Er werden, wel is waar, van de zijde der Regering sedert 1830, bij ver scheidene gelegenheden zaden van kinasoorten naar Java afgezondeneven zoo als er uit Holland enkele planten derwaarts bestemd werden, die echter, zooals de Heer Blume voorspeld hadvolstrekt niet aan de verwachting beant woordden, maar thans zou Hasskarl, gewezen Adsistent-Hortulanus te Buiten zorg weldra naar Amerika afreizenom aldaar een toereikend getal jeugdige planten en zaden van de beste kinasoorten te ontvangen en zelf naar Java over te brengen. Hiertegen leest men in de Amst. Cour. van heden Dingsdag een artikel, waarin gezegd wordt dat bovenstaand berigt niet overeenkomstig is met de waarheid. »Dc naaste aanleiding," wordt daarin gezegd, »tot die onderneming moet worden gezocht in cene memorie, door Prof. F. A. W. Miquel, te Amsterdam in Mei 1846, aan den toenmaligen President der Handelmaatschappij inge diend, en waarin op natuurkundige gronden de mogelijkheid aangetoond weid, liet Peruaansclie berggewas naar de bergstreken van O.-I. te kunnen overbrengen. De President deelde de memorie mede aan den Minister van Koloniën en in 1847 werd, tol voorloopige proefneming, een kinaboompje uit den Hortus Botanicus te Amsterdam naar Java gezondenwaarvan nu reeds eenige hon derd planten zijn aangekweekt. Deze echter behooren niet tot de beste soort. Later vond inen gelegenheid, jonge boompjes der konings-kina te erlangen, en in 1851 werden daarvan zes exemplaren uit den Amslerdamschen Horlus, en in bet begin van dit jaar (1852) uit dienzelfden Hortus vijf, en uit den i Leydschen Plantentuin één boompje naar Buitenzorg gezonden. De meeste planten stierven op, of spoedig na de reis, en nu schijnt nog slechts het eene exemplaar van den Leydschen Plantentuin in leven te wezen. De Minister en de Gouverneur-Generaal nemen voortdurend deze belangrijke zaak zeer ter harte. Het zenden van enkele kina-boompjes uit de Europesche tuinen was ech ter slechts eene zwakke poging. Daarom heeft Prof. Miquel steeds aange drongen om eenen deskundige naar Peru te zenden ten einde van daar cene groote hoeveelheid boompjes naar Java over te voeren. Of de Heer C. L. Blume sedert twintig jaren bet invoeren der kina-kuituur op Java heeft aanbevolen, kunnen wij niet beoordeelen. Dat echter de Re gering aan den Secretaris der Kamer van Koophandel te Dusseldorp, den Heer Hasskarl, in vroeger jaren assistent in den tuin te Buitenzorg, deze taak zou hebben opgedragenmag een zeer ongeloofwaardig berigt worden genoemd. De berigten omtrent de aardappelenverleden week te Amsterdam uit het Westland en Gelderland aan de markt gebragtluiden zeer gunstig. De prijzen waren als volgt: Westlanders ƒ1.25, ƒ2.20, 2.50; Rijnsburgers ƒ1.50 a 2.25; Noord- en Katwijkers ƒ2.50 a ƒ3.50; Geldersche 1.40 a ƒ1.90; Kuilenburgers ƒ1.20 a ƒ1.40; Kamper l.Jsselsche 1.65. De Gemeenteraad te Bergschcnhock beeft de kermis aldaar afgeschaft. Uit Stedum in Groningen wordt het volgende van den 29stcn Julij gemeldHeden morgen ging alhier eene vrouw naar het landom eenigen arbeid te verrigten, terwijl zij een kind van ruim een half jaar onder het opzigt van eene buurvrouw, in de wieg in hare woning achterliet. Toen zij, na een paar uren, terug kwam, vond zij het kind levenloos, en wel ten gevolge daarvan dat cene kat in de wieg op den bals van het kind was gaan liggenwaardoor hetzelve gesmoord was. De Harlinger Groenlandsvaarder Dirkje Adama, Kommandeur O. Melden is eergisteren met één visch en 200 robben in liet Vlie binnengekomenter wijl gisteren mede aldaar is binnengekomende Groenlandsvaarder Spitsber gen Kommandeur Slockflethmet 1000 robben. Tweede Vervolg van bet A'erslag van den Minister van Koloniën, over de Kust van Guinea. (Zie N°. 