LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. YRIJDAG, 21 MEI. BIMENLANDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN19 Mei. AVij maken onze Lezers opmerkzaam op het voorstel tot afschaffing van het bestaande en invoering van een nieuw Belastingstelsel binnen deze stad, door den Heer A. Ilartevelt Jz.Lid van den Gemeenteraad en Lid van de Commissie voor de Financiëningediend (zie Advertentie onder de Stads- berigten), waarin een plan wordt ontwikkeld om bet bedrag der accijn- scn, de belasting op de huurwaarde en eenige andere inkomsten, te zamen opbrengende ruim ƒ250,000, te doen vervangen door eene belasting naar drie grondslagen, te weten a. naar de consumtie, b. naar de levenswijze, c. naar het vermoedelijk inkomenwelke meer of min zouden opbrengen 3.per zielvan personen boven de acht jaren in plaats van 't ge maal ƒ90,000 b. op den tweeden grondslag van 't Personeel of de Deuren en Vensters 60 pCt.ƒ60,000, en c. naar eene verdeeling in 12 klassen van gegoedheid van 60 tot 9.60,000uitmakende na aftrek der kosten van inning ƒ180,000 a ƒ210,000. Tegen de bezwaren die de S. voorziet dat er tegen zijn stelsel zouden wor den aangevoerddat er namelijk geen vreemdelingen in zouden bijdragen en dat er een aantal oninbare posten zouden voorkomen, staan de voordeelcn over van eenvoudige invordering, min kostbaar beheer, vrijen handel en ontwikkeling der nijverheid terwijl bij het wegvallen der heffingen die als tegen de gemeente-wet strijdende, toch binnen vijf jaren moeten worden ver minderd of opgeheven het behoud van het bestaande stelsel ten gevolge zou moeten hebben A'erhooging der belasting op den wijn en het gedisteleerduitlokkend voor den smokkelaar. Nieuwe belasting op de boter, de bouwmaterialen en de brandstoffen; belemmering van den bakker, van handel en fabriekwezen. Nieuwe regeling van een personelen omslag. Nieuwe plaatselijke verordeningen tot verzekering van de rigtige heffing der belastingen. Onophoudelijke verschillen bij den invoer van vleesch, door de afschaffing der belasting op de schapen en varkens. Meerder kosten van toezigt door de afschaffing der poortgelden." Zie het Voorstel hl. 18. Wij geven hier, daar het stuk zelf voor 30 centen ter Secretarie te beko men isslechts een zeer heknopl uittreksel van den hoofdzakelijken inhoud alleen hehben wij een hezwaar hooren opperen waarin wij ook deelenin plaats namelijk der opcenten op de tarwe, die nu ƒ81,000 en der rogge die ƒ15,000 opbrengt, zou dan ieder broodeier boven de 8 jaren, ƒ3.'sjaars betalen'l geen vergoed wordt door den lageren prijs van 't brooddoch zoo is 't niet met de ƒ40,000 die 't gedisteleerd nu opbrengt. Deze kan niet over ieder jeneverdrinker worden omgeslagen maar moet door het gansche publiek worden betaald, waaronder er zoo vele zijn die nimmer jenever drinken en dus be zwaard worden met deze somvoor een artikel dal zij nooit gebruiken. En nu wil men wel voor een behoeftig medeburger eene brood- maar geen jetiever-belasliivr opbrengen, terwijl deze vrijstelling door vermindering vari prijs, nog daarenboven den jeneverdrinkers tot een allerverderfelijkst lokaas zou strekken. Dit bezwaar echter tegen een voorsteldat in zeer vele opzigten zoo veel heeft, waardoor 't zich gunstig aanbeveelt en 't geen den bijval die het overi gens zou kunnen vinden, vrij wat zou in den weg staanware echter moge lijk te vinden, indien het Rijk bij hare opcenten op het gedisteleerd, tevens die voor de Gemeente kon invorderen en uitbetalen gelijk zulks bij art. 263 der Gemeentewet, ten opzigte van opcenten op 's Rijks directe belastingen is voorgeschreven; waardoor eene som van ongeveer 40,000 zou worden behouden, en in het stelsel van den geachten Schrijver, tot dat bedrag ver- ligting zou kunnen plaats hebben op die puntentegen welke de meeste zwarigheid mogt worden ingebragtcn tevens den jeneverdrinkers eenehoe wel hun ongevallige, echter zeer wezentlijke weldaad bewezen. En wanneer die invordering door het Rijk, voor deze stad alleen, bezwaren mogt hebben, waarom zou men dan nog niet een stap verder kunnen gaanen het Rijk zulks voor alle gemeenten op denzelfden voet, naar dcnzelfden grond slag doen? dan zou het naar huiten gaan, niet om de heerlijke natuur te genieten, maar om goedkoop jenever te zwelgen, van zelf ophouden