LEYDSCHE COURANT N°. WOENSDAG, 2 JUN1J. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITESVLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN1 Junij. Bij het ter perse gaan dezer vernemen wijdat heden morgen om 12 ure de oude Kamer van Koophandel ontbonden en ten 2 ure de nieuwe is geïnstal leerd ons voorbehoudende om in een volgend nommer hierop terug te komen. Het 7dc Landhuishoudkundig Congres zal worden gehouden te Leeuwarden den 8sl«i9<i™10d™, lid™ en 12d™ dezer. Wij kunnen thans eens onze lezers zeer juist vertellen hoe 't met ons Ministerie geschapen staat. Het Frankfurter Journal van den 28sten dezer geeft ons daarvan de volgende belangrijke, zeker uit echte diplomatieke bron nen geputte tijding, van den 23sten Mei uit 's Gravenhage Men verzekert heden dat al de Ministers den Koning hun ontslag hebben overgereikt, hetwelk bereids is aangenomen. De Koning zou de portefeuille van Binnenlandsclie Zaken den Heer Floet, die van Buitenlandsche Zaken den Heer Lichtevalddie van Oorlog den Heer Stoom van 's Gravelande en die van Justitie den voormaligen Minister van Financien den Heer van Hull aangeboden hebben De Nederlander deelt nu nader mededat de Hoogleeraren der Utrecht- sclie theologische faculteit, mede uitgenoodigd om de hand aan de nieuwe Bijbelvertaling te leenenop die aanvrage een weigerend antwoord gege ven hebben. 's GRAVENHAGE, 1 Junij. Dezer dagen heeft de scheiding en verdeeling plaats gehad van de nalaten schap van Koning Willem II. Naar men verneemtis aan elk der erfgenamen eene som of voor eene waarde van ƒ742,000 toebedeeld en blijft nog een kapitaal van 1,700,000 in het gemeen en onverdeeld, om de interessen daarvan te doen strekken voor de uitbetaling van door I1H. MM. Willem I en II besproken jaargelden. Dit kapitaal werpt eene jaarlijksche rente af van 80,000. ('sGravenh. N.) Op den tweeden Pinksterdag zijn hier langs den spoorweg aangekomen en vertrokken 3800 personen." Van hier naar Rotterdam zijn behalve den laatsten treinnog twee extra treinen vertrokken. ROTTERDAM, 31 Mei. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeelddat een oud-loods en zijne vrouw, wonende binnen deze stad aan den Binnenweg nabij de Wasch- bleeklaanbeide tot heden eene gewenschte gezondheid genietendeop het nu invallend Pinksterfeest hun 61 jarig huwelijksfeest in stille eenvoudigheid hebben gevierd. Bij de te Dordrecht plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft niemand de volstrekte meerderheid van stemmen hekomen; er moet worden overgestemd tusschen de Heeren F. H. von Lindern en W. W. Kalis Jr. DEVENTER, 30 Mei. Den 27sten had alhier de ontblooting plaats van het gedenkteeken op het graf van wijlen den Heer Mr. G. I. Bruce geplaatst. Deze ontblooting is in stilte en zonder eenige plegtigheid geschied. Op een zwaar voetstuk van Escozijnschen steen verheft zich eene afgeknotte piramide, wier zijden uit vier, door randen van dien steen omgeven, wit marmeren platen be staan waarop deze inschrijvingen in gouden letters worden gevonden Mr. George Isaac Bruce. Gehoren te Deventer den 9den October 1803. Overleden den 30 December 1850 aan het Nieuwe Diep. Door den Koning tot landvoogd van Nedrlands-Indië benoemdrukte de dood hem weg aan boord van de Oorlogskorvet Sumatra. Zijne Vrienden en Vereerders hebben dit Gedenkteeken opgerigt. Hij was een waardig Lid der Begterlijke Magteen standvastig en welsprekend volksvertegenwoordigereen Gouverneur aan wien Over ijssel gaarne hare belange7i zag toevertrouwd. ENGELAND. LONDEN, 29 Mei. Volgens een onlangs uitgegeven kerkelijken almanak, worden in Schotland 5 R. K. Bisschoppen130 Priesters, 100 kerken of kapellen met 40 statiën gevonden, en