AMSTERDAM, 11 Junij. 11. M. de Koningin-Moeder en Z. K. 11. Prins Hendrik zijn gisterenop hunne terugreis, de eerste van de residentie en de laatste van Leeuwarden, onze stad doorgekomen. II. M. en Z. K. H. maakten van hun kortstondig verblijf alhier gebruik, om, vergezeld van den Heer Burgemeester, bet Park te bezoeken, alwaar zij ruim een kwartier uurs in de sclioone zaal vertoefden en aan den Heer Stumpff, met wicn zij zich minzaam onderhielden, hunne bijzondere tevredenheid over zijne inrigting te kermen gaven. Ten 4j ure hebben de vorstelijke personen onze stad verlaten. Op een paar kunstverkoopingen in het Huis met de Hoofden deze week gehouden zijn de hoogste prijzen geloopenals volgt T. H. van Hove Bz.de verkooping bij regterlijk gezag van de meubelen en schilderijen van Rembrandt ƒ850; N. de Keyser, een oudheidkenner in zijn Museum ƒ195; B. C. Koekkoek, landschap ƒ350id. 155; L. Moritz, binnenvertrek ƒ100id. ƒ100; G. J. J. van Os, bloemstuk ƒ360; id. ƒ135; A. Schelfhout, woelende zee 100; id. gezigt op 's Hage langs de Delftsche vaart 325; id. bevrozene rivier 205; P. van Schenael, kaarslicht ƒ300; id. maanlicht ƒ151J. C. Schotel, woelende zee ƒ600E. Verboekhoven, land schap ƒ395G. Wappersvan Dijk uit zijn werk herkend door Frans Hals 220. J. de Baentwee portretten ƒ120; J. Kobell, Hollandsch landschap bij ondergaande zon ƒ800; Jansen, bijgenaamd de Danser, lusthof 150G. J. J. v. Os, gevogelte, vruchten en bloemen ƒ415; school van Rembrandt, eene deftig gekleede dame, ƒ330; F. van Mieris, een meisje spelende op de guitar 125. UTRECHT, 10 Junij. Eenige bladen hebben het vermeld, dat aan den Heer Mr. W. J. van lloytema, Raadsheer in het Hoog Militair Geregtshof alhier, herhaaldelijk de portefeuille van Justitie is aangeboden; voor de tweede maal aangezocht, had hij het aanbod in overweging genomen. Naar we vernemenwaren deze berigten gegrond. We gelooven echter tevens met zekerheid te kunnen mededeelendat de Heer van Hoylemana cenig beraad, ook de tweede maal heeft bedankt voor de eer, en verzocht niet meer in aanmerking te komen. (Utr. Cour.) LEEUWARDEN, 9 Junij. In onze stad heerscht thans wederom eene buitengewone levendigheid. Van 8 tot 12 dezer, houdt het 7dc 1 andhuishoudkundig Congres alhier zijne bijeenkomsten, en daartoe zijn ongeveer 700 personen uit alle provinciën des Rijks opgekomen, terwijl Z. M. de Koning er zich liet vertegenwoordigen door zijnen Broeder, Z. K. H. Prins Hendrik. Woensdag jl.werd de eerste vergadering van het Congres door den Voor zitter Jhr. Mr. O. R. van Andringa de Kempenaer, met eene toespraak ge opend, die levens een hartelijk welkom aan Prins Hendrik bevatte. Deze antwoordde hierop in ongekunstelde en daardoor vooral gepaste taal. De Vorst verklaarde, namens zijnen Koninklijken Broeder, dat Z. M. hoogelijk is ingenomen met alles, wat den landbouw betreft, het belang daarvan voor den Staat levendig beseft en ten volste erkent, en dat ook hier weten schap en ervaring, hand aan hand behooren te gaan. Op den volgenden dag was er tentoonstelling van paarden, koeijen, land bouw-werktuigen enz. Het volgende landhuishoudkundig Congres in het jaar 1853 zal te Alkmaar worden gehouden. GRONINGEN, 10 Junij. Gisteren passeerden bijlangs Eiherburen 36 schepen, beladen met buiten- landsche werklieden maaijers, om in Friesland werk te zoeken zoo als die mensc.hen jaarlijks gewoon zijn. Tót nu toe zijn alreeds van Stroobos per schip vertrokken bij de 70 scheepsladingen, ieder lading bevat doorgaans 50 man, zoodat plus min. 3500 manschappen reeds in Friesland per scheep zijn binnengekomen en hoeveel nog te voet langs