België tol wering van den sluikhandelvan de overeenkomst met België tol verbinding der electro-magnetische telegraphcnen van de post-ovcreenkom- ter. met Frankrijk, België en Luxemburg. Door de vergadering is, overeen komstig het voorstel van den Heer Dommer van Poldersveldt, besloten aan staanden Vrijdag een reces te nemen tot 15 Junij eerstkomende. Zitting van Donderdag 27 Mei. Heden is er zitting gehouden, waarin een paar vcts-ontwerpen zijn inge komen en een paar aangenomen van zeer ondergeschikt belang; en de afdee- lingen voor Julij en Augustus hunne Voorzitters, Ondervoorzitters en leden der Commissie voor de petitiën hebben verkozen waarna de vergadering is gescheiden tot 15 Junij. AMSTERDAM, 25 Mei. Heden heeft alhier de installatie plaats gehad van Mr. W. Goedkooptot dusverre Advocaat-Generaal hij het Prov. Hof van Drentheals Griffier van het Prov. Ilof van Noord-Holland. In de den 19den alhier gehouden eerste jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Duinwater-Maatschappijwaren 2751 aandeelen vertegenwoordigd door 32 houders. Het door den Voorzitter Mr. J. van Len- nep, uitgebragte verslag luidde allezins gunstig omtrent den staat der werk zaamheden, welke, gelijk hekend is, den ll<i™ November jl. in de duinen achter Marienbosch zijn aangevangen. Uit de kom van het Oranje-water zijn tot dus ver ruim 80,000 kub. cl zand uitgebragt. Deze kom zalwan neer zij voltooid is, 160.000 kub. el water kunnen bevatten. Den 27sten April is een begin gemaakt met het kanaal, dat het Oranje-water met de twee groole opvang-kommenhet Piozewaler en het Zwarte-veld, te zamen eene oppervlakte hebbende van ongeveer vijf bunders, verbinden zal. Met de grondslagen van het gebouw voor het stoomwerktuig is den 26slcn April een aanvang gemaakt. Het leggen der hoofdhuizen, op den 12den Maart begonnen, wordt met kracht doorgezet. Tot 8 Mei waren langs de Leydsebevaart 861 huizen gelegd eene lengte uitmakende van 2237 el. Sedert 5 Mei wordt dat werk ook langs de Amsterdamsche vaart verrigt. Het getal der buizen tusschen het sloomgebouw hij Leyduin en de AVillemspoort te Amsterdam zal 8850 bedragen; daarvan zijn tot heden 3000 gegoten, 1920 geleverd en 917 in den grond gelegd. AVegens den buitengemeen zachten winter heeft men de werkzaamheden onafgebroken kunnen voortzetten. De hoedanigheid van het water is in alle opzigten voortreffelijk. Bij de langdurige en ongewone droogte, welke gedu rende drie maanden gehecrscht heeft, is genoegzaam gebleken, hoe onuitput baar de voorraad van water is, welke de duinen bevatten. MIDDELBURG, 20 Mei. Den ll<ien dezer werd te 's Hage gepasseerd de akte van vennootschap eener naamlooze maatschappijten doel hebbendehet indijken van eene opper vlakte van 14,000 bunders der gronden, gelegen in de Ooster-Schelde, nabij Bergen-op-Zoom en het fort Bathwaartoe het vaarwater in die rivierin de nabijheid van laatstgenoemde plaatszal worden afgesloten door eenen dam en vervangen door een kanaaldat in de rigting van de dorpen AAYmel- dinge, Vlake, Schore en Ilansweert, het eiland Zuidheveland zal doorsnijden. Zoo als hekend is, werd de vergunning van deze onderneming verleend bij Koninklijk besluit van 6 October 1849, aan den Heer D. Dronkers, alhier, voor den tijd van 99 jaren, welke vergunning, ingevolge bovengenoemde akte, thans aan eene naamlooze maatschappij is overgegaan. Het maatschap pelijk kapitaal, groot zes millioen guldens, is verdeeld in vijftig duizend aan deelen, ieder groot ƒ120, doch kan tot ƒ7,500,000 gebragt worden. Bij het passeren der voormelde akte was reeds voor 3,623,760of voor 