loofden prijs voor het vinden van een geschikt middelhetwelk den mensch veroorlooft, om op groote afstanden, zonder eenig ongemak of schade en ge durende gernimen tijd in door gas bezwangerde onderaardsche gewelven of mijnen te verblijven. Dc mededinging wordt met 31 Dec. 1853 gesloten. Nadat den 9l,e" een Ministerraad was gehouden, hebben de Ministers hun ontslag bij den Koning ingediend. De directie van den Noorderspoorweg beeft aan de echtgenoot van den Gezant van Denemarken wederom doen ter hand stellen de waarden en ver schillende reis-benoodigdheden, welke deze Dame op bare reis van Parijs naar deze stad in ecne der afdeelingen van den wagen had laten liggen, toen zij te Douai het rijtuig had verlaten oin eenige ververscbing te gebruiken. De wagen was, door cene niet voorziene verandering in den trein, naar Calais gestoomd, alwaar de telegraaph de tijding van bet misverstand overbragt. FK1NHK1JK. PARIJS, 11 Julij. De President beeft een besluit genomen, waarbij bepaald wordt dat de algemeene volksstemming ter verkiezing van Departemenls- en Arrondisse- ments-Raden in hel ganschc land op den 31slcn Julij en den lstc" Augustus aanstaande, en die tot vernieuwing van al do Gemeenteraden, tusschen den 24stcn Julij en den 26slcn September aanstaande moet plaats hebbenzul lende het Gouvernement onverwijld tot benoeming der inaires en adjnnct- maires overgaan. Thans is ook van wege het domein het kasteel van Bizy, dat aan de familie Orleans toebehoort, met geweld in beslag genomen. Aan de Protestantsche en andere door den Staat bezoldigde Godsdienst leeraars is, evenals aan de Roomschc geestelijken, ontheffing verleend van de vcrpligting om den eed af te leggen. De Stedelijke Raad heeft 12 millioen fr. toegestaan tot den aankoop van buizentot den verderen bouw van den straat Rivoli. Henry Didot, de oudste van deze in de drukkunst bekende familie, is in 87-jarigen leeftijd overleden. Ilij was Ridder van het Legioen van Eer. Door hem werd de polyamatype-gielerij uitgevonden. Hij had met zijn neef F. Didot de Fransche assignaten van 1790 tot 1793 getcekend en gegraveerd. Sedert eenige dagen beeft men opgemerkt, dat het aantal krankzinnigen tengevolge der hcersehende hitte op schrikbarende wijze toeneemt. Ten gevolge van eenige ontduikingen op de policie-verordeningen op het losloopen en ongemuilband laten van honden in dit warme saizoen, zijn onderscheidene personen door dolle bonden gebeten en na een vreeselijk lijden ten gevolge der watervrees overleden. Een persoondie een bond bezatwelke dol was gewordenis tot 20,000 fr. schadevergoeding veroordeeld, omdat hij de policie-reglementen op het los loopen van honden had overtredenen door zijn verzuim den dood van een huisvader, die door dien bond gebeten was, veroorzaakt bad. Gedurende de 3 laatste dagen heerschte hier ecne Afrikaansche warmte. Er werd een millioen Ned. ponden ijs verbruikt. Een koopman heeft om in de aanstaande behoefte te voorziendrie schepen van Havre naar Zweden gezonden om 3000 ton te halen. HAK DIXIE. TURYN6 Julij. H. M. de Koningin is gisteren ontijdig bevallen van een zoondie kort na de bediening des doops is overleden. Het officiële dagblad Bisorgimento bevat het volgende: Terwijl in andere landen de hoofdsteden en zetels der Regering met nieuwe vestingwerken om ringd worden, is men alhier bezig de citadel te ontwapenen. Het geschut waarmede de wallen dier sterkte sedert vele jaren bezet warenen hetwelk meestal tegen de stad gcrigt was, zal weggenomen en naar de grensvesting Casale overgevoerd worden. Dit is voorzeker een treffend blijk van het we- dcrzijdsche vertrouwenhetwelk tusschen den Koning en de bevolking van Turyn bestaat. De Regering koestert zelfs den wenseh om de wallen der citadel te slechten en de gebouwen in ecne kazerne te veranderen. Twee dagbladen zijn dezer dagen vervolgd en veroordeeld wegens arti kelen tegen de Staatsgodsdienst. I T A LIE, ROME, 0 Julij. De vorming van een Romeinsch leger vordert nog weinig, de aanwerving van inlanders beteekent veel minder dan van buitenlandschevooral Zwit- sersche militairen. De Fransche regering heeft aan verscheiden Officieren vergunning verleend om in het Romeinsehe leger dienst te nemen. De Stedelijke Regering heeft besloten de stad door gaz te doen ver lichten. Talrijk waren de zwarigheden die zich aanvankelijk daartegen op deden doch thans is men ze alle te bovengekomen, en zullen de werkzaam heden tot de gazverlichting eerlang worden begonnen, onder leiding van den bekenden Engelschen ingenieur Shepherd. TOSCANE. Bij besluit van den Groothertog is bepaald dat jongelieden die door een zwervend of werkeloos en ongeregeld leven en door hebbelijke luidruchtigheid en losbandigheid hunne familie tot last strekken en voor de openbare rust