lttJITENLANDSCIIE BERIGTEX. havenkom, door de krachtige medewerking van het Rijk, de provincie en de stad daargesleld en de behoefte waaraan reeds geruimen tijd levendig was gevoeldwerd dien dag ten gebruike der scheepvaart opengesteld, Eene Commissie uit Gedep. Staten droeg, bij monde van den Heer Commissaris des Konings, de havenkom in eene vergadering van den Gemeenteraad op de vroeger gestelde voorwaarden, aan de stad over, waarbij de Commissaris, als een blijk van 's Konings genegenheid, den Heer Burgemeester, Mr. I'. Adama Zylstrahet Kommandeurskruis der Orde van de Eikenkroon overreikte. Voorts gaf hij te kennendat Z. M. volgaarne had toegestemd de havenkom te doen noeuien Willemshaven. Nadat de zitting van den Raad gesloten was, begaf men zich naar de havenkom, om getuige te zijn van het binnen- loopen der stoomboot Friso, het eerste vaartuig dat van de haven gebruik maakte. Met deze stoomboot werd een toglje gemaakt en de plegliglieid van den dag met een diner bij den Burgemeester besloten. ËNGËLAND. LONDEN, 21 Junij. Gisteren werd hier de 15de verjaardag der Regering van Koningin Victoria pleglig herdacht. Eergisteren hebben aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de ratifi cation plaats gehad van het verdragwaarbij de Deensche troonsopvolging 'aldus geregeld wordt, dat de hooge contracterende partijen zich verbinden, om ingeval de thans regerende Koning zonder nakomelingen mogt overlij den, Z. H. den Prins Christiaan van Sleeswijk-IIolslein-Sondeiburg-GUicksburg en zijne mannelijke afstammelingen, gesproten in de regstreeksche lijn uit zijri huwelijk met de Prinses Louise van Hessenhet regt van troonsopvol ging over alle statenwelke tegenwoordig onder den scepter van Z. M. den Koning van Denemarken vereenigd zijn toe te kennen. Het Parlement zal den 2dcn Julij ontbonden worden. Gisteren hebben de Directeuren der O. I. Compagnie een prachlig af scheidsmaal van ruim 200 couverts gegeven aan Lord F. Fitzclarencedie naar Bombay vertrekt, om het bevel der troepen op zich te nemen. Vrijdag heeft te Edinburg de onthulling plaats gehad van het bronzen ruiterstandbeeld ter eer van den Hertog van Wellington opgerigt. Te Liverpool is de gewoontedat de kinderen ter viering van den ver jaardag van den slag van Waterloo gezamentlijk naar de kerken gaan; vóór 30 jaren bedroeg het getal daartoe 1800, en 11. 18 Junij 18,031. Een schip met 150 landverhuizers is op Bird Islands vergaanwaar door 83 menschen zijn omgekomen. B E Ij «S I E. BRUSSEL, 23 Junij. Eene zonderlinge weddingschap werd dezer dagen aangegaan. Een Scheeps kapitein te Autwerpen hield staandedat een zijner matrozen zes uren achtereen op den haan van den windwijzer der Onze Lievenvrouwenkerk aldaar zou kunnen blijven zittenen ging deswege eene weddingschap om 400 frs. aan met een anderen Scheepsgczagvoerdcr. Den 19deD dezer had de volvoe ring der weddingschap plaatswelke door den eersten Kapitein gewonnen werddaar de matroos van des namiddags drie tot des avonds negen ure op den haan bleef zittenhetwelk gedurende al dien tijd eene groole menigte volks rondom het kerkgebouw verzameld hield. FRAKRSUK. PARIJS, 22 Junij. Uit het verslag der Commissie van het Wetgevend Ligchaam over de Staatsbegrooting verneemt men onder anderen de volgende bijzonderheden. Het betoogt dat het gcheele bedrag van het tekort op het eind des jaars 770 millioen fr. zal bedragen en dat daarbij voor 1853 minstens nog 40 mil- liocn moet gevoegd worden, niettegenstaande dat onder de middelen van dit dienstjaar eene buitengewone inkomst van 40 millioenvoortkomende uit de teruggave van vroeger voor spoorw eg-ondernemingen uitgeschoten gelden opgenomen isen dat eene som van 78 millioen die over 1853 tot schuld delging moest worden besteedaan deze bestemming onttrokken en voor ge wone uitgaven bestemd wordt. Hoewel de Commissie een aantal der door haar voorgedragen maar door den Staatsraad afgekeurde amendementen laat varen, stelt zij op vele posten verminderingen voor, wier gezamentlijk bedrag omstreeks 18 millioen franken beloopt. De geheele som der begrooting, zoo als zij thans door de Commissie, in overeenstemming met den Staatsraad is gewijzigdbedraagt 1,480 mil- lioenen 341,358 fr. Er zijn door onderscheiden Proteslantsche geestelijken hij de Regering klagten ingediend tegen het houden van processie'n langs den openbaren weg. Men berigt echter, dat hun te kennen is gegeven, dat hun bezwaar onge grond is. Men gelooft, dal de Vertegenwoordigers in een volgend jaar, reis- en verblijfkosten zullen ontvangen. De Reglbank heeft eenige personen, die den cider, waarvan veel ge bruik wordt gemaakt, met lood en koper vervalschlen zoodat eenige men schen daardoor reeds gestorven zijntol gevangenis en boete veroordeeld en ook lot omstreeks 25,000 fr. schadeloosstelling. Guizot heeft twee nieuwe werken uitgegeven: Corneille en zijn tijd. enShakespeare en zijn tijd. De meeste fabrieksteden in het noordelijk gedeelte des lands nemen in bloei toe, zoodat de fabriekanten zelfs voornemens zouden zijn, de prijzen der fabriekaten te verhoogen. De Moniteur de Varmee bevat het volgende: Eene telcgraphische depêche, den 13den Junij van Constantino aan den Gouvern.