LEYDSCHE ir. COURANT. 1852. WOENSDAG, 9 JÜN1J. (W V, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven, Dio van Maandag bomt uit Zaturdag Avond XEfi£] v Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke tiommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN8 Junij. Van ile OS 3 kiesbevocgdcn tot verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in deze Gemeente zijn niet meer dan -I 11 tot inlevering hunner Stembriefjes opgekomen. Heden avond heeft de partij plaats die Hll. Eeden der Sludenten-Societeit Minerva geven en waartoe een aantal ingezetenen zijn genoodigd. De zalen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn daartoe sierlijk met vlagge- doek behangen en met uitnemend fraai gebloemte opgeluisterd, terwijl een gedeelte van het Ruïneplein door eene schutting afgeslotenonder het hoog en lommerrijk geboomte eene aangename zit- en wandelplaats in de open lucht oplevert en mede met grootcre en kleinere gewassen en bloemen prijkt, en langs de schutting tevens eene door zeildoek overdekte galerij loopt, terwijl in eene verhevene tent in het midden der ruimte, schoone muziekstukken zullen worden uitgevoerd. Voorts zal het daglicht door eene rijke verlichting worden vervangen en laat het zich gelukkig aanzien dat geen regen cenige stoornis zal aanbrengen en de H. H. Leden dier Sociëteit op de uitvoering van hun plan alle voldoening zullen smaken. Z. M. beeft nog toegekend het eereteeken tot bclooning van eervolle lang durige werkelijke dienst bij de Schutterij aan den Heer M. Christiaanse, voor malig 2de Luitenant, alhier. Wij vernemen dat ook het corps Onder-Officieren der Schutterijden vijftigjarigen feestdag der schullerlijke dienst van de lieer Luitenant-Colonel I. Henkes indachtig geweest en hunnen geachten Overste door eene Commissie uit hun midden, bestaande uit: W. Kuylers, Adjudant Onder-OlTicierJ. J. Pierot. Sergeant Majoor; II. W. F. Bakker, Sergeant en P. de Vries, Fourier; bij welke de Sergeant-Majoor Pierot het woord voerde, een sierlijk geschenk in zilver hebben aangeboden, hetgeen de Heer Henkes, onder verzekering zijner toegenegenheid, betuigd heelt als een treffend bewijs hunner hartelijke deel neming volgaarne en in dank te willen aannemen. Ds. Boucher, Waalsch Predikant te 'sGravenhagedoor Z. M. uitge- noodigdheeft Zondag de Godsdienstoefening op het Loo bestuurd. In de Kerkelijke Cour. leest men: België telt 10 Protestantsche ker ken, die met de daartoe behoorende scholen, door den Staat worden onder steund behalve deze zijn er 20 onafhankelijke kerken met hare scholen en de Zondagsscholen, welke op vele plaatsen des lands, door de Christelijke zending van het Evangelisch Verbond zijn gesticht. Door genoemde zending zijn 170,000 afdrukken van den Bijbel uitgedeeld of verkocht en mag men het getal van hen die van de Roomsche tot de Evangelische belijdenis zijn overgegaan op meer dan 2000 rekenen. Voorts worden er tegenwoordig 3 Protestantsche maandschriften in België uitgegevendie ieder tusschen de 1000 en 1500 inteekenaars tellen. België heeft 6 Bisschoppen, onder wier meer of min onmiddellijk bestuur ongeveer 10,000 personen, grootendeels geestelijken staan. Het inkomen van den Aartsbisschop van Mechelen bedraagt 21,000 fr.dat van iedereen Bis schop 14,000, van een Pastoor lste klasse 2,047 fr.van een Pastoor 2dc kl. 1,356 en van eenen Vicaris 787 fr. Behalve deze wereldlijke geestelijkheid worden bijna alle geestelijke orden daar te lande gevonden: Capucijnen, Bar- revoeters, Karmelilen, Trappisten, voornamelijk Jezuiten, ook bekend onder den naam van Redemptoristen en Ligoristen. Eenigen van deze wijden zich aan de opvoeding, anderen aan het prediken, anderen weder aan het verzor gen van zieken en gevangenenterwijl nog anderen een bespiegelend leven leiden. Volgens den jaarlijkschen staat der geestelijkheid, waren er in 1851 ruim 600 gestichten van dezen aard 450 voor vrouwen en 200 voor man nen, zoodat men voor ieder klooster 200 personen rekenende, 13,000 men- schen vindt, die in den bloei van hun leven, op deze wijze hunne krachten aan de R. K. godsdienst wijden. Hierbij moet nog gevoegd worden die van de verschillende broederschappen, zoo als van den Rozenkrans, van bet Heilige Ilart, van St. Vincent enz., wier leden bij duizenden en tienduizen den kunnen worden