vereenigingen van mensélien bestaat die zich laten medesleepen door de zucht voor de vereeniging waartoe men behoort en gij lieht met zijdestelling van alle ligtgeraahtheid u met de groote belangen des lands bezig gehouden inziende dat de tijd voor opgewondene en onvruchtbare redevoeringen was voorbijgegaan en die der zaken was aangebroken. De toepassing van een nieuw stelsel ontmoet altijd zwarigheden gij hebt het ook ondervonden. Zoo het u al in uwe eerste zittingen aan werk scheen te ontbrekenhebt gij begrepen dat mijne begeerte om den duur van mijn dictatorschap te verkorten en mijn verlangen om u om mij heen te vergade ren, welke mijne Regering den noodigen tijd ontroofden tot het gereed maken der wetten die u moesten worden voorgedragen, er de oorzaak van waren. Het natuurlijk gevolg van dien ongeregelden staat van zaken was de op eenstapeling van werk op het einde der zitting. Niettemin heeft de eerste proeve der geheel oorspronkelijk Fransche Staatsregeling, u moeten over tuigen, dat wij de vereischten van een vrije en krachtige Regering bezitten. De staatsmagt is niet meer het onbewegelijke doelwaarop verschillende partijen straffeloos hunne pijlen afschieten. Zij kan bare aanvallen weer staan en voorlaan een stelsel volgenzonder tot willekeur of list bare loevluet te nemen. Van eene andere zijdeis het loezigt der vergaderingen toch ernstig gemeendwant de beraadslaging is vrij en hare stemming over belastingen beslissend. Wat de onvolkomenbeden betreft die de ondervinding zal doen hebben leeren kennen, zal onze gemeenschappelijke zucht voor het algemeen welzijn, voortdurend tot verzachting strekken der nadeelen, totdat de Senaat deswegens uitspraak zal hebben gedaan. in den tusschentijd der zittingen zal ik al mijne zorgen wijden aan de nasporing der behoeften des lands en aan de voorbereiding der ontwerpen welke de vermindering der staatslasten zullen gedoogen zonder de openbare dienst te bemoeijel ijken. Bij uwen terugkeer zal ik de uilkomst van onzen arbeid en den algemeenen staat der zaken door de boodschap doen kennen welke de staatsregeling mij oplegt, u jaarlijks te doen toekomen. Weest bij uwen terugkeer in uwe departementen, de getrouwe overbren gers van den bier heerschenden zinbet vertrouwen in de verbroedering en in den vrede. Zegt aan uwe zenders, dat gij te Parijs, dat hart van Frankrijkdat middenpunt van omwentelingendat beurtelings licht ver spreidt of brand sticht, een ontzaggelijke bevolking gezien heb die zich er op toelegde om de sporen der omwenteling uit te wisschen en met blijd schap aan het werk ging en zich met gerustheid aan de toekomst overgaf. Gij hebt dat volk, dat onlangs in zijne waanzinnigheid allen breidel trachtte af te schudden den terugkeer onzer arendendie zinnebeelden van gezag en roem, met toejuiching zien begroeten. Bij dat indrukwekkend schouwspeltoen de godsdient door hare zegenspre- kingen een groot volksfeest heiligde, hebt gij de eerbiedvolle houding des volks opgemerkt. Gij hebt dat zoo fiere leger, dat het, land gered beeft, zich nog meer in de achting der menscben zien verheffen, door stich telijk te knielen voor de beeldtcnis des Heeren van het hooge altaar vertoond. Dat wil zeggen dat er in Frankrijk eene regering is, voor het goede bezield, die op het volk sleuntde bron van alle gezagop het leger de bron van alle krachtop de godsdienst de bron van alle geregtigheid." Bij stemming over de gansche begrooting voor 1853, is zij aangenomen met 214 tegen ééne stem. De President heeft bet kasteel Marnes voor 1,065,000 fr. aangekocht; het behoorde vroeger aan de Hertogin van