Voor Zuidholland zijnde districten geregeld als volgt: Leyderdorp 4. Ley- rlcn 5, Stompwijk en Ilillegersberg elk 2, 's Gravenhagc 10, Vlaardingcn 4, Delft en Schiedam elk 3, Rotterdam 13, Alphen en Gouda elk 4, Schoon hoven 2GorinchemSliedrecht en Dordrecht elk 4Oud-BcijerlandRidder kerk, Briclle en Middelharnis elk 3, te zamen 80 leden. Bij de wet wordt voorgesteld, om aan de Ged. Staten de bevoegdheid te geven, om daar, waar zij dit noodig achten, onder-kiesdistricten aan te wij zen, als het gezag, 'twelk het meest bij magto is, om te kunnen beoordcelen, waar het belang der ingezetenen en kiezers dit vordert. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het zeer wenschelijk geacht, om het ontwerp op de verdeeling der kiesdistricten te onderzoeken nog voor de zomer vergaderingen van de Prov. Staten, en om een korstondig reces te nemen, ten einde zooveel te kunnen afdoen, als de Vergadering zal goedvinden. Nog heeft do Minister in de Kamer te kennen gegeven, dat hij gaarne zoude zien, dat de voordragt op het armwezen in de Afdeclingen werd onderzocht; dat die arbeid in geen geval vruchteloos zoude zijn, daar men van de aan de Regering medegedeelde bedenkingenbij het weder aanbieden van een dergelijk ontwerp in eene volgende zitting, altijd een nuttig gebruik zou kunnen maken. Onder de geschenken waarmede in den laatsten tijd de Koninklijke Bi bliotheek alhier is verrijkt, merkt men op: 1°. Een zeer belangrijk Werk voor de studie der Egyptische geschiedenis, op kosten van den Hertog van Northumberland uitgegeven, en namens Z. II. door den schrijver, Sir J. Gardner Wilkinsonaan de Bibliotheek aangebodenhet voert tot titel the fragments of the hieratic papyrus at Turincontaining the names of Egyptian kingswith the hieratic inscription at the back. Louden 1851, in 8°.; een atlas van vier uitmuntend uitgevoerde en met kleuren gedrukte fac-similés vergezelt deze uitgave. 2°. Een pracht-exemplaar der feestrede, uitgesproken te Upsala, 9 Nov. 1850, door den rector en biblio thecaris der Iloogeschool aldaar, J. II. Schroder, bij gelegenheid der huwe- lijksverbindtenis tusschen den Kroonprins Karei van Zweden en Prinses Louise der Nederlanden het onderwerp door den Heer Schroder voor zijne rede ge kozen behandelt den oorsprong der handelsbetrekkingen tusschen Zweden en Holland (Commerciorum primordia Suecos inter et Batavos)terwijl een sierlijk Latijnsch gelegenheidsgedichtdoor C. G. Linder vervaardigdhet geheel besluit. Eerste Kamer der tStaten-Generaat Zitting van Vrijdag 28 Mei. In deze zitting zijn aangenomen de wets-ontwerpen tot tijdelijke instand houding van wetten en verordeningen in Limburg. Ecnige naturalisatie wetten. Dat betrekkelijk de Mydrechtsche droogmakerij. Dat tot het verlec- ncn van subsidiën aan den Rhynspoorweg-Maatschappij. Die tot wijziging van de hoofdstukken II en IX B der staatsbegrooting van 1851. Daarna is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. BREDA, 26 Mei. Gisteren vereenigde zich in het gebouw der Koninklijke Militairo Akademie alhier de Commissie van inspectie voor het militair onderwijs, om het exa men af te nemen van de kweekelingen van het hoogste studiejaar, die na voldaan te hebben, tot den rang van Officier of Adelborst eerste klasse bevorderd worden. Na afloop der examina is bepaald, dat de kadets van het 3dc en 4de studiejaar het oefeningskamp op de Oosterhoutsche heide gaan betrekken, terwijl de Adelborsten van het 2de en 3d<! studiejaar ter