LEYDSCHE COURANT. \m. N". iÉf'a"E VRIJDAG, 6 AUGUSTUS. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. f-.,- -TV* J'* Ni De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 5 Augustus. Heden is alhier aan den 24sten verjaardag van H. K. II. Prinses Louise, Kroon prinses van Zweden en Noorwegen, Dochter van Uil. KK. HII. Prins en Prinses Frederik der Nederlandenop de gebruikelijke wijze gedacht. De Generaal Santa Cruz Gezant van Bolivia te Parijsvergezeld van den Colonel L'amar de Montealo de Limagelogeerd in het Logement de Zon hebben met de meeste belangstelling de merkwaardigheden dezer stad bezocht. Wij lazen dezer dagen met genoegen in een onzer dagbladendat op het Concours van 't Conservatoire te Brussel, den 20sten Julij 1. 1. gehouden, de eerste prijs voor de violoncelle, aan een' onzer Jandgenootenden lieer Becker van Middelburg, was te beurt gevallen. Dat genoegen wordt ver hoogd door de bijzonderheid, dat ook de tweede prijs, door een' anderen landgenoot is weggedragen, namelijk door den Heer A. M. Oudshoorn alhier, even als eerstgemeldeeen veel belovend kweekeling van den eenigen Servais. De Belgische bladen brengen aan deze beide jeugdige kunstenaars den groot sten lof toe, en mcenen, dat, zoo er voor de Jury eenige moeijelijkheid be stond, zulks alleen gelegen was in de vraag, aan wien van beiden de eerste prijs behoorde te worden toegekend. Onder de vingers van de Heeren Becker en Oudshoorn zegt een der verslaggevers zongen de mollige violoncelli als ecne fraaije, trillende menschelijke slem en zij maakten alleen den luister uit van de Matinee Musicale, met den naam van Concours bestempeld. Ingezonden Men verneemtdat Z. M. aan de Heeren SimonsDirecteur der Kon. Academie te Delft, Ermerius, Hoogleeraar te Groningen, en Verdam, Hoog leeraar alhier, in commissie heeft opgedragen, te onderzoeken de balans door den lieer Becker, Mechanicus te Arnhem, op de tentoonstelling aldaar ingezondenzoo noodig, om het gemeenschappelijk verslag later publiek te maken. Dit onderzoek moet strekken tot steun en prikkel voor dien Werk tuigkundige om gevolg te geven aan het door hem voorgenomen doelom de balans door het Fransche Instituut van Wetenschappen te doen onder zoeken. Den 6Jen September zal te Loenen overgegaan worden tot de openbare veiling bij opbod en afslag van den polder der lste bedijking van de Mij drechtsche droogmakerij onder de gemeente Mijdrecht en Waverveen in de provincie Utrechtgroot ruim 900 bundersbenevens een daarbuiten gelegen perceel. De bedoelde polder alsmede de kavels en massa's waarin die zal worden geveildzijn breeder omschreven en aangewezen in den Catalogus welke daarvan gedrukt en voor den prijs van 40 cents te bekomen is onder anderen bij den Ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, bij wien ook de voorwaarden van verkoop ter lezing liggen. Wij vernemenzegt de Amst. Cour.dat de lieer C. AAL AI. van de Velde, Oud-Luitenant ter Zee. Lid van de Maatschappij der Nederl. Letter kunde alhier, van zijne reis naar Syrië en Palestina teruggekeerd is. Zeven maanden wijdde hij toe aan de naauwkeurigste opmetingen die in het midden van opstand, willekeur der volken, ongezondheid van het klimaat en ve lerlei ontberingen konden geschieden. Het is nu mogelijk geworden eene geo- graphische kaart van dit land te geven naar de behoefte des tijds en der wetenschap. De Heer van de Velde trof op zijne reis den beroemden Hoog leeraar Robinson uit Noord-Amerikamet wien hij menigen dag te zamen reisde. Zij zijn te zamen teruggekeerd, beide naauwelijks aan de Syrische koorts ontkomen. Uit Noord-Amerika zijn den Heer van de Velde de rijkste aanbiedingen gedaan voor zijne kaarten en teekeningen. Doch wij vernemen dat hij voor als nog zich slechts bezig wil houden met het voltooijen zijner kaarten en teekeningen, en het gereed maken van eene uitvoerige beschrij ving zijner reis, om daarna te beslissen in welk land en taal hij de be schrijving zijner pittoreske en geographische reis het eerst zal uitgeven. Een verblijf van 7 maanden in een land niet veel grooter dan Nederland en Belgiëonafgebrokene opmelingen en reistoglen onder de grootste ontbee ringen en de vreemdste lotgevallen kunnen niet anders dan hoogst belang rijk zijn. AVij verheugen ons dat een Nederlander deze reis volbragt. AA ij vernemen, dat ook vele der belangrijke vragen van Prof. Bitter te Berlijn, door den lieer van de A'elde zullen