Regtsgeleerdheid C in die der Geneeskunde, 3 in die der Wis- en Natuur kunde en 7 in der der Wijsbegeerte en Letteren. Omtrent de Academische Bibliotheekde verdere verzamelingen en kabi netten valt weder hoofdzakelijk alleen te vermelden, dat zij in goede orde zijn gehouden, en zooveel de beschikbare fondsen gedoogden uitgebreid en verbeterd. Van de Bibliotheekdie door onderscheidene buitenlandsche ge leerden weid bezocht, is veel gebruik gemaakt. Dit laatste was mede het geval met liet kabinet van Platen en Pleisterbeelden en met den Kruidtuin. De oprigting van een stads ziekenhuis, waarin mede de Academische Cli- niek zal worden vereenigd, was nog bij den Gemeenteraad alhier in overwe ging. De daarover met Curatoren gehouden onderhandelingen gaven het uit- zigt op eene gcwenschte en spoedige beslissing, waardoor aan het clinisch onderwijs eene sedert lang als noodzakelijk erkende uitbreiding zal worden gegeven. In het onderhoud der Academische gebouwen wordt behoorlijk voorzien. De behoefte aan uitbreiding van het locaal der Bibliotheek doet zichbij het steeds toenemend getal boekenmeer en meer gevoelen. In den kruidtuin wordt de vernieuwing van eenige kassen tot bewaring der Oostersche en andere tropische planten en gewassen dringend gevorderd. De wijze van voorziening is bij Curatoren in overweging. Het locaal voor het chemische laboratorium laat te wcnschcn over. Bijzonder is de gehoorzaal voor dit onderwijs te bekrompen. Dit gebouw behoort aan de gemeente door bijzondere omstandigheden was nog geen gevolg gegeven aan het met het plaatselijk bestuur te houden overleg wegens de uitbreiding. Het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie wordt voortdurend verrijkt, voornamelijk door geschenken en ruil. Onder de giften, waarvan dusverre van Regeringswege nog geene melding is gemaakt, munten uit de uitge breide en rijke verzameling visschen uit Makasser, overgezonden door den lieer I'iller, Officier van Gezondheid; talrijke voorwerpen uitliet rijk der dieren en der delfstoffen van Egypte, aangeboden door den gewezen Inspec teur-Generaal der Geneeskundige dienst aldaar Clot Bey, benevens conchylien uit de Roode zee, door onzen Vice-Consul te Alexandriaden Heer Ruysse- naersonderscheidene kostbare diersoorten, afkomstig van het genootschap Natura Artis Magistrate Amsterdam; naturalien uit de omstreken van Caraccas. geschonken door onzen Consul-Generaal aldaar, den Heer van Lans- berge. Tot de merkwaardigste voorwerpen door ruilhandel verkregen be- hooren die welke Dr. Peters te Berlijn afstond van zijne verzameling, bij- eengebragt in het door hem voor het eerst onderzochte Mozambique. Als bijzonder belangrijk verdient de verzameling van fossile voorwerpen door Dr. Junghuhn, uit Java medegebragt, te worden aangelcckend. Menig zeldzaam voorwerp van de kust van Guinea w erd overgezonden door den lieer Pel Resident aldaar. i Het Rijks-Herbarium heeft mede door geschenken en ruilonderscheidene en daaronder vrij belangrijke aanwinsten gedaan. Ten gevolge van de nieuwe instructie, in November 1850 voor den Directeur dezer inrigling vastgesteld, hebben er afgiften van beschrevene en door den druk bekend gemaakte ge wassen, behoorende tot de Ncderlandsche Oost-Indische bezittingen, aan ver scheiden kruidkundigen, zoo binnen- als buitenlanders, plaats gehad. Van de meeste hunner zijn andere gewassen in ruil ontvangen of worden er ver wacht. Voorts zijn ook aan buitenlandsche geleerden, op hunne aanvrage, onderscheidene voorwerpen afgestaan tot onderzoek. Op den 31stcn December 1850 waren aan de Iloogcschool alhier ingeschreven in de Godgeleerdheid 8GRegtsgeleerdheid 177, Geneeskunde 55, "Wis- en Natuurkunde 14, Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren 25. Elders stude rende, in de Godgeleerdheid 24, Regtsgeleerdheid 37, Geneeskunde 23, Wis- en