worden overgelegd, is met 16 tegen 1 stemmen dienovereenkomstig beslo ten. Tegen beeft gestemd de Heer Stoffels. 8. bequest van A. J. van Hoeken tot het in gebruik nemen van een ge deelte der ITooimarkt. Conform het rapport van de Commissie van Fabricage is beslotenaan dit verzoek geen gunstig gevolg te geven. Eindelijk heeft nog de Burgemeester voorgesteld om het door hem overge legd rapport rakende het Invalidenhuis, te stellen in handen van de Comrnis- voor de Tentoonstelling. En is dienovereenkomstig besloten. Bij den gehouden wedstrijd der Kon. Ned. Jagtclub te Botterdam, gis teren gel louden heeft onder anderen het platbodemd zeilvaartuig de Adelaar, van den Heer E. J. Hoos alhier, den prijs van 120 behaald; en is de Kon. Ned. Grofsmederij alhier bekroond met eene zilveren medaille, wegens het inzenden op de Tentoonstelling van een wartel-anker met stok, compleet, wegende 1268 Ned. een gewoon anker met stok, compleet, wegende 1328 Ncd. en een dito dito met smalle handen en stok, compleet, we gende 1334 Ned. ffi. Door de Heeren D. A. Schretlen en Comp. alhier is aangenomenhet leggen der ijzeren pijpen voor de telegraphische lijn in de steden Dordrecht, Botterdam, 's Gravenhage, Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Arnhem, voor 94 cents per el. Uil den Haag is aan de Amst. Cour. berigt, dat voorleden week zich twee Ministers naar Amsterdam hadden begevenom met Mr. M. II. Godefroi over de aanneming van de hem aangeboden of aan te bieden portefeuille van justitie te spreken, en dat die Heer zou te kennen hebben gegeven, zijn bepaald antwoord deze week te zullen mededeelen. De Hertog Bcrnhard van Saksen Weimar heeft met zijne beide dochters een bezoek bij de Koningin-Weduwe te Soestdijk afgelegd. Den 27stcn en 29slen Junij heeft te Botterdam plaats gehad de derde jaarlijksche Algemcene Vergadering der Maatschappij tot Nut der Israëliten en den 29slen te Amsterdam die der Maatschappij ter bevordering der I'harmaeie. - De llnogleeraar aan de Kweekschool der Verecnigde Doopsgezinde Ge meente te Amsterdam S. Muller, heeft gisteren het feest van zijne 25-jarige ambstbedicning gevierd. Eergisteren heeft de stoomboot Cycloop den eersten nieuwen haring aan- gebragt, bestaande in 101 ton. De stoomboot was den 25sten Junij van de vloot vertrokken. De prijs was ƒ700 per ton. Te Apeldoorn is in den nacht van den 28stcn Junij brand ontstaan, waarbij twee kinderen van den blaauwverwer Fenger in de vlammen zijn omgekomen. De deelneming was algemeenwaarin HH. MM. voorgingen met woorden en daden. De Baad van 's Hertogenbosch heeft besloten de stad grootendeels met gas te verlichtenen die onderneming op te dragen aan den Heer de Brau- wer. Directeur der Gasfabriek te Brugge. In Overijssel worden reeds vele proeven genomen met de inenting der koeijen tegen de longziekte, van welker uitslag men hoopt dat berigt zal gegeven worden, opdat men over hare waarde goed zou kunnen oordeelen. Sedert 22 Maart zijn in het Belgische stadje Hasselt 700 stuks hoorn vee ingeënt tegen de longziekteen sedert drie weken is die plaats die er nooit vrij van was, nu vrij van besmetting. De 29steI> April heeft de Heer Willems op uitgestrekte stallen een groot getal inentingen gedaanen 8 a 10 dagen later was alle spoor der ziekte verdwenen zelfs groeiden de beesten na de inenting beter. 