Angoulèine, die, ofschoon het aan den Heer Decazes verkocht hebbende, echter den titel van Gravin van Mar nes bleef voeren. Uit onderscheiden departementen van midden-Frankrijk zijn bij de Re gering aanvragen ingekomen om spoorwegen, waardoor zij met het nog niet voltooide spoorweg-net zouden verbonden worden. Eenige bladen maken gewag van eene internationale overeenkomst tus- schen ons land en de Vereenigde Staten, Busland en Nederland, om de wal- viseh- en cachelot-visscherij op nieuwe grondslagen te regelen. De Siècle berigt, dat reeds 30 Bisschoppen hunne overeenstemming met den Bisschop van Orleans verklaard hebben, ten aanzien van de bruik baarheid van Grieksche en Romeinsche schrijvers hij middelbaar onderwijs, De opstand in de Oostelijke provinciën van Algerië breidt zich uiter zullen troepen moeten overgezonden worden om dien te dempen. X A PELS. 19 Junij. Het eiland Sicilië herstelt allengs van de rampen van 1848 en is op den weg van ontwikkeling en welvaart. De Generaal Filangieri, die in 1848 de revolutie aldaar met krachtige maar meedoogenlooze hand bedwong, heeft sedert het bestuur over het eiland gevoerd, en volgens het bovengemelde be rigt beeft hij met zachtheid en beleid getracht het verwoeste te herstellen en de gemoederen der bevolking, die een tijdlang met republikeinsche begrippen vervuld warenweder voor het gouvernement te winnen. Sedert dat de rust allerwege op Sicilië was hersteld en verzekerd, is hij ook op andere dan dwangmaatregelen bedacht geweest; het gouvernement heeft een plan gevormd om bruikbare rijwegen over het gansche eiland aan te leggen, waaraan thans groot gebrek is; ook heeft het verordeningen gemaakt volgens welke gronden die aan de Kroon, de Kerk of aan de steden toebehoorendein de doode hand zijnen welke het grootste deel van den bodem des eilands uitmaken door particulieren ter ontginning zullen kunnen worden aangekocht. Zoo zal Sicilië, zegt het berigt, nog weder knnnen worden hetgeen het vroeger was, toen het om zijne vruchtbaarheid de graanschuur van Rome werd genoemd. PRIIISEV, BERLIJN, 28 Junij. Een aantal jonge Officieren zullen op staatskosten naar Parijs worden ge zonden tot oefening in de Fransche taal. Aan Dr. Dow, uit Amerika overgekomen tot verbreiding der leer van de electro-hiologieis te Hamburg verboden openbare voorlezingen met proe ven over die wetenschap te houden. Men is er in Duitschland ernstig op bedacht., om het plan te verwc- zentlijken waarhij, in navolging der Jesuiten reizende Prolestantschc pre dikers zouden worden benoemd, die voor het volk openbare godsdienstige toespraken zouden houden. De volks-predikingzegt iemandheeft ten doel door eene geconcentreerde voordragt, in weinige dagen een afgewerkt beeld der waarheid te leverenhetwelk veel sterker spreekt dan op zich zelve staande predikatiën, gelijk de geconcentreerde vlam van vele lichtstralen, een oneindig grootere helderheid verspreidt dan verspreide vlammen al zijn zij in veel grooter getal. Het komt er nu maar op aan dat het reine licht des Evangelies worde ontstoken en geen valsch licht de oogen der eenvoudige menigte verblinde OOITE1ÜRMK, WEENEN, 25 Junij. De Keizer is gisteren van Jazygiem en Kumaniern te Pesth teruggekeerd. Hij is er goed ontvangen en heeft zich in persoon kunnen overtuigen hoe weinig nog door bruikbare wegen voor de ontwikkeling der welvaart van dit tot hiertoe zoo verwaarloosde doch heerlijke land gedaan is. Het zou 's Keizers begeerte zijn dat aan den aanleg en de verbetering der wegen met kracht de hand werd geslagenheeft aan eene bezending van liet stedelijk bestuur der stad Araddie hem een