30,198 aandeelen ingeschreven. RTJITENLAIVDSC11E BERIGTEN. ENGELANB. LONDEN, 24 Mei. Er werd in 1850 eene Staatscommissie benoemd, om naar den staat der Iloogeschool te Oxford en de middelen lot verbetering daarvan onderzoek te doen, daar de klagten over het gebrekkige dier inrigting al meer en meer toenamen. Deze Commissie heeft met grooten ijver hare taak vervuldvan October 1850 tot het laatst van April dezes jaars hield zij schier elke week eene of meer zittingen. Het verslag der Commissie, met zooveel verlangen of vrees te gemoet ge zien is thans uitgebragt en openbaar gemaakt. Het beslaat bijna acht hon derd folio bladzijden druks, en bevat eerst de van alle zijden ingewonnen opgaven en adviezenen vervolgens een plan eener betere inrigting der Iloo geschool. Hoewel dit plan eer eene voorloopige schets is dan een volledig stelselen vooral de strekking heeft om aan de Iloogeschool de noodige vrij heid en zelfbeheer te geven, ten einde zij zelve zich hervormen en hare heilzame werking uitbreiden kunne, omvat hetzelve de geheele inrigting der Iloogeschool, haar bestuur, liet onderwijs, het leven der Studenten (zoo als de verordeningen op het betalen van schulden op de huisvesting enz.); en aan het slot worden al de voorgestelde veranderingen onder 47 punten za- mengetrokken. AVordt het plan ten uitvoer gelegd, dan zullen de gewigtigste werkzaamheden der Iloogeschool, het toezigt op de studiën, de benoeming van examinatoren, het beheer der openbare boekerijen, geheel overgaan op de gezamenlijke llooglecrarenzullende echter vooraf de inrigting van dit ligchaam eene groole verandering ondergaat* Arerder wordt onder anderen voorgesteldde verdeeling der Studenten in Edellieden Ileeren cn gemeenen af te schaffen vrijheid te geven tot oprigting van kosthuizen voor de Stu denten alsmede tot huisvesting der Studenten in particuliere woningen, doch altijd onder behoorlijk toezigt; dc inschrijving in de studcntcnrol afhankelijk te stellen van een voorafgaand openhaar examende benoeming der Hoocleera- ren gedeeltelijk aan de Kroon op te dragen; de geldelijke verantwoording der inkomstenwelke de Iloogeschool uit de sinds eeuwen aan haar vermaakte en geschonken bezittingen trektopenbaar te makenen die inkomsten al leen te doen strekken ten behoeve van het hooger onderwijs. Op de spoorwegen zijn in het tweede half jaar van 1851 vervoerd 47£ millioen reizigers. -- Dcor het hoogste Geregtshof is dezer dagen uitspraak gedaan in een proces omtrent eene erfenis welke de som van 7 millioenen M beliepvoor namelijk bestaande in vaste bezittingen. De helft van die nalatenschap wordt onder 7 erfgenamen verdeeldover de andere helft moet nog beslist worden. Een verversknecht te Chelsford ontvangt 500,000 J. Den 22sten dezer is te AVoolwich hot oorlogschip Agamemnon te water gelaten, een linieschip van 90 stukken geschut, meteen schroefstoomtuig van 600 paardenkracht, doch tevens geheel als zeilschip ingerigt, zoodat het zonder behulp der stoomkracht de beste zeilschepen kan op zijde blijven. Dit is het eerste linieschip der Britsche vloot, hetwelk van den beginne af voor het voeren van een stoomtuig ingerigt is. Het is in korten tijd afge bouwd zijnde de kiel in 1849 gelegd. - Te South Molton, in Devonshire, op een landgoed van Lord Pol timore, is eene aanzienlijke hoeveelheid goud, van 231 karaten en dus van de zui verste soort, uit den grond gedolven en zijn tevens rijke kopermijnen ontdekt. Oudheidkundigen herinneren zich dat vroeger in dat Graafschap, in de graf steden der oude Britten, kostbare gouden versierselen gevonden zijn, die