kunnen beantwoord worden. De Staats-Courant meldt het volgende omtrent de droogmaking van het Haarlemmer-meer: In de afgeloopene maand Julij is het Haarlemmer meer door de w erking der machines en de gunstige weersgesteldheidvan het nog overgeblevene water ontlast en alzoo droog geworden. Slechts eenige onbeduidende waterplassen zijn hier en daar, bij gebrek aan gemeenschap met de hoofdvaartcn in het meer, opgehouden: bij de voortzetting der verkave ling, waarmede men bezig is, zullen zij op de aanvoerkanalen naar de stoom werktuigen gemakkelijk worden afgelaten. Ofschoon nu de droogmaking kan worden beschouwd als te zijn volbragt, zal men echter bij veranderde wcêrs- gesteldheid en eenige dagen aanhoudenden regen, den bodem nog wel met eenig water bedekt zien, daar het wegens den nog ongenoegzamen toestand der verkaveling niet spoedig genoeg naar de afvoerkanalen kan vloeijen. Het zou doelloos zijn thans de verschillende waterstanden der voltooide vak ken hoofdvaart op te geven of ze tot een gemiddelden stand van den water spiegel in het meer te herleiden. Zoo lang die vakken niet met elkander in verbinding zijn gebragt, blijven die standen geheel afhankelijk van plaatselijke omstandigheden. Zij waren b. v. onlangs in het vak nabij den Lyndendat een uur gaans afgewerkt is, 4.65 el onder AP. en te gelijk in het niet veel kortere vak aan den Cruquius 4.05 elofschoon eenige uren uitmaling het verschil had kunnen doen verdwijnen. In de Staats-Courant van 6 Julij jl. werd de vermoedelijke middenstand van het meer in het einde van Junij opgegeven tot 3.90 el onder AP. De maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederland heeft de volgende prijsvraag uitgeschrevenIVelke zijn de beste middelenom de Neder- landsche Israëliten tot den landbouw op te leidenen op welke wijs kunnen de belemmeringenvoor zooverre die bestaanbet doelmatigst uit den weg geruimd wordenvoornamelijk met het oog op de Neder- landsche toestanden Voor het beste antwoordwordt uitgeloofd een gon- den eerepenning op den stempel der Alaatschappijmet eene geldelijke be looning van 50 als prijs, en een zilveren eerepenning op denzelfden stempel, als accessit. Gedurende het onweder eergisteren op den middag, hetgeen te Rotter dam zeer hevig is geweest, is de bliksem op den telegraaph geslagen tusschen Schiedam en de Delftshavensche Schiewaardoor 4 palen zijn omgeworpen de dienst van den telegraaph was dien avond weder hersteld. Ook zijn er onder Papendrccht twee koebeesten door den bliksem gedood. Te Dalfsen in Overijssel, is bij een onweder, den 2<lc" dezer, een jongeling doodgeslagen en een ander in de zijde en aan het hoofd getroffen. Te Amsterdam is in den morgen van den 4dcn, het huis van den broodbakker L. AValter in de Bloedstraat geheel afgebrand en hebben de be lendende huizen veel schade geleden. Met den extra-trein zijn Zondag langs den Rijnspoorweg vervoerd 1544 personen. De gezamentlijke opbrengst is 2,627.87jIlct aantal personen, die van den trein langs den Ilollandschen spoorweg, tegen verminderde vracht, gebruik maakten, was ruim 3600. Des avonds kwamen drie treinen te Amsterdam aante zamen tellende 57 rijtuigen. Op den Rijnspoorweg zijn in Julij vervoerd 58,993 personen en is ƒ94,466 ontvangen. De herigten over den oogst zijn over het algemeen gunstig; de oogst echter van de rogge geeft, wat de hoeveelheid aangaat, de minst gunstige uitkomsten hoewel de hoedanigheid uitmuntend is; het beschot zal middel matig zijn. De andere graansoorten staan veelbelovend en geven hoop op een rijken en goeden oogst. De buitengewone en aanhoudende warme weers gesteldheid schijnt op de aardappelen een gunstigen invloed te hebben uitge oefend. AVel is waar, bespeurt men op sommige landen zwarte vlekken op het loof, doch het kwaad blijft zich daarbij bepalen en de knol blijft gezond. Te Groningen is bet Akademisch gasthuis voltooid en zal met hel be gin van het nieuwe Akademiejaar heropend worden, waardoor het clinisch onderwijs aan die Iloogesehool aanmerkelijk uitgebreid en in eene lang ge voelde behoefte zal worden voorzien. 's GRAVENHAGF,5 Augustus. Heden is aan het Locaal van het Alinisterie van Binncnl. Zaken alhier aanbesteed de levering van eenige behoeften tot het in werking brengen van den Rijks-lelegraaph in 1852. Die levering is aangenomen door den Heer AAL Hoven, van Delft, voor de som van ƒ2686 95.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1