LEYDSCHE COURANT. 1852. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. YRIJDAG13 AUGUSTUS. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven N\ 97. BIMENLANBSCHE BEKIGTEfl. LEY DEN, 12 Augustus. Het Raadslid de lieer A. Libreclit Lezwijn heeft onder zijne medeburgers door den druk doen verspreiden een door hem in de zilting van den Gemeen teraad van den 31stc" Jul ij 1. 1., voorgelezene memorie, houdende Aanmer kingen op het Voorstel van den lieer A. Hartevelt Jz. tut verandering van het belastingstelsel der Gemeente Leyden. In een voorwoord zegt de geachte S. dat, ofschoon liet veelvuldig geschrijf in de nieuwsbladen over, en de eenzijdige verdediging van het hij den Ge meenteraad door den Heer 11. ingediende voorstelde opgave der bezwaren moest uitlokken, welke tegen het plan bestaan, hij nergens daarvan eenig spoor had gevonden. «ij heeft nu zijne memorie verspreid om een onpartijdig onderzoek uit 1 te lokken en oplossing der bezwaren te erlangen die de aanneming van ge noemd Yoorstel in den weg staan. Hij wil de geringe klasse te gemoet komen en zijn aandeel daarin dragen, maar acht dat het plan, zooals het daar ligt, te ver gaat. Hij verlangt wijders voorlichting en hulp en vestiging der overtuiging bij de ingezetenen dat hij steeds trachten zal, zonder aanmerking van personen of eigenbelang, zich aan die zijde te scharenwaar hij meent dat het stoffelijk en zedelijk welzijn der ingezetenen wordt gevonden. Hierna vangt hij aan met te zeggendat vermindering der bijdragett door de armen en geringe klassedie hij verandering van het belasting stelsel zijn eerste gedachte was, moet plaats hebben op brandstoffen en voeding. De eerste zijn niet belast't gemaal wil hij ontlasten zoo als de Ge meentewet voorschrijft. Accijns op 't vleesch wil hij behouden, omdat vol gens des schrijvers meening bij afschaffing de prijs toch niet zou verminderen. Daarna voert, hij de gewigtige bedenkingen aan, die tegen afschaffing van accijns op hel gedisteleerd en den wijn zijn te makenen onderzoekt ver volgens de drie door den lieer 11. voorgestelde grondslagen, voor de heffing van een hoofdelijken omslag, te weten: de consumtje, de levenswijze, het vermoedelijk inkomen, lïij den eersten ziet hij een groot aantal nonvaleurs te gemoetten opzigle van den tweeden acht hij met den Heer H. de personele belasting een redelijken maatstaf ter beoordecling daarvan. Bij den derden staat hij voornamelijk stilten betooge van de grootc zwarigheden in de toepassing, en eindigt, met de vprklaring, dat hij in het voorstel van den Heer II. veel goeds en aannemelijks heeft gevonden en gelooft dat ook in geval het hoofdbeginsel niet werd aangenomenliet voorstel op den weg kan brengen tot wijzigingen die de Gemeentewet vordert, dankende den Heer II. voor zijnen ijverige pogingen en belangstelling in de welvaart der gemeente. Wij hebben getracht zoo veel mogelijk met de eigene woorden des S. een beknopt verslag van zijn stuk te geven, 'lwelk in 'tgeheel 18 bladzijden druks beslaat, en danken hem dat hij 'tpubliek heeft willen in staat stellen om de vraag der afschaffing van aceij risen ook van cene andere zijde te be schouwen. Zij mag wel van alle kanten worden hekeken hoe meer 't voor en tegen behoorlijk wordt in 't licht gesteld hoe meer dat zulks met kennis, met bedaardheid, met onpartijdigheid, met zucht voor de welvaart der gemeente gedaan wordt, hoe meer hoop men voeden mag dat de uitslag zoodanig zal zijn, dat men dien later bij ondervinding zal kunnen toejuichen. Gisteren werden aan het nabijgelegen llaagsche Schouw drie verschil lende harddraverijen gehoudenmet medewerking van de Afdeelingen Levdcn en Oegstgeest van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw. Van de paarden, ingespannen voor een Hollandsch karretje, is de prijs be haald door het paard genaamd Hansje, toebelioorende aan den Ilccr Maaskant te Hillegomen bestuurd door G. Houtman. De premie werd gewonnen door het paard genaamd David, toebelioorende aan den lieer C. de Bruin te Ila- zerswoude, en bestuurd door F. de Bruin. De afstand van 3000 Ned. ellen was met de verschillende wendingen, heen en terug, door het eerste paard afgelegd in 7 minuten en 3 secondendoor het tweede in 7 minuten en 17 seconden. Er waren 9 paarden ingeschreven. Voor de harddraverij van zoogenaamde hoerenpaarden waren ingeschreven 20 paarden. De prijs werd behaald door hel paard genaamd Hector, toebe lioorende aan den Ileer W. Verkuylen te 's Gravcnhageen bereden door L. van