BUITENLANDSCHE BERIGT E\ ESfiELIKS, LONDEN, 5 Augustus. Bij een Koninklijk besluit zijn weder twee nieuwe Anglikaansche Bisdom men in Zuid-Afrika opgerigt, een in Natal en een in het oostelijk gedeelte van liet district hetwelk tegenwoordig aan den in de Kaapstad gevestigden Bisschop onderhoorig is. Tot goedmaking der kosten van de nieuwe Bisdom men zijn door particulieren aanzienlijke sommen hijgedragen. Een der Londensehe morgenbladen van eergisteren bcrigl dat de Franscbe B.egering besloten heeftEngeland en de Vereenigde Stalen uit te noodigen tot gezamenlijke tusschenkomst in de aangelegenheden van Mexico, ten einde door hunnen invloed en goede diensten de zaken aldaar weder op een vasten en geregelden voet te brengen. De Standard berigt dat dit aan de Londensehe beurs met groot genoegen is vernomen, daar men in zoodanige tusschenkomst het eenig middel ziet om de aanhechting van Mexico aan de Vereenigde Staten voor te komen en om de belangen van het handelsverkeer en van de houders van Mexicaanscbe staatsschuldbrieven te bevorderen. De Orde der Redemptoristen zou alhier het hotel van Graaf Aberdeen voor 21,000 hebben gekocht. In de laatste 20 jaren is een getal van 2,640,848 personen uit het Vereenigd Koningrijk verhuisd, meerendeels Ieren. Men vreest dat de oor spronkelijke Iersche bevolking geheel zal verdwijnen. Op den Londen- en Noord westelijken spoorweg kwamen gisteren twee treinen in volle vaart tegen elkander aanrijden, zoodat twee reizigers werden gedood en onderscheiden anderen meer of min zwaar gewond. Men berigt van St. John, dat nabij St. Pauls-eiland de oorlogsschooner Alliance met man en muis is vergaan. Nabij de Magdalena-eilanden waren 15 schepen vergaanen hadden onder anderen 22 loodsen het leven verloren. Koningin Pomaré zon door hulp der Fransche oorlogsschepen op haren troon, op Otaheite, hersteld zijn. BELGIË. BRUSSEL, 6 Augustus. Men is sedert eenigen tijd alhier ijverig bezig met de rangschikking der slaatsarchiven. Daarbij zijn eene menigte belangrijke stukken van oude dag- teekening, die men niet wist voorbanden te zijn, weder aan het licht geko men hieronder noemt men dertig tot veertigdeels eigenhandige brieven van Prins AVillem I van Oranje. FRANMKIJK. PARIJS5 Augustus. Volgens den Moniteur duidt de uitslag der verkiezingen voor de departe mentale Raden eene volkomen instemming aan met de staatkunde der Rege ring. De Raden zijn tegen den 23stcn bijeengeroepen. De President verlangt dat ter gelegenheid van het feest van den 15(lcn dezer in ieder der veertien Arrondissementen der Seine een huwelijk worde gesloten. Ieder paar zal een huwelijksgift van 3000 fr. uit de bijzondere kas van den President ontvangen. Gedurende de naderende feesten zal vooral uitmunten een vuurwerk, dat voor het paleis der Wetgevende Vergadering zal worden afgestoken. Daarbij zal o. a. worden voorgesteld de overtogt over den Sb Bernardeene nieuw soort van vuurwerk zal de sneeuwvlokken vervangenwaarmede de handelende personen zullen bedekt worden daarbij zal tevens vertoond wor- ecn reusachtig afbeeldsel van den Keizer te paard, op het oogenblik dat hij den Sb Bernard overtrekt. Door middel van luchtballons zal ook vuurwerk in de lucht worden afgestoken. Er zal voorts een bal gegeven worden op dc markt des Innocents; die markt zal daartoe in eene versierde balzaal herschapen wordenwaarin zich 20,000 personen vrijelijk zullen kunnen bewegen. Het glazen tenloonstellings-paleis wordt opgerigt in de Elyséesche vel den en het gouvernement vergunt tot de oprigting daarvan eene inschrijving van 15 millioen fr., in actiën van 100 fr., en waarborgt 4 pCt. rente. De Directeur van het gebouw is nog niet benoemd. Bankiers der Associatie zijn Ardouin C°. De Rijksinkomsten van Spanje hebben in de 6 eerste maander. van dit jaar, 10 millioen realen meer bedragen dan de raming. (1| milk Ned.) Men schrijft uit Melz dat de Rector van het Jesuiten Collegie, Tur- quand, oud artillerie-officier, daar is aangekomen om het bestuur dier inrig- ting op zich te nemenwelks klassen met October worden geopend. Vader Turquand is oud kweekeling van de polytechnische schoolen der school voor artillerie en genie in 1837. Na drie jaren krijgsman te zijn geweest, beeft hij de wapenen met den geestelijken stand verwisseld. SARDINIË. De Bisschoppen hebben eene circulaire uitgevaardigd, waarbij het drukken, uitgeven en verspreiden der door den Paus afgekeurde werken, op straf der uitsluiting van de Sacramenten verboden en den geloovigen het lezen daarvan ontzegd wordt. Zij verbieden ook hel bijwonen van zoodanige schouwspelen, die de geestelijkheid nadeelig acht. ITALIË, ROME, 20 .Iulij. Op het platteland in