avond door schipper Toren gevonden en alhier aangebragt. GRONINGEN, 9 Augustus. Het algemeen provinciaal stads- en Akademisch ziekenhuisdat het voormalig Akademisch gasthuis op Murmekeholm heeft vervangen, is thans voltooid; men is nu hezigom het ameublement te plaatsen, en weldra zullen er zieken in kunnen worden opgenomen. Het is een doelmatig inge- rigt fraai gebouw, dat op eene voldoende wijze in alle vereischten zal kun nen voorzien. Het huis heeft twee verdiepingen met een breed front aan de straat en achterwaarts drie vleugels, als: linker-, midden- er. regtervleugel die eene ruime opene plaats vormenwelke tot wandelplaats voor herstellende zieken kan dienen. Een fraai hek, regts van het gebouw, sluit den toegang tot het verblijf der zieken af; in het voorste, aan de straat gelegen gedeelte j heeft men beneden de portiers woning, de algemeene keuken, woning voor j den vader, vertrekken voor oppassers en dienstmeiden, twee magazijnen, een j receptiekamer enz., terwijl de bovenverdieping is ingerigt voor eene woning voor den Directeur en zijn gezin. Het eigenlijke ziekenhuis, bestaande uit de drie bovengenoemde vleugelswaar langs een ruime corridor looptdie het uitzigt heeft op de wandelplaatsbevat beneden twee en twintig zalen van verschillende grootte tot opneming van uit- en inwendige zieken, bene vens de wachtkamers voor de Studenten de bovenverdieping bestaat insge lijks uit verschillende vertrekken en is ingerigt tot een verloskundig etablisse ment met eene woning voor de baker, kamers voor Hoogleeraren en Studen ten enz. De magazijnen voor klcedingstukken en ligging zijn op den zolder op eene bijzonder doelmatige wijze geplaatst. Alles draagt blijken van met zorg en kennis van zaken te zijn ontworpen. De kamers voor de zieken zijn ruim en luchtig; meer dan twee honderd kunnen er worden verpleegd en vinden er oppassing, verzorging en vele gemakken, die zij in den regel in g hun eigen huis ontberen; de vertrekken voor het talrijk personeel, dat aan het ziekenhuis is verbonden, zijn behoorlijk geplaatst en ter woning zeer ge schikt terwijl het geheele voorkomen van het ziekenhuis niets sombers en droefgeestigs heeft, maar door zijne nette en regelmatig eenvoudige bouworde een aangenamen indruk maakt. Met den bouw' van een aan het huis gren zend badhuis zal nu een aanvang worden gemaakt. Wij mogen ons derhalve verheugen over de vereenigde zamenwerking van de Provincie, van deze stad en van onze Hoogeschool om zulk een algemeen ziekenhuis, in plaats van de vorige gebrekkige inrigting, hier te doen bouwen. BUITENLAIVDSCnE BERIGTEN. EM«ElLARr©. LONDEN, 9 Augustus. H. M. is door het ongunstige weer verhinderd geworden naar Antwerpen te stevenen. 11. M. zou heden, bij gunstig weer, de reis ondernemen. Ll. Zondag zijn bij Leeds twee omnibussen die elkaar voorbij wilden rijden, blijven haken, de een die binnen en bovenop 47 personen bevatte, is omvergestort en de reizigers zijn grootendecls onder de wielen en paarden der andere geraakt eri deels verpletterd of vertrapt. Twee reizigers zijn dadelijk omgekomenacht anderen zeer zwaar gewond. Het schip Prentice is te Charleston in N.-Amerika, den 25steD Jul ij in brand geraakt en geheel vernield; het had 1200 balen katoen aan boord en was verzekerd voor 100,000 dollars. Een schip met 200 landverhuizers naar Quebec is ter hoogte van Kaap Gaspe op de rotsen verbrijzeld, waarbij 20 personen zijn omgekomen. Rerigten van de Kaap tot 31 Mei melden niets belangrijks, als alleen dat den 17dcn een aanval op de Kaffers bij de Waterkloof was gedaan, die eerst verdreven, toen bij duizenden terug kwamen, maar wederom door het geschut zijn uiteengejaagd. BELGIE. BRUSSEL, 11 Augustus. Het vlugschrift van Victor Hugo, getiteld Napoleon le Petit en het welk zooveel opspraak maakt, is bier in het licht verschenen, en wordt in menigte verkocht. Victor Hugo heeft zich naar men meentnaar het eiland Jersey begeven. Van Antwerpen wordt van heden namiddag ten één ure berigt, dat de Engelsche flotille op den middag de reede van Ostende is gepasseerdkoers nemende naar Vlissingenen dat men kan veronderstellen dat II. M. de Ko ningin van Engeland te 5 of 6 ure te Antwerpen zal zijn. FRASmilUK. PARIJS10 Augustus. In het departement der Maas zijn twee verzoekschriften aan den Senaat in omlooptot vestiging van het Keizerrijkwelke elk 20,000 onderteekenin- gen uit 204 gemeenten bevatten. Het Journal de Genéve zegt, dat de Zwitsersche Regering de Hoog- leeraarstoel in de Wijsbegeerte, welke aan de Academie te Genève vacant is, te Parijs achtervolgens heeft doen aanbieden aan de Heeren MiclieletMickie- witz en Edgard Quinet, die allen daarvoor bedankt hebben. PRUISSE1S. BERLIJN9 Augustus. De Regering heeft kennis gegeven, dat de R. K. conservative Vereeniging, als van eene staatkundige strekking, niet