92.) Hel hoofdbestuur te St. George d'F.Imina gevestigd zijnde, zoo is het be heer der andere bezittingen als buitenpostentoevertrouwd aan residenten welke geplaatst zijn te Axim, Bourtry en Acra. Indien het getal der adsis- tenten zoowel als dat der residenten voltallig is, dan bevinden zich de for ten te Saccondée cn Charoa onder bevel van de oudste adsistentendie (zoomede de residenten) gehouden zijn zich overeenkomstig de instructie, hun door den Gouverneur uitgereiktte gedragen. Er bestaat geen dorpje zoo klein of het beeft zijne neger-regering met eenen zoogenaamden Koning (Ahin) aan het hoofd en welke verder is za- mengesleld uit Terregenlen (raadslieden), een secretaris, een spreker, make laars en vaandrigs, al naar male der uitgebreidheid van een krom. Dikwijls is er nog een groot-vaandrig, welke alsdan de kwartier-vaandrigs beveelt en in oorlog als opperhoofd gebiedt. Te Elmina hebben de kleurlingen een vrijburger-kwartier met eenen Bur gemeester aan het hoofddie in zaken het krom betreffendeden Koning bijstaat. Burgerlijke zaken worden door de negerbevolking onderling beslecht, doch partijen niet tevreden met de uitspraak zijndetreden zij dadelijk in appel welke dan ook, bij het Gouvernement, hetgeen zij te gereeder doen, dewijl daar hunne zaak steeds gratis en zonder aanzien van personen, wat bij de neger-regering veel te wenschen overlaat, behandeld wordt. Met de negerhoofden en stammen zijn overeenkomsten gesloten, welke stiptelijk nageleefd worden. Die overeenkomstenonder de benaming van penning-contracten bekenden welke op bepaalde tijden vernieuwd worden regelen de verpligtingen der hoofden en de negerbevolking ten opzigte van het Nederl. Gouvernement, alsmede de verpligtingen van bet laatste ten hunnen aanzien. Zij bevatten ook verschillende onderwerpenals misdrij ven enz., welke, op verbeurte eener bepaalde boete, aan dc uitspraak van het Nederlandsch Gouvernementdaar waar het behoortmoeten worden onderworpen. De inboorlingen, onder het Nederlandsch gezag staande, worden met zacht heid cn regtvaardigheid behandeld en hunne instellingen en gebruiken geëer biedigd. Hun worden geene willekeurige lasten of diensten, door wien ook, opgelegd. Knevelarijen en afpersingen worden met nadruk geweerd. De militaire bezetting ter Kuste van Guinea, onder gezag van den Gouver neur, heeft tot onmiddelijk opperhoofd, den Bevelhebber welke de gewone dienst regelt. De militairen der bezetting beneden den rang van adj udant-onder-officier kleurlingen of negers zijnde, worden voor den bepaalden tijd van 6 k 8 jaren vrijwillig geëngageerd. De geheele militaire bezetting is, volgens formatie, Europeanen: een lste luitenant, militaire kommandant; een 2<Ie luitenant; een adjudant-officier. Kleurlingen en negers: 127 onder-officieren en manschappen. Dit garnizoen wordt grootendeels voor de dienst te Sb George d'Elmina en op het fort Koenraadsburg gebezigd, zijnde er slechts weinige manschappen op de buitenposten gedetacheerd. Er wordt in naam en van wege den Koning regt gesproken door cene reglbar.k, die den naam voert van de reglbank te Sb George d'Elmina. Die regtbank bestaat uit den Gouverneur, als Voorzitter, en voorts uit den Boek houder en Officier van Justitiedie tevens met de funclien van Griffier be last is, den oudsten in rang aanwezigen Resident, den oudsten in rang aan wezigen officier van het garnizoen cn de beide ingezetenenwelke leden van den kolonialen raad zijn. De militaire Kommandant, als zijnde belast met de uitvoerende magt, beeft geene zitting in deze regtbank, doch beeft bij het behandelen van militaire zaken in dezelve cene adviserende stem. Alle vonnissen van de regtbank moeten de gronden inhouden waarop zij