's GBAVENHAGE 1 Julij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen B. O. II. van Manen als Burge- meester van Elburgonder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten en in zijne plaats benoemd A. J. Krudop; verder eervol ontslagen als Burge meester van Schalkwijk c. a. A. J. E. Hooft van Huysduynen, en in diens plaats benoemd S. van Baven, om die betrekking te vereenigen met het Burgemeesterschap van Houten c. a. Nog benoemd tot Burgemeester van Driebergen c. a. A. J. U. Baron van Wassenaer tot Catwyk. Z. M. beeft benoemd tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst, den Kapitein A la suite van het reg. Jagers, Jhr. E. A. O. de Casembroot, Gou verneur van den Prins van Oranje. Z. M. heeft benoemd bij den Staf, tot Generaal-Majoor, den Kolonel 11. F. C. Baron Forstner van Dambenoy, Chef van het topographisch bureau; bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot Generaal-Majoor den Ko lonel F. C. Gey van Pitlius, tot inspecteur in de 2lle inspectie van fortifica tiën, den Luit.-Kolonel Jhr. J. G. AV. Mërkcs van Gendt, Adjudant van Z. M. in buitengewone dienst. Bij den Minister van Financiën is ontvangen een bankbiljet van ƒ60, door een onbekende ingezonden tot voldoening van regtcn aan 's Rijks schat kist verschuldigd. Z. K. II. Prins Frederik heeft, vóór zijn vertrek naar buiten 's lands eene aanzienlijke bijdrage geschonken aan de Vereeniging tot verbeteringvan den werkende en dienstbaren stand alhier gevestigd. -Eergisteren heeft er een Ministerraad plaats gehaddie door al de Ministers werd bijgewoond. Ttveede Kamer tier Stuten-Gener:tal. Zitting van Woensdag 30 Junij. In deze zitting is de behandeling van liet wets-ontwerp op het Indisch muntwezen uitgesteld tot Maandag. Er zijn eenige wets-onlwerpen ingeko men als een tot regeling van den pligt der provincie om behoeftige gemeen ten te hulp te komenen zes wets-ontwerpen tot naturalisatie. Door de af- deelingen zijn tot hare rapporteurs voor het Wets-ontwerp betreffende het armbestuur benoemd de Heeren Schooneveld MetmanPoortmanvan der Linden en Heemskerk. Morgen zal beraadslaagd wordeni°. over het wets ontwerp omtrent de ontheffingen ter zake van directe belastingen2°. over dat tot wijziging van het tarief op eau de Carmes; 3". over de raming der uitgaven van de Kamer over 1853, en 4°. over de conclusie van het in eene vroegere zitting uitgebragte verslag omtrent de rekening van het fonds voor Men verzekert dat de aan te leggen spoorweg van Antwerpen naar Ne derland op Bozendaal zal worden gerigt, en van daar langs de Boovaart, naar de zijde van den Moerdijk, met een' zijtak naar en tot Breda. - De VI. Stemmen bevat het volgende uit Antwerpen geschrevenWij hebben vroeger gemeldhoe de Belgische en Hollandsche gouvernementen het eens waren omtrent de rigting en al de overige punten betreffende den ijzeren weg van Antwerpen naar Botterdam. AA'ij wenschen het gouvernement geluk met de eindelijke tot standbrenging van dien ijzeren weg; het bewijst daar mede eene wezenlijken dienst aan bet landnog zoo zeer nietom de ver gelijking van den koophandel tusschen de twee landenals wel om het zede lijk goed dat uit de naauwere betrekkingen moet voortspruitenwelke de ontworpen ijzeren weg niet kan nalaten te bewerken. Indien er een land in de wereld isbij welks vriendschap wij belang heb ben, dan is het wel zeker Holland. AVij zijn om zoo te zeggen kinderen van eene moeder, wij spreken dezelfde taal, hebben omtrent dezelfde zeden. De staatkunde heeft ons gescheiden; maar dat die scheiding ons niet moet belet ten vrienden te zijn, vooral