BUITENLMDSCiïE BEIUGTEN tegenspoedenwelke aan het welslagen der kolonisatie zulke aanmerkelijke hinderpalen heeft in den weg gelegd. Allereerst misten zij de hulp der stoomboot, die hunne schepen tot voor Gro ningen had moeten opslepen en waren al zoo blootgesteld aan de ongelegenheden welke een verlengd verblijf op de rivieren aan ongeacclimateerde en zamen- gepakle passagiers oplevert. Pas na elf dagen kwamen zij aan hunne bestemming. Bij aankomst ontbrak tot hunne ontvangst het noodwcndigsle. Van 31 in aanmaak zijnde woonhuizen waren nog slechts 13 bewoonbaar. De gronden waren nog onbebouwd en waren ondoelmatig verdeeld. Aan het eenvoudigste huisraad en andere benoodigheden was gebrek. De indruk was zoo ontmoedi gend dat Ds. Copyn alle moeite had om hen te bewegen de schepen te verlaten. Van uit Paramaribo werden de ontbrekende benoodigdheden zooveel moge lijk aangevoerd. De voltooijing der onafgebouwde en de aanbouw van 19 nieuwe woningen werd doorgezet. Inmiddels moest het mcerendeel der kolo nisten zich getroosten met het niet zeer ruim of aangenaam verblijf, dat hun in de in onbruik geraakte kazerne van post Groningen werd aangeboden. Kort daarna brak onder de kolonisten eene soort van typhus uit, die al spoedig een honderdtal hunner had aangetast en waarvan de bestrijding, zoo wegens haren kwaadaardigen en besmettelijken aard als wegens gebrek aan hetgeen lot eene goede buisvesting, verpleging en afscheiding gevorderd werd, uiterst moeijelijk was. Eerst in Januarij 1846 volkomen uitgewoed hebbende, telde deze ziekte dan ook niet minder dan 189 slagtoffers. Onder deze laatsten behoorde ook, tot groot verlies voor de kolonisatie, de uitmuntende bestuurder Ds. Copyn. De moed en het vertrouwenwaarmede de kolonisten waren vertrokken maakten plaats voor moedeloosheid en verslagenheid. In stede van het aanlokkende, dat voor ieder onvermogend kolonist gelegen is in bet bezit van eigen woning en akker, verwezenlijkt te zien, moesten zij zich vergenoegen met voorloopige buisvesting en vonden zij de gronden nog ongeschikt ter bebouwing. Zij moesten nu zeiven de hand leenen tot inrigting van belgeen zij hadden moeten vinden. De ziekte, die, volgens het getuigenis van Ds. van den Brandhoff, de keur der kolonisten en het krachtigste werkvolk had weggerukt, had, behalve dat zij de verslagenheid door het verlies van vrienden en betrekkingen vergrootte, ook nog het gevolg, dat alle gezond gebleven of herstelde kolonisten en alle gouverncments-arbeiders als zieken-oppassers werden gebruikt, en dus van zelf van de voltooijing der werkzaamheden werden afgehouden. 's GRAVENHAGE 15 Junij. Bij Z. M. besluit van den 7d™ dezer, is Mr. K. II. Baron van Brienen aangesteld tot attaché bij het Corps Diplomatique, ten gevolge van het in de afgeloopene week, aan het Departement van Buitenl. Zaken, afgelegd exa men voor de door den Koning benoemde Commissie. Dezer dagen hebben de Protestantsche genootschappen Unitas, Christe lijk Hulpbetoon en Welstand hunne jaarlijksche vergadering gehouden in bet locaal Diligentia, alhier. De 34stc vergadering der Ev. Lutherscbo Synode is den lldcn op de gewone wijze gesloten. Tweede Kamer dew Staten.Generaal. Zitting van Dingsdag 15 Junij. De Kamer heeft beden hare werkzaamheden hervat. Er zijn ontvangen G naturalisatie-ontwerpenen eenige kennisgevingen van de Eerste Kamer en van den Directeur van het Kabinet des