rusten. De Gouverneur benoemt uit de ingezetenen en ambtenarenonder nadere goedkeuring des Konings, Regters-Plaatsvervangersom op te treden zoo dikwijls het vereischle getal leden ontbreekt. In strafgedingen treedt de Officier van Justitie als openbaar aanklager op, en neemt geen deel aan dc deliberation en aan de uitspraak. Hij is belast met de uilvoering van alle strafvonnissen. Geen doodvonnis mag worden uitgevoerd zonder verlof van den Gouverneur. In het burgerlijke doet de regtbank uitspraak met minstens drie reglers, en zonder beroep, omtrent alle vorderingen, cene waarde van 3.000 niet te boven gaande. Wanneer de waarde in geschil meer dan ƒ3,000 is, wordt het hooger beroep aan den Hoogen Raad der Nederlanden toegelaten, onverminderd de bevoegdheid van de regtbank om de voorloopige executie met of zonder borgstelling te bevelen. In het criminele geschiedt de uitspraak met vijf reglers, en in bet hoogste ressort, behoudens dat de uitvoering der doodstraf, in afwachting van 's Ko nings beslissingwordt geschorstwanneer de veroordeelde aan Iloogstdenzelve een verzoek doet om gratie, in welk geval dat verzoek met de processtuk ken wordt gezonden aan het Departement van Koloniën. Alle zaken worden beslist bij volstrekte meerderheid van stemmen. Ingeval een Europeaan of daarmede gelijkgestelde persoon veroordeeld wordt tot eene zwaardere straf dan gevangenzetting voor den tijd van twaalf maan den, moeten de processtukken gezonden worden aan het Departement van Koloniën. Dat Departement is gehouden die stukken telkens te onderwerpen aan een opzettelijk onderzoekten einde zich te verzekeren hoedanig de regt- spraak wordt uitgeoefend, en of er aanleiding bestaat om aan den Koning eenige voorziening voor te dragen. Met Europeanen zijn gelijkgesteld al hunne afstammelingen, die de Christe lijke godsdienst belijdenen als zoodanig in een door den Gouverneur aange legd register zijn ingeschreven. Ten aanzien van Europeanen en daarmede gelijkgestelde personen, regelt de regtbank zich zooveel doenlijk naar de in Nederland bestaande wetten. Op de inboorlingen worden in bet algemeen de landswetten cn gebruiken toege past, voor zoover zij niet legen algemeen erkende beginselen van billijkheid en regtvaardigheid strijden. In geen geval mogen verminkende straffen wor den opgelegd. Vervolg hierna 'sGRAVENHAGE, 3 Augustus. Z. M. heeft den Heer Thomas Wheelockte Limabenoemd tot Neder landsch Consul in Peruen de volgende Secretarissen van Legatie in diezelfde betrekking overgeplaatst, als: Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, thans bij Zr. Mr. Gezantschap te Brusselnaar dat te Londen en Mr. II. C. du Bois, thans bij Zr. M». Gezantschap te Frankfort, naar dat te Brussel; terwijl bij Zr. Ms. Gezantschap te Frankfort is benoemd de Secretaris van Legatie Mr. W. II. Baron van der Duyn, thans buiten werkelijke dienst. Nog zijn tot raden van Legatie bevorderd buiten bezwaar van 's Rijks schat kist, de Secretarissen C. M. E. G. Graaf van Bylandt, bij Zr. Ms. Gezant schap te S(. Petersburg; en Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, bij dat te Londen. Naar men verneemt, beeft de commissie voor het Rembrandts stand beeld alhier, aan haar medelid en secretaris, den Heer E. M. Calisch, een prachtig album ten geschenke aangebodenwegens zijne ijverige bemoeijingen ter oprigting van genoemd standbeeld. Tweede B£auter dei' X f« ten- Bi en era a I. Bijeenkomst van Dingsdag 3 Augustus. Er zijn slechts 33 leden tegenwoordigen dus geen genoegzaam aantal om zitting te kunnen houden, welke dan ook verdaagd wordt lot morgen, nadat de Voorzitter kennis heeft gegeven van ingezonden stukken der Ileeren

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2