geteld die met de geestelijkheid en de verschillende orden grooten invloed op het onderwijs uitoefenen. Verder beeft het Koningrijk eene inrigting, misschien geheel cenig op het vaste land n. 1. de Universiteit te Leuven. Vrij in hare handelingen, omdat ze volstrekt niet wordt onderhouden door den Staat en alleen ondersteuning erlangt van de staddie voor de noodige zalen en gebouwenals ook voor de woningen der Professoren zorgt, staat zij alleen onder het beheer van den Aartsbisschop van Mechelen en van bet Roomsche hof, en wordt zij alleen onderhouden uit de giften en inschrijvingen der geloovigen. Te Gouda heeft bij de verkiezing van een lid van de Prov. Staten niemand de meerderheid van stemmen verkregen, zullende moeten overge stemd worden tusschen de Hoeren Mr. A. II. J. Ravensteyn Medemblikdie 172 en F. IV. van Opheusden, die 144 stemmen verkreeg. Uit Oldenzaal wordt gemeld, dat aldaar den 4dcn de Professoren van Breda en Miquel, en Dr. Staringh zijn aangekomen, om de noodige bouw stoffen te verzamelen tot het maken van eene geologische kaartzij hebben den volgenden dag over Losser hunne reis naar Enschedé voortgezet. In den nacht van den 4dcn barstte in de gemeente Amby in Limburg bij Maastricht een zware brand uit bij den landbouwer Kikkenwaarbij huizing, schuur, stalling, granen, 16 koeijen, 3 paarden en eene menigte schapen eene prooi der vlammen werden. 's GRAVENHAGE 8 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeesters van Kamerik c. a.A. van Loon van Cothen, c. a.II. J. van Bennekom en van Medemblik C. Gerdenier Z. M. heeft benoemd tot Rentmeester van zijne particuliere domeinen te Zierikzee Jhr. W. M. II. de Jonge, voor wijlen Jhr. II. W. de Jonge. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Minister van Binnenl. Za ken als Opperhoutvesteren voorts aan de Houtvesters en Adjunctenin al dc provinciën des lands en zulks onder dankbetuiging aan de genoemde Hout vesters en Adjunct-Iloutvesters voor de vele belangeloos in die betrekking door ben bewezen diensten. Voor de ruiling van Nederlandsche boek- en kunstwerken tegen vreem de, door tusschenkomst van den Heer A. Vattemare te Parijsbeeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken eene commissie benoemd, bestaande uit dc Hoeren Dr. L. J. F. Janssen, Voorzitter van het bestuurder Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te LeydenJ. W. Holtrop, Bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, en Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink Beambte bij 's Rijks Archief alhier. Bijdragen tot die ruiling kunnen, door hen die daartoe gezind zijn, met aanwijzing der bestemming, aan de commissie worden ingezonden onder het adres van het Ministerie van Binnenlandsche zaken alhier. HAARLEM, 7 Junij. lieden ochtend (op marktdag) is hier door den stads-omroeperbij bek kenslag, op de straten bekend gemaakt: »dat heden middag te half 3, in het locaal van Wolf alhier, zonder betaling van entree-geld, eene openbare volksvoordragt zal gehouden worden voor burgers en buitenliedendoor Jonkheer M. Salvador, Candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer." AMSTERDAM, 7 Junij. Bij de policie alhier is berigt ingekomendat een Spanjaard dezer dagen van Parijs naar Londen is vertrokkenbij zich hebbende eene menigte valsche staatspapieren. Hij zou die in Londen aan de markt brengen en van daar zouden ze hier kunnen overgebragt worden. Het is daarom dat ieder, ter voorkoming van schade en bedrog, zij gewaarschuwd. (Handelsbi.) LEEUWARDEN, 5 Junij. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren van het Loo over Sneek alhier aan gekomen. In de vergadering van den gemeenteraad alhier is beslotenom het te stichten beursgebouw te plaatsen op den Wirdumerdijk. Onder het publiek bij die vergadering tegenwoordig, bevond zich ook voor ecnige oogenblikken Z. K. II. Prins Hendrik met gevolg. HARLINGEN, 4 Junij. Gisteren genoten hier Johan Anton Broodkorf en Sara Catharina Snijder, dc eerste 86 en de tweede 84 jaren oud, het zeldzame voorregt den vijf-en- zestigsten gedenkdag van den aanvang hunner echtvereeniging te beleven. Hoewel de gebreken van den ouderdom beiden, de vrouw is zelfs blind, af hankelijk maken van de liefdadigheid hunner medcmcnschcnzoo waren de

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1