-Gen. van Algerië gezondenberigt dat de opstand der Haractas gestild is. De geheele hoofdafdeeling en de tenten van al de overige zijn nabij onze troepen gelegerd. De overige vragen vergiffenis. De Generaal d'Autcmaro gaat deze zaak op de plaatsen zelve ten einde brengen. De gemeenschap met Tebassa is hersteld. De aan de zijde van Guelma opgestane stammen zijn verdeeld en onzeker over het gedrag dat zij moeten volgen. De Kolonel do Tourville, Bevelhebber der subdivisie van Bone, heeft den 13dcn dezer het land der Ouled Dhann moeten intrekken. Dank zij dc kracht en de vaar digheid der door den Gouverneur-Generaal genomen militaire maatregelen dank ook de krachtige houding van de Bevelhebbers der afdeelingen en onder- afdeelingenzal eene gestrenge en verdiende beteugeling spoedig de oproerige beweging volgenwelke schijnt te zijn uitgelokt door geheime kuiperijen der Musclmansche godsdienstige vereenigingenen welkein de omstreken van la Calle begonnenzich heeft verspreid door het aanstoken van den slicrif van Ouargla. TOSCANE. FLORENCE, 9 Junij. Dc Londensche Times meldt, dat aldaar zekere Madiai met zijne echtge- noote, die van de Roomsche tot de Proteslantsche kerk overgegaan waren toen in Toscane ten gevolge der jongste omwenteling volledige godsdienst vrijheid bestond, thans deswege door het Gereglshof, met drie tegen twee stemmenen tot niet geringe verontwaardiging van het publick veroordeeld zijn lol jarenlange galeistraf met harden arbeid. PRUÏSSEN. BERLIJN, 22 Junij. Den 18dcn heeft de wolmarkt alhier onder het ongunstigst weder een aan- vang genomen. Aangevoerd waren in eerste en tweede hand ongeveer 90,000 cent.alzoo bijna 20.000 cent.meer dan in het vorige jaar. De prijzen waren in het algemeen voor middel en fijne wollen 3 a 5 rth., per cent., hooger dan in het afgeloopen jaar, terwijl voor supra fijne soorten, alsmede voor geringere, weinig belangstelling was. Eenige dagen geleden kwamen te Keulenonder begeleiding van een Pausclijken werfofficier, 89 jongelieden aan, om met eene stoomboot der Nederl. stoomboot-maatschappij den stroom op te varen. Als doel der reis werd Rome opgegevenwaar die jongeliedenvele van welke de uniform uit den Sleeswijk-IIolsteinschen krijg droegen, in het nieuw Pauselijk Duitsch legioen dienst willen nemen. De policie verhinderde echter de dadelijke af vaart en stelde den werfofficier onder toezigt van een gendarme, dewijl zij zich alvorens wilde verzekerenof zich ook Pruissische onderdanen hij het corps bevonden, naardien eene aanwerving voor vreemde krijgsdienst bij de Pruissische wet verboden is. Werkelijk waren verscheidene Pruissen onder de jongelieden; deze werden te Keulen teruggehouden, maar aan de overigen, benevens den werfofficier, de voortzetting der reis vergund. Die nieuwe soldaten van den Paus zijn streng Lutherscben we zullen dus iets echt negentiende-eeuw sch zien; de Paus, zich steunende op een leger, voor een groot deel bestaande uit Protestanten OOSTENRIJK. AVEENEN, 19 Junij. De bladen gewagen met veel ophef van de blijdschap en het gejubel, waar mee de Keizer allerwege door de Hongarenin stad en land wordt ontvan gen. Een der dagbladen deelt het volgende berigt uit Ofen mede: Ilonderde boeren van heinde en ver in de stad gekomenstonden onder de vensters van den Koninklijken burg, waar de Keizer zijn intrek genomen had. Naauwe- lijks vernam hij dit, of hij zond een zijner Adjudanten om hen te vragen wat zij wenschten. Een oud man trad te voorschijn. Wij kwamen van wijd en zijd met geen anderen wensch dan om slechts eenmaal onzen Keizer te zien!" zeide hij. Dadelijk begaf dc Monarch zich onder het volk, geheel onverzeldnadat hij hen door zijn Adjudant had laten verzoeken zich zoo te plaatsendat hij met ieder zou kunnen spreken. Toen hij echter in hun midden kwamwas eensklaps alle orde verbroken en zijn verzoek vergeten. Alles drong om hem heen, sommigen vielen voor hem neder en omarmden zijne knieën, kusten zijn kleed, en een eindeloos vreugdegejuich daverde door de lucht. Lang bedwong de Keizer zijne ontroering, maar eindelijk barstta hij in tranen uit. Nu werden de juichtoonen gearticuleerde klanken: Gij vergiet vreugdetranen om onswij zullen ons bloed vergieten voor u 1klonk het van alle kanten. De Keizer heeft aan de Hongaren eene amnestie wegens staalkundige misdrijven geschonken, en de verbeurtverklaringen opgeheven, die tegen som mige ballingen waren uitgesproken. Te Troppau in Oostenrijksch Silczic mogt voorheen geen Jood vertoeven. Sedert 1848 was dit veranderd, vele Joden hadden er zich gevestigd en som migen huizen gekocht. Gisteren is aan een aantal hunner bevel gegeven de stad te verlaten en die huizen bezatenom ze binnen bepaalden lijd te verkoopen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3