-Door ccnigc hoogschatters van wijlen onzen beroemden landgenoot J. Ie Francq van Rerkhcy, is in de Hooglandsche kerk alhier, nabij 'smans graf, in den muur een eenvoudige gedenksteen geplaatst, niet bet opschrift: Hulde aan de wetenschappelijke verdiensten van Jan le Francq van Berkhey Med. Doet. en Lector in de Natuurl. Historie aan de Hoogeschool. Ge- horen te Leyden den 2I> Jan. 1729overlden 1!» blaart 1812. Aan elk die fol het oprigten biervan beeft bijgedragenis een gipsen medaillon verstrekt op de voorzijde voorzien van 's mans welgelijkend portret, op de keerzijde het opschrift van den gedenksteen dragende. De voorzijde van dit medaillon is naar een oud maar eenig exemplaar afgegoten door den lieer Georges Beeldhouwer te Utrecht; de gedenksteen is vervaardigd door den Steenhouwer Timmermans alhier. Wij vernemen dat de Algemeene Vergadering der Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche bezittingen, dit jaar zal gehou den worden in het Hotel du Lion d'Or alhier, op Vrijdag den lGden Julij a. s. Wij vernemen, zegt het Handelsbladdat het antwoord n°. 6 op de prijsvraag van de Broederschap der Notarissen uitgeschreven wegens de wet geving op de Registratie, hetgeen de meeste stemmen ter bekrooning op zich vereenigd bad, geschreven is door den Heer W. de Gelder, Inspecteur der Registratie en Domeinen, alhier. De jaarlijksche algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van T Algemeenzal den 10Jel> en llde[l Augustus te Amsterdam plaats hebben in de Kerk der Doopsgezindenonder voorzitting van den Hoogleeraar Mr. II. Beijerman, aan wien de openingsrede is opgedragen. De Koningin-Weduwe heeft aan de Commissie van Weldadigheid van Soest en Baarn ƒ4,800 geschonken, voor het verleenen van onderwijs, ge neeskundige hulp en onderstand aan de behoeftigen dier gemeenten. Bij herstemming is te Gouda tot lid der Tweede Kamer herkozen Mr. G. M. v. d. Linden met 970, tegen M1'. G. Groen van Prinslerer, die 819 stemmen verkreeg; te Dordrecht gekozen Mr. G. A. de Raadt, met 596, tegen den Heer A. Vogelzang, die er 407 erlangde, en te Amsterdam her kozen de Heer H. Stolte met 645, legen den Heer J. J. Rochussen, die 550 stemmen op zich vereenigdc. De drie zoontjes, van welke de vrouw van den schuitenjager Spaans te Delft den 1GI,C[] bevallen was. zijn Zaturdag ovexleden. Het dochtertje was dood geboren. De Hoogleeraar Vreede te Utrecht heeft in de Vtr. Cour. het volgende artikel doen plaatsen over de Russische Schuld. Naauwclijks hebben de beide Grootvorsten den Nederlandsehen grond verlatenof men verneemt dut het Ministerie, na ongeveer een jaar stilziltens, met ernstigen aandrang de spoedige afdoening van het netelig onderwerp eischt. Wij meendendat de Tweede Kamer verdiept was in de overweging van het voorstel over het wel dadig Eau des car mesen vonden het derhalve minder onbegrijpelijk, dat in eene der laatste zittingen van de 68 leden slechts 35 tegenwoordig waren. Maar, is werkelijk de Russische schuld aan de orde, wij vertrouwen, dat bij de behandeling van een zóó gewigtig vraagstuk, de Nationale Vertegenwoor diging, ook zonder oproeping bij klokslag, voltallig zal zijn; dat zij beseffen zal, dat de opoffering der waardigheid en der belangen van het Vaderland aan de wederregtelijke vorderingen van eene vreemde Mogendheid, hetzij men uit zwakheid of vadsige onverschilligheid achterblijve, of dat men de taal der waarheid smore waar pligt gebiedt te spreken, een onverantwoordelijk vergrijp zoude zijn, doodelijk voor de populariteit der Kamer, die inderdaad niet veel te verliezen heeft. Wij zijn nooit vrienden geweest van intimidatie, van welke zijde die mogt komen; wij eerbiedigen elks gemoedelijke overtui ging; wij