den trek- en straatweg binnen onze provincie komenis ons minder bekend. BUIT Ei\LAN DSC» E IIERIG TEN ESlGüLiA N 19. LONDEN, 9 Junij. In bet Lagerhuis heeft onlangs de Marquis van Blandford, een wets-voorstel ingediend om de rijke inkomsten der Anglikaansche kerk beter aan hare be stemming te doen beantwoorden door uitbreiding van het staatstoezigt op haar beheer, door inkorting der al te ruime bezoldiging van eenige hooge geeste lijken en aanwending der daardoor beschikbaar wordende middelen tot verbe tering van het lot der geestelijken van lageren rang en tot oprigling van nieuwe kerkgemeenten. In de zitting van eergisteren de tweede lezing dezer bill door den voorsteller gevraagd zijnde, verklaarde de Minister van Binnenl Zaken, dat de Regering besloten had zelve een wets ontwerp van zoodanige strekking voor te dragen. De Marquis heeft daarop het zijne ingetrokken. Het voorstel van een onderzoek omtrent bet opvoedingsstelsel van het Semi narie te Maynoothzal weldra wederom in beraadslaging komen. De R.egering ondersteunt de onafhankelijke Protestantsche ledenen petitien van duizen den Protestanten die het opvoedingsstelsel der Maynoothschool als anti-evan gelisch anti-nationaal en onzedelijk vcroordeelendringen er op aan. Eenige Katholieke Iersche leden houden hel legen; onder verklaring dat de genoemde school het scherpste onderzoek kan doorstaanhouden zij zoo lange redevoe ringen dat men niet tot de sluiting der beraadslaging kan komen. Ten laatste is echter door een der drijvers van het. voorstel aangekondigd, dat hij, zoodra de zaak weder aan de orde van. den dag kwam, voorstellen zoude, terstond tot de stemming over te gaandaar er blijkbaar een toeleg bestond om het door eene eindelooze beraadslaging te verijdelen. Van Regeringswege zijn aan het Parlement de stukken medegedeeld be treffende de zaak van een Engelschman, den Heer Mather, die voor eenigen tijd te Florence bij eene parade, door eenen Officier van het Oostenrijksch garnizoen, wien hij in den weg stond, door een sabelhouw zwaar gewond werd. Daaronder is eene kortelings afgezonden depêche van den Minister van Buitenl. Zaken aan den nieuwen Britschen Gezant te Florence, waaruit blijkt dat de Regering bij nadere overweging besloten heeft, geen genoegen te nemen met de door de Toscaansche Regering aangeboden geldelijke vergoeding voor den Heer Mather. Die depêche hesluit aldus: «Gij zult den Toscaanschen Minis ter kennis gevendat de Britsche Regering noch de aangeboden geldsom [van 1,000 kroonen, a p. m. ƒ2.50,] noch eenige andere som op de door uwen ambtsvoorganger goedgekeurde voorwaarden kan aannemenen zulks te minder daar het aanbod niet vergezeld ging van eenige betuiging van leed wezen over het voorgevallene. Mogt de Groot-Hertog blijven weigerende verpligting te erkennen van Toscane om zijne regtbanken toegankelijk te stellen voor de klagten van vreemdelingen die door vreemde soldaten mishan deld zijn, of eene billijke voldoening namens den Staat zeiven te verleenen, mogt hij alzoo belijden willens en wetens een der gewigligste regten zijner regering te hebben afgestaandan zal Hare Britsche Majesteit Toscane niet langer als een onafhankelijken Staat kunnen beschouwen, en met innig leed wezen zal zij zich genoodzaakt zien met de Toscaansche Regering de diploma tieke betrekkingen te schorsen, welke het teeken zijn van vriendschap tus- schen onafhankelijke Souvereinen, doch die niet kunnen worden aangehouden met hoven welke openlijk hunne vrijheid van handelen afstaan." Te Sedgefield, nabij Durham, is dezer dagen de koetsier van Lord John Russel in den ouderdom van 102 jaren