op dit oogenblik, waar de nationaliteiten meer op oorsprong dan op grenzen beginnen te rusten, getuigen de pogingen door de Vlamingen en de Noord-Nederlanders sedert eenigen tijd aangewend, om meermalen met elkaar in aanraking te komen. Naauwe betrekkingen met eenen groolen en magtigen nabuur kunnen voor een klein land somtijds gevaarlijk worden. AVij zclven hebben daarvan nu een bewijs schier dagelijks voor oogen. Gedurende 20 jaren, konden wij ons niet te naauw met Frankrijk verbinden wij of ten minste vele onzer, namen van Frankrijk zijne taalzijne zeden zijne ondeugdenzijne dwalin gen, alles over, en zagen toen eerst wat gevaarlijk spel wij hadden gespeeld; hoe de eerste partij de beste bij ons slechts te werken hadom den vreem deling in ons huishouden te doen dringen, zich met onze zaken te zien be- moeijen en ons met zijnen toorn te bedreigenindien wij niet deden wat bij verlangde. Naauwe betrekkingen met Hollandbijaldien dat zij natuurlijker zijn kunnen nooit dergelijke kwade gevolgen voor ons hebben. Holland is klein gelijk Belgiëer kan van daar nimmer óverheersching te duchten wezen. El kaar helpen, door vereeniging sterk worden, ziedaar al wat wij kunnen doen, en dit belet ons geenszins elk in zijn eigen huishouden meester te blijven. Nog eens dus, wij wenschen het gouvernement geluk met den ont worpen ijzeren weg, en met de overeenkomst voor dien weg gesloten. Al wat wij verlangenis dat hij spoedig gelegd worde en aan Belgen en Hollanders toelateelkander al meer en meer van nabij te leeren kennen en hoogachten. FRANKRIJK. PABIJS, 29 Junij. De Voorzitter der Bepubliek heeft de volgende boodschap aan het AA'etgc- vend Ligchaam toegezonden: M. II. Op het oogenblik waarop de zitting van 1852 zal worden ge sloten, hecht ik er aan om u dank te zeggen voor uwe medewerking en de onbekrompene ondersteuning die gij aan onze nieuwe instellingen hebt ver leend. Gij hebt weerstand weten te bieden aan het gevaarlijkste dat er onder nationale nijverheid. De beraadslaging over het wets-ontwerp omtrent den waarborg van gouden en zilveren werken zal plaats hebben twee dagen na die van het wets-ontwerp. betreffende het Indisch muntwezen. ZAA'OLLE27 Junij. In 1853 zal deze stad ƒ50,000 aflossen, die nu tijdelijk is uitgezet. Op 24 dezer boden de besturen der gemeenten Ambt-A'ollenhoven en Genemui- den tegen elkander op, ten einde in het bezit te geraken van een perceel hooilandhetwelk A 2000 aan eerstgenoemde gemeente werd toegekend. A'roeger behoorden de genoemde plaatsen onder de steeds geld-negotiëerende en thans beijveren zij zich niet alleen, om haren schuldenlast uit te delgen, maar Vollenhoven en Genemuiden gaan verder en koopen nog eigendom aan. (Amst. Cour.) KAMPEN, 26 Julij. De Baad van Genemuiden heeft de quaestie met het domein over aanwas sen aan zeein der minne beëindigd en voor een getaxeerde waarde van ƒ26,715 de zaak opgeruimd, waardoor genoemde stad in het ongestoord bezit geraakt van 59 bunders land, biezen en water, onder nadere goedkeuring der AVetgevende Magt. Hier wil men echter van geen transigeren wetende Baad heeft niet al leen besloten, om tegen den Staat te blijven procederen, maar ook zal hij de procedure met het Zwolsche Diep voortzetten. Voor beide hebben zij cassatie doen aanteckenen en na de vacantie, zullen er dus twee belangrijke actiën aanhangig zijn. (Amst. Cour.) BUITEXLANDSCHE BEIUGTEX. B JE L. G I

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2