eene stad van 30,000 inwoners, zijn onder anderen in ééne maand meer dan VOO personen daarheen vertrokken. Een der grootste stoomboot maatschappijen, de Cunard-Maatschaq>pij Leeft aangekondigd dat zij eene geregelde stoombootdienst tusschen dit land en de Australische koloniën over de landengte van Panama in werking bren gen zal. Deze weg is 1200 tot 1500 Engelsehe mijlen korter, dan die langs de' Kaap de Goede Hoop of over Indie, docli is aan bet bezwaar eener overla ding der goederen onderhevig. Onder bet Australië aangebragt goud, bevindt zich een stuk massief ter zwaarte van 27; pond. F RANK te Si. PARIJS, 20 Junij. In de zitting van bet Wetgevende Ligchaam van eergisteren beeft de Voor zitter den volgenden brief medegedeeld van den Minister van StaatIn antwoord op de opmerkingen, welke door u, Mijnbeer de Voorzitter, aan den President zijn voorgehouden namens een groot aantal volks-afgevaardigden die vreezen geen tijd genoeg te zullen hebben tot behoorlijk onderzoek der aan bet Wetgevend Ligchaam voorgedragen nieuwe belastingwettenben ik door den President belast u bet volgende te kennen te geven. Door die voor dragten wilde de President tot aanvulling van bet tekort onzer staats-in- komsten geraken. Hij erkent dat zij van zeer gewigligen aard zijn en een grondig onderzoek vereischen. Hij weet ook dat verscheiden volks-afgevaar digden andere belastingen, als doelmatiger, willen voordragen. Hij ziet dan j ook geen bezwaar tegen een uitstel van bet onderzoek dezer wets-ontwerpen tot eene andere wetgevende zittingte minder daar de staat der schatkist geene onverwijlde vermeerdering van inkomsten vereiseht. In die zitting zijn nog 20 nieuwe wets-ontwerpen ingekomen waarvan twee strekken tot aanleg van een' spoorweg van Parijs naar Cherbourg en van Bordeaux naar Cette. Aan bet Wetgevend Ligchaam is de officiële medcdeeling gedaandat zijne zitting den 233ten dezer zal gesloten worden. De uitspraak van den Staatsraad in de zaak der goederen van de fa milie Orleans is thans officieel bekend gemaakt. Het conflict, waarbij de bevoegdheid van den gewonen regter wordt ontkend, wat aangaat bet beoor- deelen van de wettigheid der sequestratie-decretenis bevestigd voor zoover betreft de domeinen van Neuilly en Monceauxomdat zij den 7dcn Augustus 1830 door Koning Lode wijk Philips aan zijne kinderen werden geschonken. Het conflict is daarentegen nietig verklaard in zoover het een gereglelijk on derzoek afsloeg nopens liet wettige van de aanspraak der erfgenamen van Lodewijk Philips op sommige gedeelten van Neuillyeveneens als op die ge deelten van bet domein van Monceauxwaarop de Prinses Adelaide van Orleans verklaart regt te hebben. Te gelijk worden als nietig verklaard alle middelen van verzettot dusverre aangewendalsmede bet vonnis der regtbank van bet departement der Seine van 23 April 1852. F R A N f£ F lü TT. 19 Junij. In bet Wurlembergsche beersebt thans in den bonthandel, bijzonder met de Nederlanden, eene levendigheid, zooals men die sedert jaren niet heeft waargenomen. In de eerstvolgende dagen zullen onlzagchelijke vlottender waarts bestemd, den Necltar en Rijn afzakken. Van daar, zoo alsmede uit andere deelen van Zuid-Duitschland, ontvangt men de meest gunstige berig- len nopens bet uitzigt op eenen overvloedigen oogst. De akademische bibliotheek te Tiibingen is dezer dagen verrijkt met een aantal kostbare en deels geheel onbekende Oostersche handschriftendooi den zendeling Miihleisen uit Klcin-Azië, Syrië, Perzië, enz., onlangs mede- gebragl en aan deze Universiteit afgestaan. Ten behoeve der geleerde wereld, zal eerlang een beredeneerde naamlijst dier boeken verschijnen. CISSEREN li AN®. ATHENE, 7 Junij. De Regering heeft eene uitgebreide zamenzwering ontdekt, die vooral onder de geestelijkheid bare vertakkingen bad, met bet doel om de kerkelijke inrig- tingen weder op den ouden voet te brengen. Op vele plaatsenbijzonder in de Maina waren reeds onrustige bewegingen ontstaan. Er zijn onderschei den personen in hechtenis genomen. BKA2ILIE. De Keizer beeft den 3llcn Mei jl. de zitting der Wel gevende Kamers ge opend met eene aanspraak in welke onder anderen bet volgende voortkomt Mijne Regering gaat voort en zal voortgaan den slavenhandel te weren die sedert de laatste wetgevende zitting nog is afgenomen. Ik hoop dat de rustelooze waakzaamheid der Regering dal schandelijk en snood bedrijf, het welk alleen door winzucht wordt gaande gehoudengeheel zal vernietigen. Ik reken steeds op uwe volvaardige medewerking tot de maatregelen die de ondervinding ter geheele