LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 7 JUNJJ. N°. 68. BIMENLANDSCUE BERIGTE.Y. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt Zto Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 Junij. Wij herinneren rle Kiezers dat zij aanstaanden Dingsdag hunne keuze moe ten uitbrengen voor een Lid der Tweede Kamer van de Slatcn-Gcneraal en wel in plaats van Jhp. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, die moet aftre den doch terstond weder verkiesbaar is. Gelijk wij in ons vorig nommcr reeds voorloopig mededeelden, ver- cenigden zich eergisteren op den Burg alhier dc Officieren der dienstdoende Schutterij benevens verscheidene Ileeren, die vroeger, gedurende den tijd dat de Heer üerikes aan het hoofd van de Schutterij dezer stad stond, als Offi cieren onder hem gediend hadden, aan een feestmaal ter viering van zijne vijftigjarige dienst bij die Schutterij. Als gasten waren daarbij tegenwoordig de Garnizoenskommandantde Heer l.uitenant-Kolonel Pisuisse, de Majoor Franlzmann, het hier in garnizoen liggende 2dc balaillon van het 8stc regi ment infanterie kommanderende, en de Kapitein der Jagers, de Heer Happé, die vroeger bij het mobiele bataillon als eerste Luitenant-Adjudant dienst gedaan en zich in ruime mate de achting en dc vriendschap zijner toenmalige kameraden verworven had. Bij zijn binnenkomen werd dc Heer Ilenkes door de dcelgcnooten aan het feest, veertig in getal, in een der vertrekken van den Burg ontvangen. In welsprekende en hartelijke bewoordingen, wenschte de Heer Tieboel Sicgen- beek, Majoor bij de Schutterij, hem uit aller naam geluk met het voorregt hem geschonken, eene zoo lange en eervolle loophaan door tijden, dikwijls vol moeijelijkheden en bezwaren, te hebben mogen doorloopen. Bij het terugzien daarop rnogt bet hem een streclend genoegen wezen te weten hoe zijn onver moeide ijver, zijne trouwe en belanglooze diensten door allen, die vroeger en later onder hem gediend hadden, zóó werden hooggeschat en gewaardeerd, dal zij gewenscht hebben hem daarvan een blijvend aandenken te geven, bestaande uit een fraaijen zilveren bekerwaarop gegraveerd stond Aan Heil/ces, Luitenant-KolonelKommandant der Leydsche Schutterijter herinnering aan zijnen vijftigjarigen diensttijd. uit achting en vriendschap door zijne hem hoogschattende Wa- penlroedersf De Heer Siegenbeek eindigde met den Heer Hcnkes de kracht toe te wen- schennog vele jaren zijne dienst aan de Schutterij te mogen wijden. Met een door diep gevoel bewogen stem dankte de Heer Ilenkes voor de menigvuldige bewijzen van achting en toegenegenheid, welke hij steeds, en lieden op nieuwvan zijne Officieren mogt ondervinden. Hierop begaf men zich naar de zaal voor het feestmaal bestemd. Deze was fraai gedrapeerd en met schoone bloemgewassen versierd. Achter den Heer Ilenkes boven cene trophee van wapenen hing een standaard waarop met gouden letters geschreven stondHulde aan den Luitenant Kolonel 1. lienkcs wegens vijftigjarige trouwe dienst bij de Schutterij." Eene aangename en gulle vrolijkheid heersehle aan tafel, welke ten top steegtoen de Heer Majoor Siegenbeek op het dessert een feestdronk ter eerc des Konings instelde, die door het des morgens uitgereikte eereteeken getoond had trouwe dienst op hoogen prijs te stellen, maar daarvan een nieuw bewijs op dit oogenblik gaf, daar hij, den vijftigjarigen diensttijd van den Heer Ilenkes vernomen hebbende, dezen bij besluit van 29 Mei II. tot Komman- deur der Orde van de Eikenkroon had benoemd, waarvan het tceken en het brevet door den Heer Siegenbeek aan den Heer Hcnkes werden overhandigd. Luide en herhaalde kreeten van: leve de Koning, leve dc Overste Ilenkes! ge tuigden van de deelneming, met welke het herigt dezer belooning ontvan gen werd. Ook op den verderen disch ontbrak bet niet aan plegtige feestdronken en tot op het einde toe bezielde een geest van onderlinge welwillendheid en be langstelling in het gebeurde van den dag het maalhetwelk voor de deel genooten lang in aangename herinnering zal blijven en voor den waardigen man, die er de held van was, een bewijs heeft kunnen wezen van de achting en vriendschap, welke hij aan zijne Officieren voor zich wist in te boezemen. Het meisje dat. volgens een berigt van hier, in het Handelsblad van heden, uit een kermistent op straat zou zijn gevallen en kort daarop overle den, is wel gevallen, maar