Vliet. De premie werd gewonnen door het paard genaamd Mina, toebelioo rende aan den Heer G. IV. van der Spruyt te Waddinxveen en bereden door J. Langenkamp. Voor de harddraverij van paarden van zessen klaaren die nog geencn stads- prijs hadden gewonnenwaren ingeschreven 8 paarden. De prijs werd ge wonnen door het paard Davidtoebelioorende aan den Heer C. de Bruin te Hazcrswoudeen hereden door F. de Bruin. De premie werd behaald door liet paard genaamd de Nette, toebelioorende aan den Heer C. Iloogevccn te Woubrugge, en bereden door J. Langenkamp. Dit landelijk feest, gevierd op de plaats, waar men in Zuidholland vroeger gewoon was de Harddraverijen te houden in die in vroegere geschriften over die provincie zijn beschreven en afgebeeld, [Zie onder anderen Dr. LeFrancqv. Berkhey in zijn verdienstelijk werk Natuurl. Hist. v. Holland, 't welk een schat van wetenswaardige bijzonderheden bevat, in Deel IV. eerste stuk bl. 260309,] had eene verbazende menigte toeschouwers uitgelokt, die zich in dit voorvaderlijk volksvermaak verlustigden en zich door het min gunstig weder niét lieten afschrikken. HH. Commissarissen hebben zich van hunne moeijelijke taak uitmuntend gekweten en verdienen daarvoor openlijken dank, terwijl de nieuwe kastelein van het llaagsche Schouw alles in liet werk stelde om dit feest te veraangenamen. Alles is in de. beste orde afgeloopen. Het verbroeden van de kade, de Boompjes, het optrekken van een' kaaimuur enz. te Rotterdamis aangenomen door J. van Haaflen te Slie- drecht voor ƒ98,900. Op Zondag den 8sten hebben 3083 personen de Tentoonstelling te Arn hem bezocht. Tot dien dag hcliep liet geheel getal 29,152. Vierde Vervolg en Slot van het Verslag van den Minister van Koloniën over de Kust van Guinea. (Zie N°. 92 93 en 96.) De palmboom, waarvan de olie van dien naam, op eenc gebrekkige wijze verkregenin eene zoo aanzienlijke hoeveelheid naar alle oorden van Europa uitgevoerd wordt, groeit in bosschen langs de gehecle kust. Grootc partij zoude hiervan door deskundigen te trekken zijnwanneer de olie op eene kunstmatige wijze wierd geperst. Ook de tabaksplant schiet er welig in het wild op, en de Gouverneur onzer bezittingeneen hoofd-ambtenaardie vele jaren in die gewesten verblijf heeft gehouden, meent den bloei onder de leiding van deskundigen als zeker te mogen stellen, wanneer er op uitgehreiden voet partij van getrokken werd. In April 1848 werd in den gouvernements-tuin eene proeve met de ta baksteelt ondernomen, welke echter geene voldoende uitkomsten opleverde. Sedert werden door den adsistent C. Mceuwsen nieuwe proeven voor 's Lands rekening tc Simbo, ongeveer acht Engelsche mijlen (ongeveer 3 uren) van Elmina gelegen, genomen, van welke de uitslag zal worden medegedeeld. Vele handen staan op de Kust tegen een gering daggeld ten dienste, en tot bewijs dat de inlander, hij aanmoediging, bereid en geschikt is lot elke nijverheid, waarin hij voordeel ziet, mag aangevoerd worden de thans niet onbeduidende handel in oraaljes (aardnoten) en palmolie. Het eerste artikel was twintig jaren vroeger bijna onbekenden gedurende hetzelfde tijdvak werd de voortplanting der palmnoot met ijver langs de gehcele Kust voortgezet. Hoewel liet tamme vee, als: runderen, schapen, geiten (kabrieten) en varkens hier niet vreemd is, legt toch de neger zicli niet bijzonder op den veestapel toe. Zelve gebruiken zij dit vleesch niet dan op feesten of zooge naamde costumen, en de Europeaan kan moeijelijk en tot hoogen prijs, een schaap of kabriet hekomen. De runderen zijn klein, en alleen op El mina aanwezig. Zij wegen schoon, naauwelijks 40 il 50 Ned. 'tO, en kosten nagenoeg 80 a 90 guldenen worden gehouden ter levering aan oorlogschepen. Tam gevogelte, als: kippen, eenden en kalkoenen, loopt hij den neger in het wild rond, broeit voort, en wordt tegen goede prijzen verkocht. Gedurende het jaar 1849 zijn ter reede van Elmina ten anker geweest 85 schepen, als: Nederlandsche 2, Engelsche 20, Amerikaansehe 16, Fran- sche 17, Sardinische 25, Ilamburgschc 2, Italiaansche 1 en Portugesche 2. Van dit getal moeten, als niet voor den handel worden afgetrokken, elf oorlogschepen, terwijl verder veertien schepen óf uit gebrek aan handel de reede binnen vier en twintig uren verlaten hebbenóf reeds in 1848 de belasting voldaan hadden. Op Elmina was een niet onbelangrijk liandelsvcrtier. De inwoners van binnen 's lands gelegene landschappen, zoo als Ashanly, AVassa, Dinkjera

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1