Tan Rosenthal als Minister van Oorlog en van Justitie, en de benoeming van den Baron Forstner van Dambenoy en Mr. Strens ter hunner vervanging, alsmede de opdragt van het bestuur van het Departement van Hervormde Eeredienst aan den Minister van Financien. De Heer Storm, nieuw benoemd lid uit het district Breda, heeft de vereischlc eeden afgelegd en zitting geno men. De vergadering heeft een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende den waarborg van gouden en zilveren werken. Na den alloop der algemeene beraadslaging zijn achtereenvolgens de artt. 1 tot en met G aangenomen. De beraadslaging zal morgen des voormiddags ten elf ure worden voortgezet. Zitting van Donderdag 15 Jul ij. In deze zitting heeft de Commissie haar verslag uitgehragt over het ont werp tot regeling der strafwetgevende magt der waterschaps-besturen enz. Is besloten, de beraadslagingen daarover te houden op aanstaanden Zaturdag. Verder zijn de beraadslagingen voortgezet over liet ontwerp van wet op de waarborg, hetwelk ten slotte is aangenomen met 34 tegen 13 stemmen. De Commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit op onderschei dene in hare handen gestelde adressen. Waarna de zitting is opgeheven. AMSTERDAM, 14 Jul ij. Onlangs heeft zich hier ter stede eene hoogst belangrijke Vereeniging gevormdten behoeve der arbeiders-klasseeene Vereeniging die zich ten doel stelt 1°. Het doen bouwen van model-woningen voor gezinnen uit den arbei ders-stand en wel op ledige erven en in zoodanige gedeelten der stad, welke daaraan de meeste behoefte hebben. 2°. Het aankoopen van bouwvallige percelenten einde die af te breken en daarvoor doelmatige gebouwenvoor straks genoemde klasse onzer bevol king op te rigten. Het groole doeldat de Vereeniging zich in dezen voorsteltis alzoo woningen te houwendie ruim en luchtig zijndie de voor de arbeidende klasse noodige gemakken hebben, en dus in alle opzigten voldoen aan het geen heilzaam is voor de gezondheid, en tevens de genoegens van het huisse- lijk leven vermeerdert. Zoo zal er, om iels te noemen, door de Vereeniging worden gezorgd voor genoegzaam lichten het aanbrengen van voldoende lucht in de vertrekken, voor behoorlijke welwater-putten en pompen, regen bakken en pompen, portalen, privaten, vuilnisbakken eu riolen, voor stook plaatsen enz. enz.terwijl elke woning voorzien zal zijn van eene kast van vurenhout, eene glazenkast met twee openslaande deuren, een geslagen ijze ren fournuis, een ijzeren ledikant, twee geslagen ijzeren emmers met ijzeren deksels en hengselstot het hergen en afdragen van vuilnis en haardaschenz. De Vereeniging heeft bij de stad in de nabijheid der Willemspoort een uitmuntend terrein, tot het bouwen van zoodanige woningen gekocht en deed eergisteren avond het sloopen van een bestaand woonhuisstaande aan het einde van de Oostenburger Middenstraat en het daarstellen op die plaats van woningen voor 18 huisgezinnen, zoo als wij die hierboven in eenige op zigten beschrevenaanbesteden. Ziedaar in weinige regelen het doel en de aanvankelijk bemoeijing geschetst, eener Vereenigingdie niet voornamelijk beoogt goedkoope maar goede woningen te bouwen, die van haar kapitaal reeds nu vrij aanzienlijk, doch hetwelk kan en ook wel tul worden vermeerderd, betamelijke opbrengst wenscht te trekkendoch die ook voorzeker hierin geleid wordtdoor de zucht om de gezondheid, het gemak en het genoegen van het huisselijk leven onzer arbeidende klasse te bevorderen en anderen op te wekkenom op de zelfde nuttige wijze een gedeelte van hun beschikbaar vermogen aan te wenden. Het houwen van deze 18 woningen aan het einde der Oostenburger Mid denstraat, mitsgaders het sloopen van onderscheidene gebouwen, is aangeno men door den Heer J. Rielsnijder, voor de som van ƒ10,800. Men schrijft ons uit Zwolle, dd. 11 Julij: Er heeft zich in Nederland eene maatschappij gevormd tot het aanleggen van eenen spoorweg door on derscheidene provinciënhet kapitaal bedraagt nagenoeg 18 millioen gulden. Men stelt zich voor, met dit kapitaal ons vaderland in verbinding te brengen met DuitschlandHanover, België, Frankrijk en de voornaamste havens van Engeland. De Ileeren Mr. J. A. van Royen en Jonkh. Mr. W. G. Ilovy, zijn de Com missarissen dezer Maatschappij voor Zwolle en verschillende andere notahili- teitcn uit de onderscheidene provinciën zijn er mede aan verbonden daaren boven wordt het kapitaal, dat van Engeland komt, door zijne voornaamste aandeelhouders behoorlijk vertegenwoordigd. "Wij zullen spoedig over deze belangrijke aangelegenheid meer licht geven. AmstCour). UTRECHT, 13 Julij. In den afgeloopcn nacht werden wij door een brandalarm verontrust. Even na middernacht ontstond brand bij v. Dorsscnsigaren-kistenmaker, op den Catharijne Singel, welke zoodanig toenam, dat dit huis een prooi der vlam men is gewordeneven als dat daarnevens gelegenbewoond door de wed. Visser, wier inboedel, als ook de boeken, enz. van hare dochter, onderwij zeres in de Godsdienst, vernield zijn. Door de onmiddelijke nabijheid