'I.gebruik van groenen papieren rolgordijnen, omdat liet Schweinfiirter groen, dat er voor gebruikt wordt, volgens den grooten Scheikundige, Berzelius, 58 percent rottenkruid bevat en die vcrw in stof veranderende, de lucht der Kamers met rottenkruid bezoedelt, 'tgeen schadelijk is voor de gezondheid; waarom men aanraadt om liever de onschadelijke blaauwe kleur van papier daartoe te bezigen. In den laatsten tijd werd veel gesproken over liet bereiden van gaz tot verlichting, uit hout; men zeide, dat eene aanzienlijke boeveelheid gaz kon worden verkregen uit 2 (Eng.) or.cen hout. Thans beeft men op eene groote schaal de proef genomen te Bazelen waarschijnlijk zal het houtgaz-licht daar zoowel, als te Zurich, Stokholm en Liverpool, worden ingevoerd. Het houtgaz-licht moet veel minder kostbaar zijn dan het licht uit koolgazen vrij van zwavel-waterstofoverigens levert het houtskool teer en azijn op, en is daardoor van een veelzijdig nut. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaaktdat er voor ecnige on gehuwde smeden, timmerlieden, melselaars, steenhouwers en aardewerkers gelegenheid bestaatom voor de dienst in de Oost-lndië te worden aangenomen. Zij, die daartoe genegen zijn, zullen zich aan de militaire dienst, bij bet Corps Sapeurs in Oost Indië, voor den tijd van 6 jaren, moeten verbinden. Zij zullen met een handgeld van 40 als Sapeur van de lste klasse wor den geëngageerd, en, in Indië, behalve de gewone soldij (50 duiten), daags 20 duiten werkgeld bekomen. Diegenen, welke met een goed gedrag vercischte kennis vereenigen, zullen er bet vooruitzigt hebben, om tol Militaire Opziglers benoemd te worden. De Gegadigden zullen zich behooren aan te melden bij den Kolonel Direc teur der Artillerie-Stapel- en Constructie-Magazijnen te Delft en aan dezen het bewijs leveren: 1°. dat zij de noodige bekwaamheid bezitten in hun am bacht (de smeden en timmerlieden door bet afleggen van eene proef, gedu rende welke zij daggeld zullen genieten, de metselaars, steenhouwers en aardewerkers door liet verloonen van voldoende certificaten van Aannemers of Bazen, onder wie zij gewerkt hebben); 2°. dat zij niet ouder zijn dan 36 jaren, door bet overleggen van eene akte van geboorte; 3°. dat zij van een gezond ligchaamsgestel zijnwaartoe zij zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Kleine gebreken wanneer die niet van een aard zijn dat zij in de uitoefening van bet ambacht hinderenzullen worden voorbijgezien. De minderjarigen zullen, bij het bewijs van goed gedrag (af te geven door liet gemeentebestuur hunner woonplaats) tevens moeten doen blijken van de toe stemming van Ouders of Voogdentot het aangaan der voorgenomen verbindtenis. De personen die aan de nationale militie hebben voldaan, zullen bet cer tificaat daarvan moeten bij zich hebben. De goedgekeurden zullen bij het Koloniaal Werfdepot worden in dienst genomen, en er, tot aan hunne inscheping, genieten de soldij van 35 cents. Bij het verstrijken van het engagement, en zich niet op nieuw verbin dende, zullen zij voor hunnen terugkeer dezelfde zorg ondervinden, als de militairen van het Indisch leger van hunnen graad. De Staats-Courant bevat het volgendeIn de Amst. Cour. van den 14den dezer wordt gewag gemaakt van een artikel uit zeker Duitsch dagblad, waarin gesproken wordt van onderhandelingen [der Oostenrijkschc Begering met de Nederlandscbewegens den afstand van eenige geschikte punten in Oost-lndiëonder bijvoeging dat de wenschdoor Nederland te kennen ge geven om de Duitsche landverhuizing naar Sumatra te leidende eerste aanleiding tot deze onderhandelingen zou zijn geweest. Wij zijn in de gelegenheid gesteld te verklaren dat dit berigt van allen