BUITEiVLAIVDSCIIE BERIGTEN binding van beide Rijken door spoorwegen. Tevens zijn de voorwaarden ge regeld eener aan L. Gihonl, Grondeigenaar te Brussel, te verleenen concessie lot bet aanleggen van een spoorweg van Antwerpen langs Rozendaal tot aan bet llollandseli Diep bij de Roode Vaartniet een zijtak van Rozendaal naar llrcdaen eeue stoonibootdienst van liet Hollandsch Diep naar Rotterdam. - Het op 27 Mei jl. met Frankrijk gesloten tractaat lot wering van den nadruk, betwelk thans van regeringswege ter goedkeuring aan de Slaten- Gencraal is aangeboden, strekt ter uilvoering van art. 14 van bet met Frank rijk in 1840 gesloten verdrag van handel en scheepvaart, waarbij bet beginsel is aangenomendat de letterkundige eigendom wederzijds zal gewaarborgd worden. De bezwaren, zegt de Memorie van Toelichting, welke de afdoening dezer zaak zoozeer vertraagd hebbenwaren grootendeels gelegen in de uit breiding, die men aan de zijde van Frankrijk aan de geslotene overeenkomst wenschte te geven. liet hoofdbeginsel der geslotene overeenkomst is, de in elk der beide landen ten behoeve der inlandsche werken van wetenschap en letteren bestaande wet geving, wederkeerig op die van het andere land toepasselijk te verklaren. Volgens dit stelsel, hetwelk door Frankrijk in de meeste reeds geslotene verdragen van dergelijken aard is aangenomen, blijft de wetgeving van elk land- afzonderlijk werken en erlangt bare eigene toepassing, zonder eenige inmenging, hetzij van den regtcr, betzij der administratieve magt.op bet gebied der wetgeving van het andere land noodzakelijk te maken. Vervolg van bet Verslag gedaan door de Gedep. Staten aan de Staten der Provincie Zuidholland. [Zie Nommer 82 Het aantal scholen, zoowel openbare als bijzondere der lstc en 2de klasse, bedraagt 460, dus 4 meer dan in 1850. Het opgegeven aantal openbare scholen is 8 minder dan in 1850, doch omtrent dit gering verschil valt op te merken, dat twee niet opgegevene Ie beschouwen zijn als bijscholen ter wijl te Katendrecht eene openbare school was opgegeven, die echter, niette genstaande de aangewende pogingennog niet is tot stand gekomen. Het aantal bijzondere scholen der lste klasse is met 7 vermeerderd ter wijl dat der 2de klasse betzelfde gebleven is. Hel getal leerlingen, op al de voornoemde scholen aanwezig, bedroeg op den 15den Januarij 1851, 68,827 en op den 15den Julij 1851, 58,996. Wanneer in en van dit aanlal aftrekt de avondscholieren die tevens de dagschool bezocht hebben, dan kan het gemiddeld getal leerlingen over 1851 op deze scholen aanwezig, gerekend worden te bedragen 61,988; eene uit komst te verblijdender, als men in aanmerking neemt, dat te voren in de meeste districten dezer provincie niet het gemiddeld, maar bet grootste getal der schoolgaande kinderen opgegeven werd. De vermeerdering is voorname lijk merkbaar geweest in de bijzondere scholen der lste en 2de klasse. De staat van bet onderwijs in de openbare scholen mag gnnslig genoemd worden, ofschoon gebrek aan genoegzame hulp, en verder het ongeregeld ter school komen der leerlingen, vooral ten platten lande, oorzaak zijn, dat deze niet nog gunstiger is. Het is echter niet te ontkennendat hier en daar het onderwijs nog te wenschen overlaat. Weinig balangstelling der ouders, en soms ook min doelmatig onderwijs, kunnen als redenen hiervan worden opgegeven. Het onderwijs op de meeste bijzondere scholen gegevenmag goedsom tijds zeer goed genoemd worden. De enkele