Onlangs zijn de Koningin stalen van kortelings aangeliragt Australisch goud vertoond en daaronder een klomp van zuiver goud ter zwaarte van nagenoeg acht en twintig ponden, (ongeveer 13 Ned. Is?.) In een der kerspelen van Londen, is door de behoefligen in het werkhuis een verzoek gedaan dat hun de geldmiddelen tot verhuizing naar Australië mogten worden verstrekt, als zijnde het kerspel dan voor altijd van hun onderhoud ontheven. De belaslingpligtigen zijn hierop zamengeroepen en hebhen, na eene langdurige beraadslaging, den 3lsten Julij j 1.met groole meerderheid van stemmen besloten aan bet verzoek te voldoen. Uit de noodlijdende Scbotscbe Hooglanden, die door misgewas en aardap pelziekte schier aan hongersnood ten prooi vielen, zijn sedert den 25stcn Junij jl. reeds 950 landverhuizers naar Australië ingescheept. Eene daartoe opgerigte liefdadige maatschappij voorziet in den vrachtprijs, en de kosten van uitrus ting worden voor een derde gedragen door den grondeigenaar, terwijl voor de overicc twee derden de liefdadigheid van het publiek met vruchteloos wordt ingeroepen. Uit Jamaica verhuizen bij algemeenen achteruitgang van Britsch West- Indiëonder de jongelieden en beschaafde volksklassen velen naar Australië. Ook uit New-York zijn reeds verscheiden schepen derwaarts gestevendan dere worden met dezelfde bestemming uitgerust. De toevloed van personen in de bureaux der Commissie voor de land verhuizing naar Australië is zoo grootdat de Commissarissen besloten heb ben het getal der verzendingen voor dit jaar met 3000 te vermeerderen weshalve zij voor de maand September nog vier groote schepen aangeschaft hebben. De zich thans aanmeldende landverhuizers zijn grootendeels land en arbeidslieden. Woensdag namiddag is het oorlogsschroefstoomschip Niger, van de West kust van Afrika, te Qucenstownbinnengeloopenna den 26steu Junij van Sierra Leone vertrokken te zijn. Het eskader, tot wering van den slaven handel op die kust gestationneerd verkeerde over het geheel in goeden staat, terwijl de slavenhandel bijna heeft opgehouden te bestaan. Bij Plymouth zal een nieuw glazen paleis gebouwd wordendoor een monsterpark van 30 Engelsche morgen grond omgeven. Het plan gaat uit van eene spoorweg-compagnie en eene vereeniging voorstanders van den tuin bouw. De kosten worden op 25,000 begroot, na aftrek van de grondwaarde. Het hospitaal in Portsmouth alwaar in 1850 vele Turksclie matrozen werden verpleegd, heeft van den Sultan eene bijdrage van 50 ontvangen. De Consul-Generaal Mussurus had er eene vriendelijke dankbetuiging ten ge leide bijgevoegd. Uit Lerwick, de hoofdplaats der Shetland-eilandende gewone haven der Nederl. haringbuizenten noorden van Schotland wordt gemeld dat twee Nederl. haringvisschersden 2',en dezer, aan boord van het hospitaalschip aan de scharlakenkoorts, welke aldaar gedurende de laatste twee maanden heeft gcheerscht, zijn overleden. De krijgsmagt, welke zich thans in Ierland in de verschillende garni zoensplaatsen bevindt, bestaat uit 22,000 man. 88 E l„ G 5 E. BRUSSEL9 Augustus. Gisteren is de Tentoonstelling van beeldende kunsten te Antwerpen geopend. Er zijn stukken op van de Ilollandsche school, onder anderen van de llceren Rochussen, Bosboom, Verveer, Bles, Hulk, Leyckert, Fuchs. Vóór de ope ning der Tentoonstelling had nog de onthulling plaats van hel standbeeld, voor M. I. van Bree in het voorportaal der Akademie opgerigt. lil de ijzerfabriek van Sclessin is een gedeelte bovenmuur van een onder banden zijnd gebouw ingestort; het dak alzoo zijn steun