LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond VRTJDAG, 16 JU LIJ. f'i-x' n°. m i I nv De Prijs der Courant is f 13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXKENLAiVDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN15 Julij. Wij hebben aan bet wandelend publiek inzonderheid aan de Dames, voor wie onze Singels van wege de doordringende kleederen bedervende zwarte slof, sedert lang zoo goed als ontoegankelijk waren, goed nieuws mede te deelen. De akelige sinlelpaden worden door kiezelzand opgehoogd; reeds is de toegang naar de groote wandelplaats en de Singel buiten de Wittepoort grootendeels met dit zand belegd. Wij meenen dat we uit naam van het Eeydsche publiek hier opentlijk hulde mogen brengen aan de Commissie van Fabricage, die aan den zoo algemeenen wensch tot verbetering gehoor beeft ge geven, onze fraaije Singels in hunne eere hersteld, en zich de erkentelijkheid beeft verworven van allen die prijsstellen op den goeden wil van bet stedelijk bestuur om aan bet redelijk verlangen der ingezetenen in al wat tot open baar genot en genoegen kan strekken, zoo veel dit geschieden kan, te gemoet te komen, en inzonderheid van zoo vele Dames, die met opgetogenheid zien dat baar wandelgenoegen niet meer door 't bederven harer kleedercn zal worden verbitterd. De thermometer teekende heden namiddag ten twee ure vlak op het noorden, 86° Fahrenheit of 24° Reaumur. De Leden uit de Kamer van Koophandel en Fabriekenin zoover zij gecne Raadsleden zijnhebben dezer dagen een adres aan den Raad ingediend houdende verzoek tot aanneming van het ontwerp van belastingstelsel door den Heer A. Harlevelt bij den Raad in overweging gegeven en ter Secretarie verkrijgbaar gesteld. Zij maken inzonderheid op de volgende punten opmerkzaam: Dat men 't zij de accijnscn worden behouden of niet. toch in beide geval len tot een hoofdgeld moet komenomdat de heffing der accijnsen zooals die bij de Gemeentewet wordt geregeldook met bijvoeging der zulke die thans niet worden gehevenzonder een hoofdgeld geen genoegzamen som zou opleveren. Dat bet openblijven der poorten 's nachts een meerdere kosten voor het toezigt zou vorderenterwijl bij afschaffing van accijnsen de Gemeente van cene belangrijke som ontslagen wordtdie zij thans tot betaling der ambte naren moet opbrengen. Dat sedert de zoo algemeene toegejuichte afschaffing der belastingen op de brandstof, reeds op zich zelve een groote weldaad voor den werkmanzich bier een uitgebreide turfmarkt heeft gevestigd die bijna over geheel Rijnland zich uitstrekt. Dat dit voorbeeld getuigt voor 't nut van verdere en geheele afschaffing van accijnsen. Dat een belasting op de boter, dien gewigtigen lak van handeldie in 1851 nog meer dan 300,000 Ned. ffi ter waag bragt, naar een nabijgelegen dorp zou verjagen. Dat een belasting op de bouwstoffen het verval van woningen in de stad en den aanbouw daar buiten ten gevolge zou hebben. Dat de opbrengst ecner belasting op honden, op openbare vermakelijkheden enz.niet noemenswaard zou opbrengenen verhooging op w ijn en gediste- leerddoor verminderend gebruik en smokkelarij, ook weinig zou baten. Ten slotte handelt het adres nog over de voorgestelde grondslag van ƒ3. per persoon, door de Heer H. voorgeslagen, en wordt beweerd dat niet de sterkte maar wel het verbruik bij de buisgezinnen in aanmerking behoort te komen, en wilde men het voorgestelde hoofdgeld liever in 3 of meer klassen van ƒ1.ƒ3.en ƒ5.zien gebragt, terwijl bet adres eindigt met te wijzen op den toenemenden bloei van de welvaart der stad, door bet losmaken van banden die het vrije vertier heiemmeren, te verwachten. Nog is dezer dagen door den Heer C. Leembruggen voormalig Lid der commissie uit den Sledelijken Raad, voor de financien, een stuk bij den Gemeenteraad ingediend en openbaar gemaakt, getiteld Beschouwingen over het Voorstel van den Heer A. Harlevelt Ja.waarbij ook de Heer L. de afschaffing van accijnsen allezins voorstaal en geen bezwaar vindt in een hoofdelijken omslag, mits men geene personen maar hoofden van gezinnen belasten waarbij hij tevens eene verdeeling in twaalf klassen van gegoed heid opgeeft die voor ƒ0.tot ƒ160.'sjaars zouden worden aangeslagen en waarbij in iedere klasse gezinnen boven de vijf personen eenigzins lager worden belastwelke omslag volgens een daarbij gevoegde label ruim 190.000 en alzoo nog 10,000 boven de raming zou opleveren. Zoo verheffen zich vele stemmen vóór de afschaffing der accijnsen. Dat die ten opzigte