stond den volgenden dag levend aan de deur - Op den Hollandschen spoorweg zijn in Mei vervoerd 96,370 reizigers en is ƒ102,746 ontvangen; op den Rijnspoorweg zijn 39,858 personen ver voerd, en is ontvangen 61,115. Omtrent den staat van Droogmaking van het Haarlemmermeer, in de maand Mei, meldt dc Staats-Cour.dat wegens de uitbreiding der droogval lende grondende middelbare waterstand bij eenigzins krachtigen wind niet altijd juist kan worden opgegeven en zijn daarom de waarnemingen van 27 April, bij windstille gedaan, als grondslag aangenomen van den middelbaren stand op het einde dier maand die stand was 3.74 el onder AP. Om de zelfde reden en terwijl de hoofdvaarten in het meer nog niet genoegzaam gevorderd zijn om de stoomwerktuigen onderling in verbinding te brengen, heeft de waarneming van den waterstand laatstelijk ook niet geregeld kunnen geschieden; men meent dien echter op den 31sle" Mei te kunnen stellen op 3.85 el onder AP. en er is dan sinds 27 April cene daling van 11 duim Ncderlandsch. Ofschoon de genoemde hoofdvaarlcn of aanvoerkanalen door 1200 werklieden met kracht worden voortgezet, veroorzaken de afwaaijingen veeltijds belemmeringen in de werking der stoomtuigen. Eergisteren is in het lste district van Rotterdamtot lid van de Prov. Staten van Zuidholland verkozen Mr. C. A. van Kerckholl', met 145 van de 239 stemmen. In liet 2>lc district zal eene herkiezing moeten plaats hebben lusschcn dc Hccren L. Wentholt die 89 en II. Hoffmann van Hove die 66 van de 226 stemmen bekwam. Z. M. heeft aan de directie van de stoomboot Ilarlingenmet welke Z. M. den 19<len April en 1 Mei gereisd lieeft, als blijk zijner tevredenheid, eene kostbare zilveren bouillore met dito bladprijkende met de koninkl. kroon en gepaste gravure, doen toekomen. In 1850 was het aantal scholen in ons land 3252, van welke 2452 openbare, 167 bijzondere lste kl. en 631 bijz. 2dc kl. Het. personeel der onderwijzers bedroeg 6358, van welke 550 onderwijzeressen. Van de 2989 hoofdonderwijzers, bezitten 40 den lston^ iggg den 2dcn, 857 den 3del> en 182 den 4dcn rang, terwijl er nog 74 zonder rang werkzaam waren. In Zuidholland is eene klagte over dc talrijkheid der leerlingen in vele scholen, terwijl er ten platten lande gebrek aan hulp is. In 1850 is er ƒ143,000 aan jaarwedden en ƒ2,700 aan gratificatiën aan de onderwijzers uit 's Rijks kas verstrekt. Het weduwenfonds in Zuidholland gaat vooruit door de krachtige onder steuning der Provinciale Stalen. Dertiende Vervolg van het Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n". van 10, 12, 17, 19, 24, 29, 31 Maart, 9, 14, 16 April, 5 en 7 Mei). Op het bijzondere erf van ecnen ingezeten of op cenige andere plaats bin nen de stad Paramaribo en hare buitenwijken, buiten het piket der justitie, mag geene straf van slagen of van eenig ander ligchamelijk bedwang aan slaven worden uitgeoefend, behoudens het regt der meesters tot de opslui ting hunner slaven op hunne erven voor niet langer dan 24 uren, en dat om over de jeugdige slaven beneden 14 jaren eene vaderlijke tucht te kun nen uitoefenen. Dezelfde bepalingen gelden ook voor de bewoners van Nieuw-Rotterdam. De straffen waartoe te Paramaribo en te Nieuw-Rotterdamop de daartoe aangewezene plaatsende meester op eigen gezag bevoegd is over te gaan en welke door de ambtenaren der policie op eenvoudige aanvrage der eigena ren of hunne vertegenwoordigers aan slaven boven de 14 jaren oud kun nen worden toegepast, mogen niet te boven gaan: opsluiting gedurende 3 nachten, opsluiting gedurende 3 etmalen met of zonder boeijenslagen met de gewone zweep: aan mannen 25; vrouwen 15; jongens lusschen de 16 en 14 jaren 15, en meisjes van denzelfden ouderdom 10. In geval van twijfel aan de bevoegdheid van den persoon die de straf vor dertindien de slaaf in ziekelijke omstandigheid schijnt te verkeeren, of wanneer eene slavin zwanger schijnt of beweert te zijn kunnen de policie- beambten de uitvoering der straf schorsentot nadere bevelen van den Pro cureur-Generaal of den Landdrost zullen ontvangen zijn. De regter behoudt zijne bevoegdheid om meesters van slaven, die hun gezag doorgaand misbruiken, dat gezag te ontnemen. Aan iederen slaaf boven de 14 jaren oud moet worden uitgereikt: weke lijks: 2 bossen banannen, wegende te zamen niet minder dan 56 ponden, of

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1