zullen berusten in de wél gemotiveerde uitspraak, die op de met kalme en grondige onbevangenheid gehouden beraadslaging zal volgen; maar, welke dan ook de uilkomst, zij, verwerping, of, hetgeen ons steeds onge- loofelijk dunkt, aanneming van het ontwerp van wet, wij zijn geregligd van elk lid der Vertegenwoordiginghoofd voor hoofdeene naauwgezette over peinzing van deze veelzijdige zaak en rekenschap van de uit te brengen stem te verwachten. Den 28stcn dezer zal van Harderwijk vertrekken een detachement sup pletie troepen sterk 120 Onderofficieren en manschappen ten einde op den 30sttn in het Nieuwedicp over te gaan aan boord van het schip Waterloo, bestemd naar Oost-Indiëonder commando van den Kapt. der infanterie van het Oost-Indische leger G. F. Nautavan verlof lerugkeerendeen medege leider 2de Luit. der infanterie W. L. Rogge en Officier van Gezondheid 3-ie hl. J. W. E. Arndt. Zr, Ms. fregatschip Prins van Oranje, Kapt. Bijl de Vroe, is Zaturdag morgen te Vlissingen gearriveerdhebbende den overtogt van New-York ge daan in den buitengewoon korten tijd van 18 dagen. - Den 19Jen dezer hebben Directeuren der stoomboot- en diligence-diens ten Harlingen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te kennen ge geven, dat zij genoodzaakt zijn die diensten tot nadere aankondiging te sla ken dewijl de raderen der stoomboot zoodanig zijn beschadigddat zij geheel vernieuwd moeten worden. Hel verdiepen van het kanaal van Voorn e met de verbreeding daarvan bij Helvoelsluis enz., uit te voeren van 18521855, is eergisteren te 's Gra- venhage aangenomen door den Heer W. A. Harlogh, te Sliedrecht, voor ƒ154,000. In het Nieuwe Diep is van Newcastle aangekomen eene stoomboot welke, na le zijn gekeurd en afgewerkt, van het Nieuwe Diep naar Texel en Harlingen in de vaart zal worden gebragl. Met de laatste landmaal is uit O.-I. aangekomen de Baron van Tuvll van Serooskerkendie met Prins Hendrik deel heeft in de ontginning der tinmijnen op Biliton. Den 19dcn is het laatste perceel voor den aanleg van den spoorweg van Maastricht naar de Pruissische grenzen aangenomen door den Heer Fre- mensdorff uit Aken voor ƒ198,000. 's GRAVENIIAGE24 Junij. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming van W. v. Waning tot Burgemeester te Krimpen aan de Lek; eervol ontslag verleend aan J. J. Snel, als Burge meester van Ouderkerk op den IJssel en van Bcrkenwoude; A. van Weel Dzn., als Burgemeester van OoltgensplaatJ. de Graaf, op zijn verzoek, als Burge meester van Sommelsdijk J. van 't Hoff en W. Roodenbcrgals Burgemeesters van Ilendrik-Ido-Ambacht en Sandelingen-Ambacht, en verder benoemd tot Bur gemeesters W. van Waning, te Ouderkerk op den IJssel, ten einde die betrek king le vereenigen met die van Burgemeester van Krimpen aan den Ifssel en Stormpoldcr; J. A. Snel, te Bcrkenwoude, ten einde die betrekking te vcr- eenigen met die van Burgemeester van Stolwijk; Mr. J. van Andelte Krim pen aan de Lek; A. M. van Lokhorst, te Zwammerdam; II. Bel, te Kedi- chemten einde die betrekking te vereenigen met die van Burgemeester van Arlcel c. a.: II. W. Croes, te Ooltgensplaat en den Bommel; Mr. .J. E. van den Broek, te Sommelsdijk; H. K. Vlielandcr, te Pernis; Jhr. M.r J. II. Caan van Neck, te Rijswijk; II. W. Metman, te Ridderkerk en Rijsoort; Jhr. Mr. A. T. C. Gevers, te Oegstgeest; Mr. J. J. de Reus, te Ilendrik-Ido-Ambacht en Sandelingen-Ambacht; J. A. Meursing, te Anloo; II. J. Oosting, le Assen; L. Rikkerste CoevordenMr. J. A. ten Holtete DalenS. van Roijente Diever en Vledder; Mr. II. Tonckens, te Eelde; Mr. L. O. Tonckens, te Em- men; T. Braams, te Gasselte; Mr. C. L. Kniphorst, te Gieten; W. F. Kyrn- mellte HavelteMp. L. Carsten te