prac- tische oefeningaan boord van het fregat Doggersbank een kruislogt naar de Kanarische eilanden gaan aanvaarden. COEVORDEN26 Mei. In het dorp Dalen een uur van hier gelegen is bij het verbouwen van een huis onder 't graven van een fundement een pot met oude munten gevonden zoo het gerucht loopt, wel ter waarde van ruim ƒ2,000. ROERMOND, 24 Mei. Ten gevolge van een te Hom losgebarsten onweder, is aldaar een 18-jarige boerin door den bliksem getroffen, en op de plaats dood gebleven. Van de twee meisjes, die even als de getroffene uit het veld huiswaarts keerden, is eene ligt gekneusd aan den arm en het hoofd. De andere kwam er onge deerd af. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. FB8.AI¥HR5«9 K. PARIJS, 26 Mei. Een der Regeringsbladen meldt dat er een besluit in overweging is, strek kende om den arbeid op Zondag te verbieden en aan de winkeliers de ver- pligting op te leggen om op dien dag en op de groote feestdagen de winkels gesloten te houden. - Bij het Wetgevend Ligehaam is eergisteren een wets-ontwerp ingeko men, waarbij de Regering gemagtigd wordt om bij administrative beschik king uit Parijs en Lyon en omstreken personenwier verblijf aldaar voor de openbare rust en orde gevaarlijk is, te verwijderen; alsmede een wets-ont werp, waarbij het uitsluitend regt om tabak te verkoopen, op nieuw voor tien jaren aan den Staat wordt gegeven. De President heeft zelf voorgezeten in de zitting van den Staatsraad waarin het wets-ontwerp ter nieuwe regeling van het openbaar onderwijs is onderzocht. Vele bedenkingen zijn daar geopperd tegen het ontwerp en de strekking om het staatsgezag ten nadeele der particuliere inrigtingen uit S te breiden. Iïc President beantwoordde ecnige dier bedenkingen en leende een aandachtig oor aan alle. In de volgende zitting, is door den Minister kennis gegeven, dat het ontwerp, ten gevolge der opgerezen gewigtige be denkingen, eerst moest worden omgewerkt. Men acht dat het vooreerst niet weder ter tafel zal komen. Intusschen zal de in 1850 gemaakte wet op het onderwijs, die voor de particuliere scholen gunstig is, in werking blij ven, en hetgeen de geestelijkheid en de godsdienstige genootschappen in den laatsten tijd voor het volksonderwijs gedaan hebben, lot vastheid laten komen. Heden morgen bragt de Notaris Baudin bet huwelijkscontract van den Heer de Persigny plegtig naar het Elysécter onderteekening aan den Pre sident. Het jeugdig echtpaar ontvangt van hem eene huwelijksgift van 500,000 frs. en aan edelgesteenten voor 150,000 frs. Op het kasteel Eu verkoopt men thansop gezag van het domeinde goederen van de familie Orleans. Het Engelsche blad Punch wordt te Parijs niet meer geduld. Men verwacht nog meer gestrenge maatregelen tegen de vreemde pers. Heden heeft de inwijding plaats gehad van het nieuwe gasthuis in do voorstad S'. Antoine, dat door den Baron James Rothschild is gesticht, die er ƒ250,000 aan heeft te koste gelegd. Na den verkoop van de galerij van den Maarschalk Soult, is de galerij van den Heer de Morny alhier geveild. Deze was van geheel anderen aard. Een Wateauv. Ostade en Dujardin gingen elk voor 25,000 fr.twee v. d. Velde's voor 22,500 en 18,500 fr.een Hoogh voor 18,500 fr.een Teniers en Denner elk voor 18,000 fr., een v. Berghein voor 16,000 fr.een Wou werman voor 15,500 fr.en een Cuyp voor 10,000 fr. De meeste koopen waren voor Engelsche rekening. Den 24sten dezer is alhier weder eene schilderijen-veiling gehouden waaronder anderen voor het Museum