van de groote houtmagazijnen van de Ileeren Jongeneel was het gevaar groot, maar moet des te meer lof worden gegeven aan de spoedig en doeltreffend aangebragte bluschmiddelen. Alhier is, bij gelegenheid van de kermis, een kind van twee jaren uit een kinderwagentje gestolen. BLITEXLANDSCUE BERiGTEK. ENGELAWB, LONDEN, 11 Julij. Bij een besluit der Koningin is het voor de burgermilitie aan te werven aantal manschappen (gezamenlijk 50,000 man in 1852) over de onderschei den graafschappen van Engeland en Wales omgeslagen. Dit is de eerste stap tot uitvoering der nieuwe wet op de burgermilitie. Onderscheiden in den laatslen tijd gemaakte wetsbepalingen hebben het opsporen en straffen van kwade praktijken hij verkiezingen veel gemakke lijker gemaakt. Daaronder is vooral de bepaling welke veroorlooft den ge kozene zeiven als getuige op te roepenblijvende hem vrijop de vragen te zwijgen indien hij zich zei ven door zijn antwoord bezwaren zoude; welk stilzwijgen echter op zich zelf reeds legen hem zoude getuigen. Het Ministerie heeft bij de verkiezingen te Dublin eene belangrijke zege behaalddaar de beide Protestantsch-Conservative candidaten met aanzienlijke meerderheid van stemmen zijn verkozen. Hoewel de Eastern Steam Navigation Company door hare magtige mede dingster de Peninsular and Oriental Company geheel van de rijks-stoomdienst op Indie, China en Australië is uitgesloten, zoo heeft echter haar bestuur aan de aandeelhouders voorgesteld, de overlandpost in snelheid en goedkoop heid te overwinnen door eene tweemaandelijksche dienst aan te leggen tus- schen Engeland en Indië, om de Kaap, met stoomschepen, die 15 tot 17 knoopen in het uur afleggende, de reis naar Calcutta zonder overlading of binnenloopen in 28 tot 32 dagen zouden kunnen doen, terwijl de over landpost door de Peninsular Company in minstens 35 dagen over Suez naar Calcutta wordt gebragt. De Nederl. Consul te Portsmouthde Heer L. A. v. d. Berghheeft van den Keizer van Rusland een fraaijen en kostbaren ring ten geschenke ontvangen. Uit de Vereenigde Staten heeft men berigl dat de voorgenomen expeditie naar Japan voor goed was opgegeven. BS E 1L G I E. BRUSSEL14 Julij. Ll. Vrijdag is te Doornik 's avonds ten 9 ure een soldaat, die 17 borrels genever had gedronkenop een mesthoop gevondennog met de flesch in de hand; reeds half verstijfd is hij naar 't hospitaal gebragt en twee uren daarna overleden. Te Gend is 11. Zaturdag in het groote Begijnhof de oudste der Begijnen en waarschijnlijk van alle Belgische, overleden in den ouderdom van 96 jaren. Zij was er ingekomen op haar 16^ jaar en heeft alzoo een tijdvak van tach tig jaren als Begijn geleefd. FRAKHRIJH, PARIJS, 13 Julij. De feestelijke inwijding van den Straatsburger spoorweg zal zeer luisterrijk zijn, doch, zoo men zegt, zonder proeven van officiële welsprekendheid afloo- pen. De aanzienlijke vrouwenschaar is radeloos daar er besloten is om uit hoofde van den geweldigen toevloedop den zoogenaamden eeretreinin 't ge heel gecne vrouwen toe te laten. De Raad van onderwijs heeft heden eene bijeenkomst gehouden, onder het Voorzitterschap van den Heer Fortoul, ten einde een aanvang met de werkzaamheden te maken. Tegenwoordig waren de Aartsbisschoppen van Reimsvan Parijs en van Tours en de Bisschop van Atrecht. Onder de on derwerpen waarmede de Raad zich zal bezig houdenbehoort de toepassing van het besluit over de scheiding der letterkundige en wetenschappelijke stu diën, de grondslagen tot een nieuw wets-ontwerp over het openbare en bijzon dere onderwijs, en eene wijziging van het programma der candidaats-examens voor de letteren en wetenschappen. In de koudbadinrigting op de Seine is een brug, waarop zich een 100-tal personen bevonden, ingestort. Niettegenstaande de spoedig aange bragte hulp, zijn 6 personen verdronken. Gisteren zijn van hier 100 kinderen van 10- tot 13-jarigen ouderdom, uit de vondelings-gcslichten naar Algerie vertrokkenoin aldaar in eena landbouw-koloniewaar een geestelijkepater Brumeaudreeds meer dan 500 kinderen heeft vercenigd, tot het landbedrijf te worden opgeleid. In het zuiden van Frankrijk zijn dezer dagen zeer vele zware onweders uitgebarsten. De ziekte der druiven neemt te Lunel en Frontignan op eene schrik barende wijze toe. SPANJE. MADRID, 7 Julij. Bij Koninklijk besluit van den 4dcn dezer, wordt bepaaldelijk de vergun ning verleend voor het aanleggen en exploiteren der spoorweglinie van Madrid naar Irun op de Fransche grenzen. Aan de ondernemers wordt, overeenkomstig de wet van 20 Februarij 1850, benevens andere begunstigingen van staats wege, zes per cent voor rente en een per cent voor aflossing gewaarborgd. TURKTE. SMYRNA, 28 Junij. De Maroniten zijn weder in opstand. Er heerscht hier eene vreeselijke warmte; in de laatste dagen is de thermometer van Fahrenheit geklommen tot 112° a 115° of 36° a 37° Reaumur. Men is bezorgd voor den gezond heidstoestand, doch overigens verwachtte men een zeer vruchtbaar jaargetij.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3