Konings. Van den Minister van Buitenl. Zaken is ontvangen bet afschrift eener over eenkomst met België omtrent de regeling van bet toczigt op de beplantingen der oevers van de Maas. Tot rapporteurs over het ontwerp betrekkelijk de indeeling van bet Rijk in kiesdistricten voor de Prov. Statenzijn benoemd de Heeren Wintgens Meiman, v. Eek en Mackay. De zitting is daarna opgeheven. AMSTERDAM 15 Junij. Gisteren bad de pleglige installatie plaats van den Heer Mf. W. D. Cramer van Vice-President tot President benoemd bij 't Provinciaal Gcregtshof van Noordbollandwaarbij de Proc.-Generaal Mr. Uytwerf Sterlingeene uitvoe rige rede hield, de Vice-President het woord voerde en de benoemde met veel hartelijkheid voor aller belangstellinguit de buitengewoon talrijke op komst blijkbaar, bedankte. Onder de aanwezigen waren ook de leden der Arrond.-Regtbank met hun hoogbejaarden, doch nog steeds naar ligchaam en geest welvarenden Voorzitter Mr. M. C. van Hall. LEEUWARDEN, 12 Junij. Gisteren dongen op de harddraverij om eene zilveren zweep, ter waarde van ƒ400, van wege Z. M. uitgeloofd, 21 paarden naar den prijs. Na afloop was er diner in de groote zaal van den Heer van der Wielen waaraan niet minder dan 330 leden van het congres, dat heden reeds meer dan 850 leden telde, deelnamen. Het gemeentebestuur van Wijns heeft de broodzetting afgeschaften die van Leeuwarderadeel eene belasting op de honden bevolen van ƒ3. tot 1,75. LONDEN, 12 Junij. Ll. Donderdag is er brand ontstaan in de drukkerij van Clowes en Comp. de drukkers van den Catalogus voor de Tentoonstelling, in de Dukeslreet Lambeth. De brand is begonnen in de magazijnen waar 20 a 30,000 riem papier en ongeveer 200,000 Ned. li; letters voorhanden waren. Spoedige hulp beeft echter de brand beperkt en de werkplaatsen zijn behouden. Een groot getal exemplaren van een Prentbijbel, van Shakspearc, van den Catalogus der Tentoonstelling, van den Engelschen Kalechismus en van de Tabel der Volkstelling zijn verbrand. Alles was verzekerd en de werkzaam heden zijn niet afgebroken. Men schat de schade op 100,000 De oorzaak van den brand is onbekend. In Britsch-Indië ontvangen ruim 23,000 kweekclingen onderwijs ten koste van den lande. Het is niet raadzaam geoordeeld, om den Bijbel in de scholen te geven, omdat men zich niet wilde mengen in de godsdienstige be grippen der inwoners, die Mahomcdanen en Hindo's zijn. FRAKfllRUK. PARIJS, 12 Junij. De Staatsraad heeft eergisteren, onder voorzitting van den President zei ven, het wets-ontwerp tot invoering eener nieuwe belasting op zekere voor werpen van weelde onderzocht, en zich daarmede, behoudens eenige wijziging vereenigd. Daardoor worden de rijtuigen, de paarden en honden, en de vervaardiging van papier en bordpapier van alle soorten getroffen. Het volgende regt zou van rijtuigen, voor weelde geheven worden: alhier voor een rijtuig op vier wielen 120 fr.en voor een rijtuig op twee wielen GO fr.in plaatsen van mindere bevolking daalt dit regt tot 30 fr. en 15 fr. Buitendien zoude voor elk rijtuig waarop wapenschilden aangebragt zijn, een vast regt van 50 fr. worden geheven. Geen voor den handel dienend rijtuig zou aan belasting onderhevig zijn. Van eiken hond zoude 5 fr. betaald worden. Buitendien is een wetsontwerp aanhangig betreifende de proportionele rcgislratie-regten op den overgang in zekere gevallen van vast goed, en een ander tot ver hooging van het