en de verschillende gemeenten, niet meer als zoo vele Koninkrijkjes met afzon derlijke tolliniën, een aantal tolbeambten behoeven, om te waken tegen 't middelijk bestelen der medeburgers, onder den naam van smokkelen be kend, (zie over het zedelijk nadeel daarvan bl. 10 van het Voorstel'tgcen men toch nimmer geheel kan beletten, en de kleine binnenlandsche handel die vrijheid behoeft en er aanspraak op heeftzouzoo al niet van knellende echter toch altijd van lastige bandenzijn vrijgemaakt. AVij eindigen met den wensch dat het voorstel van den Heer Hartevelt den Raad tot een besluit leide't welk strekken moge tot bevordering van de welvaart onzer voor 't binnenlandsch verkeer zoo gunstig gelegene stad. AVij vernemen dat H. H. StudentenLeden der sociëteit Minerva den 8,lon Junij aanst. eene avond-bijeenkomst of Soiree Musicale Dansante zullen geven, waartoe een aantal Ingezetenen zullen worden uitgenoodigd. De groole zaal van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is tegen dien avond tot Genoegen van 't Algemeen door hen gehuurd. Er is verder plan om daarbij ook gebruik te maken van het aangrenzend Ruïneplein, 't welk thans door de Regering tot wandelplaats wordt aangelegd en dan naderhand voor dien avond zou worden afgesloten. Het plan is reeds toejuiching waardig en wij twijfelen niet of de uitvoering zal aan het doel beantwoordenen zoo het door schoon lenteweder wordt begun stigd een regl aangename avond zijneen avond die den Leden der Studen- ten-Societeit vernieuwde aanspraak zal geven op de erkentelijkheid der In- gezelenen. De N. R. C. van heden berigt in een correspondentie-artikel aan een' inzender dat zij geene zelfmoorden meer vermelden zal. Sedert 1844 dat de redactie cn uitgave der L. Courant in onze handen kwamhebben wij ze nimmer vermeld, dan alleen wannneer de omstandigheden tot zeldzame uitzondering aanleiding gaven, en verblijden ons dat er thans een blad is, dat in ons gevoelen deelt van het ongepasteom er niet meer van te zeggen der vermelding van zulke voorvallen, terwijl wij de vrijheid nemen ook an dere bladen hierop opmerkzaam te maken. De Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leyden zal hare Algemcene Jaarlijksche Vergadering houden op den 17dcnen het Prov. Ulrechtsch Genootschap van Kunsten en AVetenschappen den 29slcn Junij. Door den Gemeenteraad van Voorschoten is besloten, dat jaarlijks op de twee laatste AVoensdagen van de maand April en op den eersten en derden AA'oensdag van November in die gemeente een vrije rundermarkt zal worden gehoudendat als de eerste AA'oensdag vóór den derden der maand No vember invalt, de markt op den tweeden AVoensdag zal worden gehouden en dat in 1852 alleen de twee November-markten zullen plaats hebben. -Door Ged. Staten van N. Holland is tot derden Geneesheer in het ge slicht Meerenberg benoemd de Heer F. C. van Opdorp, Med. et Art. Obst. Doctor te Bergen op Zoom. Uit Zwolle wordt aan het Handelsblad geschrevendat men vandaar met leedwezen de tijding ontvangen haddat de Heer D. van SchrevenRe ferendaris en Onder-Secretaris van den Gouverneur-Generaalop den 10(lcn Maart te Batavia was overleden. Te Vlissingen was aanschrijving gekomen, dat het Pruissischc Oorlogs schip Eckernförde daar zou komen om te repareren. Men schrijft ons uit Alexandrië in dato 28 Aprildat den 17(lc" dier Maand te Cairo de publieke receptie van den Ileer S. AA'. RuyssenaersNedcrl. Consul-Generaal, bij den Onderkoning met het meest mogelijke ceremonieel heeft plaats gehad. Z. Ed. met gevolg is met 2met vier paarden bespannen en met 3, met twee paarden bespannen, hofrijtuigen afgehaald en teruggebragt de rijtuigen werden begeleid door 24 Janitsaren en 50 Camassen. Hij kreeg bij die gelegenheid een eeresabel en een paard met prachtig zadel van den Onderkoning ten geschenke, en er werden bij het verlaten van het paleis, van de Citadel 21 kanonschoten ter eere van de Hollandsche vlag gelost. Ook genoten de Ileeren Baron van Heemstra en Beima, Conservator van het Museum van Natuurlijke Historie te Leyden, de eer, bij deze gelegenheid door den Consul-Generaal aan den Onderkoning te worden voorgesteld, en werden door Z. H. met minzaamheid ontvangen. (IV. R. C.) Den 13den is de Paus zijn 60sle jaar ingetreden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1