bedraagt het getal der R. K. inwoners in dat land ongeveer 150,000, terwijl in Engeland, waar dat getal op ongeveer anderhalf millioen geschat wordt, 710 kerken of kapellen zijn, 11 collegien, 17 monniken kloosters, 63 vrouwenkloosters en 1039 priesters of ordesgeestelijken, 67 meer dan ten vorigen jare. Per telegraaf heeft men hier de belangrijke tijding, dat de Overland- maal berigten wegens de inneming van Rangoon en Matarbanin het Rijk der Birmahsoverbrengtwaarbij 130 stukken geschut in de handen der Engelschen gevallen zijn. Het getal der huiten gevecht gestelde manschap pen aan de Engelsche zijde bedraagt ongeveer 150. De berigten loopen tot 3 Mei. BEL«IE. BRUSSEL, 31 Mei. De Geneesheer Willems te Hasselt heeft een middel tot behoeding van het vee tegen de besmettelijke longziekte, te weten inenting met de smetstof, uitgedacht. De Indëpendance berigt dat hij dit middel in den laatsten tijd in bijzijn van deskundigen op verscheiden honderde runderen heeft toegepast, en dat deze proefnemingen aanvankelijk reeds de gewenschte uitkomsten op leveren. FSANÜRMK. PARIJS, 30 Mei. De regtenhij den invoer van goederen in de afgeloopen maand April ge heven hebben ruim 4millioenen francs meer bedragen dan in die zelfde maand des vorigen jaars. Het vraagstuk nopens de Heilige plaatsen geeft tot nieuwe verwikke lingen aanleiding. De Sultan heeft deswege een nieuwen firman uitgevaar digd waardoor de vroeger aan Frankrijk gedane bewilligingen alle verval len zulks is door de Griekenop aandrang van Rusland verworven. SARBINIE. TURYN23 Mei. De afloop der Ministeriele krisis beantwoordt niet aan de wensclien der ultra- montaansche partij. De afgetreden Minister van financien, de Graaf Cavour, was in zake van belastingen tegen elke vrijstelling van goederen in de doode hand, in de handelsstaatkunde voor aansluiting aan Engeland, en had het beheer der fondsen van een kerkelijk armbestuur alhier onder staatstoczigt gesteld. «De nieuwe zal het voetspoor van zijnen ambstvoorganger volgen: daaraan twijfelt niemand alhier, waar zijne beginselen bekend zijn. De nieuwe Minister van Justitie, de Heer Boncompagni, heeft in der tijd gespro ken en gestemd voor de wetten waarmede de Heer Siccardi de regten der kerk en der godsdienst heeft ingekorten met zulk eenen Minister is er weinig hoop op eene vereffening der sinds zoo lang aanhangige geschillen met Rome." NAPELS. De Koning had bepaald, dat geene staatkundige Fransche uitgewekenen in zijne Staten zouden worden toegelaten; thans heeft hij daarop echter eene uitzondering gemaakt ter gunste van den Heer Thiers en dezen bijzondere vergunning verleend om zich naar Napels te begeven. De lieer Thiers hield zich laatstelijk te Rome op, waar hij eene bijeenkomst met den Kardinaal Antonelli had gehoudenalvorens naar Napelste reizenzou hij ook nog de eer genieten hij den Paus te worden toegelaten. OOSTENRIJK. Behalve de leening van 35 millioenonlangs door onze Regering te Frank fort gesloten, is er thans eene nieuwe leening te Londen aangegaan van 30 millioen guldenen spreekt men van eene gelijke som te Amsterdam. Deze leeningen strekken, om het papierengeld in te wisselen en 't financieel even- wigt te herstellen. Ons crediet vermeerdert er hoogelijk door; de fondsen zijn ook rijzende. «RIEKENLANB. De Russische en Fransche partijen zetten den strijd voortofschoon eerst genoemde begon veld te winnen, vooral ook doordien Engeland naijverig is op den Fransehen invloed. Uit Constar.tinopel schrijft men van den I5'lcn M<ydat er met spoed eenige oorlogschepen werden uitgerust, om de zeeroovers in den Archipel met nadruk te vervolgen. i

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1