missende is mede ingezakt en heeft in zijn val vijf leidekkers mcdegesleeplvan welke er vier gedood zijn en de vijfde zwaar gewond is aan den arm en het hoofd. F R. A W Ei ES E.S K, PARIJS, 8 Augustus. De Regering heeft, ten blijkc zijner ook door de jongst gehouden verkie zingen vergroote en geblekcne sterkte, de strenge veiligheidsmaatregelen die bet in December 11. tegen de hoofden der Republikeinsche en der Orleanisten- partij genomen heeft, gedeeltelijk reeds ingetrokken. In den Moniteur is een besluit van den President openbaar gemaakt, waarbij aan de Heeren Crcton, Duvcrgier de Ilauranne, Chainbolle, Thiers, de Rémusat, J. de Lasleyrie, A. Thouret en den Generaal Leydet vrijheid gegeven wordt om in Frankrijk terug te komendezelfde vergunning wordt daarbij gegeven aan eenige leden der Bergpartij in de voormalige Wetgevende Vergadering, de llceren Michel (van Bourges), Renaud, Joly, Th. Bac en eenige anderen. De President zal in September eene reis naar het zuiden van het land ondernemen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft zijne goedkeuring gehecht aan een plan strekkende om alle binnenwateren van Frankrijk door kunstmatige uitbroeding van vischkuit, weder vischrijk te maken. Te Ilunningen in den Elsas zal daarvoor eene groole inrigling worden gemaakt, waarvan de kos ten op 30,000 fr. geraamd zijn. In de hiertoe strekkende voordragt wordt gezegd dat de voorgestelde maatregel voor de volksvoeding onberekenbaar groote en heilzame gevolgen zal hebben. In de Parijsche dagbladen wordt thans eene aanschrijving openbaar ge maakt van het ministerie van policie aan de daaraan- onderhoorige ambtena ren, strekkende tot verscherping der maatregelen tegen het verspreiden van revolutionnaire of onzedelijke geschriften. Voortaan zal geen drukwerk mo gen worden rondgevent, tenzij voorzien met eenen stempel ten blijkc van de goedkeuring der overheid. De lieer Nisard heeft in den hoogen raad van onderwijs zijn rapport voorgelezen betreffende het programma der studiën aan de Normaalschool. In dit merkwaardige stuk worden gecne veranderingen van belang gemaakt in de grondslagen van bet hooger onderwijs; alleen wordt daarin verlangd, dat meerdere uitbreiding worde gegeven aan de studie der Gricksche en I.a- tijnsche Kerkvaderszooals de Heer Villemaiu en onderscheidene Bisschoppen verlangd hebben. De Heer M. F'. Arago vaste Secretaris van de Academie der Weten schappen heeft in het nommer van 5 Augustus van het Journal d'Agricul ture pratique van den Heer Bixio een opmerkelijk artikel geleverdonder den titel: »Over de onmogelijkheid om de gesteldheid van het weder te voorzeggen. Het evolutie-eskader, dat tegen Tripoli was afgezonden, om de terug gaaf te erlangen van twee Fransche deserteursdie men wilde dwingen de Mahomedaansche godsdienst te belijden, is weder van voor Tripoli in zee ge stoken toen aan den eisch van Frankrijk voldaan was. De Engelsche Times verzekertop grond van het herigt van een cor respondent, op welks mededeelingen de schrijvers tot dus verre hebben ge meend eenigen staat te kunnen maken dat dezer dagen het gedenkteeken voor wijlen den Hertog van Enghienin de kapel te Vincennesin stilte door soldalen is weggebroken gewordenen het lijk van den genoemden Prins, welke, gelijk men weet, in 1804 aldaar is dood geschoten, uit die kapel naar elders is vervoerd. Te Gonfaron, een dorp ten N. W. van Toulon, zijn den lstcn oproerige proclamatien aangeplakt, waarbij het volk tegen de meer gegoeden te wapen geroepenen waarin verkondigd wordt dat de