Dullert, Blussé, Hugenholtz, Bots, Borret, Westerhoff, de Limpens, de Mo- raaz en van Lyndenliet berigt houdende dat zij de tegenwoordige zitting niet kunnen bijwonen. NIJMEGEN2 Augustus. II. M. de Koningin is eergisteren hier van het Loo aangekomen, beeft bij de Koningin-Moeder een bezoek gebragt en daarna de Tentoonstelling be zoekt. Gisteren heeft het stedelijk muziekcorps aan de Koningin-Moeder eene serenade bij fakkellicht gegeven. BUITENLANDSCUE BERIGTEi>L ENGKLAN 5>. LONDEN, 31 Julij. In de 5 eerste maanden van dit jaar zijn in het Kijk 52 millioen cijeren lot verbruik ingevoerd, waarvan 2/3 alhier ter markt kwamen. Er werd in die zelfde maanden 12 millioen pond boter ingevoerd. Te Liverpool is een koopvaardijschip op stapel gezet van 2000 tonvoor den handel op Australiëhet is het grootste dat ooit in Engeland is gebouwd. Op Otahcile is de burgeroorlog uitgebarsten, de Republiek uitgeroepen en een President verkozen. Nadat ccnige gevechten tussclien de Koningsgc- zinden en de republikeinen waren geleverd, waarbij de eerste de nederlaag ontvingenis de Koningin Pomaré aan boord van een Fransch fregat gevlugt. BELGIË. BRUSSEL, 2 Augustus. Uit Antwerpen wordt van den 30slen Julij gemeld: Gisteren avond arri veerde alhier het stoomschip the Wave Queenvan Londen. Dit buitenge woon snelvarend ijzeren stoomschiphet snelste op de Theems, heeft bij ongunstig tij de reis in circa 15 uur volbragt. De machines van dit vaartuig hebben tusschen de 80 a 100 paardenkracht; het zijn 4 cylinderswelke onder 45 graden op de as werken de ketels werken inel 25 a 40 p. stoomtusschen de 4 cylinders bevinden zich de 2 luchtpompen en de condensors. De machines maken 59 slagen in de minuut, liet schip is niet breeder dan 10 a 17 voet, lengte op de kiel 216 voet, over de stevens 230 voet, diepgang 5J a 54 Eng. voeten. Een koopman te Namen ongeveer 50 jaren oud gaat in vijfde huwelijk een meisje van 24 jaren trouwen. In de beroemde geweer-fabrieken te Luik zijn in 1851 417,800 vuur wapenen vervaardigd. Men heeft nu weder eene bestelling van 50,000 gewe ren voor Rusland, binnen driejaren te leveren. De geschutgieterij heeft sedert 12 jaren aan verschillende builenlandsche mogendheden meer dan 2000 vuurmonden en ongeveer 400,000 werptuigen (projectiles) geleverd. Ten opzigte van het ongeval in Henegouwen, waar drie vrouwen ver giftigd zijn geweest door bier uit een kruik die met hagel was gespoeld en waar nog hagel in was geblevendoch die nog in tijds zijn genezen (zie onze vorige)verneemt men nader dat de jagthagel op 1000 ffi lood een half ffi rattekruid of oprement bevat om ze barder te maken, en dat de hagel daar door in zuurachtig vocht te eerder ontbindt. In eene steenkolenmijn van Piequery, die sedert 35 jaren verlaten is, heeft men Dingsdag ontdekt, dat het brandbaar gaz in de mijn was ont vlamd en zich een' uitweg naar buiten bad gebaand, welke aan den ingang met eene middellijn van 4 ellen, in blaauwachtige vlammen ter hoogte van 2 ellen opsteeg. Men zal den ingang door klei sluiten en als dat niet helpt, de mijn onder water zetten. FRAN Bi K B.3 ïi. PARIJS1 Augustus. De President heeft den lieer Fould benoemd tot Minister van Staat, en aan de tot Senatoren benoemde oud-Ministers, Lefèbvre, Duruflé en Casa- bianca, dotatiën verleend van 30,000 fr. De Heer de Casabianca, afgetreden Minister van Staat, moet in onge nade bij