hartelijke toespraak hieldverklaard dat hij gaarne het verledene niet meer zou gedenkenwanneer in 't vervolg da den, hunne betuigingen, wier opregtheid hij gaarne aannam, zouden bevestigpn. Voorts heeft de Keizer in December 11. een besluit genomen ter invoering van het Oostcnrijkscbe wetboek, in plaats van het verouderde van 1517, dat door Jan Zapoly den eerste (geb. in 1487 overl. in 1540) werd uitgevaardigd en tot titel heeft: opus tripartitum juris consuetudinarii regni Hmiga- riae't geen naar den geest dier tijden gansch onvolkomen en eenzijdig is, veel te groote ruimte latende aan den regter, en voor den adelstand tegenover het volk geringe straffen bepalende, doch daar en tegen ongehoorde gestreng heid ademende in liet opleggen van straffen aan het arme volk. GRIEKEILAIB, ATHENE, 18 Junij. De zamenzwering der kloostergeestelijken schijnt vrij uitgebreide vertakkin gen te hebben. Het iu hechtenis nemen van een paar hunner te Kalavrita en op Patmos heeft de geestdrijvers nog meer in beweging gehragt. Op de markt alhier deelde een man onder het ledigloopende volk stukjes brood uit door den Monnik Papoulaki te Maina gewijd. Het volk kruiste zich en ge bruikte het. De Synode der Grieksche kerk heeft een rondgaanden brief ge zonden aan de geestelijken en 't volkom hen le waarschuwen tegen dö valsclie geruchtendat de godsdienst in gevaar zou zijndoch deze brief heeft liet volk niet tot bedaren gebragt. Genoemde Monnik trekt onderwijl met 500 gewapende mannen en een vrou wenschaar van meer dan 1000 in getal, liet land rond. In Kalamata loopt eene schare van 3000 het land af, oin de regtzinnige leer te herstellen terwijl de inwonersdie allen grond hebben om te vreezendat die ijveraars de regtzinnigheid niet zonder geweld in ruiling voor aardsche goederen zullen trachten aan den man te brengenvan het platte land naar de steden Navarino en Koron de wijk nemen. Eene afdceling Koninklijke troepen te Kalamata is nog niet geslaagdom het oproer te dempen. Te Patras werd in 1851 uitgevoerd voor eene som van 4,730,230 fr. waarin Nederland deelde voor eene som van 185,547 fr. aan krenten. Inge voerd voor eene waarde van 4,005,817 fr. waarvan uit Nederland voor 176,000 fr. aan suiker en koffij eu voor 2500 fr. aan wijn en andere geest rijke vochten. Uit Nederland kwamen in dat jaar aldaar zeven schepen aan, metende te zamen 464 lasten. §TA»S BERI&TEX. t—n—rtir—rtmmr—~bt in minui n n 11 in n 11 iiMimniiinnirp""i"ij'Mp^"mmi Burgerlijke Van den 34 tot en met den 30 Junij 1653. BEVALLEN. M. Dreef, geb. LutD. J. de Bolstergeb. JansenD. A. Blote, geb. Grim, Z. E. van der Wyngaard, geb. Starkenbrug, Z. M. Koet, geb. Boon, Z. A. Bosman, geb. Koreman, Z. J. Oudshoorn, geb. Plaizier, Z. J. E. Lut, geb. Zwarts, D. J. van den Ende, Z. A. van der Zongeb. PonsaD. E. van der Veldengeb. van KoperenD. M. Niewold, geb. Timp, Z. J. Heimans, geb. Arnold us, Z. M. van den Heuvel, geb. Panhuyzen, Z. C. Pieket, geb. van Tongeren, Z. G. van den Ouweelen, geb. Benning, D. S. M. Gans, geb. Schip aan BoordZ. C. E. van der Meel, geb. van Oijen, Z. E. Teske, geb. van Tongeren, Z. levenl. J. Egberts, geb. van Wieringen, D. -II. Belcke, geb. Wil denburg, Z. M. Bom, geb. van der Graaf, Z. E. J. Wagemans, geb. Pielanen Z. A. Zoutendijk geb. FreekenZ. GEHUWD: B. van Es, Jm. en C. Picard, Wede. P. van Duuren, Wedr. en A. J. Smagge, Wede. J. Vermeulen, Jm. en M. C. Rijnvis, Jd. J. F. Beekman, Jm. en A. Blascr, Jd. - G. Velthnyzen, Jm. en M. van den Dop, Jd. J. Valentgoed, Jm, en S. Collet, Jd. D. J. Lovink Jm. en C. Oosterveer, Jd.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3