uitzonderingen zijn niet zoo zeer toe te schrijven aan minderen ijver of goeden wil der onderwijzers, dan wel aan gemis aan voldoende hulp, door geringe inkomsten veroorzaakt, en aan groote afhankelijkheid van de ouders der leerlingen. In de steden worden de openbare onderwijzers voldoende bezoldigddoch 1cn platten lande blijft bet inkomen vaak beneden het middelmatige, zoodat in 1851 ook weder aan onderscheidene onderwijzers gratificatiën en toelagen zijn verleend. De inkomsten der onderwijzers van bijzondere scholen zijn over het algemeen voldoende, voornamelijk van die der eerste klasse. De schoollocalen worden zoo veel mogelijk verbeterd. In het 3de district, lstc gedeelte, kwam te Lekkerkerk een nieuw voortreffelijk schoolgebouw tot stand, en werd dat te Waddinxvcen verbouwd en vergroot. In bet 5dc district is te Sliedrecht eene der openbare scholen geheel ver nieuwd te Ilendrik-Ido-Ambacht werden de school en onderwijzerswoning herstelden te Groote Lindt zal de vernieuwing van school en onderwijzers- woning plaats hebben. In het 6dc district werd te Goedercede een nieuw schoollocaal en onderwij zerswoning geslicht. In het 7de district is de stads-burgerschool te Brielle vergroot. In hel 8ste district is te Kralingen de opbouw voltooid van een nieuw schoolgebouw, dat in 1852 ten dienste van de jeugd is opengesteld; te Char- lois wordt eene vergrooting van hel schoolgebouw beraamd, en te Pernis houdt men zich bezig niet de verbouwing van bet schoolwoonhuis. Uit de provinciale fondsen van 1851en de nog beschikbaar gebleven mid delen van 1850 zijn door ons de navolgende snbsidiën verleend of aangewe zen ten behoeve der nagenoemde gemeemten Voor Kralingcn ƒ560, voor Charlois en Katendrecht 2000voor Groote Vindt ƒ8000voor Krimpen aan den IJssel ƒ4000, voor Pernis ƒ1400, voor Delfshaven ƒ570, voor Melissant 2000 en voor de Israëlitische school te Gouda ƒ150; terwijl hij M. besluit van den 13dcn April 1851, n°. 61, Rijkssubsidiën zijn verleend aan Lekkerkerk 1400 en Pernis 1400. Het provinciaal onderwijzers weduwen en nagelaten kinderfonds neemt steeds in ledental toe, en verkeert vooral ook door de krachtige ondersteuning der provincie, in eenen gunstigen staat. De zeevaartkundige school te Rotterdam telt 18 leerlingen en het gegeven wordend onderwijs is zeer goed. Het aantal leerlingen en auditoren, dat gedurende den laatst afgeloopen cursus van het onderwijs aan de clinische school te Rotterdam heeft gebruikt gemaakt, bedroeg 58, als: 49 mannelijke en 9 vrouwelijke in de verschil lende vakken. Op de Koninklijke Akademie voor burgerlijke ingenieurs te Delft, levert bet onderwijs goede resultaten op. Het aantal docenten bedraagt 18. Het aantal leerlingen bedraagt 143, als: 87 voor O.-I. ambtenaren, 2dc klasse, 29 algemeene studie, 24 civiele ingenieurs, 2 ijk en accijnsen1 mijnwezen. Verder 16 gepromoveerden aan de Hoogescliolen voor O.-I. ambtenaren der lste klasse. Vervolg hierna AMSTERDAM, 12 Julij. Uit het Westland zijn deze week aan de markt alhier aangevoerd en verkocht ruim 12,000 mudden aardappelen: uit Rijnsburg 3000 en van Kat wijk circa 600 mudden. De prijzen waren genoegzaam dagelijks dezelfde die der Westlanders 1.75 a 2.80 per mud; Rijnsburgers 1.75 a ƒ2. en Kalwijkers ƒ2.50 a 3.50. Gisteren zijn voor het eerst de door de Ilollandsche Spoorweg-Maat schappij aangekondigde treinen voor verminderde vrachtprijzen geloopen. Van hier vertrokken 36 wagens, bevattende ongeveer 900 