uitroeijing van dien afschuwelijken handel doet noodig achten. Het Rijk is in vrede met alle buitenlandschc mogendheden. De u voor te leggen staat der staatsuitgaven en inkomsten zal u doen zien dat bet slaatsinkomon in eene toenemende mate vermeerdert. Edele en waardige Vertegenwoordigers der Natie! Ik maak staat op uwe medewerking in al betgeen strekt oin onze staatsinstellingen te bevestigen en gestadig verder te ontwikkelen om ons land op de baan der groote maat schappelijke verbeteringen snel te doen vorderenen om bet tot dien invloed en dien luister te verheffen welken de onuitputtelijke rijkdom zijne natuur lijke hulpbronnen aan hetzelve verzekert. RERÏCXEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 23sten Junij 1352, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1. Rapport omtrent de regten der gemeente tot het bestuur van Rijnland. 2. Voldoening der kosten van verpleging in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid dienst 1851. 3. Rekening der dienstdoende Schutterij 1851. 4. Begrooting en Subsidie van hel Minnebuis. 5. Voorwaarden van tiend verpachting. 0. Voordragt tot afzondering van een terrein voor practische oefeningen der Officieren in de Veldverschansingen. 7. Request tot bet leggen van een put onder Stads grond. 8. Request van A. J. Hoekentot bet in gebruik nemen van een gedeelte der Hooimarkt. 9. Rekening van de Vereeniging der turfdragers dienst 1851. 10. Adres en rapporten betreffende de verdere toelage aan die Vereeniging. 11. Benoeming van drie leden voor bet werkbuis en reglement. De BURGEMEESTEPi der Gemeente LEYDEN brengt door deze ter ken- nisse van alle daarbij belanghebbenden, dat de blanco aanvragen tot het erlangen van Jagt- en Vischakten, van heden af ter Secretarie dezer Ge meente kosteloos verkrijgbaar zijn, op alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 's namiddags ten 3 ure. De Burgemeester voornoemd Leiden, 22 Junij 1852. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze naar aanleiding van bet 2de lid van Art. 266 der Gemeentewet, ter kennisse van de ingezetenen, dat bet Kohier van den hoofdelijkcn omslag voor bet onderhoud der Lantaarnen, Brandspuiten en Nachtwachten over 1852, door IlII. Gedep. Staten dezer Provincie bij dispositie van den 10'1™ Junij 11. B. N°. 3256 (o11'' Afd.) G. S. N°. 24 is goedgekeurd, en hetzelve op heden aan den Gemeente-Ontvanger is verzonden. Burgemeester en AVcthouders voorn. Leiden, 21 Junij 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Schutterij, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphahetiscbe naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Sccretarij dezer Gemeente, van den 16 tot den 24 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 1Ü tot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raad huis, en wel: Op Vrijdag den 25 Junij 1851, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met de woon hebben gevestigd, tot eene na-loling opgeroepen, mede op Vrijdag den 25 Junij aanstaande's namiddags ten 1 m e. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrevenc plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigendie verhinderd mogten worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; oi" geen gemagtigde comparerende, zul de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit bet Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermeencn, krachtens het 3 art. der wet, te kuunen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling ineenen te heb ben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtig de, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke ben tot den Wapenhandel voor bet tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nedcrlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de lloogcscholenaan de Alhenaea en de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. G°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of ge pensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogcrcn rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7". Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in bunnen vorigen of in eenen hoogcrcn rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de ver- pügting nietom zich te doen inschrijven. 9°. De broeder van hem, die in persoon voor zich zclven hij de Schutterij dient: met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, inet de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeenc en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst grsleld worden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3