den President der republiek zijn vervallenomdat hij een groot aantal zijner bloedverwanten en vrienden meer of minder aanzienlijke posten trachtte te bezorgen. Het misnoegen van Louis Napoleon is nog toegenomen door dat bijonlangs een bezoek in het locaal der Secretarie van Staat af leggende, daar, in plaats van bureaux, archieven en ministeriële aparle- menten. schier niets dan slaapkamers voor bloedverwanten van den Heer de Casabianca aantrof, zoodat het eerder een logement geleek; van de 165 ver trekker., welke in het locaal der Secretarie van Staat aanwezig zijn, waren 118 ingerigt voor particulier gebruik van den Heer en Mevrouw de Casabianca en hunne aanverwanten. Heden zijn in deze hoofdstad 300 huwelijken gesloten. De Gemeenteraad heeft 90,000 fr. bestemd voor de feesten van den 15<len Augustus. De uitsluiting der Protestanten en Joden van den wedstrijd voor de hoogere normaal school bevestigt zich, maar de maatregel zal, volgens som mige liedenalleen de leerstoelen der w ijsbegeerte en de plaatsen van Provi sor en Censor in de Lycéen betreffenanderen zeggen dat men niemand meer gedoogen zal dan die vooraf de Roomsche eeredienst belijden zal. Er is brand ontstaan in het hötel van den Minister de Persigny, welke eene schade van ruim 200,000 fr. heeft veroorzaakt. Het fraaije uitzet der jeugdige echtgenoot, dc juweelen, de kanten, bet bruidkorfje, kostbare albums, vooral door de herinneringen daaraan verbonden, twee ladetafels, die aan Marie Antoinette hebben toebehoord en kostbare schilderijen zijn door de vlammen verteerd. De laatste berigten zijn in hel onzekere of de Groot-Hertogin Stephanie, die als gemalin van den President gedoodverwd wordt, wel reeds hare geloofs belijdenis heeft afgelegd. Er bevindt zich in het hotel der Invaliden een soldaat van 102 jaren, die nog zonder hulp en volkomen regt op loopt. Hij werd 4 jaren vóór Lo- dewijk XVI geboren. De bekende ijzeren leuningstoel van Koning Dagobertin 638 over ledenen die dus meer dan 1214 jaren oud is, zal in het museum van Ko ninklijke en Keizerlijke gedenkstukken worden geplaatst. Eersdaags zullen zich 33 geestelijke zusters en 7 geestelijken naar Bra zilië begc*>en. De Dominikaner monnikenordedie voor eenigen tijd hier te lande weder opgerigt isheeft nabij Lyon een groot opvoedingsgesticht overgenomen tevens is eene onderafdeeling van die orde gevormd, welke inzonderheid voor het onderwijs bestemden aan de regelen der orde alleen voor zoover met de vervulling dezer taak bestaanbaar is, gebonden zal zijn. Dit is de eerste maal, sedert de stichting der Dominikaner-orde in de 13dc eeuw, althans in dit Rijk, dat zij bij de prediking, hare hoofdtaak, bet onderwijs der jeugd voegt, en alzoo ook in dit opzigt met de Jesuiten-orde wedijvert. In den tuin van het klooster der Predikbeercn te Maubeuge, Dep. du Nord, thans aan den Raadsheer Marchand toebeboorende, zijn werken tot waterafleiding der akkers ontdekt die wel twee eeuwen oud schijnen. Door den ganschen tuin heen wiens vruchtbaarheid tot een spreekwoord was gewor den, lagen biksteenen pijpen die of in een verloren put in het midden uit liepen of in een der kelders van het huis, van waar het water naar hel lagere gedeelte der stad liep. Men verzekert dat de inrigling met veel over leg is gemaakt. Ten einde haar leger des te spoediger voltallig te kunnen makenheeft de Pauselijke Regering de bepaling ingetrokken dat de recrutcn Roomsch- Katholijk moeten zijn zoodal ook Protestanten aangenomen worden. NAPELS. 