der middelen om ze te vervangen niet zoo geheel eenslem- mig zijn, kanwel niemand vreemd toeschijnen; maar, dat men door gemeen overleg ten deze tot eenstemmigheid moge gerakendat de afschaffing der accijnsen, (die ook bij degenen die ze voorstaan als een noodzakelijk kwaad beschouwd worden) onze Gemeente moge behoeden voor den slag van weder invoering der belasting op de brandstoffenvan toevoeging van nog een accijns op de boter en een op bouwstoffen, dat alzoo de oorzaak worde weg genomen dat Leyden zich meer en meer buiten Leyden zal verplaatsenen dat alzoo de hoogst verderfelijke smokkelarij vervalle, dit alles zal wel hij zeer velen, in het belang der gemeente, zeer wenschelijk worden geacht. Wij vernemen, dat eerdaags naar de Kaap de Goede Hoop zal vertrekken de Weleerw. Heer J. II. Neethling Jr.welke aan onze Hoogesehool zijne studie in de Godgeleerdheid volbragt hebbendevóór eenige weken te 's Gra- venhage als Predikant is ingezegend. Wederom zijn hier van de Kaap twee jongelieden aangekomen om in de Godgeleerdheid te studerende lleeren S. Brink en L. Biccard, en een, die zich op de Geneeskunde zal toeleggen, rlc Heer Ch. Biccard. De Heer J. J. Herman mede van de Kaap, die onlangs in de Medicijnen promoveerde, zal ook dit jaar, na nog eenige Hoogescholen in Duitschland te hebben bezocht, naar zijn vaderland wederkeeren. De Heer A. G. M. Kuvs, die in het laatst van voorleden jaar als Predikant naar dé Kaap vertrokna aan onze Hoogesehool zijne studiën te hebben volbragtisnaar wij vernemenreeds geplaatst. De Echo l'niversel bevat het volgend artikel: De teelt der Vanille breidt zich door de zorg van den Heer Teysrnahn, eersten llortulanus van 's Lands plantentuin te Buitenzorg, al meer en meer op het eiland Java uit. In de maand April had men reeds 5 bouws, ieder van 500 Q Rijnland- sche roeden, met 20,000 zoodanige planten bezet. De vruchten van den eersten oogst zijn van uitmuntende hoedanigheid en wijken niet in bet minst voor die van Mexico, van waar men tol nog toe genoegzaam al diegene trok, welke in den handel voorkomen. De kenners zullen zich daarvan kunnen overtuigen door de monsters, door den Heer Teysmann naar de tentoonstelling van nijverheid te Arnhem gezonden. De oorsprong van deze nieuwe cultuur in de Nedcrl. O. I. bezittingen dagteekent van het Ministerie van den Heer J. C. Baud. Op herhaald aanzoek van Prof. C. L. Blume werd een toereikend getal planten, die door de UIL Schuurmans Stekhoven, llortulanus bij den Acad. kruidtuin alhier en Rodbardbloemist bij Leydenwaren gekweekt in bet jaar 1840 naar Java gezonden. AVijlcn de Med. Doctor Pierot belastte zich met de zorg der overbrenging, nadat hij door Prof. Blume volkomen was onderrigt, aangaande al hetgeen met het welslagen dier cultuur in be trekking stond. Vroegere ondervinding had hem geleerd, dat eene bijzondere behandeling de bloesem der Vanille veel spoediger en in veel grooter aantal kan doen ontluiken, dan wanneer zij aan zich zelve wordt overgelaten. Om er vruchten van te trekken, is de kunstmatige bevruchting der bloem vol strekt noodzakelijk, en het is daardoor, gelijk men weet, dat Prof. Morren te Luik vruchten van zeer goede hoedanigheid van de in onze trekkassen ge teelde plant heeft verkregen. In Mexico, bet vaderland der Vanille, geschiedt de bevruchting door eene zekere soort van insect en waar deze diertjes ont breken, moet men tot de kunstmatige verrigting de toevlugt nemen. Deze nu is hoogst eenvoudig en levert geen beletsel op, om de mededinging met het Mexik. product te kunnen volhouden. De Cochenilleteelt op Java moge tot bewijs daarvan strekken. Binnen weinige jaren zullen wij de Vanille zelfs tot een veel matiger prijs dan de Mexikaansche kunnen leverenen men mag verwachten, dat het verbruik van dit zeer gezochte, maar door zijn hoogen prijs weinig getrokken artikel, daardoor aanmerkelijk zal toenemen. De Prins van Oranje is Vrijdag van Neuzen naar Sas van Gent en Axel gereden, en daarna naar Bath en den volgenden dag naar Goes vertrokken, waar hij onder anderen op het gewezen slot Ostende, den moerbeziën boom ge zien heeft, die Jakoba van Beijeren aldaar omstreeks 1430 heeft geplant. Zondag heeft Z. K. II. een rijtoertje door Zuid-Beveland gedaan en in den namiddag de reis naar Tholen aangenomen. Men roemt overal de innemend heid en voorkomendheid van den jeugdigen Vorst. Een bekend scheikundige de Heer Otto te Bronswijk waarschuwt tegen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1