Natuurkunde 1, Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren 14, te zamen 456. Te Utrecht studerende, in de Godgeleerdheid'148, Regtsgeleerdheid 166, Geneeskunde 43, "Wis- en Natuurkunde 13, Bespiegelende Wijsbegeerte en I,etteren 11. Elders studerende, in de Godgeleerdheid 4, Regtsgeleerdheid 15, Geneeskunde 6, Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren 1, te zamen 407. Te Groningen studerende, in de Godgeleerdheid 61, Regtsgeleerdheid 106, Geneeskunde 41, Wis- en Natuurkunde 3, Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren 7. Elders studerende, in de Geneeskunde 1, te zamen 219. Op den 31sten December 1849 was het getal Studeuten alhier 454. Te Utrecht 367. Te Groningen 216. Het getal Promotien alhier is in 185051 geweest 65. Te Utrecht 34. Te Groningen 37. Dit getal was in 184950 alhier 58. Te Utrecht 44. Te Groningen 39. Met genoegen verneemt mendat de Hoofdcommissie tot oprigting van een metalen standbeeld ter cere van Lourens Janszooon Coster, den uitvinder der boekdrukkunst, met de volvoering van hare taak zoo ver gevorderd is, dat het model in pleister, ter hoogte van 12 rijnl. voelen, is afgewerkt. Het werd ontworpen en bewerkt door den met lof bekenden Heer Royer, te Amsterdam, die den uitvinder heeft voorgesteld in een ruim oppergewaad, met de muts op het hoofd, gelijk in het portret van van Campcn, in eene gaande houding, de regterhand, waarin hij eene losse letter vertoont, ophef fende en vooruitstekende, en met de linker een boek, dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Dit kolossale kunststuk is in eene der zalen der akademie van beeldende kunsten, te Amsterdam, geplaatst. Naar het oordeel van deskundigenmoet de kunstenaar in de uitvoering van zijnen arbeid hoogst gelukkig geslaagd zijn; het beeld stelt den uitvinder in al zijne groot heid voor, en onderscheidt zich door waardigheid van uitdrukking, losheiden gepastheid van houding, sprekende gelaatstrekken en grootschheid van gedach ten; de evenredigheid der vormen, zoo moeijelijk in een gewrocht van die hoogte, dat op een' afstand gezien moet worden, is daarbij uitmuntend be waard, terwijl de volmaakte uitvoering van gelaat en handen, en de sierlijke plooijing van het kleed, dal ongedwongen nederhangt, en waaronder zich de deelcn des ligchaams raden latenniets te wenschen overlaat. De Hoofdcom missie is in staat gesteld, zóó ver reeds aan den haar opgedragen last te voldoenten gevolge van haar van vele zijden toegezonden bijdragen. Than9 blijft haar nog over het laatste gedeelte van het te Haarlem door afgevaar digden uit de Coster's cotnmissiën vastgestelde programmahet doen gieten namelijk van het beeld in metaal, ten uitvoer te brengen. Ofschoon de Hoofdcommissie nog over eene niet onaanzienlijke som te beschikken heeft, zoo zal echter, gelijk men verneemt, het totaal der door haar nog in te vor deren sommen niet geheel toereikende zijn, om de onkosten tot verwezenlijking van het plan te bestrijden. Ten einde in dit ontbrekende te voorzien, heeft de Hoofdcommissie naar die plaatsen, van waar wel ondersteuning toegezegd, maar tot hiertoe niet verleend was, iemand afgezonden, om aldaar de ver vulling der gedane beloften zoo veel mogelijk te bevorderen. Men mag met grond verwachtendat deze poging der Hoofdcommissie met een' gunstigen uitslag zal bekroond worden, te meer, daar het niet te denken valt, dat het plan lot het stichten van het eerste nationaal gedenkleeken aan onzen voor zaat, als een zigtbaar teekendat men het geschilstuk over bet Vaderland van de uilvinding der boekdrukkunst, gedurende drie eeuwen tusscben Neder land en Duilschlaud gevoerd, eindelijk als beslist beschouwt; een denkbeeld, dat in den aanvang zoo algemeen in dagbladen, tijdschriften en andere werken werd toegejuicht, ter verwezenlijking waarvan door een gedeelte der