consumticregt op alcohol. De Prefect te Rijssel heeft aanschrijving van de Piegering, dat zij bij nadere overweging en na liet ontvangen van nieuwe inlichtingenhem mag- tigt, op den H. Sacramentsdag de kerkelijke onunegangen buiten de kerk gebouwen te laten komen. Ook uit RouenNancyLimoges wordt berigt dat de procession dien dag de openbare straten zullen doortrekken. Dit was sedert 1830 door de Re gering krachtens het concordaat met den Heiligen Stoelsteeds verboden geworden. In het tweede nommer van een onlangs door den Protest. Predikant te Brest, A. Ie Fourdrey, opgerigt kerkelijk weekblad: Bulletin Evangelique de la Basse Bretagnestond het volgendeOp den eersten Zondag van Februarij hebben te Edimburg 5 personen de dwalingen van het R. Katho- licismus afgezworen en zijn tot de vrije Schotsche kerk overgegaan." Daarop heeft liij van den Prefect eene waarschuwing ontvangen, dat deze zonder bedenken de uitgave zou doen stakenindien hij zich niet volstrekt onthield van tijdingen van dien aard. Zooals men zich herinnertheeft voor cenigen tijd de Bisschop van Or leans aan de Directeuren en leeraren der seminarien van zijn diocese eenige instructien gegeven, omtrent het onderwijs der Grieksche en Romeinsche let terkunde. Deze instructien zijn zeer hevig aangevallen door bet bekende clericale blad VUnivers en door andere dagbladen van dien stempel. Thans heeft de Bisschop van Orleans tegen deze dagbladen een mandement uitge vaardigd, waarin de lezing van VUnivers wordt verboden aan alle bestuur ders en leeraren van seminarien. Daarentegen heeft de Kardinaal Aartsbis schop van Reims openlijk de zijde van dat dagblad gekozenen te kennen gegeven dat bij het plan van onderwijs voor de kleine seminarien in zijn diocese heeft doen aannemen. Zondag 11. heeft in de cathedrale kerk te Straatsburg de Bisschop den doop toegediend aan vier jeugdige negerinnen die door den Abt N. Olivieri in Nigritië waren aangekocht. Deze kinderen waren reeds sedert een jaar door den Abt opgevoed en in de Fransche taal en de beginselen der Christe lijke Godsdienst onderwezen. Hij beeft reeds 153 dergelijke personen aange kocht. Een door hem bekeerd jongman bevindt zich thans in het collegio van de Propaganda, te Rome, waar hij in de Godgeleerdheid wordt onder wezen. Den 2dcn zijn te Rome aan de Fransc.be regimenten de nieuwe adelaars uitgereikt. Ook heeft de Generaal Gemeau toen de medailles en ridderorden uitgedeeldaan Fransche oflicieren en soldaten door den President cn den Paus toegekend. Er is bevel gegeven dat het bagno van Rochcfort eerdaags geheel zal moeten ontruimd zijn. SPAlfJE. MADRID, 6 Junij. Het Regeringshlad bevat eenige Koninklijke besluiten, strekkende, om aan bepalingen van het onlangs met den Heiligen Stoel gesloten concordaat uit voering te geven. Bij een dier besluiten worden al de theologische facul teiten met het einde van het loopend akademiejaar opgeheven. PRUISSEN. II1I. MM. zullen zich van Breslau naar Fischbach begeven, om met de Koningin van Beijeren aldaar eene bijeenkomst te houden. Den 10den was de Koning van Wurtemberg te Scblangenbad aangeko men om er de Keizerin van Rusland te bezoeken. De bekende scheikundige I.iebig, Hoogleeraar aan de Iloogeschool te Giezcn, beeft de benoeming te Muncben aangenomen. De Regering dier stad zal een nieuw laboratorium voor ƒ30,000 laten oprigten.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2