vermoedelijk uit binnenslands gevonden goud vervaardigd waren. PRAMHRMa, PARIJS, 25 Mei. De President heeft in dc Sologne twee landgoederen gekocht voor 1mil lioen fr. In plaats van de S. had een dagblad een P. geschreven (Pologne), hetgeen nog al opzien had gehaard en aanleiding gegeven tot klagten dat de President zulke groote sommen gelds buitensland besteedde. Hij is er voornemens landbouw-koloniën op te rigten. De Hoogleeraar in de Geneeskunde, Chomel, heeft geweigerd den eed af te leggen, zoodat die betrekking aan de Medische school vacant is. De verkoop der schilderijen van den Maarschalk Soult is afgeloopen en heeft 1,477,830 fr. opgehragt. Koning Lodewijk Philips had er hem 2 mil lioen voor geboden, hij had 2) willen hebben. Binnen kort zullen er we derom twee groote verzamelingen worden verkochtwaarop zich veel schil derijen van beroemde Hollandsche en Vlaamsche meesters bevinden. Eergisteren had het volgende op den spoorweg van Havre naar Parijs plaats: Er v.erden des middags met den trein, twee leeuwinnen, een leeuw, een tijger, een jaguar, eene hyena, twee panters, enz. vervoerd, welke zal- len figureren bij de opvoering van de Martyr Chretien in de Hippodrome. Deze dieren werden begeleid door den Heer Ilébert, vriend van den Heer Gé- rard, den bekenden leeuwendooder. De Heer Ilébert had tevens bij zich eene kist, waarin eene boa-slang van ongeveer 15 voeten lengte. De kist was on der aan het rijtuig, waarop zich dc andere dieren bevonden, vastgemaakt. De slang zich daarindaar de kist klaarblijkelijk te klein wasniet op haar gemak bevindende, wist er uit te komen door eene plank los te werken. Alsnu gelukte hel haar, zonder in het minst door de wielen of rails gedeerd te wordenop het bovenste gedeelte van den waggon te komen en toen kroop zij van den eenen waggon op den anderen. Hoelang zij zich daar bevond, weet men niet, doch eensklaps vertoonde zij zich aan den conducteur, die, zeer verschrikt, een hevigen angstkreet slaakte. Dit had het stoppen van den trein ten gevolge. Na het nemen van vele maatregelen van voorzorg, slaag den er de Heer Ilébert en twee zijner Afrikaansche bedienden in, om het dier weder in handen te krijgen. De trein werd daardoor meer dan twee uren op gehouden. SA19I9IJVSF. TURYN, 22 Alei. Ilct nieuw Ministerie is zaamgesteld en bestaat behalve uit den Heer d'Azegliodie Voorzitter blijft en Minister van Buitenl. Zaken, uit den Senator Cibrarioals Minister van FinantiënBoncompagnivan Justitie en voorloopig van Openbaar Onderwijs; terwijl de Minister van Buitenl. Zaken, Openbare AA'erken cn Oorlog hunne portefeuilles behouden. FItANKFW IS. T. 24 Mei. De bekende Engelsche luchtreiziger Green maakte gisteren zijn 242 lucht reis hij het nederdalen werd zijne reusachtige ballon zeer beschadigd. Een Duitsch blad gaf onlangs belangrijke mededeelingon aangaande de aardwerk-nijverheid in het Nassausch pannenbakkers-land. Daaruit blijkt, dat het vervaardigen van kruiken de hoofdtak dier nijverheid uitmaakt. Alleen de Sellser-hronnen hebben jaarlijks ruim 2 millioen kruiken noodig, die groo- tendeels naar de Nederlanden worden verzonden. In den laatstcn tijd zijn in het bakken van kruiken groole vorderingen aangebragt. Te Baumherg legt men er zich thans bijzonder op toe, om aarden huizen voor waterleidingen te hakken. Deze zouden nog duurzamer zijn dan ijzeren. Ook is men bezig aarden wijnvaten te bakken Rijnsche wijnhandelaars voorspellen zich daar van veel voordeel. Ook in dezen tak van nijverheid heeft dc Londeusche tentoonstelling ten

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2