gevaarlijk zijn, en tegen welke vruchteloos de gewone policiemaatregelen zijn aangewend, bij het staande leger zullen worden ingelijfd. Den 5den dezer is door den Groothertog cene nieuwe wet op het on derwijs uitgevaardigd. Daarin staat, het zedelijk en godsdienstig onderrigt onder toezigt, der geestelijkheidop den voorgrondde benoeming der Onder wijzers, de keuze van leerboeken enz. wordt aan bet Staatsbestuur voorbe houden. In de lagere scholen zal het onderwijs om niet gegeven worden. FRÜISSEN, BERLIJN, 10 Julij. Z. M. heeft den Keizer van Rusland te Stetlin afgehaald en is beden met hem te Potsdam aangekomen. De Keizerin van Rusland beeft na de bezigliging van den Dom te Keulen 30,000 ducaten (ƒ170,000) geschonken aan het Comité voor den bouw dier hoofdkerk. Op het einde van het vorige jaar telde men hier te lande 24,201 volks scholen met 30,865 onderwijzers en 2,453,0G2 leerlingen; 505 burgerscholen met 2269 onderwijzers en 69,302 leerlingen; 385 meisjesscholen met 1908 onderwijzenden en 53,570 leerlingen; 117 gymnasiën met 1664 onderwijzers en 29,474 leerlingen. De 46 seminariën voor dc opleiding van schoolonder wijzers telden 2411 kweekelingen aan de 7 hoogescholen bevonden zich 4306 en aan de 6 geestelijke seminariën 240 studenten. De zes Roomsche afgevaardigden voor de Tweede Kamer, te Kassei ge kozen, hebben aan de Regering verklaard dat zij den eed op de constitutie zouden afleggen, voor zoo ver de regten der kerk dit toelieten. OOSTENKM Si. WEENEN, 3 Julij. Nopens de nieuwe wet op bet burgerlijk huwelijk, welke aan den Keizer ter goedkeuring is voorgelegd, verneemt men, dat daarbij de grootste magt aan de geestelijkheid zal verleend worden. Met deze praerogaliven der gees telijkheid gaan die van den adel hand aan hand. Men verneemtdat bij de nieuwe gemeente-regeling, aan de voormalige grondbezitters nu een werk kring zal worden verschaftwelke hen cene soort van beschermheerschap op de gemeenten doet uitoefenen. GEIEKENLAN1I. ATHENE, 28 Junij. Het wetsontwerp tot regeling van het Grieksche kerkbestuur, is door den Senaat en de Kamer van Volksvertegenwoordigers eenstemmig aangenomen terwijl die streken waar eenige monniken en priesters de bevolking opgeruid hadden, weder tot rust kwamen. Bij die wet worden de zuiver godsdienstige en kerkelijke aangelegenheden onderscheiden van die van gemengden aard, waarin het burgerlijk bestuur en de administratie betrokken zijn. In de eerste is de Kerk geheel onaf hankelijk en vrijwerkend; in de laatste kan zij niets doen zonder medewer king der Regering. De Synode bestuurt de kerkelijke aangelegenbeden zij bestaat uit den Aartsbisschop van Athene, en vier leden, die telkens voor een jaar naar den ancienneteitsregel uit de Bisschoppen en Aartsbisschoppen des lands worden benoemd. Een Commissaris des Konings uit den Ieeken- stand woont alle zittingen bij; doch alleen als toehoorder. Het huwelijk wordt als cene handeling van godsdienstigen en tevens burgerlijken aard be schouwd; bet godsdienstige wordt aan de kerk overgelaten; de overheid neemt kennis van betgeen bet huwelijk als burgerlijke handeling betreft. De ont binding des huwelijks wordt na de einduitspraak der bevoegde burgerlijke regtbank door de geestelijke overheid kerkelijk afgekondigd. De Synode mag geenerlei briefwisseling voerendan door tusschenkomst des Ministers van Eeredienst, Door dit wetsontwerp is de onafhankelijkheid der kerk verzekerd in ver band met de onafhankelijkheid des staatsgezags en met de betrekking der kerk tot andere kerken. KERKNIEUWS. ZWOLLE, 9 Julij. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier, is uit het gemaakte twaalftal, het volgende zestal geformeerd: DD. Adrianite Waddingsveen; Hugenholtz, te Velthuizen; Sluiter, te Wyhe; Pleite, te Bergen op Zoomvan der Veldete Borne en Marissen van Loonte Iloogc- zand; en daarna het drietal: DD. Hugenholtz, Marissen van Loon en Pleite, waaruit heden over veertien dagen het beroep zal worden gedaan. 21?dc Htaats-L/oterij. Trekking der Vijfde Klasse. 9llc Trekking. N°. 6751 een prijs van ƒ2,500. N°. 12485 een prijs van ƒ1,500. Nos. 397 en 2694 ieder een prijs van ƒ1,000. 10de N°. 12730 een prijs van ƒ2,500. N°. 12392 een prijs van ƒ1,000. ABVERTENTIEN. Bevallen van een ZOON, II. C. van PUTTEN, Echtgenoote van Lejtden, 12 Julij 1852. F. STOKIIUYZEN. Door voortdurende drukte kunnen nog eenige Jonge JUF- VROUWEN, die een weinig bekend zijn met het vak van G£;iEHcsiiIee(Iei-eii te vervaardigen, dadelijk bij den Ondcrgeleekende geplaatst worden. Ouders welke genegen zijn om aan Jonge Jufvrouwen het zelfde Vak grondig te laten leerenkunnnen zich bij hem adresseren. J. H. C. GUNTER, DameskleederenmakerNieuwstraat bij den BurgWijk VII. N°. 924.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3