LEYDSCHE COI li AM. WOENSDAG, 21 JULÏJ. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Julij. Z. M. heeft op liun verzoek eervol ontslag verleend aan de Heeren N. II. de Graaf, als Kapitein, 31r. J. G. Kist en 3Ir. II. W. de Graaf als 2de Luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier, aan de beide laatsten wegens verandering van woonplaats; en benoemd: tot Kapitein den lieer L. W. Wee llink, thans lsle Luitenant, tot lslen Luitenant den lieer J. J. C. Scheltema, thans 2de Luitenant, en tot 2dcn Luitenant, den Heer G. J. du Rieu, thans schutter. Gedurende de vier dagen van 13,14,15 en 16 dezer zijn op het Stede lijk Gymnasium, ten overstaan van IIII. Curatoren, de jaarlijksche Examina gehouden in de vier verschillende vakken van Onderwijs: de Oude Talen, de Nieuwe Talen, de Historische en de AViskundige Wetenschappenbij welke gelegenheid Curatoren zich op r.ieuw overtuigd hebben van den goeden gang van het Onderwijsdat op deze Inrigling gegeven wordt. Na den afloop zijn die Leerlingenwelke blijken gegeven hadden van genoegzame vorderingen tot hoogere klassen overgegaan: terwijl aan hen, waarvan het gebleken was, dat zij op de loflelijksle wijze hunnen pligt betracht hadden, toezegging ge daan is dat zij de hun toegekende prijzen zullen ontvangen bij gelegenheid van de openbare Promotie en Prijsuitdeelingwelke op den 4den September zal gehouden worden. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzee- sche Bezittingen hield den 16dcn dezer alhier hare zevende Algemecne Vergadering. De volbragte werkzaamheden en gehoudene mededeelin- gen tijdens de Bijeenkomst, de blijken van deelnemende belangstelling van onderscheidene Buitenlandsche Corresponderende Leden in het afgeloopen jaar ontvangen, en het voltooide gedeelte van den Prodromus Florae Batavae bevallende de Inlandsche Lichenenkunnen ten bewijze verstrekken dat de A'ereeniging ijverig en standvastig voortgaat met het volbrengen der door baar aanvaarde taak en dat hare hulpmiddelen voortdurend eene gewenschte uit breiding erlangen. De volgende Vergadering zal gehouden worden den 15dcn Julij 1853 te Nijmegen, wanneer de Heer F. H. A. J. Abeleven, aldaar het Honorair Praesidium zal waarnemen. Na afloop der Bijeenkomst alhier hebben eenige leden een Kruidkundig reisje ondernomen ten einde de omstreken van Breda met dit doel naauwkeurig te onderzoeken. Nadat de Prins van Oranje achtereenvolgens Breda, Heusden, Oosler- boutGeertruidonbergAVaalwijk Tilburg, 's Hertogenbosch Grave en Nij megen bezocht hadheeft Z. K. II. zich naar het Loo begeven. De Prov. Staten van Zuidholland zijn, nadat in de zitting van Zatur dag nog eenige voorstellen behandeld en over eenige adressen besluiten geno men waren, door den Commissaris des Konings, in naam des Konings gesloten. Ook zijn de zittingen van de Tweede Kamer voor on bepaalden tijd verdaagd. Den 17d™ is de Tentoonstelling van Nationale Nijverheid te Arnhem plcglig geopend. Het getal inzenders van voorwerpen bedraagt ruim 700. De Regering der Vereenigde Staten heeft het voornemen lot eene uitrusting naar Japan geheel opgegeven. Zij heeft verkozen de bemiddeling van de Re gering der Nederlanden in te roepen, ten einde tot haar doel te geraken. AV ij vernemen evenzeer, dat de Nederlandsche Regering, welke reeds in 1846 openingen aan den Keizer van Japan gedaan heeftin het belang van den Europescben handel in bel algemeen, die taak heeft op zich genomen, en wij twijfelen er niet aan, of zij zal al haren invloed bezigen, ten einde dit oogmerk te bereiken. Den 17dcn zijn de omstreken van Udenhout en Helvoirt in N.-Brabant door een zwaar onweder geteisterdwaardoor de te veldstaande oogst voor een groot gedeelte vernield is. 