overledenvan welke hij 72 jaren in dienst der familie Russel had gesleten. B E Li €1 I E. BRUSSEL, 11 Junij. De verkiezingen zijn afgeloopen. Men rekent dat de partij der geestelijk heid een tiental stemmen kan hebben gewonnen, die dus de liberale partij heeft verloren. De Indépendancehet hoofdorgaan van het ministerie, troost zich met de gedachte dat de zegepraal der tegenpartij niet duurzaam kan zijnals zijnde met oneerlijke middelen behaald. De geestelijkheid zegt dit blad heeft zich nog nimmer zoo schaamteloos, met verzaking van eigen waardig heid en van het belang der godsdienst, in de verkiezingen gemengd als nu. De kiezers werden tot aan de slembus door den Pastoor vergezeld en bewaakt; en in het stemlocaal eener groote stad heeft een weerspannig kiezer van den geestelijke ligchamelijke mishandeling ondergaan. Verder heeft men niet versmaad partij te trekken van de voor ons volksgevoel zoo kwetsende be dreigingen van een buitenlandsch dagbladschrijvermen heeft stemmen ge wonnen door de afschaffing van belastingwettenof van de wet op de burger wacht, of van de wet tot verlaging van het graanregt te beloven, en door andere beloften meer, die men niet in slaat noch van zins is ooit te ver vullen. Jamen heeft niet geschroomd de Kroon te honen men heeft aan de kiezers verzekerd dat de Koning niet vrij was en gaarne van zijne Ministers wilde verlost worden 1" De Directeur der spoorwegen en een ambtenaar der posterijen zijn naar Londen vertrokkenom de onderhandelingen over eene tweede postdienst tusschen deze stad en Londen tot stand te brengen, waardoor ons land twee maal daags met Engeland in postverbinding zou worden gebragt. FRA8i!iKUit. PARIJS, 9 Junij. Er heeft zich eene vereeniging gevormd, welke zich voorstelt de viering der Zon- en Feestdagen, door overreding te bevorderen. Als lid is men ver- pligt zich te verbinden, om op Zondag noch te arbeiden noch te laten ar beiden om noch te koopen noch te verkoopenen geen arbeiders te nemen die gewoonlijk des Zondags werken; en bij de kooplieden, die gewoonlijk des Zondags hunne winkels geopend hebben, niets te koopen. Ook is bij Lodewijk Napoleon eene petitie ingediendvan een aantal kan toor- en winkelbedienden, waarin zij de handhaving der wet, die het slui ten der magazijnen en winkels op de feestdagen beveelt, verzoeken. Zij too- nen daarin aandat de vrijheid van velenonder voorwendsel van eerbiedi ging der vrijheid van weinigen, aan banden gelegd wordt; dat eene algemeene maatregel het voordeel zoude hebben van gelijkstelling; dat het sluiten der winkelsniet alleen een hulpmiddel tegen het misbruik van den arbeid zou zijn, maar aan allen, die godsdienstig gevoel bezitten, bovendien genoegen en eene onmisbare rust aan de ware vrienden van den arbeid zou verschaf fen; en eindelijk dat de belangen van allen een waarborg zullen vinden in de algemeenheid van de wetaan welke allen zich zullen moeten onderwerpen. De Moniteur bevat eene officiële mededeeling, dat de Regering geen plan heeft om een wetsontwerp voor te stellen, om de viering van den Zondag verpligtend te maken. Den 5den dezer heeft een hevige brand in het oudemannen en vrou wenhuis te Bordeaux gewoed waarin zich bevonden ongeveer 450 zieken van beiderlei kunne. Gelukkig zijn er geene mensehenlevens te betreurenalleen bekwamen sommige van de zieken eenige kneuzingen of brandwonden. Den IS4611 dezer zal men den eersten steen leggen van de sluis, die nende om de Marne, aan den Rijn, met de Moezel te vereenigen. Ook zal alsdan de inwijding van den spoorweg naar Nancy plaats hebben.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2