den Kerkdijken Staat moet het weer zeer onveilig zijn. Te Solarolo was eene bende struikroovers in een landhuis binnenge drongen en ontving de gendarmes, die gekomen waren om hen te verdrijven, met een zoo hevig geweervuur, dat drie gendarmes daardoor sneuvelden. De overigen moesten voor de overmagt wijken. De roovers trokken daarna mede af, na alvorens de uniformen der gesneuvelde gendarmes aangetrokken te hebben, overal op hunnen weg roovende en plunderende. In het officiële dagblad van Sicilië is een Koninklijk bevelschrift afge kondigd waarbij gelast wordt alle aan de Kroon behoorende gronden in Sicilië in veiling te brengen en zulks ontheven van alle erfpachten of tienden. Men hoopte van dezen maatregel goede gevolgen voor de uitbreiding van den landbouw in het weleer zoo graanrijke eiland. FRÜI8IEN. In den nacbt van 2 op 3 dezer had te Bonn een studentenoploop plaats ten gevolge eener huiszoeking, door den universiteitsregter verordend, en waarbij eenige wapenen in beslag genomen waren. De vensters van het raadhuis werden ingeworpen, een student is zwaar gekwetst en 11 anderen zijn in hechtenis genomen. De Russische Regering beeft alle Polen, die aan den Hongaarschen opstand deel hebben genomen, verbannen en hunne goederen verbeurd ver klaard. IIA M IS U R 4 Augustus. Alhier en te Berlijn hebben zich Maatschappijen gevormd met het doel Duitscbe koloniën in Zuid-Amerika aan te leggen. Den Baron v. Bulow, gevolmagligde der maatschappij te Berlijnis het reeds gelukttot dat einde een uitgestrekt terrein, in het gebied van Costa Rica, door aankoop te ver werven. De gevolmagtigde van de Hamburgsclie maatschappijde architect Reichardt, staat mede op het punt eene grootc streek lands, aan dc monding van den Sb Juan gelegenvoor de vestiging eener Duitsche kolonie aan te koopen. NOOR ES-A IERIKA. Een zware brand heeft wederom te Montreal in Canada den 7den Julij ge woed welke in hevigheid bij dien van 6 Junij niet te vergelijken is. De brand heeft 12 uren geduurd en vele aanzienlijke gebouwen in de asch ge legd, waaronder de hoofdkerk, het bisschoppelijk paleis, eene uitgestrekte drukkerij, en de stallen der ruiterij. Vooral lijden door dien brand kooplie den fabriekantenenz. In het noordelijk gedeelte van de stad is geen huis staande gebleven. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het onvoorzig- tig met licht omgaan in genoemde stallen. OOST-IN® IE. In den Indiër leest men onder anderen: Men herinnert zich, hoe in het Tijdschrift voor Nederlandsch Indiëin verscheiden artikelen is aangedron gen om toch de rijke Oostkust van Borneo niet langer te verwaarloozen. Thans schijnt het gouvernement aan die vermaning van Dr. W. R. van Iloëvell gehoor te geven. Immers wij vernemen uit "eene geloofwaardige bron dat eene Commissie, bestaande uit de Heeren Smits, Kapitein der Infanterie, A. Rutering, Inspecteur van Financien, en P. A. van Woel derenLuitenant ter zee lste klasse, door den Gouverneur-Generaal benoemd is, om, na ge houden plaatselijk onderzoek, voorstellen te doen ten aanzien van eene be zetting van de Oostkust van Borneo. Aan die Commissie is toegevoegd de Heer P. H. van de Walllaatstelijk civiel gezaghebber van Koetie. Eene tijding van Palembang meldt, dat onze troepen in de Ampat Lawang verschillende gevechten hebben geleverd, bij welke gelegenheid 40 manschappen der onzen zijn gewond of gesneuveldonder welke laatsten mede behoort de lste Luitenant de Quay. Met belangstelling ziet men naar andere tijdingen uit. Te vergeefs heeft de Gouverneur-Generaal 2000 ont brekende Europesche soldaten aan het Ministerie van Koloniën aangevraagd. Het schijnt, dat de vrees voor vermindering van het batig saldo oorzaak is, dat men tegen deze aanzienlijke uitgave opziet. En toch zullen dergelijke gebeurtenissen, als thans in Palembang, den Minister er eindelijk wel toe dringen, wil hij niet de gansche kolonie op het spel zetten. as? taper-a wyR-sare-r-vMT'-jyr- sreiCTg STAISS BERIGTEI. In de maand Julij 1852 zijn binnen de Gemeente Ley den overleden 89 personenals15 Mannen18 Vrouwen31 Zoons en 25 Dochtersdaaren boven als levenloos aangegeven 4. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 81 Kinderenals38 Zoons en 43 Dochters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Patentpligtige Ingezetenen, binnen deze Gemeente, dat tol de afgifte der ingevulde Patentbladen over het Dienstjaar 1852 en 1853, voor de wijken 12345 enz.ter Secretarie dezer Gemeente zal worden ge vaceerd, dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags ten één ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn. Letden, 6 Augustus 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3