Hoogcveen; J. E. Slot, te Meppel Mr. L. Homan, te Norg; Mr. J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk, te Nije- veenMr. S. Hellinga Tonckens, te Odoorn; Mr. J. P. Willinge, te Ooster- hcsselen en Zwecloo; Mr. C. W. Ellents Kymmellte Roden; Mp. II. Homan, le Rolde; Mr. J. T. Nijsinghte Ruinerwold, en J. Boelken, te Sleen. Nog heeft Z. M. benoemd tot Ontvangers der registratie en domeinen te Middelharnis, den Heer Treussart Ridder van Rappardthans Ontvanger to Enkhuizen; te Vollenhove, den Heer A. Verwey Jz.thans Ontvanger te En schede; te Eindhoven, den Heer R. van de Kasteele, thans Ontvanger te Har derwijk te Enschededen Heer IV. F. Gratamathans Surnumerair der re gistratie en domeinen; te Harderwijk, den Heer J. H. A. van Marle, thans Surnumerair der registratie en domeinen; te Enkhuizen, den Heer M. P. Smis- saertthans Surnumerair dor registratie en domeinen. Bij Z. M. besluiten van den 18<len dezer zijn benoemd: tot Vice-President hij het Hof van N.-IIolland Mr. J. M. v. Maanen, thans Raadsheer bij dat Hof, en tot Commissaris van Policie te Amsterdam Mr. B. J. Muller, thans Advo caat aldaar; en bij besluit van den 20sten tot Notaris le Lisse, Samuel Magnet Hummel, Cand. Notaris te Delft. De Prins van Oranje zal gedurende den vacantie-tijd met zijnen Gou verneur Z.-IIolland, N.-Brabant en Zeeland doorreizen, en zulks volgens ver langen van Z. M. incognito. De Heer J. Singelslangen tijd belast geweest met het opzigt over ver schillende groote waterwerken in Polen, en die thans weder van hier derwaarts is vertrokkenom eenige groote werken te regelenheeft van den Keizer van Rusland de Ridderorde van Stanislaus ontvangen. Zondag II. is de Generaal-Majoor l oet in den ouderdom van 59 jaren nabij Rijswijk overleden. De Middelhui-gsche Courant zegt dat dezer dagen afwijzend is beschikt op het verzoekschrift van de Heeren Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerkc, Mr. J. F. Bijleveld, Dr. J. C. van den Broecke, Mr. G. A. Fokker en Dirk Dronkerstot verkrijging der vergunning tot het graven van een kanaal door het eiland Walcheren cn de afdamming van het Sloe, ter verbinding van do eilanden Walcheren en Zuidheveland. Nopens de Ministeriële verandering is nog niets nader met zekerheid bekend. Van goederhand wil men echter wetendat het uitzigtdat er in de laatste dagen bestonddat de opengevallen betrekking van Minister van Justitie spoedig zou worden vervuld, zeer is verminderd, cn dat de onderhan delingen deswege voortgezet zullen moeten worden. UTRECHT, 23 Junij. Ll. Zondag kwam hier met den pas bepaalden plcizicrtrein van den Rijn- Spoorweg, eene groote schare Amsterdammers aan. Onder deze waren er dio uit lust om eens uit de hoogte op Utrecht neêr te zien (een Amsterdammer mag zoo wel eens uit de hoogte op andere steden neerzien), den Dom beklom men. Nadat ze daar eenigen tijd hadden vertoefd, wilden ze weder afdalen; doch de torenwachter had hun de toren laten zien, smet grendels op de deur." Daar stonden ze nu uit hun verheven standpunt, onder weeklagten de vrijheid van de omlaag wandelende menigte te aanschouwen, en wuifden en seinden wat zij mogten, om uitkomst. Eindelijk werd men hen gewaar, de policie ontfermde zich over de gevangenen. De deur was reeds opengestoken, toen eindelijk de torenwachter kwam; wat fooi ze hem gaven, meldt de geschiede nis niet, en ter naauwernood bereikten ze nog den laatsten trein, om te Amsterdam te kunnen vertellen dat ze met den PlElziERtrein waren uitgeweest. HARLINGEN, 21 Junij. Eene voor de provincie Friesland in het algemeen en voor deze stad in het bijzonder belangrijke gebeurtenis bad den 19dcn dezer alhier plaats. De

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2