18 Julij. In 1848 had eene zekere Hamilton, een Engelschman, hier eene Proles- tantsche school voor Engelsche en Zwitsersche kinderen gevestigdwelke echter door de policie en de geestelijkheid zeer werd tegen gewerkt, zoodat het getal der scholieren thans slechts 12 bedroeg. Deze waren allen En- gelschen. Voor cenige dagen ontving de Heer Hamilton van de policie bevel zijn instituut te sluiten dewijl hier geene Protestantsche scholen kunnen geduld worden. Hij beriep zich op art. 3 van het Britsch-Napelsche verdrag van 29 April 1845; doch men stoorde zich weinig aan zijn protest, en den volgenden dag kwam de policie en verdreef de scholieren. De Heer Hamilton heeft zich bij den Engelschen Gezant, Sir W. Temple over deze daad van geweld beklaagd. - Generaal Filangiere, Gouverneur van Sicilië, beeft dat eiland den 21s,c» verlaten, onder den schijn van een verlof. Men gelooft evenwel, dat het een bepaald vertrek is; de Generaal heeft sinds lang op zijn ontslag aangedrongen. BADEN. De Bisschop van Freiburg heeft de geestelijken, die zijne voorschriften jegens de kerkelijke diensten, in der tijd, na het overlijden van den Groot hertog Leopold voorgeschrevenniet naauwkeurig opvolgdenter verant woording geroepen. Dc bedoelde geestelijken, die het mis-ofier bij die dienst opdroegenzijn veroordeeldom zich bij geschrift te verbindendat zij in het vervolg den Bisschop onvoorwaardelijk zullen gehoorzamen en da gelijks, van 16 tot 21 Aug. des morgens cn van 23 tot 28 Aug. des avonds, in het kerkelijk seminarium van St. Peter, 4 uur van Freiburg, geeste lijke oefeningen bij te wonen. In dat seminarium erlangen zij het noodige voedsel tegen betaling. Men zegt, dat het getal der alzoo opgeroepen gees telijken 110 is en gelooft niet, dat allen in het seminarium op den bepaal den lijd tegenwoordig zullen zijn. O O T E 15. IJ K. WEENF.N, 29 Julij. De Minister van Onderwijs heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij eene algemeene censuur der klassieke schrijvers bevolen en aan Hoogleeraren cn onderwijzers op gymnasien voorgeschreven wordt, om naauwkeurig toe te zien, dat al wat uit het oogpunt van staatkunde, godsdienst of zedekunde aanstoot kan geven in die schrijvers, daaruit te verwijderen en dienovereenkomstig bij zondere uitgaven te vervaardigen, welke officieel goedgekeurd en alleen ge bezigd moeten worden op dc inrigtingen van onderwijs. Daardoor vallen de bekende Leipziger uitgaven van Tcuhner en Tauchnitz in de categorie van verbodene boeken, en Horatius en Tacitus, Homerus en Thucydides zullen van de schadelijke bestanddcelen voor de jeugd, volgens de rnccning onzer rege ring, gezuiverd worden. Eene censuur van Cicero's werken, welke de mees terstukken van dezen republikeinschen geest tot een onkenbaar geraamte had verknoeid, is van hoogcr hand afgekeurd cn men heeft verklaard, dat deze werken aan een nieuw onderzoek zullen worden onderworpen. F R A Ni K F O Si T. 30 Julij. De gemalin van Dom Miguel van Braganza is eergisteren van een zoon bevallen. Dom Miguel heeft onmiddelijk aan alle Europesche hoven kennis gegeven van dc geboorte van den Prins, dien hij zijn vermoede! ij ken opvolger in zijne regten op de kroon van Portugal noemt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3