President weldra sterven zal. ITALIË, ROME1 Augustus. De vorming van een Pauselijk leger van 18 tot 20,000 man, zal wel een plan blijven zoolang niet Frankrijk en Oostenrijk overeenkomen op een bepaald tijdstip, gelijktijdig hunne troepen het Pauselijk gebied te doen ontruimen, en zoolang de inkomsten der Pauselijke schatkist, gelijk volgens de onlangs openbaar gemaakte staalsbegrooting het geval is, in een jaar ruim vijftien millioen franken minder dan de uitgaven bedragen. E'UriSSEN. BERLIJN, 8 Augustus. Z. M. de Koning heeft den Nederlandschen Minister van Koloniënden Heer Pahud, de Roode Adelaars-Orde lstc kl. geschonken. De Neue Preussische Zeitunghet orgaan van de Prot. behoudende partijdat alhier wordt uitgegeven is van regeringswege, onder bedreiging met strenger maatregelen, gewaarschuwd zich te onthouden van heftige en hatelijke uitvallen tegen buitenlandsche mogendheden en inzonderheid tegen den President der Fransche republiek. De naaste aanleiding hiertoe is een artikel van dat blad over de wijze waarop het Staatshoofd van Frankrijk onlangs op Badensch grondgebied ontvangen is. De Nederl. lloogleeeraar M. de Vries, die van wege het Nederl. taal congres met nog eenige Ilollandsche en Vlaamsche letterkundigen belast is met de taak van het vervaardigen van een taalkundig woordenboek, bevindt zich op dit oogenblik in onze stad en heeft een onderhoud gehad met den Hoog leeraar Jakob Grimmom diens rijke ervaring ten aanzien van het bedoelde woordenboek te raadplegen. In de laatste dagen hebben de betrokken besturen herhaaldelijk aan schrijving ontvangengeene buitenlandsche Katholieke geestelijkenop Jezui- ten-scholen gevormd, toe te staan zich in Pruissen te vestigen. Inboorlingen, die zichniettegenstaande de ontzegde vergunningnaar zoodanige buiten landsche inrigtingen begeven om in de Katholieke godgeleerdheid te studeren, of zich tot de geestelijke waardigheid voor te bereidenzullen tot lerugkeeren worden aangemaandmet de waarschuwing dat zijhieraan geen gehoor gevende, hunne burgerregten in Pruissen zullen verliezen. T E N ïa 1.8 li. WEENEN, 5 Augustus. De Keizerlijk Russische Regering heeft al hare Gezantschappen verboden voortaan vreemde handwerksliedengezellen en leerjongensonder welk voor geven ook, passen naar Rusland af te geven, ook zelfs dan niet wanneer de reizenden tot ondersleuning van hun verzoek, stukken overleggen die tot heden als voldoende voor het viseren van passen werden beschouwd. Naar men meentzal de staat van beleg dezer stad als ook van Praag in September worden opgeheven. Hongarije wordt thans weder door roof en moord bezocht; de gewone gendarmerie is ongenoegzaam om de veiligheid te handhaven, zoodat men de ruiterij moet gebruiken om die gruwelen te keer Ie gaan. Te Szegedin 27 uren ten zuiden van Peslh hebben den 24stcn Julij vier roovers bun dood vonnis ondergaan. In Orkeny, werd omstreeks de helft der vorige maand, een geestelijke des nachts door zes gewapende lieden overvallenijselijk mis handeld en uitgeplunderd. Er gaat geen dag omdat de gendarmes geen arrestatien doenen menig braaf soldaat sneuvelt in den bloedigen strijd dien de boosdoeners met wanhopigen moed leveren. De militaire overheid heeft thans een bevel uitgevaardigd, dat er niet minder dan vijf man ronde mogen doen, en tot spoedige zuivering des lands 200 Uhlanen gedetacheerd. De roovers houden zich vooral in de donkere wouden van Bakonya op. Daar enboven hebben er in verscheidene plaatsen zware branden gewoed.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3