Natie, met de leden der Koninklijke familie aan het hoofd, reeds duizenden guldens werden bijeengebragl, en waaraan reeds voor het grootste deel uitvoering is gegeventen gevolge van gebrek aan deelneming bij het overige gedeelte onzer landgenooten niet volvoerd zou worden. Bij de hoogte, welke de onder neming nu bereikt heeft, mag men vertrouwen, dat allen, die, om welke redenen dan ook, tot nu toe hunne bijdragen niet leverden, thans zullen medewerken om, in vcreeniging van hen, die reeds bijgedragen hebben, de noodige middelen te veschaffenwelke strekken moeten om deze nationale zaak met waardigheid tot stand te brengen, en daardoor bet bewijs te leve ren op welken hoogen prijs ook door hen de uitvinding der boekdrukkunst en hare gezegende gevolgen voor de beschaving in het algemeen gesteld wor den. Ten einde de belangstelling daarvoor zoo veel mogelijk op te wekken heeft de Hoofdcommissiedaartoe door de milddadigheid van een' harer land genooten in staat gesteld, den persoon, die in haren naam op zijne reis han delen zalgemagtigdiederdie voor eene zekere som ten behoeve van het Coster's fonds zal inschrijven, als eene premie, een exemplaar van een voor dit onderwerp opzettelijk geschreven en met houtsnee-gravures opgeluisterd werk toe te zeggen. Inmiddels blijft voor elk de gelegenheid geopendzijne giften onmiddclijk op te zenden aan de Hoofdcommissie, die zich voorstelt later van hare handelingen en van de wijs, waarop en door wie zij onder steund werd, kennis te geven. Wij hopen, spoedig gunstige berigten omtrent deze aangelegenheid te kunnen mededeelen. Haagsch Dagblad.) 's GRAVENHAGE 3 Junij. Het Koninklijk paleis te Leeuwarden, dat tot dusverre tot de onverdeelde nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem II behoordeis dezer dagen in handen van Z. M. den Koning overgegaan. Z. K. II. Prins Hendrik gaat Vrijdag e. k. met de Lcmmerschc stoom boot van Amsterdam naar Leeuwarden om het 7<Ie Landhuishoudkundig Congres aldaar bij te wonen. Of de Minister van Binnenlandsehe Zaken, de Heer Thorbecke, ook, zooals bij beloofd had, derwaarts gaat, is nog geheel onzeker. Eergisteren is er eene Ministerraad gehouden, die door al de Ministers werd bijgewoond. Gisteren middag is er weder een Ministerraad gehoudenwaarbij ook de Heeren Sprengler en van Rosenthal tegenwoordig waren. De aanstaande benoeming tot Minister van Oorlog van den Colonel Baron Forsler van Dambenoy, Groot-Officier van het Huis des Konings, Intendant van de opvoeding van den Prins van Oranje enz., wordt voor zeker gehouden. De Minister van Financiën heeft op nieuw gewaarschuwd tegen den invoer van Belgische koperen munt, terwijl den ambtenaren met ernst is aanbevolen gcstrengelijk daartegen te waken. HOORN, 31 Mei. De Arr.-Regtbank alhier heeft de volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de openstaande betrekking van Kantonregter te Purmerende: Mrs. A. Kor- ver Jz.Advocaat en Plaatsvervangend Regter bij de Arr.-Regtbank alhier D. AbersonAdvocaat te Amsterdam, en M. 11. van der Sande, Advocaat en Plaatsvervanger van den Kantonregter in het derde kanton te Amsterdam. ARNHEM, 31 Mei. Eergisteren morgen werd gevankelijk per spoortrein herwaarts uit Amster dam overgebragt een vreemdeling, die langs de Duitsche grenzen uit het rijk moest worden verwijderd. Nabij het landgoed Mariendaaleenige minuten nog voor dat de trein alhier, en terwijl dezelve nog in vollen gang was, wist de gearresteerde zijne geleiders te verschalken en sprong onverwachts van den waggon op den weg neder. Elk verwachtte dat hij een lijk zou zijn, doch men vernam daarna, dat de vlugteling niet op den weg lag. Nadat men hem allerwege had nagespoord, is hij onder het naburig dorp Oosterbeek aangehouden en ongedeerd in liet huis van burgerlijke en militaire

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2