grond ontbloot is. Volgens bet Nederlandsch Weekll. voor Geneeskundigen zonden er maatregelen genomen zijn om de openbare electro-biologische voorstellingen van den Heer de Koningh algemeen in ons land te weren, ten gevolge der aan de Iiooge Regering opgegeven grondenwaarop die proeven voor de ge zondheid van hen die er zich aan onderwerpennadeelig en als publieke ver makelijkheid onbetamelijk moeten geacht worden. Uit Tilburg schrijft men dat de wollen-manufactuurfabrieken, na het sedert eenige maanden zeer slap te hebben gehad, thans weder vele bestellin gen hebben ontvangen. 'sGRAVENIIAGE, 15 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon A. Weder- meijer, Kapt. bij het 7de rcg.wegens de wijze waarop hij in 1850 de onge regeldheden in de Willemstad heeft gestild. Ook heeft Z. M. benoemd tot Bewaarder van de Hypotheken en het Kadaster te RoermendF. A. van Olffenthans in die betrekking te Appingadain. De Ministers van FinanciënKoloniën en Binnenl. Zaken zijn door den Koning van Pruissen benoemd tot Ridders der Orde van den Rooden Adelaar. Naar men verneemt, heeft bet Rijk eene overeenkomst getroffen met bet bestuur van de llollandscbe spoorweg-maatschappij, wegens de overname van een der draden van den telegraaphwelke in verband zal worden gebrast met het Ministerie van Binnenl. Zaken. Men spreekt ook van den aanleg van eene dergelijke lijn van genoemd Ministerie naar het Scheve- ui ngsehe-st rand bij den aanleg van eenen or.der-zeeschen telegraaph. Provinciale Sinten van Xuidhollatid. Zitting van Woensdag 14 Julij. In deze zitting zijn ingekomen eenige adressenen uilgebragt verschillende verslagen van commissien. Voorts is nog beraadslaagd over een Prov. Dag blad en aanstelling van Snelschrijvers; en over bet ontwerp van een regle ment op de jagt en visscherijwelke beraadslaging morgen zalworden voortgezel Vervolg van het Verslag gedaan door de Gedep. Staten aan de Staten der Provincie Zuidholland. Zie Kommer 82 en 84 In bet personeel der Provinciale Commissie van onderwijs hebben de vol gende veranderingen plaats gehad. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den Heer A. Blussé de Jonge, te I.eyden, schoolopziener in de lst0 afdeeling van het 2do schooldistrict, is voorzien door de benoeming van den Heer L. Robbe, te Katwijk aan den Rijn. Ten gevolge van de verandering der Latijnsche school te Brielle in een Gymnasium, bestaan er nu 6 Gymnasien in Zuidholland. Het aantal leer lingen op dezelve was: te 'sGravenhage 120, te Rotterdam 109, teLeyden63, te Delft 21, te Gouda 43, te Bricle 20 en te zamen 376. Te Dordrecht, Schiedam en Gorinchem bestaan Latijnsche scholen, met een gezamenlijk getal van 32 leerlingen. Het onderwijs in deze inrigtingen mag over het algemeen zeer goedhier en daar zelfs uitmuntend genomen worden. De localen en hulpmiddelen verkeeren in voldoenden staat. Bij den Gemeenteraad te Dordrecht zijn overwegingen aanhangig over het veranderen der Latijnsche school in een Gymnasium of eene dergelijke inrigting. Aangaande de Hoogeschool te Leydcn kunnen wij over het Akademiejaar van 18501851 het volgende berigten De aangekondigde lessen zijn gere geld gehouden. De Hoogleeraren betuigen tevredenheid over den ijver der Studentendie eene nieuwe aanmoediging heeft ontvangen door 's Konings beschikkingwaarbij acht gouden medailles uit Z. M. fondsenbij toer beurten ter beschikking der drie universiteiten worden gesteldom te worden uitgereikt aan zoodanige Studenten, wier antwoorden op de door do faculteiten uit te schrijven prijsvragendoor haar ter bekrooning waardig zullen worden geoordeeld. Het getal Studenten op den 31sten December 1851 in de rolle der Hoogeschool ingeschreven, bedroeg 