reizigers, terwijl er des avonds 3 treinen, bestaande uit 44 wagens, met ongeveer 1000 rei zigers, aankwamen. Langs den Rijn-Spoorweg vertrokken gisteren ochtend, met 2 treinen, een van 22 en een van 21 wagens, 1528 personen. De opbrengst was ƒ2437.70. ASSEN, 10 Julij. LI. Donderdag morgen, ongeveer half negen uur, hoorde men alhier een vreemd geluid, veel overeenkomst hebbende met een hevigen donder in de verte of met het ratelen van een wagen over een keistraat; het hield ettelijke seconden aan. Donder echter kan het niet geweest zijn, omdat de lucht, helder was. Uit verschillende plaatsen berigt men ons, hetzelfde gehoord te hebben. Te Peize was het geluid gelijk aan kanonschoten, die elke seconde herhaald werden, terwijl het geluid eindigde in een donderend gegons, dat allengs in het zuiden wegstierf. Tc Vries zijn eenige lieden op den toreri gegaan, meenende, dat de stoommachine in de fabriek te Veenhuizen gespron gen zou zijn. Tc Dieverbrug en te Hijken hebben eenigen, gelijk men ver haalt, zich verbeeld, den grond te voelen dreunen. Dat de stoommachine in de gemelde fabriek zou gesprongen zijn, bevestigt zich gelukkig niet, ook tot nog toe niet het gerucht, dat ergens een kruidmagazijn zou gesprongen zijn. De oorzaak van bet zonderlinge geluid ligt voorshands nog in het duis ter. Iemand, die, toen hij het geluid hoorde, met het oor op den grond is gaan liggen, verzekert, dat het geluid uit den grond kwam, en meent, dat hier aan eene aardbeving moet gedacht worden. Ook in het oostelijk gedeelte van Friesland is een dergelijk geluid waar genomen. ENGELAND. LONDEN, 10 Julij. De verkiezingen zijn nagenoeg afgeloopen en grootendeels in den geest van de handelsvrijheid uitgevallen. Er zijn 203 verkiezingen bekend van lien die tol de liberale, en 126 die tot de ministeriële partij behooren. Ten gevolge van de verkiezingen lieerscht aan bet postkantoor alhier zooveel drukte, dat de beambten het ter naauwernood kunnen inloopen. Woensdag zijn er 201,000 brieven verzonden. Een schip van Nassau in New-Providence heeft hier omstreeks 20,000 ananassen aangebragt. - In de omstreken van New-Castle-upon-Tyne beeft dezer dagen een ver schrikkelijk onweder geheerscht, hetwelk verscheidene uren duurde en aan 8 menschen het leven kostte. Ook te Edinburg heeft een allerverschikkelijkst onweder gewoed, betwelk des nachts ontstond en alle ingezetenen hunne legersteden deed verlaten daar ieder dacht dal zijne woning zoude worden getroffen. Builen de stad zijn twee grasmaaijers door den bliksem gedood. Het is verbazend, hoe vele menschen gedurende deze week door zonnesteek liet leven hebben verloren. Gisteren zijn te Londen zes personen door de hitte overleden en uit de provinciën worden menigvuldige soortgelijke gevallen gemeld. Men rekent, dat er thans wekelijks 5000 personen naar Australië ver huizen. De meeste zijn weinig bemiddelde of behoeftige, doch achtenswaar dige lieden. B E BRUSSEL, 12 Julij. Bij Koninklijk besluit is magliging verleend tot de oprigting eener naant- looze maatschappij voor eene openbare wasch- en badinrigtingvooral voor de minvermogende volksklasse, alhier. Deze onderneming zal met een kapi taal van 100,000 fr. gedreven wordenwaarvoor onze stad eene rente van minstens vier per cent waarborgt. Bij Koninklijk besluit is eene som van 2000 fr. gevoegd bij den door de Academie van WetenschappenLetteren en Schoone Kunsten alhier uitge-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2