's GRAVENHAGE 20 Julij. Z. M. heeft aan de AVede. van wijlen den Iloogleeraar 31. J. Macquelytï een pensioen toegelegd van ƒ1000. Z. 31. heeft aan den Minister van Ooilog en aan den afgetreden Minis ter van Justitie vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het Grootkruis der Orde van het Legioen van Eer, hun door den President der Fransche Republiek geschonken. -»■» Z. 31. heeft benoemd tot Ontvangers te 3Iegen AA'. T. de Jong van Arkelthans te Dronryp, en aldaar J. A. Bakker, thans Surnumerair. De AI in is ter van Binnenl. Zaken zal zich heden voor eenige dagen bui ten de residentie begeven. Heden heeft men een aanvang gemaakt met het leggen van den electro- magnetischen-telegraaph van het Alinislerie van Binnenl. Zaken naar het station van den spoorweg. De Minister van Financiën heeft 25 ontvangen van een onbekende, onder het postmerk Amsterdam, ten behoeve van 's Rijks schatkist. De llooge Raad, Kamer van vacantie, beeft, bij arrest van heden, ver worpen het beroep in cassatie, ingesteld door den Procureur-Generaal bij het Hof in Zuidholland, tegen een arrest van dat Hof van 13 April jl. Bij dat arrest is J. C. Sterrenburg, Burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand van de gemeente Berkel en Roodenrijs, ontslagen van alle reglsvcrvol- ging en tevens beslist, dat art. 197 der wet op de nationale militie van 8 Januarij 1817, noch eenige andere wet, toepasselijk is op het verzuim van den ambtenaar van den burgerlijken stand om in de huwelijksregisters, ten opzigte van bruidegoms beneden 40 jaren oud, te vermelden of daarbij over te leggen de bewijzendat deze aan de nationale militie hebben voldaan. Eft«SEI,AftTf9. LONDEN, 17 Julij. In sommige streken van Schotland heeft een geweldig onweder gewoed, dat groote schade verwekt heeft, daar stortvloeden gebouwen, veldgewassen, vee en menschen met onweerstaanbare kracht medesleepten. Onderscheiden menschen hebben daardoor hunnen dood gevonden. De Spoortrein nabij Burnley is 11. Zaturdag uit het spoor geraakt en omvergeworpen, waardoor 4 personen gedood en vele anderen gekwetst zijn. BELKI®. BRUSSEL, 19 Julij. A'ele lieden verbeelden zich dat sterke drank in de hitte gezonder zou zijn dan verfrisschenile. Dat echter de hitte die de sterke drank in 't bloed brengt, allcrverderfelijkst is, kan het volgende nieuwe voorbeeld bewijzen. Een reiziger die hier sedert eenigen tijd in de straat SC Hubert was ge huisvest en eergisteren avond een zekere hoeveelheid jenever had gedronken, is 's nachts oin twee ure in zoodanige woede opgestaan dat hij alles vernielde en de ramen uitsmeet, de knechts met een mes dreigde en ten laatste een agent der policie met een soldaat, niet zonder gevaar hem meester zijn ge worden. Een Geneesheer verklaarde dat de drank hem tot krankzinnige woede had gebragt; eene sterke lating aan beide voeten bragt hem wel eenigzins tot bedaren, doch zijn toestand vereischte nog veel zorg. De Heer Fremersdorff, uit Akenheeft de kanalisatie van de Maas (Belgisch gedeelte) aangenomen, voor de som van 6,800,000 fr.in 5 jaren te bewerkstelligen. Alle procedures ter zake van onteigeningen, moeten door den aannemer gevoerd en bekostigd wordenen het getal onwillige personen dat, naar men zegt, den weg van regten wil inslaan, bedraagt ruim 150. De proceskosten in deze kunnen bij gevolg nog al aanzienlijk worden, vandaar dat. men niet o\er hel al of niet voordeelige der aanneming kan oordcelen. F BL A ft It IS. SJI5Ï.. PARIJS, 19 Julij. De President heeft de vrouw van den 3Iaire van Airon die in hare woning door roovers overvallen, niet alleen de papieren der Alairie wist te behouden, maar nog, afschoon door een dolksteek gewond, den moed had de roovers, die een ridderorde van het Legioen van Eer door haar vader op het slagveld verworvenhadden medegevoerdmet de pistool in de vuist na te zetten bij zich ontvangenhaar geluk gewenscht met den betoonden moed en de orde van het Legioen van Eer overhandigd, welke hij aan het knoopsgat droeg. Volgens telegraphisehe berigten van de reis van den President naar Straatsburg werwaarts hij Zaturdag morgen te 9 ure was vertrokken is hij 's avonds te 7 ure te Nancy aangekomenvan daar Zondag morgen vertrok ken en te half een te Straatsburg aangekomen. Die berigten welke natuurlijk gcenc bijzonderheden kunnen bevatten, maken veel ophef van de toejuiching waarmede hij zou ontvangen zijn. Tot niet geringe verbazing der Fransche geestelijkheid is de Diction- naire Universel d' Ilistoire et de Gdographievan M. N. Boud let, een

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1