400, als: in de Faculteit der Godgeleerdheid 111, Regtsgcleerdheid 191, Geneeskunde 64, Wis- en Natuurkunde 12, Wijsbe geerte en Letteren 22. Terwijl daarenboven 107 Studenten, aan de Athenea studerende, tot het afleggen hunner examina in de rolle der Hoogeschool zijn ingeschreven, als: in de Faculteit der Godgeleerdheid 29, Regtsgcleerdheid 37, Geneeskunde 2G, Wis- en Natuurkunde 1Wijsbegeerte en Letteren 14. De Akademische gebouwen zijn behoorlijk onderhouden. Het gebouw der Bibliotheek wordt te bekrompen voor eene behoorlijke plaatsing en rangschik king der boeken. De Verzamelingen en Kabinetten hebben eenige aanwins ten gedaanofschoon de beperkte middelenover welke Curatoren kunnen beschikkenniet voldoende zijnom al die instellingen op de hoogte der wetenschap te houden. Hoewel in vele gemeenten de invloed der meer gunstige tijdsomstandig heden zich nog niet heeft doen gevoelen, is echter daardoor, in verre weg de meeste gemeenten eenige verbetering waargenomen. In de visschersplaatsen echterheeft zich ten gevolge van de ongunstige uitkomst der visscherijde armoede op eene meer nijpende wijs doen gevoe len en ook in onderscheidene andere gemeenten zijn de vroegere oorzaken van verarming nog niet of niet geheel opgeheven. Behalve de algemeene oorzaken van meerdere welvaart, bestaan er an dere van ondergeschikt plaatselijk helang, en het is zeker voor een groot deel aan dit een en ander toe te schrijven, dat de aanvragen om verhooging van subsidie minder zijn geworden. Wij houden ons overigens overtuigddat eene meer godsdienstige en ze delijke opvoeding der jeugdde bevordering van onderwijs en het verschaffen van werk als de meest doeltreffende middelen moeten worden beschouwd lot voortdurende verbetering in den staat van het armwezen. Wij zijn lot dusverre te leur gesteld in de verwachting, dat wij ons in staat zouden bevinden, om, door statistieke opgaven van finantiëlen aard, den invloed aan te toonendie verschillende oorzaken op den staat van bet armwezen hebben uitgeoefendwant ook thans zijn wij daartoe huiten staat doordien, ten gevolge der weigering van eenige niet gesubsideerde armen- administratienom opgaven te doen, nog een belangrijk gedeelte der bouw stoffen ontbreekt, die moeten dienen tot het opmaken van het jaarlijksch verslag nopens den staat van het armwezen over 1851. Wij hopen, dat in dit bezwaar voor het vervolg, door voldoende wette lijke bepalingen, zal worden voorzien. Men blijft de bedelarij zoo veel mogelijk weren. In den loop van 1851 werden uit deze provincie 307 personen en dus 49 meer dan in 1850, naar de gestichten der maatschappij van weldadigheid overgehragt. Daaronder bevonden zich 270 veroordeelden ter zake van bede larij, 27 die zich vrijwillig ter opzending hadden aangemeld, 9 kinderen, die met de ouders werden opgezonden en één persoon die uit de gestichten was gedeserteerd en daarna gevat, ten einde naar die gestichten te worden leruggebragt. Bovendien zijn nog 151 in Zuidholland te huis hehoorende personen, die in andere provinciën ter zake van bedelarij aangehouden en veroordeeld waren, naar de bedoelde gestichten overgebragt. Het getal dergenen, die zich vrijwillig ter opzending hebben aangemeld, is echter zeer gering, heigeen zou kunnen doen vermoeden, dat de aanvragen van dien aard, soms door de gemeentebesturen, uit hoofde van de kostbaar heid der verpleging, worden afgewezen. [Verv. hierna.) 'tCtveede Kamer der Stateii'Generaal Zitting van Woensdag '14 Julij. In deze zitting zijn ingekomen afschriften van de Koninklijke besluiten houdende eervol ontslag van Jhr. van Spenglcr en Jhr. Ncdermeyer Ridder

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2