langer mag blijven bestaan. De Redacteur van het Ullramontaansche bladde Deutsche Volkshalle is uit het land gezet. De Regering heeft dezen maatregel genomen, om alles te verwijderenwat den strijd vermeerderen kan die sedert eenigen tijd tusschen Roomschen en Protestanten weder is aangevangen. De Russische Prinses Nazaki, die den Keizer in naauwc bloedverwant schap bestaatis tot de R. K. kerk overgegaan. Te Celle in Hanover is bij een' brand, die het halve dorp in de asch heeft gelegd, eene moeder, eene dochter van 20 jaren en een zoontje van 13 jaren omgekomen en de vader vreesclijk gebrand, zoodat hij zijne wonden niet zal overleven. ©OSTENRIJK. WEENEN, 7 Augustus. De Keizer zal den 14dcn uit Hongarije wederkeerenalles is bereid voor eene luisterrijke ontvangst, Bij eene Keizerlijke verordening wordt de landweer vervangen door de troepenwelke na werkelijke dienst bij het staande leger te hebben gedaan nog 2 jaren bij de reserve zullen geplaatst worden. Het Ministerie bereidt eene wet voorvan het hoogste aanbelang voor de toekomst van Hongarije; er is sprake van de afschaffing van een oud leen roerig regtdat den aankoop of verkoop van vaste goederenzoo niet onmo gelijk toch zeer moeijelijk maakte. Volgens dat regtveroorloofde de leen roerige wet aan iemand, die uit oude bescheiden wettig bewijzen kon, dat een zijner voorouders in de regte lijn zeker goed had bezetenom den bezit ter een proces aan te doen en het bezit op te eischcn. Men behoefde ar.ders niet te doen dan den tegenwoordigen bezitter schadeloos te stellen. Het was dus eene soort van onteigening, die daarenboven dikwerf niet naar ecnen billijken maatstaf werd gemeten, maar wel willekeurig, en die daardoor de ontwikkeling van den landbouw zeer in den weg stond. Deze barbaarsche wetgeving heeft bestaan tot dat het opgestane Hongarije door de Ooslenrijksehe Regering was herwonnen. Deze heeft nu besloten om een' tijd te bepalen binnen welke men de eischen die men meent te hebben nog zou kunnen instellenna verloop van welke tijdsbepaling dergelijke eischen voor de regtbanken geene de minste kracht meer zullen hebben. Tevens en met hetzelfde oogmerk zal de Regering de wijze bepalen om al de nog aanhangige regtsgedingen van dien aard ten spoedigste te doen afloo- pen. Men begrijpt dat het crediet der grondeigenaars van dien dag af zal rijzen. Men zal volkplantingen in Hongarije kunnen aanleggen en ieder zal de vruchtbare gronden opzoeken. De Israëlitenwelke door de constitutie van 1848 geheel waren geëman cipeerd hebben thans weder een groot deel hunner regten verloren. Zij zijn weder van de staatsdienst uitgesloten. In Walaeliye heeft den 17dcn Julij een hevige orkaan gewoed, waar door het veldgewas 10 mijlen in den omtrek is vernie.ldvele schepen op den Donau zijn vergaaneen aantal huizen onder water gezet en onderschei den menschcn het leven hebben verloren. KUST MM «UISTEA. St. GEORGE d'ELMINA, 10 Junij. Tusschen den 27 en 28stcn Mei 11., strandde, tusschen dit fort en het Engelsche hoofdkasleel Cape-Coast-Castle, het schoenerschip Gouverneur van der Eb, gevoerd door Kapt. J. Klok, te Rotterdam te huis behoorende en kortelings van Nederland aangekomen. Het schip was door de felle zee en hevige branding spoedig geheel verloren. De equipage bleef behouden. Van de goederen der lading werd nog betrekkelijk veel gered door den ijver en de onvermoeide hulp, zoowel van den Gouverneur als van de Nederlandsche ambtenaren, terwijl de hoogste lof wordt toegezwaaid aan den Gouverneur der Engelsche bezittingen, op welk gebied het ongeluk plaats vond, die met de meeste bereidwilligheid en voorkomendheid, alle mogelijke hulp en bijstand verleende, waardoor veel bewaard bleef, dat anders gewis verloren zoude ge gaan zijn. Hetgeen eene zeldzaamheid en alleen aan de goede zorg en mede werking der Nederlandsche en Britsche autoriteiten is toe te schrijven, is, dat er noch van het wrak, noch van de lading, iets door de negers is geroofd, dat te meer opmerking verdient, daar de stranding buiten het hereik van het geschut der forten plaats had. De gezondheidstoestand der Nederlandsche ambtenaren was voldoende. De Sl. George de la Mina, Kapt. van der Hoeven, en de hoeker Curacao, Kapt. Ouwehand, zouden tegen de laatste der maand Junij de terugreis naar Rot terdam aannemen en tevens de equipage van het gestrande schip overbrengen. (IV. Rott. Cour.) §TAB§ BEJfölöSTTEitf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ter kenniss van de ingezetenen, dat de tijd gedurende welke geene hon den dan gemuilband zullen mogen losloopenop heden is geëindigd. En zal deze door plaatsing in de Lexjdsche Courant worden afgekondigd. VAN LIMBURG ST1RUM. Leyden, 11 Augustus 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMKR.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3