alhier een Ruysdaal voor 4000 fr. werd gekocht. Deze verzameling bestond bijna uitsluitend uit meesterstuk ken van Vlaamscbe en Ilollandsche meesters; een landschapdat aan Rem brandt werd toegeschreven, bragt 1530 fr. op; een portret door Rubens slechts 580 fr.een binnenhuis door Madou 2300 fr.een binnenhuis door I Sneyders, gestoffeerd door Rubens, 1850 fr.; een landschap door Wouwer- j mans 5400 fr.eene schilderij door Wecnix 8000 fr.en een gezigt op Am- I sterdam door Ruysdaal 3100 fr. De Kanlonregter van St. Pierre de Chignac had, ingevolge een be sluit van Karei IX van 5 Jan. 1563, een herbergier gevonnisdomdat hij uit moedwil een reiziger had geweigerd te huisvesten. De Regtbank van Périgueux heeft beslist, dat dit besluit wel nog geldend was, doch den herbergier vrijgesprokenomdat diens vrouw in zijne afwezigheid den reiziger had weggezonden en dus de vrouw had moeten gedagvaard worden. 0O§TE\ Ei IJ K. WEENEN, 23 Mei. Op bevel van Z. M. den Keizer, zijn belangrijke inkortingen verordend op de inrigting van het legerwaardoor aanzienlijke uitgaven zullen kunnen bespaard worden. Bij het 5dc en 6do, in Italië geplaatste legercorpsen, zul len de compagnien der infanterie en der jagers elk op 30 soldaten worden verminderd. De twee division der reserve-artilleriete Mantua en te Monza zullen worden ontbonden. Bij zes der in Duitschland en in Hongarije gesta tioneerde legercorpsen worden al de batterijen tot den staat van vrede terug- gebragt. Voor Julij zullen al deze maatregelen reeds worden ingevoerd. Van de zijde der Regeringbemerkt men duidelijk het voornemenom de algemeeno Duitsche handelsbelangen zoo veel mogelijk te bevorderen. Zoo heeft zijonder anderendezer dagen het stellige bevel gegevendat de ver zending der Ilollandsch-Indische post, over het Oostenrijksche gebied, met den moesten spoed en naauwkeurigheid plaats hebbe, terwijl levens aan de directie der telcgraphen te Triest is aanbevolen, aan de telegraphische bc- rigtcn der Overlandpost den voorrang te geven boven die der Regering. Heden zalnaar men verneemtde nieuwe gezant te LondenGraaf Collorcdo Walsee, bij den Keizer ten afscheidsgehoor worden toegelaten, en daarna onmiddellijk derwaarts vertrekken. Aan den Rijksraad, Baron Buol, is het bearbeiden van een plan tot reorganisatie van het onderwijs opgedragen. De vijf groote mogendheden hebben door hare gemagtigden in Londen, het bezit van het Vorstendom Ncufchatel in Zwitserland als wettig aan de Kroon van Pruissen toekomende doen erkennen en aan die Kroon waarborgen. Men houdt het voor zeer waarschijnlijk, dat eerlang eene"dergelijke verklaring aan het opperbewind van het Zwitsersche Eedgenootschap kenbaar zal worden gemaakt. De Kerkelijke Staat is onlangs tot de Duitsch-Oostenrijksche post-ver- eeniging toegetreden en reeds zijn onderhandelingen aangevangen met Napels, waarvan men een gunstigen uitslag verwacht. g> TT A IB S UERIfiTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen ter voldoening aan art. 228 der Gemeentewet in herinnering der belang hebbenden, dat alle Pretensien, van het jaar 1851, ten laste der Gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars zullen moeten worden ingediend, en dat alle Pretensien, welke niet binnen den genoemden termijn zullen zijn ingediendvoor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden 22 Mei 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris Y. PUTTKAMMER

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2